Zdravím bikeri.
Potrebujem poradiť s výberom prevodov na MTB, klasika 26" kolesá. Dostala sa ku mne celkom pekná hliníková kostra, vidlica Manitou a nejaké komponenty. Radenie mám na 8 kolečkovú kazetu. To by som chcel zachovať. Jazdiť na tom bude moja pubertálna dcéra veeeeľmi rekreačne, prevažne rovinka, poľné cesty, mierne kopce, natrénované nemá nič.
Moja otázka je, akým smerom sa uberať. Kľuky dám 175 mm. Dozadu 8 kolečko - netuším aký rozsah. Dopredu som chcel pôvodne trojplacku, ale pre babu to bude aj tak chaos s radením, možno by jej stačil aj dvojprevodník, ak sa dobre vyberú kombinácie. Tak a včul, babo raď. Ja som ešte spiatočník, na svojom mám 3x9 a vystačím si.
22.02.2019 - 13:31:51
00
Možno by som pouvažoval aj nad 1xX. 1x9 s lacnou čínskou kazetou 11-40z a 30z prevodníkom by mohlo dobre poslúžiť na tento účel.


Naposledy upravil tomtom7 dňa 22.02.2019 - 13:37:44, celkovo upravené 1 krát.

22.02.2019 - 13:36:03
01
jednoplacka vpredu a dozadu čokoľvek čo nájdeš doma s najväčším rozsahom... :)
22.02.2019 - 13:37:06
01
Aká je tvoja dcéra vysoká, že ju chceš obšťastniť 175mm kľukami? Pokiaľ nemá viac ako 176cm tak určite kluky 170mm.
22.02.2019 - 14:06:46
00
Kristína, je to výhľadovo na ďalšiu sezónu/ny. Rastie ako z vody, teraz má 155 cm a je predpoklad, že to bude žirafa, už teraz má dlhočizné nohy :-) Zatiaľ jazdí 24" bajk. Nechcem za 3 roky meniť kľuky, keď podrastie. Ona tomu bicyklovaniu aj tak veľmi neublíži, skôr je to tak, aby mala doma bajk, aby vedela ísť s kamoškami do mesta, alebo ku Hronu. Tá myšlienka na jednoplacku sa mi pozdáva. Na rekreačné jazdenie stačí, zjednoduší to obsluhu.
22.02.2019 - 14:16:57
00
Čo ti na toto môžem povedať. Dúfam, že jej namontuješ nevyuzity 110mm predstavec a svoje staré úzke sedlo. Nehnevaj sa, ale to je podobné ako by si jej dal svoje staré topánky, že do nich dorastie.
Potom sa niektorí čudujú, že ich priateľky, ženy, dcéry nemajú vzťah k cyklistike. Stačí sa pozrieť aké bicykle im postavia. Co dům dal.
22.02.2019 - 15:06:24
01
A navyse je dost velka sanca ze viac budu vadit o 5-10mm dlhsie kluky ako o 5mm kratsie ked ich potom o 3 roky mozno bude potrebovat dlhsie ;)
22.02.2019 - 17:17:11
01
k Hronu a naspat bude dobra aj ta 3 placka ak su kluky original 3 placka - nevymyslal by som. navyse jednoprevodnik by potreboval brzdu na prehadzovacke co ta 8sp urcite nema - na pohodovu jazdu by to slo aj bez ale co ked dievcine spadne retiazka.
22.02.2019 - 17:46:18
00
Kristína, vôbec nemám potrebu dávať na bike co dúm dal. Mrzí ma, ak to tak vyznelo. Ja som vyrastal v časoch, keď som z BMX presadal rovno na esku s baranmi a vôbec ma nenapadlo riešiť dĺžku kľúk. Ako puberiaci sme lietali na tom, čo bolo k dispozícii, veľmi som si vyberať nemohol. Prvý horský bicykel pred panelákom bol zjav, nebolo nič zvláštne, že 17 ročný chalani jazdili na BMX s ohnutou sedlovkou vysunutou čo to dá :-) Preto sa obraciam na toto fórum, aby som poskladal niečo, na čom sa jej bude dobre jazdiť. Takže kľuky 170mm budú lepšie? Nechám si poradiť. Je to jedno, kľuky doma nemám, aj tak musím kúpiť. Širšie sedadlo pre babu je samozrejmosť, polovička má tiež dámske sedadlo.
