harso napísal:
hej presne to , ze ak ti chce niekto predat nejaku polofunkcnu/nefunkcnu vec tak ti to asi neposle .Aj ked uz som kupil aj funkcnu vec a nedoslo mi aby som hodnotil (zatial som mal len 2x negativnu skusenost)


Ja som posledne nieco predal, vyplnil kupujuceho a napriek tomu mu nic neprislo. Uz som pisal aj cervo hadam zistia, kde sa stala chyba.
31.05.2020 - 01:25:24
00
Ako tak nad tym celym rozmyslam, chcelo by to sice zase prekopat celu funkcnost bazaru ale vyriesilo viacero problemou jednou ranou.
1. kontaktovat kupujuceho vyhradne cez formular z inzeratu (Napisat spravu predavajucemu). O com by si system urobil zaznam, a uz na zaklade tohto by prisiel kontaktujucemu formular na hodnotenie, ale len na komunikaciu s predavajucim, nie na samotny obchod.
2. Muselo by sa dorobit tlacitko Kupit. Obchod by uz v tejto faze mohol byt zruseny iba s verejnym komentarom z oboch stran po dohode.
3. Formular na hodnotenie by sa zasielal, uz po stlaceni tlacitka kupit, nie az po zmazani inzeratu.
4. Kupujuci by mal povinnost kupit tovar v cene uvedenej v inzerate, kde stlacil Kupit pokial sa s predavajucim nedohodne inak vid bod 2.
5. Predavajuci by mal povinnost predat tomu. kto prvy stlacil Kupit.

Prinos:
1. moznost hodnoti aj transakcie, kde predavajuci predal smejd, lebo zaslanie formulara by nevedel predavajuci ovplyuvnit
2. predavajuci by bol nuteny predat prvemu zaujemcovi, nie takemu co tomu nerozumie a necha sa oje.babrat
3. Nebola by moznost zavesit nieco na bazar, len pre zistenie zaujmu a potom nepredat
4. Predajca by bol chraneny proti spekulantokm, ktori len kazdy den napisu, ci je to aktualne, sonduju ako to funguje a pritom to vobec nechcu kupit, pouzivaju predajcu ako bezplatnu poradensku sluzbu (Na zaklade komunikacie cez formular, by bola moznost napisat hodnotenie aj na nezrealizovanu tranzakciu vid bod 1.)
5. System by mal informacie, kto co kupil a dalo by sa lahsie sledovat kradnuty tovar = nikto by ho cez MTbiker nepredaval.
31.05.2020 - 10:28:59
00
V podstate takto nejak to funguje na bm. Len doplnim, ked uz chceme vyforcovat formular a hodnotenie, kazdy predavajuci by mal mat skryty mail v profile, resp. aj tel. cislo.
31.05.2020 - 10:35:43
02
Moze byt, ale hodnotenie je ochrana kupujuceho. Ak o nu kupujuci nema zaujem a obchod urobia na priamo mimo MTbiker, tak je to ich vec. V takom pripade by musel Predajca inzerat zmazat a nasledne urobit obchod na priamo, ale v zasde by sa len kupujuci a predavajuci obrali o ochranu portalu.
31.05.2020 - 10:39:27
00
Tak.
31.05.2020 - 10:41:50
01
Plus este by som sa povenoval teme "rezervacii" v bazari. Vela krat som chcel kupit bajk/komponent ktory, ako v SS vyplynulo je rezervovany na povedzme den-dva dopredu, nakolko sa tato rezervacia drzi "zaujemcovi c. 1". Cize bud spravit rezervaciu systemovo-transparentne (kto ma rezervovane, do kedy) alebo nerobit vobec. Ja zastavam system kto prv pride, ten prv berie. Ale je to moj subj. nazor.
31.05.2020 - 10:49:42
02
Suhlas, ja som tie za kto prv pride, ten prv berie. Rezervacie su problemove, lebo opat nedokzaes zabezpecit aby si niekto nieco nerezervoval a potom nekupil .... Proste ak chcem kliknem Kupit a az sa napr pri obhliadne zisti ze bike nema jedno koleso .... tak je to jasny dovod na neuskutocnenie transakcie s patricnym komentarom z oboch stran. A ak ide len o hlupost, napr: v inezrate bolo ze je to cervena, ale na zivo som zistil, ze mne pripada jahodova, tak sa opat moze inzerat reaktivovat s patricnym komentom z oboch stran.
31.05.2020 - 10:55:03
00
body 2.-4. (vratane) z "prinosov", a pred tym body 4. a 5. pochybujem ze maju co i len najmensiu oporu v zakone. Take veci platia pri "komercnom predaji", kde ale suhlasis s obchodnymi podmienkami, ktore mozu a zjavne aj obsahuju klauzuly ze ti nemusia predat (neviem ci/ako su zakonne). Mimo toho, hlavne vidim prakticke situacie kedy toto nechces zavadzat a je to "blbost" robit, napr:
- z roznych ("legitimnych") dovodov ti nahle nieje prakticke danu vec predat/kupit. Opacna strana pre toto ale nemusi mat pochopenie. Co potom, budes vymahat kupu/predaj?
- neznaly predajca dostane viacero ponuk na kupu, a niektori kupujuci su ochotni prihodit. Preco mu to bude zakazane? Zavedie sa moznost "aukcie"?

