No ja nosievam duo HAC 5 a Vistu, a Colorado nie je už od Visty oveľa väčšie.
Keďže robím geocaching, tak potrebujem pri final approachu magnetický kompas, a to Edge nemá - aj tak by ho dosť rušili oceľové časti biku (čo je na Viste pekne vidieť). Pokiaľ ideš dostatočne rýchlo, tak samozrejme môžeš nechať počítať smer z 2 po sebe zameraných pozícií aj bez mag. kompasu, ale čo ak stojíš alebo ideš pešo? Preto som pri peších a podobne pomalých aktivitách za magnetický kompas. (Garmin odporúča pre určenie smeru z GPS merania rýchlosť nad 15 km/h.) Ako som vyššie písal, nemať už HAC, tak by som na bike - po porovnaní ceny - kúpil Edge (aj so všetkými senzormi), ale to preto, lebo už iný, plne vybavený GPS prijímač mám. A ak by som išiel hľadať cache alebo pozameriavať jaskyne, tak tých pár gramov sa v cameli stratí. Inak by som asi volil combo Colorado + HR + CAD/SPD.
Colorado, ba ani GPSMAP trieda nie sú "profesionálne" prístroje. To by sme sa museli baviť o geodetic grade, v cenách rádove 100 KSk, pričom platíš aj za používanie, nielen pri kúpe... Celkom užitočná je aj quad helix anténka na 60kovej a Colorado rade, podstatne citlivejšia ako patch v etrex rade a u týchto cyklo/fitness... ako hovoria rádiotechnici, dobrá anténa je najlepší zosilovač.
Čo sa týka toho nuvi na biku a pod. ... mne príde napr. geocaching s PDAčkom ako nepraktický (a pre prístroj dosť rizikový), ale možno 1/3 cacherov to tak robí... magnetický kompas nikde, odolnosť prístroja nikde, výdrž batérie nikde... to je fakt tak že vystúpim z auta (bleee) a idem 10 m...
A teraz k využitiu CAD senzoru... ja som si tiež myslel, že žiadna významná informácia z neho nebude, ale som sa holt sekol - je celkom fajn vedieť, ako sa ti menia "obľúbené otáčky" od začiatku jazdenia po nadobudnutie akej-takej kondičky (väčšina ľudí ktorí začnú jazdiť najprv točí dosť pomaly a vysoké otáčky ani nevydrží) a kde máš svoje optimum, kde šliapeš najefektívnejšie (porovnanie závislosti HR na CAD pre rôzne typy terénu, super by tam ešte malo mať odpamätané prevody). Celkom užitočné na vypracovanie taktiky jazdy. Z takého CADu aký je k HACu či Polaru či Edgu však štatistiku šliapania jednotlivých nôh nedostaneš, ako píšeš vyššie, na to by si potreboval "niečo lepšie".
30.06.2008 - 10:09:05
00
este jedna vec, Garmin.sk ponuka 705ku vo dvoch verziach. Porovnaval som to podla toho co sa nachadza v baleni. Lacnejsia verzia obsahuje: Balenie obsahuje: prístroj EDGE 705, snímač srdcovej činnosti - hrudný pás (HRM),držiak na bicykel, USB kábel, sieťovú nabíjačku 220V, manuál v slovenčine.
Drahsia:Balenie obsahuje: prístroj EDGE 705, snímač srdcovej činnosti - hrudný pás (HRM), snímač rýchlosti/kadencie (GS 10), držiak na bicykel, USB kábel, sieťovú nabíjačku 220V, manuál v slovenčine.

Cize rozdiel je v snimac rychlosti/kadencie GS-10. Otazka znie: Mam to chapat tak, ze zakladna verzia nema bezdrot na meranie rychlosti biku ale meria len satelitom ? Doteraz som si myslel ze GS-10 je len sranda na meranie obratok pedalov, ale podla specky z Garmin.sk zacinam mat pocit ze jej sucastou je aj bezdrat na koleso, klasicke meranie rychlosti biku.

Viete poradit ?
30.06.2008 - 18:05:52
00
Áno, rozdiel je len v spojenom snímači rýchlosti a kadencie. Ja som však bol s meraním rýchlosti len pomocou GPS (u spomínaného stroja) pomerne spokojný, signál bol prakticky stále dostatočný (okrem pohybu medzi vysokými skalami, popod mosty a inými objektívnymi príčinami), akosi som nepociťoval potrebu mať aj ten snímač (keďže kadenciou sa neriadim, tento údaj je pre mňa zbytočný).

Mrzí ma, že akosi neviem dokopať tú recenziu do finále, ale ak niekto nevidí problém v cene, túži po navigačnom na bike, určite mu to doporučujem. Farebný displej a zobrazovanie mapy tento stroj posúvajú oveľa ďalej ako je jeho predchodca - EDGE 305. Dosť ma nadchlo meranie srdcovej frekvencie, ktoré skutočne nič nerušilo, ale na 2 výjazdoch na chvíľu zblbol (ukazoval nereálne vysoké tepy), čo ma trochu zarazilo. Rovnako ako píšem vyššie, so signálom prakticky žiadne problémy. Mašinka je možno kúsok väčšia ako by sa mi páčilo, ale funkčne bez vážnejších pripomienok.

