kecinko pri nejakom laborovani s tlakmi nie je vobec dolezite v akej polohe sag merias, co je dolezite je aby si to zakazdym robil rovnakym sposobom a rovnakou pumpou (alebo teda meral tlak rovnakym manometrom). Ak ides podla odporucani sagu vyrobcu alebo niekoho ineho tak pouzi rovnaku metodiku ako oni. Tie odporucane tlaky nie su az take dolezite ako odporucany sag, idealne ked je uvedeny v nejakom rozmedzi. Ale nastavenie tlmica nie je len sag ale i kompresia, tlmenie odskoku, velkost komory, atd. Zaroven kazdemu vyhovuje nieco ine, to uz zavisi od osobnych preferencii, sposobu jazdy, drzania tela, tlmenia nohami a rukami atd. Preto sa aj so sagom zvykne mierne hybat a preto je dolezite vediet v akej polohe (v stoji, v sede, ...) mas aky sag a pri danom sagu aky tlak v tlmici. Vsetci si tlaky i tak doladuju podla seba takze si kludne vyber polohu v ktorej mas dobry pristup rukou k tlmicu, par krat sa pohup (oddelia a premazu sa piest a tesnenia), rukou uprav gumku na pieste aby znacila aktualne zanorenie a opatrne zostup z bicykla.

Ak nechces aby ti pri srobovani unikol tlak do pumpy tak je na to jeden trik. Nezasrobujes pumpu uplne ale tak aby ti este nezacal unikat vzduch ale zaroven pumpa uz tesnila. V tomto momente natlakujes pumpu na tlak ktory mas v tlmici a az potom pumpu uplne prisrobujes. Ak to spravis spravne tak budes mat uplne minimalny rozdiel tlakov a v idealnom pripade ani nedojde k zmene tlaku v tlmici. Niektore pumpy na to maju aj zvlast srobu, jednym zavitom prisrobujes pumpu, srobovanim sroby potom zatlacis dzindzik a prepojis komory (medzi tym si pumpu/hadicku natlakujes).
20.04.2021 - 09:38:22
01
lto napísal:
kecinko: mas asi klasicky problem s pumpou na tlmic/vidlice .. ten spociva v tom, ze vnutro sroubovacieho adapteru ti zatlaci na vnutornu tycinku ventila skor, ako je dosiahnua tesnost adapter-ventil. Niekto to riesil zbrusenim tycinky /da sa to lahko vysroubovat a nasroubovat/, alebo /ja/ pridanim tenkej podlozky/o-kruzku do vnutra adapteru pumpy. Ale ani jedno ani druhe neni bohvieco, tak nakoniec mam nieco ako toto https://www.mtbiker.sk/shop/komponenty/vidlice-a-tlmice/prislusenstvo/pumpy-na-vidlice/sks-pumpa-na-vidlice-a-tlmice-msp-model-2021.html. Ale starsiu verziu, robil sa aj adapter pre pumpy /asi 15e, neviem ci sa este predava/. Tam to spociva v tom, ze najprv nasroubujes adapter a ked je to tesne, tocis kruzkom a posuvas vnutro az sa zatlaci tycinka a otvori ventil. Pri opatovnom pripojeni, ako pise Kaper sa ti tlak znizi /pretoze objem z komory sa dostane do hadicky/, ale tak to asi vies a pocitas s tym. Cim mensi objem komory, tym vacsi opruz je s tym ufukavanim. S tymto adapterom dosiahnes presny tlak vzdy pri nafukani. Zostane ten, ktory mas na stupnici aj po odpojeni.

Co sa tyka sagu, tak je to individualne, nafukas to orientacne /pocitaj s tym,ze po prifukani/odfuknuti sa vyrovnava negativka, takze sa tlak zmeni, takisto ked je zima/teplo/. Tym, ze mas okruzok na tlmici si mozes pozerat ako chodi tlmic, ci nechodi moc, atd. Tlmic musi fungovat v spolupraci s vidlicou, aby si nemal makky zadok a tvrdy predok /pokial neskaces :D/. Co sa tyka zavodenia, tak stale plati, ze najviac casu ziskavas dupanim do kopca, kde makky tlmic nepomaha :lol: Ale ano, ak si povies, ze ides niekam na vikend jazdit a je tam kadeco rozhadzane po cestickach (korene,kamene), tak obvykle pomoze trosku ufuknut. Takze moja rada je, na tabulky kasli, zober si na vyjazd pumpu a chvilu experimentuj. Jednak tym najskor dosiahnes pocitovo spokojnost a druhak naberies skusenosti, takze casom budes vediet aj odhadnut co a ako. Ale pokial nebyvas pod Fatrou tak s XC bajkom aj tak skoncis na nafukanom tlmici :lol: /ak tam nemas solidny propedalovy system /neviem co tam je/.


