Je tu nejaký cyklista s vymeneným kolenom a bicykluje? Mne to hrozí, mám 37 rokov. Aj keď mám artrózu IV. stupňa, paradoxne ma koleno nebolí, len s ním nemôžem padálovať, lebo v najvyššej polohe dosť nechutne prelupne a trhne mi celou nohou. Odhodlávam sa, či ísť do "generálky" kolena.
13.03.2019 - 07:11:02
00
Čaká ma to...
Viem, že dosť intenzívne s novým kolenom bicykluje Jožo Tóth - EFA, organizátor cyklomaratónu Bratislava-Jasná. Pred 2 rokmi nadával, že mu to sfušovali, minulý týždeň ma riadne prehnal...
13.03.2019 - 21:29:09
01
Ak koleno nebolí, tak si myslím, že je na TEP kolena asi skoro. Taká operácia má svoje riziká a nie zanedbateľné. A v 37 rokoch to asi nebude definitívne riešenie a bude treba ju v budúcnosti ešte minimálne raz vymeniť.... Keď tam niečo lupne pri pohybe, asi by bolo dobré pozrieť artroskopom, v čom je problém.... Ale ťažko takto na nete radiť, keď nevieme detaily....
22.03.2019 - 19:17:54
01
Artroskopiu mi robili pred tromi týždňami. Verdikt je, že mám artrózu III. - IV. stupňa a sú miesta, kde mi ide kosť o kosť. Toto je hlavný problém, chýbajúca chrupavka a preto mi to koleno prelupuje, keď presiahnem určitú flexiu, ktorú žiaľ pri pedálovaní presahujem každou otáčkou. Nová chrupavka by to možno vyriešila, ale to je záležitosť "zoberiem si tretiu hypotéku".
23.03.2019 - 20:47:40
00
Problem je v tom, ze chrupavka ma minimalnu, resp. takmer ziadnu reprodukcnu schopnost. (Uz som o tom pisal davnejsie, len gugel to nevie najst.)
Vstiepenie kmenovych buniek by bolo riesenie, len tam je problem presvedcit ich aby svoju schopnost diferenciacie vyuzili na premenu na chondroblast a potom na chondrocyt...
Cele skur..ne zdravotnictvo je uz len o produkovani co najvacsieho zisku, zaujmi pacientov idu bokom. Kmenove bunky su velmi dobrym prikladom toho.
"Zoberieme zene rodicke placentu - ved ona to ajtak nepotrebuje - a takto izolovane kmenove bunky potom predame s tisic %-nym ziskom."
25.03.2019 - 19:23:26
00
Začala som riešiť vypestovanie chrupavky. Robia to v Martine, len neviem, či na to nebudem potrebovať ďalšiu hypotéku.
25.03.2019 - 20:46:37
00
Chápem ten diskomfort skrz kolená. ... ale aj tak, s hypotékami si treba dať pozor. Držím palce!
25.03.2019 - 21:36:03
01
Prepáč, keď ťa sklamem, ale akákoľvek seriózna štúdia má rovnaký výsledok - nepreukázala sa zatiaľ žiadna schopnosť obnovy chrupavky akýmkoľvek spôsobom tak, aby táto chrupavka mala normálnu funkčnosť, t.j. vzniká akési jazvovité tkanivo, ktoré má pôvod v chrupavko-idných bunkách, avšak nie funkčnosť chrupavky (podobné výsledky sa dosahujú už desaťročia tzv. navŕtavaním chrupavky a subchondrálnej kosti, s následným vznikom väzivovej jazvy, ktorá prekrýva obnaženú kosť avšak nemá funkčnosť chrupavky... Takže do hypotéky by som zatiaľ určite nešiel.
25.03.2019 - 21:42:45
00
petho napísal:
Prepáč, keď ťa sklamem, ale akákoľvek seriózna štúdia má rovnaký výsledok - nepreukázala sa zatiaľ žiadna schopnosť obnovy chrupavky akýmkoľvek spôsobom tak, aby táto chrupavka mala normálnu funkčnosť, t.j. vzniká akési jazvovité tkanivo, ktoré má pôvod v chrupavko-idných bunkách, avšak nie funkčnosť chrupavky (podobné výsledky sa dosahujú už desaťročia tzv. navŕtavaním chrupavky a subchondrálnej kosti, s následným vznikom väzivovej jazvy, ktorá prekrýva obnaženú kosť avšak nemá funkčnosť chrupavky... Takže do hypotéky by som zatiaľ určite nešiel.


