zaujima ma ako urcovat prejdene vyskove metre. mam gps bez barometra. momentalne neplanujem kupit zariadenie s barometrom, cize mam zaznam prejdenej trasy aj s vyskovymi metrami, avsak tento udaj je pri gps velmi nepresny. viackrat som sa stretol s nazorom, ze daleko presnejsi je udaj skombinovanim trasy s 3d reliefom - nejakym digitalnym vyskovym modelom. takato "presnost" mi pre moje ucely bohate staci, nepotrebujem presnost na metre. su viacere moznosti ako sa dostat k nastupanym/naklesanym vyskovym metrom a to je prave problem. porovnaval som vystupy z mapovych sluzieb: hiking.sk, cykloserver.cz, google earth, sports tracker. predpokladam, ze prve tri sluzby maju vlastny dem a neberu vyskove udaje priamo z gps zaznamu. spominany problem je v tom, ze vysledok sa lisi napr radovo v stovkach metrov pri 70km vyjazde po kopcoch - 73km, hiking.sk 2600m, cykloserver.cz 2270m, gps aplikacia 2104m, google earth 2470m, sports tracker 2703m. rozdiel sa lisi medzi trasami, niekedy niektora sluzba da viac niekedy menej ako ostatne.
pre google som nasiel: Google does not release offical information on DEM sources. Its a patchwork quite of sources, they use the best they can for a given location.
podobne ani ostatne serveri sa nechvalia zdrojmi dem. hiking ma zrejme dem20. dovod roznych vystupov mozu byt rozne presne dem, rozny pocet importovanych bodov trasy...
dalsia moznost je aj ozi s natiahnutym modelom, ale to sa mi nechce riesit.

neriesim cm (nie som mravec) ani metre, ale aspon v desiatkach metrov by to mohlo byt. odbornici poradte, ako je to s tymi vyskovymi metrami a modelmi? ktoru sluzbu si vybrat?
10.08.2012 - 13:03:40
00
Ja pouzivam http://www.gpsvisualizer.com/.
Mam tacho s barometrom a z GPS dat mi vyskove tiez lietaju hore dole ako strelene.
Ked si gps zaznam hodim cez ten web a zvolim si tam moznost Draw a Profile => moznost Add DEM elevation data a potom From best available source, tak mi to vacsinou plus minus sedi podla barom. tachometra.
Vyskusaj, mozno sa Ti to osvedci.
10.08.2012 - 21:27:09
00
no tusim aplikacia gps je k tomu realu najblizsie .. mne pri dhlhsom vyjazde napr..50km a 1400m zo sigmy2209, vyhodi cykloserver cca 200-300 vyskovych viac
10.08.2012 - 21:33:10
00
gps-navigacia-mapy/vyskove-metre-t28662.html
10.08.2012 - 21:58:49
00
vdaka palo tt za upozornenie na existujucu temu, moderatori to mozu premiestnit.
tam vsak preberaju povacsine barometer. ja ho nemam a rad by som vybral sluzbu/sposob, ktory budem vyuzivat.
sogi: vdaka, ale je to len potvrdene, ze pouzijem srtm3. su pohodlnejsie sluzby, tam vsak neviem co pouzivam.

mna zaujima, preco ak povacsine pouzivaju rovnake modely, tak vystupy su dost rozlicne.
11.08.2012 - 08:12:03
00
Rozdiel je, lebo na data z DEM modelu aplikuju rozne filtre, ktore data vyhladia.
Ked mas track log, nepotrebujes DEM model, data z GPS treba len filtrovat.
Rasto_T v tej diskusii spomina nejaky soft trackan, kde sa uroven filtru da nastavit.
Na nebarometricku GPS odporuca 15m.
Aj po filtrovani ale treba pocitat s moznou odchylkou cca. 5 - 10%

Ak si chces sam nieco zbastlit, linky na nejake algoritmy najdes tu:
http://www.bike-forum.cz/forum/cemu-verit-gps-vs-cykloserver.html#comment2029342
11.08.2012 - 17:05:12
00
trackan som pouzival, filtrovanie bolo ok. jeho nevyhoda pre mna bola, ze bral len plt, ale hlavne neodstranilo ustrelene data z gps, co sa mi hlavne v prudkych kopcoch, zlaboch stava. nielen ze ustreli poloha, ale aj vyska a to aj v stovkach metrov. polohu si opravim, ale vysku nie. nato mi je DEM dobry.
b-f temu preluskavam, mozno pojdem dalej, ale nateraz som proste chcel skusenost znalcov, ktora sluzba, alebo aplikacia pracujuca s DEM (resp. mozno kombinacia DEM+gps udaj o vyske) je k "realu" cyklistu najblizsie.

Prílohy:

Komentár súboru: priklad ustrelenia zo stredy
gpsUstrel.JPG
gpsUstrel.JPG 10.23 KiB thumb_up0thumb_down

11.08.2012 - 21:22:23
00
Aj vysku podla vrstevnic opravis.
Ale pokial chces co najpresnejsi zaznam, naozaj zvaz kupu noveho GPS loggera. Za cca. 100 Euro pri troche stastia uz kupis slusne kusy s barometrom a citlivym cipom.
http://pc.bazos.sk/inzerat/16264851/TURISTICKA-NAVIGACIA-GARMIN-FORETREX-401.php
11.08.2012 - 22:48:42
00
keyboard_arrow_up