Nie je to nič zložité. Problém je iba to, že ľudia čo radi chodia do prírody (bike, turistika..) bývajú väčšinou v čase, keď je vhodné ísť do lesa v práci. Preto sa toto nedá dodržiavať každému aj keby chcel. Ja nie som ničím viazaný, takže chodím do lesa ráno po 9.00 a ideálne je keď do 18.00 som už z lesa preč.
Samozrejme, keď sa ľudia vyberú ráno ešte za tmy do hory, alebo v noci idú so svetlami za ktoré by sa nemuselo hanbiť ani auto určené na nočné presuny po diaľniciach , tak potom je zver vystresovaná. Zver sa snaží človeku vyhnúť ako sa len dá, ale keď na každom chodníku a v každej doline je v noci niekto pešo, na bajku, alebo sa tam ktosi len tak nudí, tak potom dokážu zver vyhnať až dolu do dedín. Tam potom sa kdesi ukryje a čaká kedy sa dá zmiznúť. Ten čas potom nastane, keď ide ráno nejaká mamička s kočíkom a vidí vyplašené medvede pár metrov nad dedinou...a už majú medvede prúser.

Ja napríklad moc nerešpektujem u nás vo Fatre zonáciu na stupne ochrany prírody. V mieste kde ide turistický chodník je jedno či je niekto pešo, alebo na bajku. Aj tak použiješ len chodník, chránenú flóru nepoškodíš, lebo po nej nejazdíš, ale oveľa viac si to odnesú zvieratá keď ich rušíš v ich aktívnom čase. Jednoducho v lese by sme sa mali chovať ako na návšteve - rešpektovať domácich. 🤔🤔
10.08.2021 - 17:05:39
07
fuu, tak toto je sila, tri krát som niečo rozpísal, ale musel vždy vymazať, nemám slov...

toto dať do Hlodov a môže sa tá téma uzavrieť, už to nič neprekoná
10.08.2021 - 17:26:23
00
napíš lukáško...nech sa zasmejem na "múdrostiach" ako to vidíš ty :) Najväčší hlod fóra si myslím, že ty :)

ale môžeš vyargumentovať ako to vidíš vlastne ty až si opravím mienku o tebe, že si vlastne normálny cyklista čo si váži prírodu 🤔
10.08.2021 - 17:42:12
02
Viete ma tu niekto odnavigovat alebo rovno hodit gpx sweet chilli trailu? Zaciatok je na konci paraganu alebo to je uz koniec?
11.08.2021 - 10:15:16
00
branomelis "Ja napríklad moc nerešpektujem u nás vo Fatre zonáciu na stupne ochrany prírody. V mieste kde ide turistický chodník je jedno či je niekto pešo, alebo na bajku." Podla mna v piatom stupni ziadny chodnik nie je, tiez ta Jedlovina nie je turisticky chodnik napr. ked pises ze chodis len po nich.
11.08.2021 - 10:57:00
00
Jedľovina je starý chodník využívaný ľuďmi a poľovníkmi od dávnej minulosti. Na mapách normálne značený ako chodník...samozrejme nie TZT..nik sa ho nechystá zasypať a zrekultivovať do pôvodného pôdneho profilu a osadiť vzácnymi rastlinami. Jedine bláznom tam vadia cyklisti...a tých bláznov je zopár, riešim tam rôzne rozhovory (pochvalné aj agresívne) ...Stupne ochrany prírody vznikajú postupne, často na miestach, kde už chodník bol a nezmyselne tam vznikne ochranné pásmo...momentálne aj červená na CHPS prešla údajne do 5.stupňa ochrany podľa informácií od ťažbárov. Minule som ich požiadal či na červenú neprídu prepíliť pár spadnutých stromov, a že tam oni píliť nesmú, takže vidíš..chodník tam je...ochrana prírody tam je vysoká a jazdiť tam jazdíme.
11.08.2021 - 11:11:47
00
branomelis napísal:
Jedľovina je starý chodník využívaný ľuďmi a poľovníkmi od dávnej minulosti. Na mapách normálne značený ako chodník...samozrejme nie TZT..nik sa ho nechystá zasypať a zrekultivovať do pôvodného pôdneho profilu a osadiť vzácnymi rastlinami. Jedine bláznom tam vadia cyklisti...a tých bláznov je zopár, riešim tam rôzne rozhovory (pochvalné aj agresívne) ...Stupne ochrany prírody vznikajú postupne, často na miestach, kde už chodník bol a nezmyselne tam vznikne ochranné pásmo...momentálne aj červená na CHPS prešla údajne do 5.stupňa ochrany podľa informácií od ťažbárov. Minule som ich požiadal či na červenú neprídu prepíliť pár spadnutých stromov, a že tam oni píliť nesmú, takže vidíš..chodník tam je...ochrana prírody tam je vysoká a jazdiť tam jazdíme.


