ako vravi JOLI - nejazdil by som vpravo v pruhu pre busy, uz len koli tomu, ze dnes nevies kde mas zastavku na znamenie a pritlaci ta o obrubnik...
a ako ma ucil instruktor v autoskole (vodicak na motorku) "jazdi tak, ako keby ta vsetci chceli zabit" a tuto mudrost si beriem zo sebou aj do auta, aj na bajk...
05.11.2015 - 07:36:46
07
Staci jazdit podla predpisov. Ale napr tu v okoli Galvaniho prikazany smer, jednosmerky,... casto ignoruju. A ked mozu soferi, tak samozrejme aj cyklisti na to prdia...
05.11.2015 - 10:51:40
00
randy: nestaci, ani nahodou .. okrem toho v predpisoch je na druhej najdolezitejsej pozii po bezpecnosti plynulost.
lukasm : "jazdi tak, ako keby ta vsetci chceli zabit" , presne tak.
lukasm : Zastavka na znamenie je oznacena. Ale bus pruh je lepsi , ako to, co sa ma jazdit. Dovod ? Veterny tunel, ked ta zamkne bus z prava a auto/kamion zlava = si mrtvy.
05.11.2015 - 10:56:16
00
no ono je pravda, co pises, ale napravo od busu jazdit tiez nic moc... on sa dolava neuhne, ak nema kam, cize v podstate vychadza mi z toho len to, ze proste po takych debilnych cestach radsej nejazdit...
05.11.2015 - 12:25:21
00
Ale bus pruh je lepsi , ako to, co sa ma jazdit. Dovod ? Veterny tunel, ked ta zamkne bus z prava a auto/kamion zlava = si mrtvy.


Zavisi to od situacie, ale v pruhu vedla buspruhu preto treba jazdit aspon 1 m od jeho praveho okraja.
05.11.2015 - 13:00:59
00
takže vlastne v strede cesty a všetci vodiči budú na teba nadávať :)
05.11.2015 - 13:04:08
00
Uz som to pisal viackrat - najbezpecnejsie je jazdit stredom bus pruhu. Stredom preto, aby cyklistu neohrozovali zmrdi vodici osobnych aut, ktorym sa nechce cakat v standardnom pruhu a obiehaju ostatnych cez bus pruh. Takto tam ani nevojdu, lebo im je jasne, ze "cesta zarubana".

A jazda v bus pruhu nie je ziadny problem, staci sledovat dianie za sebou a ked sa nahodou raz za cas nejaky bus priblizuje, tak sa v predstihu uhnut dolava do standardneho pruhu. Ale s ohladom na dlzku väcsiny bus pruhov v BA a rychlost cyklistu dajme tomu 30 km/h naozaj nie je velmi caste, ze sa treba uhybat, kedze cely bus pruh prejde cyklista väcsinou skor, ako sa nejaky bus ukaze. Asi len na Prazskej a Brnianskej su busy vyrazne rychlejsie ako cyklista.
05.11.2015 - 13:22:50
03
dnes som šiel traktorom na STK do nového mesta nad váhom, po tej ceste kde minule zrazilo toho cyklistu, cestou tam aj späť ma predbehlo asi tak 13 aut na zákaze obiehania a jeden aj cez dve plné čiary. pričom dodatková tabuľa je len na jednom úseku, že traktory sa smú predchádzať.. som zvedavý koľkí z vás cestných slniečkarov, čo sú za každú cenu za dodržiavanie predpisov by to za mnou bavilo ísť rýchlosťou 30km/h :D
05.11.2015 - 13:31:38
00
Jezus napísal:
Uz som to pisal viackrat - najbezpecnejsie je jazdit stredom bus pruhu. Stredom preto, aby cyklistu neohrozovali zmrdi vodici osobnych aut, ktorym sa nechce cakat v standardnom pruhu a obiehaju ostatnych cez bus pruh. Takto tam ani nevojdu, lebo im je jasne, ze "cesta zarubana".

A jazda v bus pruhu nie je ziadny problem, staci sledovat dianie za sebou a ked sa nahodou raz za cas nejaky bus priblizuje, tak sa v predstihu uhnut dolava do standardneho pruhu. Ale s ohladom na dlzku väcsiny bus pruhov v BA a rychlost cyklistu dajme tomu 30 km/h naozaj nie je velmi caste, ze sa treba uhybat, kedze cely bus pruh prejde cyklista väcsinou skor, ako sa nejaky bus ukaze. Asi len na Prazskej a Brnianskej su busy vyrazne rychlejsie ako cyklista.


Nie je to bezpečné riešenie pendlovať od okraja do stredného pruhu, ktorý je akurát plný áut aj keď ideš 30 km/h a viac. A hlavne v meste, kde je prvom rade na nezaplatenie sa hlavne pozerať pred seba čo sa deje, lebo stačí okamih, keď sa budeš stále obzerať za seba, či sa na teba nevalí nejaký trolejbus a zatiaľ ti niekto vybehne z bočnej, alebo skríži cestu pri odbočovaní zo stredného pruhu. Navyše tieto buspruhy využívajú neoprávnene aj linky z horných-dolných, ktoré nestoja na všetkých zastávkach MHD. Neoprávnene preto, lebo je to vyslovene vyhradený pruh pre MHD a nie SADky a iných dopravcov.