Prečítaj si o tejto metóde: http://www.natic.cz/docs_files/Raz-a-navzdy.pdf

A tu je odkaz na kliniku a časť článku "Ošetrenie chrupky" : https://orthos.sk/artroskopia-kolena/

Ďalšia otázka je, či je tá metóda pre mňa vhodná. Lebo pokiaľ sú moje defekty na chrupavke fakt veľké, tak mi už naozaj pomôže iba endoprotéza.
25.03.2019 - 22:02:51
00
Plus 7 dní ako zdroj? to fakt? :) všimla si si, že v článku nie je odkaz na žiadny iný (hocijaký, nie to ešte hodnoverný) zdroj?
25.03.2019 - 23:48:38
00
Topiaci sa slamky chytá. Chcela som, aby si vedel, že taká možnosť tu je. Nečakala, že to mám podkladať vedeckými štúdiami. Tam je to v skratke opísané.
26.03.2019 - 06:00:14
00
poznam jedneho, pred cca 2 rokmi vymenene koleno...taha mu na 60 v pohode jazdi na bajku, lyzuje, skialpuje...
26.03.2019 - 07:29:19
01
petho napísal:
Plus 7 dní ako zdroj? to fakt? :) všimla si si, že v článku nie je odkaz na žiadny iný (hocijaký, nie to ešte hodnoverný) zdroj?


Tak si aspoň pozri toto: https://ct24.ceskatelevize.cz/regiony/1080389-ct-nahledla-do-pestirny-umelych-chrupavek

Jednoducho tá možnosť tu je a existuje aj na Slovensku (nie len v ČR), len otázkou je, či môj defekt nie je už až moc veľký.
26.03.2019 - 07:31:48
00
sona samozrejme chapem ze v situacii v akej si je tazke neverit nejakej sanci... a prave to sa casto zneuziva..... to ze existuju ludia, ktori ti predaju "vypestovanu chrupavku" este neznamena ze to musi fungovat... Aj vesticiam sa dobre dari.... ja ta len chcem upozornit, aby si sa nenechala nahovorit na nieco drahe, co nefunguje... pravidelne mi do ambulancie pridu ludia a nadsene rozpravaju o takom alebo onakom zazraku.....bohuzial...
26.03.2019 - 15:22:15
02
petho napísal:
sona samozrejme chapem ze v situacii v akej si je tazke neverit nejakej sanci... a prave to sa casto zneuziva..... to ze existuju ludia, ktori ti predaju "vypestovanu chrupavku" este neznamena ze to musi fungovat... Aj vesticiam sa dobre dari.... ja ta len chcem upozornit, aby si sa nenechala nahovorit na nieco drahe, co nefunguje... pravidelne mi do ambulancie pridu ludia a nadsene rozpravaju o takom alebo onakom zazraku.....bohuzial...


Tejto metóde naozaj verím, ale nejdem do toho, pokiaľ to nebude preplácať poisťovňa. Naozaj nemám pri dvoch hypotékach kapacitu ešte na ďalšiu pôžičku cca 10 litrovú. Už len prvé vyšetrenie a konzultácia tam stojí 70€. To by som dala, ale je to zbytočné, keďže tuším, že ma budú tlačiť do tohto zákroku (teda vlastne dvoch), ktorý by som si kompletne musela hradiť sama. Bohužiaľ už dávno platí, že aj zdravie sa dá za peniaze kúpiť :(
26.03.2019 - 18:37:40
00
keyboard_arrow_up