Prílohy:

IMG_2561.JPG
IMG_2561.JPG 528.4 KiB thumb_up0thumb_down

30.06.2008 - 18:16:21
00
este jedna vec, Garmin.sk ponuka 705ku vo dvoch verziach. Porovnaval som to podla toho co sa nachadza v baleni. Lacnejsia verzia obsahuje: Balenie obsahuje: prístroj EDGE 705, snímač srdcovej činnosti - hrudný pás (HRM),držiak na bicykel, USB kábel, sieťovú nabíjačku 220V, manuál v slovenčine.
Drahsia:Balenie obsahuje: prístroj EDGE 705, snímač srdcovej činnosti - hrudný pás (HRM), snímač rýchlosti/kadencie (GS 10), držiak na bicykel, USB kábel, sieťovú nabíjačku 220V, manuál v slovenčine.

Cize rozdiel je v snimac rychlosti/kadencie GS-10. Otazka znie: Mam to chapat tak, ze zakladna verzia nema bezdrot na meranie rychlosti biku ale meria len satelitom ? Doteraz som si myslel ze GS-10 je len sranda na meranie obratok pedalov, ale podla specky z Garmin.sk zacinam mat pocit ze jej sucastou je aj bezdrat na koleso, klasicke meranie rychlosti biku.

Viete poradit ?


Áno, máš pravdu, zakladna verzia nema bezdrot ci uz na meranie rychlosti alebo na prepojenie s hrudnym pasom ci prenos dat do pocitaca. Ale tato verzia sa vola Edge 605 - je hnedy. Edge 705(matne cierny) ma zabudovanu ANT+ technologiu na prepojenie perifernych zariadeni - GSC 10, Heart Rate, ANT USB... Edge 705 sa na Slovensko dodava v dvoch variantoch - s CAD a bez CAD, jednoducho rozdiel tisicky v cene je podla toho ci chces CAD alebo nie. Ako pise aj Giro, aj pre mna je CAD zbytocny - rychlost a vsetko ostatne ti meria GPS. GPS ma aj zakladny Edge 605 - teda aj tento ti meria rychlost, len sa s nim neda spojit hrudny pas ci CAD.
CAD sa sklada z troch suciastok, ktore medzi sebou a pristrojom komunikuju bezdrotovo. Jedna cast ide na pedal, jedna cast na spajchnu na zadne koleso a tretia cast ide na kostru, kde sa tieto dva snimace stretavaju. Hadam jasnejsie, pre uplnu predstavu si to treba asi dat vysvetlit a ukazat niekde v predajni
30.06.2008 - 19:49:40
00
giro: meranie pulzu ti môže zblbnúť aj nejaký svalový spazmus a pod., EKG je na to pomerne citlivé, pokiaľ napr. počas merania máš napnuté svaly, záznam stojí za prd (skôr je malý zázrak, že čosi hlboko zjednodušené a napraté do kraviny na pupek za tisícku funguje celkom spoľahlivo :) )
30.06.2008 - 21:46:27
00
Zdravim,
chcel by som sa spytat ako je to s mapamy lesnych ciest a pod. Lebo je dost mozne ze ho bude vlastnit :-D takze podrobnejsie ho budem vediet skritizovat. Este som si vsimol, ze na wiggle.co.uk ho predavaju v dvoch verziach Road a MTB no a na Slov. iba v jednej... Aky je tam rozdiel? Asi iba v snimacoch alebo v drziakoch pripadne mapach?
01.07.2008 - 07:20:18
00
jakub023:
Podla mna road a mtb verzia sa lisia v mapach.
Dalsia vec, v kt. sa lisia je to, ci chces meranie CAD alebo nie.
01.07.2008 - 07:58:32
00
Zdravim,
chcel by som sa spytat ako je to s mapamy lesnych ciest a pod. Lebo je dost mozne ze ho bude vlastnit :-D takze podrobnejsie ho budem vediet skritizovat. Este som si vsimol, ze na wiggle.co.uk ho predavaju v dvoch verziach Road a MTB no a na Slov. iba v jednej... Aky je tam rozdiel? Asi iba v snimacoch alebo v drziakoch pripadne mapach?