taktiez, nie celkom rozumiem preco je bod 3. z prinosov az taky problem? Taktiez, co ak "nadstrelis" cenu, ale niekto ti ponukne nizsiu sumu a ty ju akceptujes? Ake bude "tlacitko kupit" fungovat potom, kedze bolo vytvorene na vyssiu sumu?

Otazka - ozaj to takto funguje na bm? Ake su "vymahacie" paky na tie body co boli vyssie popisane? Predpokladam ze maximalne ti daju ban/zle body, pochybujem ze su ine legalne paky. Taktiez, ak spravne chapem, na bm sa predajca moze rozhodnut komu preda, cize cely zaklad Kenai-oveho rozhorcenia tam tiez nefunguje. Ebay ta tiez nevie donutit inak ako zlym hodnotenim/banom ked to spravis x-krat.

Napr. viem si predstavit ze aj "kupujuci" by mal mat moznost oznacit ze od niekoho nieco kupil (+ protireakciu od predavajuceho), druha vec je ze taketo "extra" ficury si vyzaduju "dispute resolution" od "mtbikera".
Ja by som sa mozno skorej zamyslel Kenai, preco taketo veci zavadzat? Z tvojich prispevkov chapem, ze bazar beries nieco ako kamennu predajnu, to bazar kde predavaju hlavne bezni ludia ozaj nieje, aspon tak to vnimam ja. Proste, tak ti napise 10 ludi debilnu otazku, no tak to ignoruj....

Inak, k tvojej ukazke "divneho spravania" v bazari - co divne sme tam mali vidiet? Sa chlapik pytal na chranice ktore uz boli davno predane alebo co a ty si mu to v prvych tvojich odpovediach nepovedal?
31.05.2020 - 11:14:02
01
Na bd to funguje zjednodusene takto: kupujuci musi byt registrovany, nema inu moznost ako kontaktovat kupujuceho ako cez spravu k inzeratu, v procese vidno dohodnutu cenu, postovne a ci sa predaj uskutocnil + hodnotenie kupujuceho aj predajcu resp. vice versa. Je to jednoduche a funkcne. Nejde o to robit z toho aukciu, hladat alebo vytvarat akekolvek paky. Tie si pri takomto systeme vytvara sam predajca aj kupujuci - malokto preda niekomu so zlym hodnotenim, resp. si nieco kupi. Tym si kazdy strazi svoj rating, a medium (mtbiker) do toho nemusi akokolvek vstupovat, az na extremy ako ban a pod.
31.05.2020 - 11:34:46
01
Kenai email z nasho serveru odisiel a so statusom OK, emailom som Ti poslal aj dokaz. Takze bol doruceny. Ako vidis napr. tu https://www.mtbiker.sk/bazar/bicykle/cestne-bicykle/411057/specialized-allez-dsw-sl.html, feedback funguje.

