Ahojte, rád by som si k cesťáku konečne zaobstaral poriadne MTB, aby som netrestal chudáka crossa. Jazdiť plánujem hlavne Karpaty v okolí BA, časom možno nejaká Štiavnica, pretekanie možno Stupava zo srandy, žiaden extrém. Poriadne som si to naštudoval, zúžil som výber na konkrétne, ale prosil by som nejaké skúsené rady, hlavne ľudí čo také stroje majú, aby som dobre vybral.

Rám: ľahký hliník alebo karbón, full som zavrhol, desí ma už len predstava servisu vidly, nie ešte zadnej stavby, čiže HT.

Vidlica: na Fox som tu na fóre aj na iných čítal kopu sťažností od porúch až po drahý servis, takže asi Rockshox, naveľa Lefty. Pozdávajú sa mi SID a RS1. SID viem že je overená klasika, RS1 vyzerá perfektne a asi to tiež nebude šmejd... viem o probléme s tuhosťou RS1 pri krútení, ale zaujímal by ma názor niekoho kto ju reálne má, či je to nejaký problém pri jazdení, hlavne ak človek nejazdí s inými typmi a je na ňu zvyknutý. Lefty sú dosť drahé, ale počul som na ne len chvály, tak neviem, mne osobne sa to moc nepáči ani vizuálne, neviem ako je to so servisom a celkovo údržbou

Prevody: SRAM X01 1x11 alebo Shimano XT 2x11. 1x11 má výhodu jednoduchosť, ale mám obavy o opotrebenie a celkové správanie, hlavne v krajných polohách. Shimano 2x11 je overené a prešmykač funguje aj ako chain guide, ak som to správne pochopil. Kedže moje jazdenie vidím predbežne na asfalt 15%, lesná cesta/dobrý trail 75%, nejaké extrémne skaly a podobne 10%, tak sa neviem rozhodnúť, ktoré je vhodnejšie.

Každá značka má niečo také, takže zatiaľ nejdem vyberať automaticky Canyon. Hlavne by som potreboval mať jasno vo výzbroji.
Ďakujem za konštruktívne postrehy.
19.08.2016 - 13:19:53
00
kludne by som zaradil do výberu aj bajky s Rebou rozdiel sid/reba nieje vo funkčnosti vôbec nejak výrazný... lenreba je mierne ťažšia...

jazdím sram GX 1x11 a nevidím najmenší dôvod prečo by som na HT bajku mal mať obavu z padania reťaze...

skúsil by som byť tebou pozrieť sériu bajkov Gost Lector, poprípade model RockMachine explosion 90

karbónové rámy, 1x11/2x11 v predu REBA/SID čiže v podstate spĺňajú tvoje požiadavky... _)
19.08.2016 - 13:45:26
01
Na tvojom mieste, ak ides jazdit po asfalte minimalne, by som siel jednoznacne do fulla. Argument servisu je smiesny oproti komfortu na tvoj ucel, nehovoriac, ze ani tu vidlu nemas dovod servisovat len tak z dlhej chvile. Aspon to este raz zvaz, ak uz nie si na 100% presvedceny, ze full nie. Ako majitel Reby - slusna vidla, ziaden problem doteraz. Ak vsak rozpocet dovoli siel by som o level vyssie :) Ale Reba samozrejme neurazi a podla komentara vyssie je SID na tom asi podobne.
19.08.2016 - 16:07:41
04
No dnes som si bol pár bikov poskúšať.
Jednoznačne som rozhodnutý pre Sram 1x11. Trošku som sa pohúpal aj na RS1 a podľa mňa je to úžasná vidla s kopou výhod a vyzerá mega dobre... len nájsť bike čo by ju mal a nestál môj celoročný zárobok. :headbang:
RTG vďaka za tip, full som zvažoval, ale ja jazdím dosť rýchlo a full je síce pohodlnejší a z hľadiska rýchlej jazdy je super na downhill, ale zato stráca do kopca a po rovine podľa mňa, keďže je ťažší a húpe sa. Nehovoriac o tom, že za rovnakú cenu ako dobrý full, môže byť o triedu vyšší HT. Bohužiaľ mám budget maximálne 3500, takže to by som moc dobrý XC full asi nenašiel. :(
Edit: do kelu, už si tretí, čo ma nahovára na full... vážne ich asi začnem pozerať :( ale keď ja chcem jazdiť rýchlo :D
19.08.2016 - 17:23:25
00
Do kopca mozno trochu straca, vplyv pohupu pri dobrych komponentoch musi byt ale minimalny. Po rovine, nie asfalte, ale na polnej/rozbitej ceste, je vsak aj rychlejsi - kedze ta tak nekope do zadku a praveze si mozes dovolit vyssiu rychlost. Ak stale hovorime o tom, ze 15% cesta a zvysok teren, podla mna na HT ak nemas nan naozaj dobry dovod, bude full lepsi.
19.08.2016 - 18:01:48
01
HT 29er je minimálne na zvážnicové jazdenie najlepšie čo môže byť ak sa bavíme o teréne Malých karpát, v štiavnici zase okruhy robené "bajkom k tajchom"a podobne tak full naozaj nepotrebuješ :) a to som predtým sám jazdil fulla a z neho prešiel na HT :)
19.08.2016 - 18:22:04
02
Tento splna tvoj rozpocet bez problemov a ma RS1 vidlu: http://www.cube.eu/sk/bicykle/hardtaily/reaction/cube-reaction-gtc-slt-2x-carbonnflashred-2016/
19.08.2016 - 18:37:03
01
Tak vzhladom na zamyslane jazdenie tiez doporucujem jednoznacne full. Komfort je proste uplne z inej dimenzie, nekope to do zadku, nemusis nad kazdou jamou, kopcekom ci drievkom zdvihat zadok zo sedla. Argument servis moc neries, pokial nejazdis stale v blate ,v dazdi alebo to nevapkujes jak sialeny tak loziska v stavbe vydrzia mnoho tisic km. Vidlu a tlmic ti zoservisuju v pohode napr v suspension clinic, a to tiez nejak casto treba nebude. Neviem co si cital o foxe, ale radu evo ktora bola zo zaciatku(rok 2013) poruchova uz nemaju, uz robia vsetko len fit4 patrony, su to spickove vidly. A co sa tyka rychlosti tak dnesne fully napr aj 120-130mm trail biky su velmi efektivne. A pokial na tom nechces pretekat s umyslom byt na bedni ale budes jazdit pre radost tak ani neries za 3500€ kostitras HT.
20.08.2016 - 00:07:07
01
eloscilatore napísal:
No dnes som si bol pár bikov poskúšať.
Jednoznačne som rozhodnutý pre Sram 1x11. Trošku som sa pohúpal aj na RS1 a podľa mňa je to úžasná vidla s kopou výhod a vyzerá mega dobre... len nájsť bike čo by ju mal a nestál môj celoročný zárobok. :headbang:
RTG vďaka za tip, full som zvažoval, ale ja jazdím dosť rýchlo a full je síce pohodlnejší a z hľadiska rýchlej jazdy je super na downhill, ale zato stráca do kopca a po rovine podľa mňa, keďže je ťažší a húpe sa. Nehovoriac o tom, že za rovnakú cenu ako dobrý full, môže byť o triedu vyšší HT. Bohužiaľ mám budget maximálne 3500, takže to by som moc dobrý XC full asi nenašiel. :(
Edit: do kelu, už si tretí, čo ma nahovára na full... vážne ich asi začnem pozerať :( ale keď ja chcem jazdiť rýchlo :D