Ak si kupujes Edge 705 v SR, mas tam okrem basemapy celeho sveta aj slovensku TOPOgraficku mapu, v ktorej najdes "zopar" cyklistickych a turistickych chodnikov. Viem, ze sa pripravuje aj verzia 3, na to si vsak este treba pockat, ale urcite v nej bude zase o nieco viac zmapovanych tras a chodnikov.
Ako som pozeral, tak rozdiel medzi MTB a Road je v mape, teda pri Road verzii je aj cestna mapa...
01.07.2008 - 08:27:41
00
Na v3 si tiež ešte poriadne počkáš... zatiaľ nevyšiel ani jeden update dvojky, navyše tá sa dosť podarila, takže predpokladám minimálne ešte rok, skôr viac.
jakub023: nerieš "mapu lesných ciest"... topomapa pokrýva (s väčšími či menšími nepresnosťami) to, čo turistické mapy (koniec koncov, Conan má podklady od VKÚ). Tie nepresnosti čo tam sú teraz sú v pohode. Nestratíš sa, je to skôr lepšie ako papierové mapy. Navyše obsahuje pomerne kvalitný výškopis, z máp, čo poznám, je to jedna z najlepších, spolu s Českom. A keby na to v Conane v podstate zvysoka nekašľali (nevydávajú opravy... na v2 zatiaľ nič a ani na zabugovanú v1, s ktorou si vystačili DOSŤ dlho, tuším žiadny patch nebol) malo by to potenciál byť ešte lepšie.
01.07.2008 - 10:18:54
00
uf to som rad ze aspon nejaky ten vyskopis bude aby som vedel co ma caka na trase... Ja budem mat tu Slovakia topo v2 takze bude to hadam stacit.
01.07.2008 - 10:54:18
00
Na v3 si tiež ešte poriadne počkáš... zatiaľ nevyšiel ani jeden update dvojky, navyše tá sa dosť podarila, takže predpokladám minimálne ešte rok, skôr viac.
jakub023: nerieš "mapu lesných ciest"... topomapa pokrýva (s väčšími či menšími nepresnosťami) to, čo turistické mapy (koniec koncov, Conan má podklady od VKÚ). Tie nepresnosti čo tam sú teraz sú v pohode. Nestratíš sa, je to skôr lepšie ako papierové mapy. Navyše obsahuje pomerne kvalitný výškopis, z máp, čo poznám, je to jedna z najlepších, spolu s Českom. A keby na to v Conane v podstate zvysoka nekašľali (nevydávajú opravy... na v2 zatiaľ nič a ani na zabugovanú v1, s ktorou si vystačili DOSŤ dlho, tuším žiadny patch nebol) malo by to potenciál byť ešte lepšie.

Treba byt optimista. Slovakia Roads 6 resp. jej beta verzia je uz v testovani, po jej vydani, verim, ze zacnu makat na novej SK TOPO. Pod trojkou som myslel aktualizaciu dvojky, teda mozno aj 2.1...Myslim, ze mapove podklady TOPO su OK a pre bikera postacujuce. Verim tiez, ze chyby budu postupne odstranovane, aby to bolo cim dalej tym lepsie.
02.07.2008 - 22:09:13
00
no takze GPS mam uz doma trasy nic moc ale na informacie o treningu a pod. stacia... Hlavne ked si trasu mozem prezriet v Google Earth. Je to dobre zariadenie mozem ho len doporucit, sice sa bojim ze utrhnem v lese snimac rychlosti, teda tu palicku co mierne vytrca :-D

Chcem sa este spytat ci na meranie vykonu pri tom to zariadeni potrebujem este nejake specialne zariadenie? Lebo dal som si zobrazovat v mriezke "aktualny vykon" ale nic mi to nezobrazuje a pritom kadenciu snima a aj parametre pre vykon som nastavil, vaha biku a pod...
02.07.2008 - 23:45:42
00
cau, tak si predsa kupil tu 705ku ? kolko ta vysla ? Mna zaujima v podstate jedna vec predtym nez sa rozhodnem ju kupit, a sice tato: mam nejaku standardnu trasu, alebo trasu ktoru si stiahnem niekde na nete. Tuto trasu si chcem "vlozit" do 705ky aby ma navadzala na biku aby som sa nestratil. Je toto mozne na 705 ?
03.07.2008 - 00:04:14
00
Naklikáš na mape waypointy a odošleš trasu do GPSka.
03.07.2008 - 01:54:34
00
cau, tak si predsa kupil tu 705ku ? kolko ta vysla ? Mna zaujima v podstate jedna vec predtym nez sa rozhodnem ju kupit, a sice tato: mam nejaku standardnu trasu, alebo trasu ktoru si stiahnem niekde na nete. Tuto trasu si chcem "vlozit" do 705ky aby ma navadzala na biku aby som sa nestratil. Je toto mozne na 705 ?

jasne je to mozne... ale pocet takto ulozenych tras je limitovany pamatou. V 705 mas pamat 500MB ale nie ju problem rozsirit o microSD karty na 2GB takze tras sa ti ulozi neurekom. Ja osobne som si este trasu nestahoval ale trasu ktoru som si vytvoril ma waypoint kazdu sekundu a neviem ako by to spracovali niektore ine startsie GPS-ka takze v stiahnutej trase by si mal vyznacene iba odbocky takze navigacia by nemusela byt az tak presna bola by tvorena ako keby priamkami z bodu do bodu, ale to v pohode postacuje... Dnes idem na 50-60km trening, dnes ho riadne zatazim :lol: takze poobede spisem dojmy a hodim mozno aj nejaky graf s treningoveho managera.

Este mam otazku ako vyexportujem trasu .gpx do formatu .plt pre trm.sk. Som si stiahol OziExplorer ale nejak mi to nefunguje...
03.07.2008 - 07:24:23
00
keyboard_arrow_up