Zdravim,

Viete mi poradit XC/trekingovy bike na tury do 100 km po dunajskej hradzi (BA) a do okolitych oblasti (prachove, strkove a nespevnene cesty), idealne s co najnizsou cenou, max vsak 1000 eur?

*Musi uniest 130kg
*Ak ma mat odpruzenu vidlicu, preferujem vzduch

Prve co ma zaujali su CTM STARK (3.0 a 4.0) TREK, ale je to len tym, ze som kukol na ich web (kedze som nedavno bral detsky CTM). Verzia 1.0 ma spring vidlicu, cize tu som vyhodil... Medzi verziou 2.0 TREK a 3.0 TREK bol rozdiel 50 eur, tak cert to ber... Zaujima ma to vsak v takej vseobecnej rovine, o co by bol lepsi 1000 eurovy bike (stark 4.0 trek) oproti napriklad CTM STORM za 260 eur?

Na co by som mal pozerat pri vybere XC? Je lepsie zobrat XC a dokupovat blatniky a nejake drziaky na tasky, alebo zobrat hotovy trekingovy model? Moj absolutny horny cenovy limit je ca. 1000 eur... polovica z toho by vsak bola idealna. Ma zmysel zainvestovat viac, alebo prave naopak staci lacnejsi a kludne s pevnou vidlicou na hradzu?

Za kazdu radu budem vdacny!
06.06.2019 - 23:46:01
00
Ja by som na to planovane pouzitie pozeral po tych s pevnou vidlicou. Odpruzenie nie je nevyhnutnost. A skor by som uvazoval o 29" MTB s balonovejsimi plastami ako o trekkingu s tenkymi. Prave kvoli trochu väcsiemu komfortu a trakcii na nespevnenom povrchu. Ale dovybaveniu MTB blatnikmi a nosicom to chce venovat extra doraz - pohladat naozaj seriozne blatniky (napr. SKS) aj vhodny nosic, nech to naozaj plni funkciu. Rozne nacvakavacie plastove blatniky su len na okrasu. Cize ani ten trekkingovy bicykel nie je zla volba - je to komplet bez starosti.
07.06.2019 - 07:34:00
01
ja by som do 400e biku nešiel ak chceš robiť dlhe výjazdy . rýchlo ti pri tom náklade odijde kopec veci , hlavne naboje a kolesá prevody....
29na s 2kami hladkými plašťami, výbavou deore a pevnou vidlicou, nosič kvalitný masívny žiadny lacak čo sa pri prvom výlete poláme.
ten stark 4 vizerá docela dobre...
je tu ešte fuji cestovatelske
https://www.mtbiker.sk/shop/bicykle/krosove/panske/fuji-touring-ltd-black-model-2019.html
ale pri naklade 130kg by som hladal niečo s kotučovými brzdami.... ak planuješ aj niekam do kopcov na výlety


    Naposledy upravil zihadlo 5 dňa 07.06.2019 - 08:16:30, celkovo upravené 1 krát.

    07.06.2019 - 08:08:55
    00
    Najviac najazdím po rovinách okolo Dunaja, ale stále hovorím, že do trekového bajku by som nešiel. Radšej normálny HT MTB, vzduchová vidla je správna úvaha.
    07.06.2019 - 08:15:09
    00
    Skor by som sa obaval toho vahoveho limitu, viaceri vyrobcovia udavaju celkovu hmotnost jazdca aj s bicyklom a vybavou a 130 kg jazdec by znamenalo, cca 150 kg celkovej. Neviem ci som videl taky limit, ked som zhanal bajk pre seba. Tiez som pozeral na nosnost kvoli mojim 97 kg a len tak tak sa zmestim do udavaneho maxima. Napr. CUBE udava max 115 kg pre celu zostavu. Asi by som skor siel do 29 MTB ako do krosoveho, predsa len je vacsia sanca, ze aj ten ram viac znesie.
    07.06.2019 - 08:22:15
    00
    a co taky gravel bike? napr. https://www.mtbiker.sk/shop/bicykle/gravel-a-cyklokros/marin-four-corners-model-2019.html je to ocel, pevna vidla, mech. kotucovky (ale brzdia dobre) , dierok na nosice, blatniky je tam dostatok.