Napr. pred dvomi dňami sa v tomto pruhu snažil predbehnúť, všetky pomaly idúce autá na Prievozskej, autobus SAD DS. V úseku od Miletičovej po Bajkalskú nemal aj tak možnosť ma míňať. A pritom som mu vôbec nezavadzal v tom buspruhu. Najprv sa tam motala socka s káričkou plnou šrotu, rovno po ceste pri obrubníku, potom tam šiel "bicyklista" asi 15 km rýchlosťou, potom mu tam vystrčil predok auta šofér, ktorý sa snažil dostať z parkoviska do plného stredného jazdného pruhu a potom ho pribrzdil zase típek, ktorý sa snažil dostať na vedľajšiu cestu tak mu musel križovať pruh. Aj kvôli takýmto situáciám je lepšie jazdiť mimo tento buspruh. Jediný problém bol v tom, že sa nikdy ten autobus nemohol natlačiť do stredného pruhu, lebo by ma vytlačil z mojej jazdnej dráhy. Takže vždy musel spomaliť a skoro zastaviť, lebo so mnou išiel súvislý prúd vozidiel, ktoré išli asi tak o 5 km rýchlejšie. Ja po Prievozskej vždy valím medzi 35-40 aby som stíhal zelenú vlnu.
05.11.2015 - 14:21:11
00
JOLI napísal:
Navyše tieto buspruhy využívajú neoprávnene aj linky z horných-dolných, ktoré nestoja na všetkých zastávkach MHD. Neoprávnene preto, lebo je to vyslovene vyhradený pruh pre MHD a nie SADky a iných dopravcov.

Toto si s kade zobral? Ja tade jazdím dosť často (Prievozská) a nevšimol som si že by tam bolo dodatočné značenie, že ten pruh je len pre MHD. Ale možno sa len slabo pozerám, tak preto sa pýtam.
05.11.2015 - 14:44:43
00
JOLI, mna naozaj nemusis presviedcat o tom, ze jazda v prazdnom bus pruhu je nebezpecnejsia ako jazda v pruhu plnom aut. Ja Ti to totiz nezozeriem kedze tak jazdim a viem to porovnat. ;) Ale neberiem Ti Tvoj nazor, pokojne jazdi dalej v pruhu s autami.
05.11.2015 - 15:36:42
00
andreee napísal:
Toto si s kade zobral? Ja tade jazdím dosť často (Prievozská) a nevšimol som si že by tam bolo dodatočné značenie, že ten pruh je len pre MHD. Ale možno sa len slabo pozerám, tak preto sa pýtam.

Všímaj si lepšie zvislé dopravné značenie. V strede šípky je značka zákaz jazdy všetkým vozidlám a pod tým dodatkový rámček s textom Okrem MHD.
https://www.google.sk/maps/@48.1484201,17.1471998,3a,75y,77.33h,94.59t/data=!3m6!1e1!3m4!1sZKl7zY9IupvXdKiHeSnFgA!2e0!7i13312!8i6656?hl=sk
05.11.2015 - 16:49:48
00
Jezus napísal:
JOLI, mna naozaj nemusis presviedcat o tom, ze jazda v prazdnom bus pruhu je nebezpecnejsia ako jazda v pruhu plnom aut. Ja Ti to totiz nezozeriem kedze tak jazdim a viem to porovnat. ;) Ale neberiem Ti Tvoj nazor, pokojne jazdi dalej v pruhu s autami.

Ja ťa ani nechcem presviedčať. Iba rád plynulú jazdu bez nejakého splašeného pendlovania medzi pruhmi.
05.11.2015 - 16:56:25
00
Tiez jazdim v tom 200m buspruhu v KE uplne jednoduchym sposobom. Ked stoji bus na zastavke pockam a zavesim sa za neho. Ked zastavi, tak ho obehnem a este sa mi nestalo aby ma opat dobehol.
05.11.2015 - 17:26:24
00
JOLI napísal:
Všímaj si lepšie zvislé dopravné značenie. V strede šípky je značka zákaz jazdy všetkým vozidlám a pod tým dodatkový rámček s textom Okrem MHD.
https://www.google.sk/maps/@48.1484201,17.1471998,3a,75y,77.33h,94.59t/data=!3m6!1e1!3m4!1sZKl7zY9IupvXdKiHeSnFgA!2e0!7i13312!8i6656?hl=sk

Už viem čo myslíš, ale vyhradené pre MHD je to iba od Alzy po križovatku s Bajkalskou, t.j. cca 150m. Pred tým aj po tom sú značky, vyhradené pre autobusy, bez dodatkových tabúľ.
06.11.2015 - 08:12:08
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Príslušenstvo / Svetlá)
keyboard_arrow_up