ako a prečo by to nemala byť pravda... ovály sú jednoduchá fyzika... páka, rameno, čo sa ti na tom nezdá logické, môžeme polemizovať nad jednotlivými percentami, to bez exaktných meraní asi nepôjde, ale logiku to má...

when using absoluteBLACK Oval chainrings compared to round. Up to 9% increase of Force effectiveness, up to 7% less oxygen consumption, up to 15% less Ventilation (breathing) and up to 10% heart rate decrease when using oval chainrings versus round.

ako všetko na svete aj toto bude mať svoje plusy aj mínusy... toť vsjo
31.10.2019 - 08:05:17
00
Dakedy ich malo aj shimano (biopace), akurát boli tuším inak pootocene, tak asi mali iné výpočty :)
31.10.2019 - 08:30:20
00
mal som na horskom AB oval a musim povedat ze do kopca sa mi s nim slapalo lepsie ako s kalickym okruhlym co mam teraz. ked tento zoderiem pojdem zas do ovalu. pocitovo sa mi akoby slapalo lahsie na rovnakom prevode....ked porovnam oval vs. klasiku
31.10.2019 - 08:43:23
00
Ja som mal prvy oval zaciatkom 90tich rokov na shimane 300 ex/lx, urcite to ma nieco v sebe, lebo ako pisal haker tak hore kopcom sa taha o dost lahsie hlavne s naslapami. Idem to za chvilku odskusat vecer snad napisem ked sa nezapichnem niekde na pive ako vcera 😉
31.10.2019 - 09:14:46
00
su ovaly aj na 2x systemy?
31.10.2019 - 10:34:38
00
jasne> https://www.mtbiker.sk/shop/komponenty/kluky-a-prevodniky/prevodniky/absolute-black-oval-gravel-2x-110-4-bcd-prevodnik-48-zubov.html a robi to viac vyrobcov
31.10.2019 - 10:49:53
00
Ahojte, potrebujem poradiť s výberom gravel bajku. Najprv som uvažoval že sa pustím cestou fitness bicykla, ale po objavení gravel kategórie si myslím že by práve táto mohla byť pre mňa to pravé. Tak teraz k tomu najdôležitejšiemu, nakoľko mám trochu nadštandardnú výšku tak toho pre mňa asi až tak veľa nebude. Výška 198 váha 95 dĺžka nohy cca 94. Bajk potrebujem primárne najmä na denné dochádzanie do práce zatiaľ cca 7 km časom sa budem sťahovať a už to bude 18 km, povedzme tak 85 % asfalt 15 percent mimo (lesné, poľné cesty), ale aj rekreačné využitie a tam by sa ten pomer už takmer vyrovnával 50:50. Doteraz som jazdil na 22 ročnom trekovom bicykli DEMA ASSISI. Ale už by si vyžadoval naozaj značnú investíciu tak radšej uvažujem o niečom novom a pokiaľ možno aj na moje účely svižnejšom. Doteraz som barany nejazdil tak z toho mám trocha obavy, ale zas myslím že zvyknúť sa dá na všetko.

Mal so v merku Kellys SOOT 70 len u neho sa bojím veľkosti rámu nakoľko robia len po L-ko a to mi príde na mňa dosť malé. Ak ho jazdí niekto podobnej stavby ako ja prosím o nejaký feedback. Vďaka.

Najmä ma však zaujímajú značky bežne dostupné v našich predajniach (cez známeho si viem vybaviť celkom peknú zľavu :-) )
A ešte aj tento sa mi celkom pozdáva https://www.scott-sports.com/za/en/product/scott-speedster-gravel-30-bike len u neho sa obávam trochu geometrie (priznám sa som v tom úplný laik), lebo niekde som ho nahodil do porovnávača a vo výsledku bolo znázornené prekrytie rámov a napr. práve tento scott z obrázka vyzeral, že má viac agresívnejšiu geometriu v porovnaní napr s CANYON Grail AL 7.0 SL, ktorý sa mi tiež páči ale bežne sa u nás asi kúpiť nedá.
Ak mi viete poradiť aj iné budem rád. E ešte aby som nezabudol cena tak do 1500.
Vďaka
31.10.2019 - 11:07:26
00
Kellys SOOT (L ti bude dobré) alebo Author Ronin. Domáce značky. :) , treba byť patriot. A čo z tých dvoch, záleží na tvojich preferenciach či preferuješ štýlový kvalitný oceľový rám s oceľovou vidlou, alebo moderný duralový rám s karbon vidlou. Oba majú dobrý pomer cena-kvalita, nekúpiš zle.
31.10.2019 - 11:17:29
00
Pozri aj CTM Koyuk. Tiež môže byť zaujímavá voľba. Nebál by som sa ani Decathlon modelov, vyššie rady sú na 105, karbonová vidla a hliník, kotúče, dajú sa kúpiť od 600€. Výhoda, dajú sa ošahať v predajni.
31.10.2019 - 11:25:21
00
Nedávno som kupoval bike na dochadzanie. 105ke som sa radšej vyhol a zobral 10sp systém, koli budúcim nákladom na prevádzku. Ten bike má súdené byť trapeny v každom počasí. Celkovo som sa radšej krotil pri vybere, namiesto chutok na super výbavu, som sa zameral na praktickosť.
31.10.2019 - 11:38:25
01
Ja mám CTM Koyuk 1.0 2018 model, je na Sore a max spokojnosť. Brzdy sú síce mechanické a kotúčové, ale pokiaľ človek nejazdí zjazdy v Alpách, tak bez problémov.
31.10.2019 - 11:42:19
00
Pidro
mas odomna SS
31.10.2019 - 11:54:58
00
andrej25 Ake su to obrovske naklady, mam na 105ke vela kilometrov a akurat menim retaze a raz za 2-3 roky lanka/bowdeny.
31.10.2019 - 12:03:37
00
Pidro dôležitá vec, na čo som zabudol ešte a to, aby sa na to dali osadiť blatníky. Keďže plánuješ s tým chodiť do roboty, píšeš, že aj cez lesné cesty, blatník sa na 100% zíde.
31.10.2019 - 12:28:17
00
stalky000 napísal:
andrej25 Ake su to obrovske naklady, mam na 105ke vela kilometrov a akurat menim retaze a raz za 2-3 roky lanka/bowdeny.

Spomínal som niečo obrovské?
Jazdím už dosť dlho, aby som vedel čo potrebujem / využijem. Ak je to bike primárne určený na dochadzanie, tak som tomu prispôsobil výber. Jednoducho je to bike doslova určený na zodratie a aby som naň mal čo najmenšie náklady. Ak na ňom prídem v zime do práce potom domov a nechám naň pôsobiť všetko, čo som cestou nazbieral, potom tie komponenty kapú trochu rýchlejšie.
Niekto iný môže mať inú skúsenosť a podľa toho sa asi zariadi.
Pre zaujímavosť, poslednú zimu som musel meniť kolesá, bo soľ zozrala hliníkové niple - poucenie: aj kolesá stačia lacnejšie :)
Niečo iné si samozrejme dám na bike, na ktorom si chodím užívať a po jazde ho dám aspoň obschnut a namažem...
31.10.2019 - 12:54:04
00
keyboard_arrow_up