akurat vcera a predvcerom som to riesil kedze sa mi podarilo pri cisteni zlomit na dve casti dioptricke okuliare a bez nich je to ako pod vodou takze nefungujem.
vacsina optik na otazku kolko trva vyrobit okuliare odpovedala komicky 7-14 dni :D
nastastie sme nasli jednu malu optiku v petrzalke kde nebol problem na druhy den mat a dokonca aj cena bola znesitelna vramci moznosti a aktualneho trhu.

ale mali tam dvoje take slnecne sportovejsie okuliare kde by vedeli dat aj dioptrie ale musia to poslat niekam na posudenie koli velkosti sosovky, aj mi to vysvetlovali ale nie celkom som to pochopil. ide o pomer priemeru sosofky v rame vs rozmer vzdialenosti stredu oci alebo tak nejak. neboli to ziadne oakley ani nic take svetoborne ale boli celkom zahnute, prilahli mi k tvari a vychadzalo to niekde okolo 250 aj s fotochromatickymi sklami +-
pojdem sa tam este porozpravat, vcera som si bol po nove civilne okuliare a zrazu aj lepsie vidim :D len prechod z -2,75 na -3,5 na pravom oku je trochu skok a este si zvykam, lave ostalo -2,5 + 0,75 cyl.

fixska urcite sagita.sk ? nejak mi to k nim nesedi, robia peciatky a reklamne veci
asi skor https://www.sagitta.sk/
12.01.2023 - 12:55:59
01
Dovolím si citovať z článku o tejto problematike z magazínu Biker 3/2022, kde v rozhovore práve s človekom zo Sagitty (s dvomi t, ďakujem Scarinko za opravu) sa hovorí o tom, prečo je zo škošovky ťažko vybrúsiť sklo do športových okuliarov. "Športové slnečné okuliare s dioptrickými sklami sú najsofistikovanejšie, ale aj najdrahšie riešenie. Sú tiež najnáročnejšie na výrobu, preto sme sa na možnosti pri nej opýtali Petra Benkoviča zo spoločnosti Sagitta Ltd. Okrem výroby dioptrických šošoviek a okuliarov je distribútorom značky Rudy Project, ktorá má vo svojom portfóliu okrem klasických slnečných okuliarov až sedem variantov dioptrických slnečných okuliarov pre športovcov. „Základný rozdiel pri výrobe slnečných športových dioptrických okuliarov a štandardných slnečných dioptrických okuliarov spočíva v zakrivení (odborne sa označuje termínom báza) okuliarovej šošovky. Báza pri slnečných okuliaroch býva väčšinou 6, pri športových zväčša 8. Pri takomto zakrivení je výroba okuliarovej šošovky značne obmedzená a technicky náročná. Samozrejme, báza nie je to jediné, čo ovplyvňuje rozsah dioptrií. Ďalším významným faktorom je tzv. PD (vzdialenosť zreníc). Okuliarová šošovka má po vyrobení okrúhly tvar (prirovnajme ju k menšiemu puku). Presne v geometrickom strede tejto šošovky je požadovaná dioptria a čím ďalej sa ide od stredu, tým sú hodnoty dioptrií odlišnejšie. Následne sa vyrobená okuliarová šošovka zbrúsi tak, aby pasovala do rámu okuliarov. Keďže geometrický stred nie je takmer nikdy zhodný s okuliarovým stredom, okuliarová šošovka sa musí zacentrovať na základe PD hodnoty, prípadne HD hodnoty. Čím je geometrický stred okuliarovej šošovky viac odchýlený od okuliarového stredu, tým je rozsah dioptrií obmedzenejší, alebo čím väčšia je okuliarová šošovka, tým je rozsah dioptrií nižší. V neposlednom rade je limit dioptrií obmedzený použitým materiálom a typom okuliarových šošoviek (fotochromatické – stmievajúce, polarizačné, zrkadlové a pod.). Zväčša sa rozsah hodnôt dioptrií, ktoré sa dajú vyrobiť do okuliarov, pohybuje v rozmedzí -2,0 až +2,0 diopt. Pri niektorých typoch okuliarov, najmä tých s menšími sklami je možná výroba aj v rozsahu -4,5 – + 4,0 diopt. Samozrejme, že je možné korigovať zrak aj pri poruchách astigmatizmu – vyjadrený v tzv. cylindrických dioptriách s počtom uhlových stupňov osi. Pri astigmatizme, ktorý je často spojený s krátkozrakosťou alebo ďalekozrakosťou, sa výsledné hodnoty dioptrií sčítavajú. Napr. pri dioptrii -1,0 a CYL -1,0 je výsledná hodnota -2,0, a teda by malo byť možné vyrobiť dané okuliare. Samozrejme, že pred výrobou každých dioptrických okuliarov je nutné navštíviť optiku a poradiť sa. Športové dioptrické okuliare je možné vyhotoviť aj ako multifokálne, posudzuje sa to individuálne podľa nameraných hodnôt.“
12.01.2023 - 15:35:30
04
nj to by sedelo s tym co mi vcera rozpravala teta v optike ale nejak som to v jej podani nechapal
12.01.2023 - 15:58:51
01
fixska ake mas pls tie slnecne dioptricke fotochromy? su take civilne ci skor sportove? hladam na bike a vyzera ze len RP asi vedia v "rozumnej" cene vyrobit zahnute dioptricke fotochromy
03.02.2023 - 09:58:15
00
scarinko napísal:
fixska ake mas pls tie slnecne dioptricke fotochromy? su take civilne ci skor sportove? hladam na bike a vyzera ze len RP asi vedia v "rozumnej" cene vyrobit zahnute dioptricke fotochromy

