Ahojte, som tu novacik a rad by som radu skusenych pri vybere bajku.
Chcel by som sa vyhnut zbytocnym novacikovskym chybam a stylu pokus-omyl, ked existuju ludia co maju s tym priamo skusenosti. Som uplny laik upozornujem, potrebujem sa dostat do temy. Vopred dakujem, odovzdam cenne rady casom dalej.

Charakteristika:
Zacinam s pripravou na half Ironmana a chcem zacat bajkovat (doposial som horsky ojedinely jazdec), budem potrebovat (ojazdeny) bajk na trening, pretek samotny, ale aj volnocasove vozenie. Cesty budu do 1000m prevyseni od 30 do 100km, ale i roviny. Hlavny ciel je pretek (po nom aj plny ironman snad :-) ).

1, aky je zasadny rozdiel (pragmaticky, v praxi) medzi klasickym cestakom a casovkarom? (teraz neriesme az tak kolesa)
2, aky druh kolies doporucujete (ci uz velkost, alebo profil), ako sa jednotlive spravaju na preteku/treningu
3, da sa s klasickym cestakom odjazdit iron, aj s baranidlami iba? ake to je v com je zasadny rozdiel
4, staci prevod 2x9? (v com je iny 2x11 z pohladu zataze, ma viac malych ci velkych kolies, alebo medzistupne)
5, su vhodne plne (ciastocne) kolesa po nasich cestach s vysokou premavkou? pocul som, ze pokial velmi fuka, alebo je husta premavka robi to problem s vetrom-stabilitou pri rychlosti
6, ake kluky si vybrat, zvolit? a podla coho, alebo ako sa jednotlive na ceste prejavuju
7, co znamena kazeta 11-28 alebo napr. 11-25, aky je v tom prakticky rozdiel na ceste?
8, aka je idealne/maximalna vaha komplet bajku?
9, vyberat si karbon/hlinik/? a aky je v tom rozdiel na ceste pri jazde
10, ked mam 183cm a 86kg, aku vlekost vybrat? vacsi vzdy o kusok, alebo presne, alebo aj mensi
11, v com je zasadny rozdiel pri jazde pre sedla tenke podlhovaste a tie mohutnejsie zaseknute (vacsinou casovkare)? ako spravne vybrat sedlo
12, a na zaver premiova otazka :-) preco sa predava dost bajkov bez pedalov?

Dakujem pekne, Tomas
16.11.2021 - 19:59:49
00
Ja by som ti tak rad obsirne odpovedal, ale na mobile to nedam... tak strucne.
Odporucam kupit normalny cestak a vyskusat si kratky triatlon. Ked ta to zacne bavit a najazdis tisice km, na mnohe otazky si zodpovies sam. V zavislosti od budgetu si dokupis poriadne kola (stare ostanu na zimu) alebo cely special len na trening a preteky. A potom skusis strednu alebo aj dlhu trat. Drzim palce
16.11.2021 - 20:52:17
02
TeeDy mam par ironmanov, aj halfov za sebou a uplne suhlasim s Dudo. Kup normalny cestak a na bezhakovy triatlon namontuj triatlonovu hrazdu a uprav posed. Ked zistis, ze ta to velmi bavi a vies, ze sa tomu budes venovat aj nadalej, pokojne sa poobzeraj po koze, ale casy pod 10h na ironovi jazdia aj chlapici na cestakoch. A rataj s tym, ze s kozou ta nikto na skupinovu jazdu nezobere ;)
Dal si mimochodom velmi vela otazok a vsetky su dobre a maju zmysel, ak si zaciatocnik. Len v rychlosti a struce, ked tak ostatni prispeju:
1. v aerodynamike
2. zatial by som to neriesil, odpoved je ale na dlhsi elaborat.
3. urcite da, aj pomerne rychlo. rozdiel je v tom, ze na triatlonovej hrazde, ktoru mas na beznom cestaku, nemas radenie, na koze ano. a potom v aerodynamike.
4. staci
5. laicky povedane casovkarsky disk ma zmysel ak si schopny jazdit priemerku 40. ano, vie to byt nestabilne vo vetre, zatial by som to neriesil
6. nikdy som to neriesil :)
7. cisla znamenaju pocet zubov na najmensom a najvacsom pastorku, teda na pastorku 28 sa ti lahsie budu slapat kopce ako na 25
8. tazko povedat, casovkarske bajky su zvycajne o cosi tazsie ako bezne cestaky, pohybuju sa medzi 8 - 10 kg.
9. rozdiel v jazde pokial nie su ostrielany cyklista prilis nepocitis. zaroven nie je karbon ako karbon (ani hlinik ako hlinik). zalezi od tuhosti ramu a dalsich parametrov. karbonovy ram sa pri poskodeny da opravit, hlinik pri prasknuti prilis nie. karbon je samozrejme podstatne drahsi (zvycajne).
10. od znacky k znacke sa to lisi, ale pri vacsine vyrobcov zacni skusat ram c.56
11. zalezi, co ti je pohodlne. sedlo som tiez nejako neriesil - vzdy sa mi pohodlne sedelo na tom, co tam bolo od vyroby. chcelo to len si zvyknut
12. kvoli tomu, aby si si tam dal pedale, ktore ti vyhovuju. s pedalami sa predavaju len najnizsie rady, aj to nie vzdy.
16.11.2021 - 21:49:53
03
keyboard_arrow_up