toto slna tvoje parametre
https://www.canyon.com/sk/mtb/exceed/exceed-cf-slx-9-9-race.html
20.08.2016 - 12:54:40
01
tiez rozmyslam o kupe XC HT. Preco nechcem full: jednak jeden (starsi) mam, aj ked ten je skor trail ako XC. Ale hlavne, odkedy som zacal jazdit cestak, tak som zaroven zacal nenavidiet horekopce s mojim fullom. Dolekopec je super, zabava, ale vytiahnut to hore... vzdy mam chut ho zobrat na plece a ist to radsej peso. Chcem nieco z toho pocitu, ked clovek po dni na full mtb presadne na cestak, preniest do mtb - ta neuveritalna lehkost byti, dvakrat otocis pedale a si o 100 metrov dalej. Viem, ze sa to da, moj prvy mtb bol rigid a cervena karpatska hrebenovka sa s tym dala v pohode a rychlo jazdit.
Samozrejme nic neni zadarmo, rit treba mat na HT trenovanu.
21.08.2016 - 21:48:41
00
Poviem to takto nedavno som bol pojazdit s chalanmi na AM fulloch so 150mm zdvihmi a v zjazde som este musel za nimi dobrzdovat lebo by to slo aj rychlejsie.....

Full nieje nutnost full je pohodlie/ najrada nie moc dobrej techniky ;)
22.08.2016 - 03:15:28
00
no ja jazdím už 5 rokov na hliníkovom crosse so 60mm vidlou čo už takmer vôbec nepruží, takže som sa naučil pekne pracovať kolenami. Tento rok som pridal ešte cesťák, čiže keď som skúšal full, tak mi to prišlo ako keby som jazdil po perine, točím, točím a žiaden pohyb...

pozerám že už skončil olympic sale v canyone a ten exceed 9.9 race bol fakt ideálny, RS1 a SRAM X01 :( neviem či nebude rozumnejšie počkať na koncoročné výpredaje
22.08.2016 - 09:18:29
00
Uz je aj tak koniec sezony takze ak to nehori asi by aj mozno stalo za to pockat/ len zase potom sa moze stat ze uz nebudu mat spravnu velkost vybehovych modelov...
22.08.2016 - 09:21:42
00
eloscilatore - ak teda aj napriek tomu inklinujes k HT tak osobne by som tiez volil lector. 2016 je uz povacsine rozpredane. Skus pozriet 2017 modely, teraz by sa dali zohnat za velmi vyhodne predsezonne ceny. Ked tak napis ss. katalog a cennik uz je na sk stranke http://www.ghost-bikes.sk/
22.08.2016 - 12:37:30
00
Ja som chcel ht, potom ze full, az pokym som si ho nevyskusal. Teraz chcem urcite ht. novy lector 2017.
22.08.2016 - 13:11:32
00
keyboard_arrow_up