      07.06.2019 - 10:13:52
      00
      Jasne, barany su uplny ideal pre 130 kg cloveka co chce pohodlny stabilny posed. :D To uz radsej trekking.
      07.06.2019 - 12:18:46
      01
      Barany otočené do hora už neficia?
      07.06.2019 - 12:20:04
      00
      Hello,

      Dik za vsetky info a linky. Na hradzi vidim veeela baranich riadidiel ako ma ten Marin a Fuji, dole na "lesnych" chodnickoch (skoro) ziadne. Uprimne netusim ako sa s tym jazdi, jediny moj postreh bol, ze jazdci mavaju uplne inu, skrcenu polohu. Ked idem dlhsiu trasu, mam tendenciu a chut sa skor vystriet a aj preto som si na terajsom 26" MTB dal pod riaditka 3 vyssie podstavce pri vymene vidlice... Co mi pride ako presny opak tej "skrcenej" polohy.

      Vaha je svina, vsak aj preto sa menila vidlica... A teraz mam zase poskodeny klb pruzenia ramu a tak pojde do servisu kym sa neznici uplne.

      Conclusion teda je:

      *Radsej drahsi, inak na to doplatim neskor
      *Tie CTM Trek by celkom aj sli, ale
      *29" HT MTB a podokupovat dobre blatniky a drziaky by bola asi lepsia volba

      Chapem spravne?
      Dik.
      07.06.2019 - 12:50:12
      00
      nezabudni si pozriet ci ten ram ma uchyty na blatniky a nosic, pri 29'' to byva dost zriedkave a bez toho ta caka kopa komplikacii, navarok na stredovy stojan bude este vacsi problem
      ja by som isiel do vzduchovej vidly so zamykanim na volant
      07.06.2019 - 15:01:31
      00
      Chlapi, nakoľko som cross bicyklov i MTB XC mal veľa, dovolím si poradiť chalanovi pri jeho dileme. Ten CTM Stark 3.0 mám zrovna aj ja a musím povedať že tu je rozdiel medzi ním a MTB XC minimálny: Plášte majú 45 mm, to je už dosť aj na ľahší lesný terén + ráfiky 23mm to je naozaj dosť, vidlica má zdvih 75 mm, navyše nastavenie odskoku a tlaku v komore, rajdy 700 mm sú už tiež na XC a geometria nápodobne - celkovo je bike dlhý a má strmšie uhly, takže rýchly je a stabilný tiež. Suma sumárum - oplatí sa viac ako MTB keď chceme jazdiť terén typický pre krosové bicykle - samozrejme MTB dodá istotu, ale nie je to na hrádzu či poľné cesty to orechové. Hoci za podobnú cenu 849 je tu CTM Caliber 2.0 s výbavu Shimano Deore a XT 2x10 a vidlicou Manitou - pekné osadenie. A k tomu Stormu - aj ten som mal - najazdil som cca 1800 km a potom som ho predal, ale to bol super bajk! Sjimano Tourney 3x7 radil ukážkovo! Jediné čo som musel v tých 1800 km meniť bola gumička prednej brzdy, lebo bola vydraná. Bajk bol z ocele a teda o niečo ťažší, ale raz sme dali išli na ňom na 3-dňový výlet BA- Nezider a okolo jazera a ten bajk bol super - ráfiky Remerx vydržali no name plášte tiež a celkovo mám dobré spomienky - samozrejme iné je, keby som ho mal dlhšie a hodnotil ho po napr. piatich litroch kilometrov...
      14.10.2019 - 00:03:16
      00
      Hello,

      Kedze na seba dany thread zase upozornil, mozem napisat ako to dopadlo u mna... Nakoniec som kupil najdrahsi z mojho predvyberu, CTM STARK 4.0 v XC vybave TREK (https://www.ctm.sk/bicykle/cross/stark-4-0-trek/matna-cierna/). Nemusel som riesit blatniky ani drziak a na prvych par jazd ma aj svetla potesili.

      Po jednej sezone a 500+ najazdenych km, mozem povedat, ze som velmi velmi velmi spokojny.
      *Plaste WTB Riddler su vyborne, odpor na asfalte je ok, grip na mokrej hline je ok.
      *Prilozene pedale (polsky noname IMO) boli otrasne a pri silnom doslapnuti vydavali pukavy zvuk... Nahradil som ich Shimano XT pedalmi XL velkosti. Siroke, tiche, perfektne.
      *Sedlo (tiez WTB) je asi celkom ok, ale na moj vkus moc uzke... Nahradil som ho sirsim + som si na neho kupil taku gelovu hovadinu a od vtedy som aj s tym spokojny :)

      Kebyze sa musim rozhodovat znova, asi by som spravil presne to iste este raz.
      14.10.2019 - 19:21:30
      00
      keyboard_arrow_up