ja som to pochopil tak,ze policia sice pásky rozdala,ale kašle na následnú kontrolu či to ludia aj používajú
06.06.2022 - 20:19:58
00
Volodja napísal:
Pockat, toto mi vysvetli: Pises, ze policia dlhodobo sirila osvetu, co sa tyka osvetlenia, rozdavala reflexne prvky zadarmo, vzapati ale dodas, ze policia na to kasle a zaklincujes to tym, ze tatkova znama ma doma od policie 13ks reflexnych pasok :)


Ospravedlňujem sa za negramotné napísanie. Pointa je tá, že Polícia SR síce robí dlhodobo osvetu, každý týždeň to je v nejakom médiu, ale nejaká forma trestu chýba. Otcova známa nazbierala za 4 roky 13 reflexných pások. Skúste hádať, koľko ich aj reálne použila? Odpoveď je 0. Stále tu je osveta, osveta a osveta, už doslova roky, ale trestanie žiadne. Je tu dlhodobá ignorácia. Mesiac či 2 dozadu bola celoslovenská akcia zameraná na cyklistov, čo mala trvať týždeň. Na celom Slovensku Polícia udelila nejak 56 pokút či tak nejak cyklistom za porušenie predpisov za ten týždeň. Postaviť sa na len v BA na križovatke pri TPD, tak 56 pokút nazbieram za 2 hodinu. Križovatka pri Šafku, Devínska cesta po zotmení, pri Tesku na Kamennom, na Račianskej ceste. Za 2-3 hodiny bez problém pozbierajú aj 300-400 porušení zákona v čase dopravnej špičky, či po zotmení. 56 porušení zákona je doslova výsmech.
06.06.2022 - 22:20:14
01
Zigo napísal:
Tento rok som stratil zatial 2 zadne blikacky, minuly mi jednu ukradli a rok predtym som jednu rozbil v Kalnici na kotve.


naco ti preboha bola blikacka v Kalnici :facepalm:
06.06.2022 - 22:28:30
00
Zabudol ju dat dole...
06.06.2022 - 22:38:22
00
Jano1987 napísal:
Ospravedlňujem sa za negramotné napísanie. Pointa je tá, že Polícia SR síce robí dlhodobo osvetu, každý týždeň to je v nejakom médiu, ale nejaká forma trestu chýba. Otcova známa nazbierala za 4 roky 13 reflexných pások. Skúste hádať, koľko ich aj reálne použila? Odpoveď je 0. Stále tu je osveta, osveta a osveta, už doslova roky, ale trestanie žiadne. Je tu dlhodobá ignorácia. Mesiac či 2 dozadu bola celoslovenská akcia zameraná na cyklistov, čo mala trvať týždeň. Na celom Slovensku Polícia udelila nejak 56 pokút či tak nejak cyklistom za porušenie predpisov za ten týždeň. Postaviť sa na len v BA na križovatke pri TPD, tak 56 pokút nazbieram za 2 hodinu. Križovatka pri Šafku, Devínska cesta po zotmení, pri Tesku na Kamennom, na Račianskej ceste. Za 2-3 hodiny bez problém pozbierajú aj 300-400 porušení zákona v čase dopravnej špičky, či po zotmení. 56 porušení zákona je doslova výsmech.

Oki, na toto zial nie je kapacita. Viem, ze kapacita nie je ani na to, davat pokuty vacsine aut, ktore jazdia na cervenu na krizovatkach pod kamerami, ani autam, ktore prekracuju rychlost pod radarmi. Cize ucastnikom premavky, ktori ohrozuju ostatnych. Ak by za tohto stavu riesila policia cyklohlupakov, ktori primarne skodia sami sebe, inak ako dohovorom a reflexnou paskou, bolo by to kontraproduktivne. A pochopitelne by vsetci nepokutovani nadalej jazdili bez svetielok. Rovnako ako pokracuju v jazdeni bez svetielok ti, ktorych nezrazilo po tme auto, alebo ako pokracuju v nenoseni helmy šulinci, ktorym este nepukla lebka. Hoci o takych uz poculi.
06.06.2022 - 22:52:57
00
Za ten konkrétny týždeň stihla policia rozdať cez 3000 pokút šoférom vozidiel. