Musia mat po bokoch nejaku vystuz, nieco by to vydrzat malo, treba vyskusat :)
27.03.2006 - 20:48:58
00
hej ak to ma antisnakebite malo by to vydrzat viac.. ale to neznamena ze to necvaknes :twisted:
27.03.2006 - 21:25:08
00
no sak keby ste citali clanky gumy gumky gumicky ci ako sa volal, tak tam boli tie technologie....poobvode je zvnutra hned nad lemovanim (drotenym alebo kevlarovym) taka pena alebo makka guma, ktora prekryje rafik, a teda vlozi medzi dusu, plast a rafik este nieco makke, co stlmi to seknutie, podla mna to musi fungovat krasne.....vsemocna technologia to ale zase nebude :) jasne, ze ked raz chytis nejaky suter co stoji za to, tak ti sekne aj plast aj na rafiku zuby narobi a co ja viem co este :wink:
27.03.2006 - 22:28:10
00
odkedy mam sirsie plaste tak som nesekol ale zas jazdit stale na 2,3" plastox....
28.03.2006 - 18:07:06
00
tak ja jazdim na tvrdych plastoch .co to da, to do nich napumpujem.nikdy sa mi nestalo ,aby som chytil zmyju,popripade aby sa mi vyzul plast.citajte na boku plasta doporucene hustenie.vselijake uvahy co som tu cital su blbosti,pokial sa nebavime o specialnych disciplinach.ale prosim ak chcete opravovat kazdu chvilu defekty a driet na zvysenej valivosti ko lies ,nemam namietky. :idea:
03.04.2006 - 10:20:55
00
tak ja jazdim na tvrdych plastoch .co to da, to do nich napumpujem.nikdy sa mi nestalo ,aby som chytil zmyju,popripade aby sa mi vyzul plast.citajte na boku plasta doporucene hustenie.vselijake uvahy co som tu cital su blbosti,pokial sa nebavime o specialnych disciplinach.ale prosim ak chcete opravovat kazdu chvilu defekty a driet na zvysenej valivosti ko lies ,nemam namietky. :idea:


Mas pravdu co sa tyka ochrany pred seknutim - naozaj lepsi recept nez natlakovane plaste nie je. Hlavne ludia s hardtailom ak nechcu opravovat po kazdom drsnejsom zjazde defekty by sa tym podla mna mali riadit aj za cenu mensieho komfotu a mozno trosku väcsieho valiveho odporu v lese.

Nemas pravdu co sa tyka valiveho odporu - ak jazdis v terene, tak valivy odpor na stredne natlakovanom plasti je nizsi ako na velmi natlakovanom, pretoze:
1. stredne nahusteny plast (pozor, nie podhusteny) sa lepsie prisposobuje nerovnostiam (neodraza sa od nich takou silou, jednoducho sa deformuje podla nich)
2. stredne nahusteny plast sa na mäkkom povrchu (lesne chodniky a pod.) az tak nezabara do podkladu vdaka tomu, ze plast sa v mieste kontaktu s povrchom mierne deformuje (rozsiruje) a tym sa rozklada tlak na väcsiu plochu a teda plast sa zabara menej = klesa valivy odpor v porovnani s velmi nahustenymi plastami, ktore sa viac zabaraju... (prenesene na sneznice ako dobry aj ked prehnany priklad - s topankou sa zaboris do snehu 50 cm, so sneznicou 20cm...)

P.S. Samozrejme na ceste vzdy plati, ze cim vyssi tlak, tym nizsi valivy odpor.
04.04.2006 - 00:01:10
00
Súhlasím s Jezusom,kliknite sem http://www.schwalbe.sk/ na katalóg pneumatík 2006.

Prílohy:

Schwalbe1.jpg
Schwalbe1.jpg 129.03 KiB thumb_up0thumb_down

04.04.2006 - 08:56:43
00
Ja som smoliar na derave kolesa... pichnem aj keby som isiel po cistom chodniku... ale jazdim 2,5 - 3 atmosfery, lebo tie pythony sa velmo radi sekaju


No, občas si treba aj pichnúť.
11.04.2006 - 17:03:11
00
Ja som smoliar na derave kolesa... pichnem aj keby som isiel po cistom chodniku... ale jazdim 2,5 - 3 atmosfery, lebo tie pythony sa velmo radi sekaju


No, občas si treba aj pichnúť.


ale nie do kolesa :D
11.04.2006 - 21:16:37
00
Este nikto tu nespomenul bezdusovky. Na nich nemas co seknut a valivy odpor sa mi tiez zdal mensi. A ak navyse das do vnutra nejaky tesnic, tak ti to aj zaceli mensie defekty- tufo funguje celkom spolahlivo.
05.05.2006 - 14:37:54
00
no neviem...mam racing ralfy,pytony...davam to na 4 atmosfery a zda sa mi to lepsie...a ktomu nemam tak casto defekty...
05.05.2006 - 14:59:19
00
jazdim tak na 2,5-3 bar. zalezi podla terenu. iba vcera som dal obe kolesa na 4 bary lebo som chcel prekonat moj rychlostny rekord.(a podarilo sa)
09.06.2006 - 10:27:01
00
Kúpil som si Olpram Tesco pumpu s manometrom a skúsil nafúkať podľa údajov na pneumatike. Min. je 2 bary a už to sa mi zdá extrémne tvrdé. Pneumatiku prstami takmer vôbec nestlačím. Ten manometer ukazuje nezmysly alebo naozaj pneumatiky na bicykli majú byť ako kameň? Doteraz som vždy fúkal kompresorom odhadom ale nikdy som ich nemal takto nafúkané. Bojím sa, že mi prasknú.
27.08.2010 - 12:41:38
00
Nemas pravdu co sa tyka valiveho odporu - ak jazdis v terene, tak valivy odpor na stredne natlakovanom plasti je nizsi ako na velmi natlakovanom, pretoze:
1. stredne nahusteny plast (pozor, nie podhusteny) sa lepsie prisposobuje nerovnostiam (neodraza sa od nich takou silou, jednoducho sa deformuje podla nich)
2. stredne nahusteny plast sa na mäkkom povrchu (lesne chodniky a pod.) az tak nezabara do podkladu vdaka tomu, ze plast sa v mieste kontaktu s povrchom mierne deformuje (rozsiruje) a tym sa rozklada tlak na väcsiu plochu a teda plast sa zabara menej = klesa valivy odpor v porovnani s velmi nahustenymi plastami, ktore sa viac zabaraju... (prenesene na sneznice ako dobry aj ked prehnany priklad - s topankou sa zaboris do snehu 50 cm, so sneznicou 20cm...)
P.S. Samozrejme na ceste vzdy plati, ze cim vyssi tlak, tym nizsi valivy odpor.


Pleties pojmy valivy odpor pneumatiky a prejazdnost. Malo natlakovana pneumatika bude mat vzdy! vacsi valivy odpor ako ta, nahustena tvrdsie. Je to raz tak, a je zbytocne o tom spekulovat (kto neveri, otvori si ucebnicu fyziky a nastuduje valivy odpor, dynamiku telesa). Ovsem prejazdnost je vec ina (to je suhrn roznych veci) .. a tam prave podhustena guma dokaze prejst niekde, kde normalne nahustena nie. Problem je ale v tom, ze v pripade makkeho podkladu je aj prejazdnost s podhustenou gumou vykupena obrovskou namahou (a to prave z dovodu zvacsenej deformacie pneumatiky a tym aj valiveho odporu), takze pokial ides preteky je najefektivnejsie to prebehnut alebo pretlacit a neriesit to podhustenim, pretoze v naslednom uz tvrdom podklade proste to nepojde. Ledaze to bude dofukovat a podfukovat zakazdym :D .. typicky priklad je piesok (extrem), ci sneh. Vzdy proste musis obetovat watty na grip alebo opacne. Ale neznamena to, skutocne to neznamena, ze s maksou pneumatikou stratis menej energie pri odvalovani gumy. Valivy odpor mozes znizit (do urcitej miere dofukanim), a zmenou zmesi gumy.

A teraz trosku fyziky .. presna definiciu valiveho odporu (citujem)
"Valivý odpor vzniká vždy, když se po podložce valí těleso kruhového průřezu. Působením kolmé tlakové síly Fn se poněkud deformuje těleso i podložka. Deformace vyvolává odporovou sílu Fv, která působí na těleso a směřuje proti směru pohybu. Velikost odporové síly je přímo úměrná velikosti kolmé tlakové síly Fn, nepřímo úměrná poloměru R valícího se tělesa a závisí také na jakosti povrchu."

Vyplyva z toho, ze na znizenie valiveho odporu pneumatiky ma vplyv
a) hmotnost vozidla (teda schudneme)
b) ak nechceme schudnut, prifukneme gumu (co je to iste ako neprifuknut ale schudnut)
c) vymenime pneumatiku za lepsiu zmes (zahodime Miniona 42a a nahodime Racing Ralfa :lol:)
d) jazdime po vhodnejsom terene (asfalt :P ) a nebudeme za kazdu cenu sa drbat po tej najhorsej moznej stope
e) zvacsime priemer pneumatiky .. prejdeme na Gary Fisher 29" :P

Valivy odpor pneumatiky je strasny fenomen MtB, lenze v skutocnosti je problem inde. Prave to, ze v tazsom terene miernym ufuknutim sice stratim 1-2(viac) wattov zvysenim odporu, ale ziskam za to prave lepsiu prejazdnost, grip, utlmenie (neodskakuje koleso), atd... Ovsem, pripadne aj vacsiu sancu na hada :lol: Ovsem tunak prave rozne gumove zmesi mozu vykazovat rozne odpory, takisto cim hrubsia dusa, horsi odpor .. preto napr. latexove a extremne tenke duse vykazuju lepsi vysledok. Alebo pripadne UST .. ale tiez nie hocjaka .. zalezi od zmesi.


Naposledy upravil lto dňa 27.08.2010 - 13:19:08, celkovo upravené 1 krát.

27.08.2010 - 13:13:03
00
idealny tlak na bezne jazdenie je podla mna ten minimalny pri ktorom nemas pocit ze ti kolesa plavaju ..
27.08.2010 - 13:16:17
00
keyboard_arrow_up