No s tou CHPS to je asi blbost, co povedali taziari. Pozeram na aktualnu mapu maloplosnych chranenych uzemi a teda cervena TZT vedie po hranici NPR Stary hrad, ale ta bola vyhlasena v roku 1967 a novelizovana v roku 1988 a plati na nej piaty stupen ochrany. Je dost bezne ze ked sa robia hranice prirodnych rezervacii idu po hrebeneoch a dolinach (koli mikrokliamtickym podmienkam ktore ovpylvnuju floru) Tato NPR nema vyhlasene ochranne pasmo, takze taziarom by som moc neveril. Tato NPR je vyhlasena na ochranu lesnych spolocenstiev, tym moc bikom neublizite (ja tam nejazdim). Prirodne rezervacie (aj tie lesne) su refugiom pre zivocichy, kedze je v nich pohyb umozneni len po TZT, ja sa snazim co najviac vyhybat bikovaniu v chranenych uzemiach kde plati vyssi ako treti stupen ochrany a dokonca ani do toho 3.stupna sa moc nehrniem (3.stupen ochrany-uzemie narodneho parku mimo maloplosnych chraneych uzemi)

K tym taziarom z Malej Fatry, ak sa nemylim tazi tam firma zmrda z ex_smeru (meno som zabudol) to co urobili napr. pri NPR Rozutec je nie ze na facku ale doslova na basu, ked minate pri ture lanovku taziarku v narodnom parku na hrnaici NPR pod jednym z najikonickejsim kopcom na SVK je to strasne. Ja povazujem prave za blaznov takychto ludi

p.s. mam zaujem o normalnu diskusiu
11.08.2021 - 14:30:00
02
koirytnacka napísal:
Viete ma tu niekto odnavigovat alebo rovno hodit gpx sweet chilli trailu? Zaciatok je na konci paraganu alebo to je uz koniec?

zaciatok je na konci "nord solingera" pri prejzade na paragan uvidis zaciatok (jemne doprava) pridavam aj gpx, kde je to kombo dokopy, ale najdes aj tu cast kde je len seetchilli (zaciatok paraganu)

Prílohy:

nord_solinger_sweetchilli.gpx [464.13 KiB] Zobraziť na mape

11.08.2021 - 16:14:21
01
Len to bude treba rozdiskutovať v inej téme asi, lebo tu neviem či sa to hodí. Aj keď týka sa to okolia žiliny dosť. A práve to, že my čo jazdíme v MF asi od r. 1996 (niekto viac niekto menej) sa snažíme aby sa tu nejako mohla cyklistika udržať a nemuselo byť všetko orientované len na nejaké trápne cyklotrasy. Aby si kľudne skupinka na bicykloch mohla užiť napríklad prejazd z Minčola do Strečna a podobné chuťovky. Pretože sú snahy nejako všetko čo bolo ničiť a meniť tomu využiteľnosť - teda hlavne existujúce chodníky - najlepšie keby neboli a ostali len tie značené... Bol by som rád aby sme vstupovali do lokalít bez toho , že ktosi bude po nás vykrikovať, alebo sa oháňať rôznymi paragrafmi a zákonmi. Väčšina (nie je to veľa ľudí) čo tu jazdí rešpektuje tú prírodu možno viac ako bežný turista.
11.08.2021 - 16:54:28
05
ahojte, neviete mi poradit okolo vodnej nadrže nová bystrica je aky typ cyklotrasy -asfalt? šotolina? díky
12.08.2021 - 10:46:54
00
Vychylovka-Harvelka je sotolina+lesna cesta , Harvelka-Riecnica je asfalt+sotolina, Riecnica-priehradny mur je asfalt. teda takto si to pamatam :-)
12.08.2021 - 10:53:53
00
6 rokov dozadu bol jeden (kratky) usek medzi harvelkou a riecnicou, ktory by som nenazval sotolinou
ale inac v pohode
12.08.2021 - 11:39:42
00
Coffey32 https://www.mtbiker.sk/clanky/124558/tip-na-vylet-vodna-nadrz-nova-bystrica-zo-ziliny-cez-terchovu-a-spat.html
12.08.2021 - 13:25:28
10
Prosim ponizene, ma panstvo zilinske aktualne info o stave Tajpana? Vopred uctivo dakujem za odpoved.
12.08.2021 - 16:03:42
00
Taipan luxusne prejazdný obidvoma smermi...spolu so Slepúchom v úplne ideálnej kondícii na rôzne dobrodružstvá.
12.08.2021 - 17:40:31
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu
keyboard_arrow_up