Co sa tyka tych fundamentalnych zmien bazara, ako idea to nie je zle, v praxi si ale myslim, ze by sme riesili neustale kopu problemov a nedorozumeni a museli robit arbitra. Na to teraz nemame ani kapacitu ani chut. Do buducna nevylucujem, ale v najblizsej dobe urcite nie.
31.05.2020 - 11:55:24
10
tak ale to znamena ze 1/2 az 3/4 funkcnosti co Kenai navrhol tam nieje. A predpokladam, ze to ci a medzi kym sa predaj uskutocnil musi byt potvrdene oboma stranami, ci sa mylim? A toto je momentalne kamen urazu tuna - system neviem ci uz poriadne funguje, a ludia (aj predajcovia aj kupujuci) to nemaju zaujem vyplnat. Cize ked tak, treba system sfunkcnit a spropagovat. A ano, tuna mozes kontaktovat aj cez sukromne spravy fora, ale to predpokladam v principe vies aj na bm, ak sa dany uzivatel zdrziava aj na fore a vies priradit predajcu na markete k uzivatelovi na fore.

A btw, ja napriklad "nesuhlasim" s pristupom kto prv pride ten prv berie. Mna ako predavajuceho zaujimaju aj ine veci ako najrychlejsia reakcia - napr. sposob komunikacie, moja extra namaha (nenutnost niekam nosit tovar, a podobne), a ine.
31.05.2020 - 11:58:02
01
Hodnotenia su nepovinne, funguju, ale je to cisto na predajcovi ci uvedie kto tu vec kupil a je cisto na nakupcovi, ci hodnotenie vyplni. Nemyslim si, ze by sa zavadzanie tvrdych pravidiel stretlo so vseobecnym pochopenim a odradilo by to vela ludi, ktori chcu len obcas predat nieco, co im zvysilo - co je primarna funkcia bazaru. Nechceme to posuvat smerom k "profesionalnym" predajcom, co spravil ebay.
31.05.2020 - 12:42:24
00
stanos4 napísal:
body 2.-4. (vratane) z "prinosov", a pred tym body 4. a 5. pochybujem ze maju co i len najmensiu oporu v zakone. Take veci platia pri "komercnom predaji", kde ale suhlasis s obchodnymi podmienkami, ktore mozu a zjavne aj obsahuju klauzuly ze ti nemusia predat (neviem ci/ako su zakonne). Mimo toho, hlavne vidim prakticke situacie kedy toto nechces zavadzat a je to "blbost" robit, napr:
- z roznych ("legitimnych") dovodov ti nahle nieje prakticke danu vec predat/kupit. Opacna strana pre toto ale nemusi mat pochopenie. Co potom, budes vymahat kupu/predaj?
- neznaly predajca dostane viacero ponuk na kupu, a niektori kupujuci su ochotni prihodit. Preco mu to bude zakazane? Zavedie sa moznost "aukcie"?

taktiez, nie celkom rozumiem preco je bod 3. z prinosov az taky problem? Taktiez, co ak "nadstrelis" cenu, ale niekto ti ponukne nizsiu sumu a ty ju akceptujes? Ake bude "tlacitko kupit" fungovat potom, kedze bolo vytvorene na vyssiu sumu?

Otazka - ozaj to takto funguje na bm? Ake su "vymahacie" paky na tie body co boli vyssie popisane? Predpokladam ze maximalne ti daju ban/zle body, pochybujem ze su ine legalne paky. Taktiez, ak spravne chapem, na bm sa predajca moze rozhodnut komu preda, cize cely zaklad Kenai-oveho rozhorcenia tam tiez nefunguje. Ebay ta tiez nevie donutit inak ako zlym hodnotenim/banom ked to spravis x-krat.