K tej jednoplacke. Aká brzda na prehadzovačke? Na eske a iných bicykloch, ktoré mali vpredu jednu placku sme to nikdy nemali a fungovalo to. asi som zmeškal vývoj :-)
24.02.2019 - 14:37:08
00
Ahoj, môj príspevok nemal vyznieť ako útok na tvoju osobu. Bohužiaľ sa však často stretávam, nie len na tomto fóre, s tým, že sa dievčatám / manželkám postavil bicykel z komponentov "co dum dal". Bola by škoda mladej dievčine hneď na začiatku pripraviť bicykel, ktorý nespĺňa nie len rozmerové, ale ani technické a dokonca (a to je tiež dôležité) farebné predpoklady (niekedy aj farebné bowdeny urobia skvelú prácu).
Dievčatá prestávajú rásť skôr ako chlapci. Stáva sa preto, že síce začiatkom tínejdžerských rokov rastú ako z vody, ale odrazu v 15 sa to veľa krát zastaví. Je preto veľmi pravdepodobné, že na 175mm kľuky nikdy nedorastie. Na jej súčasnú výšku by mala lepšie 165mm kľuky. Avšak ak jej namontuješ 170mm budú oveľa vhodnejšie ako 175mm Širšie a pohodlné sedlo bude pre ňu vhodnejšie. Nemalo by však byť také široké ako má dospelá mamina. Jednou z najlepších investícií na začiatku je zakúpenie kvalitných cyklo kraťasov. Hneď na začiatku vysvetliť a naučiť jazdiť naostro.
Pre 8 speed odporúčam radšej dvojprevodník. 36/26z (alebo 36/24z podľa dostupnosti). Dvojprevodník pochopí ľahšie ako 3 prevodník. Kazetu Shimano 12-32z. neodporúčam 11-34z. Odstupňovanie je tragické. Nebudeš musieť riešiť "brzdu" prehadzovačky, ktorú aj tak pre 8 speed nenájdeš. Plášte napr. MAXXIS Aspen, Crossmark, Pace, CONTI Race King.
24.02.2019 - 17:39:41
00
Kristina
spiroextra napísal:
Ona tomu bicyklovaniu aj tak veľmi neublíži, skôr je to tak, aby mala doma bajk, aby vedela ísť s kamoškami do mesta, alebo ku Hronu.


na toto jej staci cokolvek, nejde jazdit maratony.
24.02.2019 - 18:17:27
01
Stačiť ako stačiť. Ale ide sa stavať od základu, tak prečo nekúpiť tie správne komponenty?
24.02.2019 - 18:33:55
02
Tinka ďakujem. Tento ženský pohľad na vec mi veľmi pomohol. Ako som písal, v mojej puberte sme dĺžky kľúk vôbec neriešili a najväčší frajer bol ten, kto mal najviac prevodov. King bol 3x7 na oceľovom neodpruženom tátošovi bez indexovanej prehadzovačky :-D No aspoň sa mladá nebude sťažovať, že jej to nejde a ťažko sa šliape. Bovdeny pôjdeme vybrať spolu, aj sedadlo :-) Veľmi pekne ďakujem za rady, pôjdem do tej dvojplacky a kratších kľúk.
24.02.2019 - 19:23:42
02
sedadlo pre ženu širšie a viac vypolstrovane .....
24.02.2019 - 21:26:11
00
keyboard_arrow_up