Sedlovky, rajdy, predstavce, ramy.... a ine....
20.03.2006 - 12:01:34
00
Jednu sedlovku som zlomil-USE Alien Carbon 27,2.Bolo to stehnom do boku pri nejakom divokom manévry.Teraz už mám iba karbonové podložky pod predstavec.
Ale myslím že karbon je material budúcnosti No.1
20.03.2006 - 12:16:15
00
Ako sa lame karbon? zlomi sa ako napr. hlinik alebo sa to len zdeformuje? Nastastie som este nemal tu cest nejaky komponent zlomit (karbonovy)...
20.03.2006 - 12:19:02
00
co viem karbon sa nedeformuje.. ked uz tak rovno praska (ale znese toho dost).. takze ziadny ohnuty, alebo deformovany komponent :) mal si jeden a uz mas dva a viac :twisted:
20.03.2006 - 12:28:54
00
Videl som tipka co mu na preteku v stupani zlomilo sedlovku na mieste ako sa upina do ramu. Pekne neprijemne. Vyzeralo to ako keby si zlomi laminatovu trubku.
20.03.2006 - 20:51:14
00
V Mountain Bike magazíne, tuším to bolo č. 9/2005 robili test karbonových rajdov a výsledky boli pozoruhodné. Výsledok bol podľa očakávania - najlacnejšie výrobky boli pekný shit a najdrahšie niečo aj vydržali (až na FSA).

Našiel som k tomu aj link
http://www.mountainbike-magazin.de/carbonlenker.93234.htm
20.03.2006 - 21:50:09
00
O tom, ako sa lámu karbónové sedlovky by vedel rozprávať český triatlonista Řehula, ktorému sa zlomila a zvyšok sa mu zapichol do zadku... Brrr, predtým som aj chcel karbón, odvtedy opatrne.
20.03.2006 - 22:15:35
00
Sam som nastastie este nic kompozitove nezlomil (a ani tak skoro nezlomim kedze nic take nemam), ale to co tu pisete hosi som teda este nepocul. Mozno sa take nieco moze stat pri velmi nekvalitnych kompozitoch kde pouziju lacnejsie zivice a pleteninu s mensim poctom sirsich a tensich vlakien pre krajsi efekt na pohlad, alebo sa to moze stat tiez pri nie tak celkom ozajstnych kompozitoch... (nizsie). Vseobecne sa o spravani kompozitu za hranicou pevnosti hovori presny opak toho, co tu tvrdite a aj testy to potvrdzuju (aj ked nevylucujem, ze prax sa moze o nieco lisit hlavne pri tych lacnejsich produktoch). Jednoducho povedane, kompozitove produkty sa nezlomia ako klasicke kovove s ostrou hranou lomu na dve casti, ale dojde k poruseniu struktury, cize popraska epoxidova zivica drziaca vlakna pokope a vlakna sa "rozidu", cize komponent strati pevnost a ohne sa, ale asi nikdy nevytvara ostru hranu a drzi nadalej pokope vdaka jednotlivym vlaknam, ktore drzia. Velmi zjednodusene sa da spravanie kompozitu prirovnat k zavoskovanemu knotu zo sviecky (ked je stuhnuty vosk, tak je knot pevny a drzi, ked vosk popraska, tak sa knot ohne, ale stale drzi...). Mozno toto neplati na uplne vsetky produkty, ale aspon som ja este nepocul o nicom inom a aj v testoch kde doslo k poruseniu kompozitu som este nevidel rozlomeny kompozit na dve casti s ostrymi hranami... Ale pozor na kvazi kompozitove produkty - napr. sedlovka alebo rajdy mozu byt z normalnej hlinikovej zliatiny, ale na povrchu su pre efekt "omotane" kompozitom - taka sedlovka sa potom samozrejme zlomit do ostrej hrany moze, ale to uz nehovorime o kompozite, aj ked to tak na pohlad vyzera...
20.03.2006 - 23:19:09
01
Predpokladám, že Řehula, ktorý bol na bedni na olympiáde v Sydney, nevozil na kole šmejd.
A doporučujem ti ísť na preteky, napr. na nejaké kritérium, kde sa bude padať. Alebo na slušné preteky na dráhe - s programom keirin alebo madison. Tam budeš vidieť, ako pekne ostro sa vedia zlomiť napríklad karbónové vidly. Má to hodne ďaleko od knôtu zo sviečky.
20.03.2006 - 23:31:14
00
Karbonové vlákna majú síce bohovskú pevnosť v ťahu ale sú na druhej strane veľmi krehké. Takže keď popraská živica, ktorá to drži pokope a tým pádom sa vlákna vo vnútri kompozitu poohýbajú a polámu a vôbec následkom nárazu sa pretrhnú. Pamätaj, že kompozitné materiály sú založené na tom, že sa "sčítavajú" kladné vlastnosti viacerých materiálov a to funguje iba dovtedy, kým všetko drží pokope. Akonáhle dôjde k zmene štruktúry, tak jedno aj druhé (živica a vlákna) samo o sebe už nič nazachráni.
Takisto pri windsurfingu sa používa veľa komponentov z karbonu a tých polámaných sťažňov a sem tam aj rahien čo som videl na vlastné oči...
20.03.2006 - 23:44:45
00
Sam som nastastie este nic kompozitove nezlomil (a ani tak skoro nezlomim kedze nic take nemam), ale to co tu pisete hosi som teda este nepocul. Mozno sa take nieco moze stat pri velmi nekvalitnych kompozitoch kde pouziju lacnejsie zivice a pleteninu s mensim poctom sirsich a tensich vlakien pre krajsi efekt na pohlad, alebo sa to moze stat tiez pri nie tak celkom ozajstnych kompozitoch... (nizsie). Vseobecne sa o spravani kompozitu za hranicou pevnosti hovori presny opak toho, co tu tvrdite a aj testy to potvrdzuju (aj ked nevylucujem, ze prax sa moze o nieco lisit hlavne pri tych lacnejsich produktoch). Jednoducho povedane, kompozitove produkty sa nezlomia ako klasicke kovove s ostrou hranou lomu na dve casti, ale dojde k poruseniu struktury, cize popraska epoxidova zivica drziaca vlakna pokope a vlakna sa "rozidu", cize komponent strati pevnost a ohne sa, ale asi nikdy nevytvara ostru hranu a drzi nadalej pokope vdaka jednotlivym vlaknam, ktore drzia. Velmi zjednodusene sa da spravanie kompozitu prirovnat k zavoskovanemu knotu zo sviecky (ked je stuhnuty vosk, tak je knot pevny a drzi, ked vosk popraska, tak sa knot ohne, ale stale drzi...). Mozno toto neplati na uplne vsetky produkty, ale aspon som ja este nepocul o nicom inom a aj v testoch kde doslo k poruseniu kompozitu som este nevidel rozlomeny kompozit na dve casti s ostrymi hranami... Ale pozor na kvazi kompozitove produkty - napr. sedlovka alebo rajdy mozu byt z normalnej hlinikovej zliatiny, ale na povrchu su pre efekt "omotane" kompozitom - taka sedlovka sa potom samozrejme zlomit do ostrej hrany moze, ale to uz nehovorime o kompozite, aj ked to tak na pohlad vyzera...