Napr. viem si predstavit ze aj "kupujuci" by mal mat moznost oznacit ze od niekoho nieco kupil (+ protireakciu od predavajuceho), druha vec je ze taketo "extra" ficury si vyzaduju "dispute resolution" od "mtbikera".
Ja by som sa mozno skorej zamyslel Kenai, preco taketo veci zavadzat? Z tvojich prispevkov chapem, ze bazar beries nieco ako kamennu predajnu, to bazar kde predavaju hlavne bezni ludia ozaj nieje, aspon tak to vnimam ja. Proste, tak ti napise 10 ludi debilnu otazku, no tak to ignoruj....




Zjednodusene, ide o dobrovolnost nie o vymahanie. Ty si to posunul este o uroven dalej, ale to nie je nevyhnutne.
Tu ide o to, ze ak zadavas inzerat zakliknes ze suhlasis s pravidlami. Nedodrzias budes zabanovany z bazaru napr.

Co sa tyka objektivnych dovodov, zmena situacie... napisem do komentu. Nepredal som bike lebo sa mi zlomil moj novy a nemal by som na com jazdit. Kupujuci napsie no je to blbec musel som ist kovli nemu do ... a aj tak mi to nepredal. A vec je uzavreta. Dalsi pripadny kupujuci si uroby sam nazor a hotovo.

stanos4 napísal:
..Inak, k tvojej ukazke "divneho spravania" v bazari - co divne sme tam mali vidiet? Sa chlapik pytal na chranice ktore uz boli davno predane alebo co a ty si mu to v prvych tvojich odpovediach nepovedal?


Nie, cele to bolo o tom, ze som mu napisal, ak bude velkost OK tak ich beriem. On mi jeden a pol dna neodpise, aj ked bol online (zrejme caka ci to vezme niekto iny) a potom vytazoslavne oznami, ze predane. Ja som to vzdy robil tak, ze som kazdemu napisal si 2,3 n-ty v poradi, ak prvy nezoberie pisem ti. To plati aj ked prvy zjednaval cenu. Nie, ze dva dni necham niekoho zhanat velkostne tabulky googlit vyrobok, aby som sa rozhodol, ze predam niekomu, co sa zjavne ozval po nom, lebo nema blbe otazky...
Ale mozno mas pravdu prevadzkoval som 2 kammene obchody a jeden online. Asi profesionalna deformacia, alebo korektny pristup, nazivi ako chces ;-)

stanos4 napísal:
... A btw, ja napriklad "nesuhlasim" s pristupom kto prv pride ten prv berie. Mna ako predavajuceho zaujimaju aj ine veci ako najrychlejsia reakcia - napr. sposob komunikacie, moja extra namaha (nenutnost niekam nosit tovar, a podobne), a ine.

To je ale velmi jednostranny pohlad na vec. To uz mozes rovno urobit drazby a tvrdit ze kto da viac, pride si prvy zobrat, donesie mi k tomu cokoladu, bude mat najkrajsie nohy je ten komu to predam. To je sice pochopitelne z pohladu predavajuceho ale absolutne netransparentne a nefer z pohladu kupujuceho. Je to OK ak je to tvoja filozofia, ale kupujuci by o nej mal aspon vediet. A az budes mat taky koment v hodnoteniach tak vediet bude. Nasledne sa zariadi tak ako uzna za vhodne podla kvality svojich noh, penazenky ci dostupnosti k tebe. Ale aspon niekto kto byva daleko,chce zjednavat cenu a ma kryve a chlpate nohy nebude s tvojim inzeratom plytvat cas, a to je podla mna fer.
31.05.2020 - 12:51:01
00
Ahoj, Kenai ma požiadal o správu do tohto fóra z dôvodu nedoručenej spätnej väzby. Podľa informácie správcu email pre hodnotenie odišiel, no mne do schránky doručený nebol.
S pozdravom.
Jaro
03.06.2020 - 13:07:48
10
cervo Ak mi niekto posle SS z mojho inzeratu z bazaru a pokusim sa na SS odpovedat, hodi mi chybu a SS sa neodosle. Ak dam vytvorit novu SS ide odoslat bez problemov.
Skuste to pozriet ;)

Prílohy:

ss.png
ss.png 54.91 KiB thumb_up0thumb_down

08.06.2020 - 18:50:40
00
keyboard_arrow_up