Vsak to staci ist teraz po zime cerovku, ktora by sa kludne mohla premenovat na "korenovku" :D
Akoze ja si myslim, ze to nemam zle nastavene. Ten Epic Evo ma praveze oproti normalnemu Epicu trochu posunute prepakovanie a vyssi antisquat, cize to nejak nehojda. A mam na tom aj nejake KOMy do kopca spravene na otvorenom tlmici...
To ale neznamena, ze nebudem hladat dokonalost :D Skusim niektore finty s pumpou co tu niektori radili, lebo toto je take fukanie naslepo, ze aky sag sa podari... ked tak dam pumpu na bazos a kupim s nezavislym otvaranim ventila
20.04.2021 - 09:59:59
00
Uz ju tak vyhlodali ? :D ... ja tam nechodim, s vynimkou nejakych prepojek, alebo raz za rok ked ma tam niekto dovlecie :lol: .. ale teraz si spominam, ze nejake vyhlodane su, nad uhlankou smerom na MS. Vyhoda Epicu je, ze nemozes velmi spekulovat s tlmicmi. Inak by si skoncil zle :lol: :D .. dokonalost neni, cesta je ciel :D
20.04.2021 - 10:16:48
01
lto napísal:
Uz ju tak vyhlodali ? :D ... ja tam nechodim, s vynimkou nejakych prepojek, alebo raz za rok ked ma tam niekto dovlecie :lol: .. ale teraz si spominam, ze nejake vyhlodane su, nad uhlankou smerom na MS. Vyhoda Epicu je, ze nemozes velmi spekulovat s tlmicmi. Inak by si skoncil zle :lol: :D .. dokonalost neni, cesta je ciel :D


Ja ma Evo, ziadny Brain, ziadny pressfit. Vsetko priemyselny standart :)
20.04.2021 - 11:38:18
00
Aha, tak potom nieco taketo ? https://www.mtbr.com/threads/2021-specialized-epic-evo-rear-shock-swap.1144513/ :D
Kazdy tlmic funguje trosku inak, niektore su moc linerne, niektore naopak, niektore nemaju vhodnu kompresiu pre dany bajk (a nemyslim tym klasiku low,medium,high), ale u XC bajkom som to velmi neriesil , mozno aj s pruzinou mozes spekulovat potom /tu netreba fukat :lol:/ Ale myslim, ze tieto RS su fajn, ze asi spekulovat netreba.
Ale dozvedel som sa novu kategoriu (alebo mozno obnovil stratenu znalost), ze nemas Cross-Country bajk ale “Down Country” bajk :D
20.04.2021 - 12:24:27
00
lto napísal:
Aha, tak potom nieco taketo ? https://www.mtbr.com/threads/2021-specialized-epic-evo-rear-shock-swap.1144513/ :D
Kazdy tlmic funguje trosku inak, niektore su moc linerne, niektore naopak, niektore nemaju vhodnu kompresiu pre dany bajk (a nemyslim tym klasiku low,medium,high), ale u XC bajkom som to velmi neriesil , mozno aj s pruzinou mozes spekulovat potom /tu netreba fukat :lol:/ Ale myslim, ze tieto RS su fajn, ze asi spekulovat netreba.
Ale dozvedel som sa novu kategoriu (alebo mozno obnovil stratenu znalost), ze nemas Cross-Country bajk ale “Down Country” bajk :D


A kde si prosim ta z mojej otazky vycital, ze by som chcel menit tlmic?
Nechapem ani naco by to niekto robil, ked ma kazdy vyrobca na kazdych 20mm zdvihu iny model. Dokonca ak nechces Rockshox ale Fox tak si mozes kupit Pro verziu a nemusis nic menit.
A pruzinu na 110m zdvih? Predsa len je to lahky 1900g ram robeny v prvom rade na rychlost. Akurat je tam robustnejsia vidla a 1cm zdvihu navyse, co ponukne viac pohodlia a istoty v porovnani s cistokrvnym zavodnym bikom.
20.04.2021 - 12:48:07
00
No ved ja som to nepisal kvoli tvojej otazke, ale kvoli tvojej odpovedi v suvislosti s mojou odpovedou. Ale vidim, ze to nebolo pochopene, tak nechaj tak :)
20.04.2021 - 12:55:46
00
keyboard_arrow_up