asi si to este nevidel.... :?
21.03.2006 - 07:34:18
00
2 Jezus
Ako pozeram o kompozitoch toho vela nevies a ides tu pisat o vlastnostiach!
Material s tvojim popisom sa nevola CARBON ale KEVLAR (dyneema, aramid, vectran alebo diolen). Pre svoju huzevnatost sa do kompozitov pridava pre vacsiu mechanicku odolnost, napr. tenka vrsrva kevlaru na karbonovych hokejovych shaftoch. Pripadne samotny na balisticku ochranu. Vlakna sa NIKDY! nezlomia, obvykle sa z nich len vytrasie epoxid, nanajys sa mozu pretrhnut a okraj vyzera ako rozstapkana diera na sustakoch.

CARBON je pevny, tvrdy a podla orientacie vlaken aj pruzny. Pri nadkritickom zatazeni sa vlakna lamu napriec a zlomy su ostre ako sklo!
Pokial viem bicyklove ramy, sedlovky, predstavce... sa vyrabaju len z karbonu.

PS: Stulo, prepac, ale urazat tu niekeho je zbytocne. Upravil som to.


Naposledy upravil štulo dňa 21.03.2006 - 08:20:33, celkovo upravené 1 krát.

21.03.2006 - 08:10:37
00
Len teraz to vyzera ako keby som mu nejako vynadal, co nie je moj styl.
A nakoniec HOVNO sa neda pokladat az za taky vulgarizmus.
21.03.2006 - 08:18:58
00
Ja som nepisal o vulgarizme, ale vyznelo to dost diskutabilne, sam si to vysvetlil, tak si myslim, ze to mozeme pokladat za vyriesene. Dufam. Nic v zlom.
21.03.2006 - 08:21:32
00
Takze nikto nepouzivate karbon?
21.03.2006 - 08:40:15
00
keyboard_arrow_up