Hádam nezakladám duplicitnú tému. Budem mať nové kolesá a je v pláne prerábka na bezduše (aj teraz alebo až v lete). Na MTB to mám za tie roky zmáknute čo sa týka techniky, tmelov, plášťov. Ak máte nejaké skúsenosti a rady v čom si dať pozor alebo čo urobiť inak ako u MTB budem rád (páska, tmel, plášte). Možno aj pre ostatných :)

Dá sa napr. použiť tento plášť alebo pozerať po iných? Moje obľúbené značky sú Michelin a Maxxis :)
https://www.suncycle.sk/sk/produkt/plast-michelin-pro4-race-cierny-25mm/941
15.01.2020 - 13:33:46
00
Mám 2 sady cestných kolies bez duší. Karbónové Hunt 50CAD so Schwalbe Pro One - výborné skúsenosti, držia tlak, pohodlné, 7.5tkm najazdené. Mal som jeden defekt, o ktorom viem - rez asi 3-4mm, nakoniec som musel zalepiť plášť zvnútra záplatou, lebo tmel do udržal len do 4bar. So záplatou pokoj. Raz mi tam praskla bezdušová páska, dal som tam DT Swiss pásku, ale neodporúčam - nejako reaguje s tmelom a "mizne". Teraz mám novú čiernu od Huntu a tá vyzerá dobre. Druhý set je Alu Hunt gravel s WTB Exposure 30c a s tými je problém, strácajú tlak okolo pätiek. Vyzerá to, že problém je v plášťoch a výrobných toleranciách, pôjdu tam späť duše. Jazdný prejav tých WTB je ale skvelý.

Ešte čo a týka nahadzovania, mám fľašku Schwalbe a normálnu pumpu a absolútne bez problémov či cestné aleno MTB. Aby som to zhrnul, cestné bezduše doporučujem, ale s WTB budem opartný :)
15.01.2020 - 13:48:53
02
Po poslednom defekte som sa rozhodol dať bezduše aj na cesťák. Na ráfiky bez označenia tlr (Mavic Xsirium)
ale s plným vnútorným profilom (bez dier na niple) som skúsil nahodiť obyčajné pneumatiky. Nepodarilo sa mi ich nafúkať. Okolo pätiek silne unikal vzduch. Nahodil som potom bezdušové pneumatiky len obyčajnou pumpou a tie dobre držali aj bez tmelu. Bezdušové pneumatiky mali inak tvarovanú päťku. Zrejme bol celý problém práve v tomto.
Bezdušové pneumatiky majú aj viacej vrstiev. Predpokladám, že pri tlaku 6-8 Atm by ho obyčajné asi nezvládali a tlak dlho neudržali. (MTB sa fúkajú pod 2 Atm. )
Z týchto mojich skúseností súdim, že obyčajné pneumatiky nie sú vhodné na cesťák.
15.01.2020 - 14:09:48
04
Mám podobnú skúsenosť,obyčajné Continental Grand prix-presakoval Joes tmel cez bočnice.Momentálne nahodené GP5000 TL,držia tlak super.Na ráfik Bontrager paradigm išli nahodiť:predné len prstami,pätky zaskočili kompresorom ihneď.Zadný rafik je asymetrický,nafúkať sa mi podarilo až keď som pridal ešte 1 vrstvu pásky(Tesa).Potom skočili pätky ihneď.Ventilky ghetto,vystrihnuté z duše.
15.01.2020 - 15:51:09
00
Ja som sa pri nahadzovaní Schvalbe a aj Tufo na Mavic Xsirium natrápil. Fúkanie a funkčnosť ale na pohodu.
15.01.2020 - 16:50:27
00
Vďaka, aktuálne pozerám hlavne plášte a čo sa mi pozdáva, tak moc výber nie je.

Čo som tak na šiel tak asi len Continental Grand Prix 5000 Tubeless - len tá hmotnosť (viem, že TR plášte musia vážiť viac, ale až tak?) a Schwalbe plášť PRO ONE - hmotnosť lepšia, ale pre mňa značka od ktorej dávam ruky stále preč, no neviem. Doteraz som jazdil len plášte Michelin a Maxxis, majú oni vlastne nejaké TR cestné plášte? Hádam si to nerozmyslím, chcem skúsiť bezduše aj na cesťáku.

A také praktické otázky:
- treba dávať NoTubes pásku vždy dvojmo na rozdiel od MTB?
- koľko dávate tmelu?
- predpokladám, že aj cestné plášte s väčšou dierou sa opravujú knôtmi, či nie lebo by to bolo na behúni cítiť?
- cítiť rozdiel tak ako pri konverzii na MTB (tam sú proste parádne - pohodlné, rýchle, bezúdržbové, bez defektov...)

    15.01.2020 - 17:23:02
    01
    Moje odoovede ;)
    - nie, ale asi to môže pomôcť v prípade problémov
    - 60ml
    - toto aj mňa zaujíma, knôty mi prídu hrubé. Ešte som nepoužil
    - hej :)
    15.01.2020 - 17:58:40
    01
    Ja som dával 50ml tmelu. (Na MTB dávam 100ml kde plášť je objemove úplne inde)
    15.01.2020 - 21:30:53
    00
    Moje skusenosti s bezdusakmi na cestaku s kolesami Fulcrum Racing 6DB
    - Challenge Gravelgrinder TL 33 - mission impossible - tuto znacku na bezduse absolutne neodporucam
    - Schwalbe Pro One TLE 28 - kein problem - maximalne odporucam, bez dofukovania tesnia ako dusove plaste
    - Panaracer Gravelking SK TLC 38 - montaz mozna iba s boostrom, trosku horsie tesnia, treba dofukovat raz 5 dni
    16.01.2020 - 09:03:14
    10
    Dobre, tak možno ste ma presvedčili, že skúsim môj prvý Schwalbe plášť v živote :)
    16.01.2020 - 23:09:14
    00
    TU MAS TUFIčKO V DOBREJ CENE, SVABKA AJ CONTIK MAS CEZ 45E tlr
    https://www.mtbiker.sk/shop/plaste-a-duse/cesta-a-trekking/cestne-plaste/tufo-comtura-3tr-28-622-cierny-tubeless.html
    https://www.mtbiker.sk/shop/plaste-a-duse/cesta-a-trekking/cestne-plaste/tufo-comtura-5tr25-25-622-cestny-plast-kevlar-cierny.html
    MAM KLASICKE CALIBRA PLUS 25 a žiadny problem další pojde asi na skušku bez duše tiež
    16.01.2020 - 23:13:03
    00
    No Tufa ma nikdy nejako neoslovili, aj keď som pozeral dušové plášte :?:
    17.01.2020 - 14:33:18
    00
    Nevyskúšaš, nevieš.
    Ja som ich bral z tunajšieho shopu a vyšli ma polovicu ako Švajble. Na hobby jazdenie sú OK.
    Inak, s Tufo MTB galuskami, jazdenými súťažné, som bol spokojný.
    17.01.2020 - 16:33:42
    00
    GaliPet čo znamenajú tie čísla? 3TR, 4TR, 5TR? TR je Tubeless Ready, ale to číslo, vyšší model? OK, tak si ich zaradzujem tiež do hľadáčika :)
    17.01.2020 - 17:33:03
    01
    Pozri si stránku výrobcu. Číslom je značený druh dezénu.
    17.01.2020 - 18:25:17
    01
    keyboard_arrow_up