Nie, mám iba dioptrické fotochrómy Oakley, ale moc ich nenosím, skôr ich mám ako náhradné okuliare lebo ma straničky tlačia za ušami a to že dosť a potom mám dioptrické slnečné RP jedny sklo racing red a druhé hnedé slnečné, obe zo Sagitty ale však to som tu už písala aspoň 5x. Nie som fanúšik fotochrómov, celkovo mi to nejak nevyhovuje, som zvyknutá pozerať sa "bez filtra", slnečné nosím len na civil alebo na také jazdenie akože na hrádzu alebo ako by som to.
03.02.2023 - 19:49:40
00
Vies cvaknut ako vyzeraju tie Oakley? Pripadne co to stalo a kde. Pripadne aj tie RP. Nie je problem ked je podvecer a zajde slnko? Ci nosis so sebou aj civilne neslnecne?
03.02.2023 - 21:33:09
00
scarinko napísal:
fixska ake mas pls tie slnecne dioptricke fotochromy? su take civilne ci skor sportove? hladam na bike a vyzera ze len RP asi vedia v "rozumnej" cene vyrobit zahnute dioptricke fotochromy

beriem spat, RP je drahe ako fras, v podstate na urovni Oakley
som bol vcera na chvilu v optike eyecare kde maju RP a ujo sa fakt snazil ale ta talianska cenova politika je desna.
za jedno fotochromaticke sklo s dioptriou pytaju 250+ eur, k tomu ramik 150-250 eur
najmenej co sme vypocitali boli nejake RP ramiky s neznackovymi sklami ale tiez kvalitnymi kde aj pri vynechani fotochromu sme skoncili na 400 za okuliare. Navyse tie ramy sa predavaju aj s tymi slnecnymi sklami ktore su kazdemu kto tam chce dioptrie na dve veci a samotny ram nepredaju bez nich.

vidim to dost skepticky s okuliarmi, este keby to bolo niekde okolo 250 by som to mozno nejak prekusol ale takto. je to velmi krehke a znici sa to velmi lahko a rychlo

bol som vcera aj v tej sagitta ale uz asi neskoro lebo vsetko pozatvarane a nikde nemaju nejake otvaracie hodiny
07.03.2023 - 15:15:32
00
Moja osobna skúsenosť. Prv som začal skusat šošovky, ale ani jedne mi dobre nesedeli. Skúšal som ich vela druhov a znaciek no vacsinou som sa citil nekomfortne. Tak som opat jazdjl s obycajnymi dioptrickymi okuliarmi. Zacal som čítať fóra, sledovať okuliare a vybral som si toť, keďže original urobene v oakley sami zdali drahe. Ram oakley trajectory v akcii 119e, do toho mi nukali dioptricke skla oakley za 200e, ale ja zasiel do optily a dal si zabrusit fotochromaticke dioptrie. Tie ma vysli s pracou na 88e. Takze dokopy nieco cez dvesto eur. Skla sa perfektne zatmavia pri svetle, viditepnost sovela oedze tie sklicka su dost velke. Ram ma moznost troch velkosti, ja mam strednu 55mm. Snáď niekomu uľahčí výber. O dlhšom užívaní este napíšem,ako som spokojný.

Prílohy:

IMG_20230313_142020.jpg
IMG_20230313_142020.jpg 117.89 KiB thumb_up0thumb_down

IMG_20230313_143752.jpg
IMG_20230313_143752.jpg 163.55 KiB thumb_up0thumb_down

IMG_20230313_182442.jpg
IMG_20230313_182442.jpg 165.43 KiB thumb_up0thumb_down

13.03.2023 - 20:10:59
03
O este povedz ake su to skla a v akej optike
13.03.2023 - 20:40:45
00
scarinko napísal:
O este povedz ake su to skla a v akej optike

Neviem presnu značku, mala na vyber tri, zobral som strednu kvalitu na zaciatok. Optika sa u nas vola excelent. Znacku skiel si vyberieš podla ceny, kolko do toho chces vrazit v kazdej optike. Alebo si najdes tuto nasu a das si to tam s0ravit))
13.03.2023 - 20:47:34
00
No len takto nevieme ake su skla a teda to dolezite. Ale podobne aom pozeral, Oakley plazma. Len by som ich rad niekde vyskusal ako by sadli.

Ja som dnes v optike skusal jedny take civilnejsie okuliare tiez do ktorych nejake zakladnejsie fotochromy vychadzali 46 eur za par. Ram stal nejakych 44. Zvazujem ich skusit, na tvari sedeli celkom dobre len teda neboli zakrivene a cyklisticke. Skor mi pripominali tie cepove gulate cudne okuliare ?
13.03.2023 - 20:53:04
00
Zastav sa v MT a Plazmy môžeš skúsiť 😉
13.03.2023 - 21:01:27
10
Noo skoda ze nemam vcul cestu, ale dik
13.03.2023 - 21:27:12
00
scarinko napísal:
No len takto nevieme ake su skla a teda to dolezite. Ale podobne aom pozeral, Oakley plazma. Len by som ich rad niekde vyskusal ako by sadli.

Ja som dnes v optike skusal jedny take civilnejsie okuliare tiez do ktorych nejake zakladnejsie fotochromy vychadzali 46 eur za par. Ram stal nejakych 44. Zvazujem ich skusit, na tvari sedeli celkom dobre len teda neboli zakrivene a cyklisticke. Skor mi pripominali tie cepove gulate cudne okuliare ?

Pozriem sa zajtra do papierov al nezabudnem
14.03.2023 - 00:25:48
10
Skla su také

Prílohy:

IMG_20230314_084158.jpg
IMG_20230314_084158.jpg 87.48 KiB thumb_up0thumb_down

14.03.2023 - 08:43:08
10
keyboard_arrow_up