Minulý víkend som prešiel "kostitrasu" cez Slánske vrchy z Prešova na Izru. Nešiel som ju celú, otočil som to nad Slančíkom, lebo úsek Slančík-Izra už poznám. Preto by som sa chcel trocha obšírnejšie podeliť so svojimi poznatkami z tejto trasy .
Viac-menej celá cyklotrasa je vyznačená po lesných asfaltkách. Len časť trasy je terénom a to úsek Podhradík-Pusté pole , časť za Oblíkom ,výstup na Obracanú studňu a krátky úsek na Herlianske sedlo. Ja som trochu improvizoval v úseku Údolie obrov - Zamutov. Nešiel som to po cyklotrase ale v snahe vyhnúť sa úsekom kde je vraj potrebné tlačiť, som to dal z Údolia obrov okolo chaty Valentína v protismere maratónskej trati na Obracanú studňu. Myslím, že je škoda že cyklotrasa nebola vyznačená týmto smerom, lebo tento úsek poskytuje najkrajšie výhľady na okolie. Z Obracanej studni som si to v snahe usporiť čas skrátil priamo do Zamutova cez Brestovú dolinu.
Pri prejazde trasy v opačnom smere doporučujem ísť zo Zamutova po vyznačenej trase smerom na Rudlov a okolo Zamutovských skál, je tam miernejšie stúpanie a kvalitnejšia cesta.
Zo Zamutova až po Slančík som už pokračoval po vyznačenej cyklotrase. Čo sa týka značenia trasy. Z Prešova do Zamutova som to poznal, takže problém som nemal a je mi ťažko hodnotiť značenie v tejto časti. Zo Zamutova po Slančík, som sa už musel spoliehať na značky. Dvakrát som to musel otočiť a vrátiť. Raz v úseku medzi Juskovou Voľou a Herlianskym sedlom a druhýkrát na Dargove. Inak odbočky sú značené vcelku v pohode, trochu mi chýbalo značenie medzi nimi hlavne v dlhých zjazdoch, kde boli značky veľmi riedko alebo neboli vôbec. Viackrát som mal cukatúru to otočiť a vratiť sa. Je škoda , že značky nenamaľovali aj priamo na asfalt uľahčilo by to orientáciu.
Môj názor na túto cyklotrasu je rozporuplný. Je dobré že vznikla a vďaka za ňu. Určite má pre mňa väčšiu hodnotu ako cyklotrasy značené po normálnych cestách. Na druhej strane je to tak jak to napísal Luho je to taký mačkopes, kde sa kvôli stavu povrchu ciest nedá jazdiť cesťákmi vôbec a trekovými bikmi len obmedzene a pre MTB je to zase preasfaltované. Podobné je to aj s profilom trasy. Striedajú sa mierne stúpania a klesania s pomerne tiahlymi a prudkými stúpaniami. Takže pre menej trénovaných by to bol problém prejsť, lepšie trénovaní bikeri asi viacej uprednostňujú terén.
Viem si predstaviť jazdiť to v neskorej jeseni alebo skorej jari keď sa do terénu nedá a profilom vyberať si určité časti tejto trasy podľa výkonnosti cyklistov. Podľa compu som mal pri výjazde na cestu nad Slančíkom odjazdených cca.82 km celkovo okruh do Prešova 135km.
03.09.2008 - 14:41:42
00
Racho

Nevedel by si to zakreslit do mapy a hodit to sem ? :idea:
:?:
Ak hej tak vopred veeelke dik
04.09.2008 - 14:06:24
00
To Srsen: Mapa celej trasy je tu: http://forum.mtbiker.sk/viewtopic.php?t ... sc&start=0
aj keď chýba časť Podhradík- Pusté pole. Ak by si chcel zakresliť len nejakú časť trasy upresni ktorú, pokúsim sa ju nakresliť.
05.09.2008 - 08:11:04
00
Včera sme s kamarátom dohodli spoločný výjazd a z ponúknutých trás vybral Kostitrasovú Alžbetu. Takže po dvoch rokoch som si túto, MTB aj nie MTB trasu zopakoval. Keďže išli na fóre hlášky, že terén za Podhradíkom je riadne zamokrený. Zvolili sme asfaltovejšú mutáciu. A nastúpili sme z Lipníkov smerom na Pusté pole kde sme sa napojili na Alžbetu. Po krátkaj hubárskaj prestávke na Zlatej studni sme pokračovali na lúku pod Oblíkom. Tam sme znova zmutovali trasu a po lesnej ceste z lúky v protismere Slánskeho maratónu sme vystúpali na Obracanú studňu. Odtiaľ skratkou cez Brestovú dolinu do Zamutova. Odtiaľ už disciplinovane po značenej trase až do sedla nad Herľanami. Kde sme trasu opustili a cez Herľany sme sa vrátili do Prešova. Aj takto skrátená a zmutovaná trasa dala dobrých 108 km. K samotnej značenej trase musím dodať , že keby som ju neodjazdil pred dvoma rokmi a nepamätal kľúčové odbočky, mal by som s prejazdom problémy. Niektoré značky sú už krovím zarastené a značenie už pred dvoma rokmi riedke je teraz vplyvom prostredia ešte zriedenejšie. Napriek týmto okolnostiam bol tento výjazd celkom :y: a bonus na záver :beer: a dojazd pred :rain: ho úspešne ukončil.
15.08.2010 - 20:25:29
00
Prosim Vas nejaka narocna cyklotrasa pre cestak? Pls...

MTB mam v oprave :P
30.07.2013 - 21:52:53
00
zdarec, neviete mi povedat aky povrch je na cyklotrase od slancika po dargov?
20.08.2013 - 19:40:55
00
Asfalt. Mozno drobne vynimky co mi vypadli z pamati.
20.08.2013 - 19:59:00
02
ak by to niekomu ešte pomohlo MTB alžbeta + legendy (slanské vrchy + tokaj)

Prílohy:

IMG_4521.JPG
IMG_4521.JPG 380.84 KiB thumb_up0thumb_down

15.07.2014 - 12:31:24
00
Pekne
26.07.2014 - 20:50:00
00
Zdravim, Jazdi tu niekto cast medzi Slancikom a Dargovom? Robili tam novy asfalt - chcem sa opytat ci to uz je hotove. Potom to uz bude pekny okruh okolo Bogoty pre ziletkarov :)
04.09.2017 - 15:50:22
01
Asfalt je urobený po odbočku na Bogotu.
06.09.2017 - 11:04:58
00
Bol som to prejst - novy asfalt v smere z Bogoty (naprvej krizovatke doprava na Slancik) je uz skoro dotiahnuty po celej starej ceste. Takze pre ziletkarov myslim si zjazdne ako okruh okolo Bogoty. Ziletkarom ale odporucam malu pilu lebo zaver pred Bogotou je ostry :).
11.09.2017 - 09:53:48
00
nahralo mi len stupanie: https://www.strava.com/activities/1175992974 ale je to okruh.
11.09.2017 - 09:56:01
00
fungujú nikomu tie mapy gpx s cyklopo napr pavlovce izrahttps://cyklopo.sk/cyklotrasy/detail-cyklotrasy/18
06.02.2018 - 10:58:14
00
Asi
pli napísal:
nikomu
22.02.2018 - 00:36:17
00
keyboard_arrow_up