Myslim si, ze jazdenie pod 15 stupnov sa prejavuje na kazdom cloveku inac. Kazdy je odolnejsi menej alebo viac. Ja osobne jazdim cely rok a s mojim zdravim je to tak, ze raz-dva som chory. Co vsak mozem urcite potvrdit aj z mojej skusenosti, je ze horsie na moje priedusky sychrave jesenne pocasie nad nulou ako sneh a slnko pod nulou. Momentalne ked pisem tento prispevok mi moje priedusky pripominaju nedelnejsi vylet na bajku. Suchy drazdivy kasel, zase priedusky. A to som dychal nosom a cestou spat som mal cez usta prelozenu bundu. Takze aj cez ten nos dostali dychacie cesty zabrat. Ale urcite menej akokeby som dychal ustami. Preto hovorim, ze najpodstatnejsia vec v takom to pocasi je dychanie. Preto odporucujem kuklu, sal alebo bundu cez usta, resp. aj nos. A co sa tyka zimnych sportov, velmi nesuhlasim s tym, ze je to to iste. A moj zdravotny stav to potvdrzuje. Zjazdove lyzovanie je sice namahave aj na dychanie ale predsa len nie je to take intenzivne dychanie a cestou hore na vlek si clovek a dychanie vacsinou na chvilu oddychne.
14.12.2007 - 21:14:57
00
a palce na nohach ako su chranene

amputáciou po predošlom výjazde. :wink: :wink: :wink:
15.12.2007 - 00:01:15
00
Hmmm ...
V sobotu sme pojazdili, spolu to boli 4hodiny pri teplote -2 az -3 stupne. Všetko OK, ale prsty na nohach, napriek kvalitným ponožkám a návlekom na tretry, dostali zabrať. Palec bol chvíľu aj zmordralý. Neviem či som kúpil nekvalitné návleky, alebo je nutnosť do takejto teploty zimné tretry. Pravda je taká, že sa mi ich nechce kupovať.
Máte nejaké Home made riešenie?
17.12.2007 - 08:50:25
00
..mne sa tie zimne tretry ties nechce nejak kupovat.
tuto zimu pretrpim a na jar ked bude zlava kupim totok : http://zanzo.sk/product-detail.php?id=79
17.12.2007 - 09:12:22
00
nejazdím v tretrách, ale v zimušných topánkach(takých turistických, nie aby si niekto myslel, že v nejakých kostolných)
17.12.2007 - 09:47:03
00
lagonda: nuž... jar-jeseň riešiš, aby ti tretry sedeli na nohe čo najpevnejšie a ešte netlačili... v zime by mala byť noha o kus voľnejšie, aby mohla teplá krv do periférie... tak to najskôr preto.
Ako veľkú chybu neoprénových návlekov vidím, že nielen nepustia vodu dnu, ale ani paru von. Prvé je OK, druhé - vlhká plutva v bote - však spôsobuje rýchlu stratu tepla pri zastaveniach. Nooo a ako sa laba ochladí, tak cievy sa stiahnu a tým sa ešte ďalej situácia dramatizuje... toto riešia membránové textílie, ale samozrejme nič nefunguje stopercentne.
Dá sa na to trošku adaptovať, ale človek je tak blbo "urobený", že ak organizmus zavetrí, že ide do straty tepla, stiahne krv z periférie, "obetuje ju", do centrálnych častí - v tepelnej kríze prežívaš za cenu straty končatín. Výmenníky tepla ako tučniaky holt v labách nemáme. [A pri tomto nadelení si niekto ešte stále myslí, že nás stvorila nejaká vševedúca všemohúca dokonalosť ;).]
17.12.2007 - 09:52:21
00
lagonda ja som bol jazdit vcera cca.4hodinky-teplota okolo 0,mal som hrube termo ponozny v tretrach a rozmyslal som dat si neoprenove navleky,ale vykaslal som sa na to a hoci trochu som citil prsty,nebolo to take hrozne,dalo sa.Myslim,ze neoprenovy navlek a termo hrube ponozny by to mali zvladnut :roll:
17.12.2007 - 10:07:38
00
Hmmm ...
V sobotu sme pojazdili, spolu to boli 4hodiny pri teplote -2 az -3 stupne. Všetko OK, ale prsty na nohach, napriek kvalitným ponožkám a návlekom na tretry, dostali zabrať. Palec bol chvíľu aj zmordralý. Neviem či som kúpil nekvalitné návleky, alebo je nutnosť do takejto teploty zimné tretry. Pravda je taká, že sa mi ich nechce kupovať.
Máte nejaké Home made riešenie?

V zime klasicke pedale a turisticka obuv s pevnejsou podrazkou.
17.12.2007 - 11:17:28
00
membranove navleky, samozrejme, a neviem, ci to tu uz bolo spominane, ale podla vlozky do tretry vystrihnut z hrubsieho alobalu jednu-dve kvazi vlozky a vlozit ich pod vlozku. Ja mam v kazdej tretre dve a celkom dobre to od spodku izoluje...
17.12.2007 - 11:45:32
00
Tu je článok o spodnej vrstve oblečenia. Komplexné testy.

http://www.skimountaineering.sk/skm.php ... /cl11.html
20.12.2007 - 19:08:42
00
mohli toho otestovat aj viac teda...mna by celkom zaujimali vysledky napr Vaude, kt. momentalne mam
20.12.2007 - 19:19:52
00
palig ma pravdu, mohli toho tam dat viac... inac skoda, ze tam nebola nejaka bielizen z merino vlny, lebo akurat sa chystam si nejaku zadovazit...
20.12.2007 - 19:58:29
00
tiez sa na to chystam, chalani ospevuju icebreaker
20.12.2007 - 21:30:53
00
tiez sa na to chystam, chalani ospevuju icebreaker


ak by som to mal brat podla tradicie, tak my s toho vypliva:
icebreker-1995
devold-1853

-pre merino som sa rozhodol, z viacerych dovodov, hlavny je ten, ze ked mas triko z merina na sebe aj dlhsie, tak vobec nezapacha
-je to prirodny produkt, nie ziadna umelina vyrobena umelych flias
-je nehorlave, ako vsetky ostatne produkty

a mohol by som dalej pokracovat, ale to by bolo nadlho
20.12.2007 - 23:08:41
00
-je nehorlave, ako vsetky ostatne produkty...


Daj blizsie info o spominanej handre, ta nehorlavost ma zaujima.
21.12.2007 - 04:49:34
00
keyboard_arrow_up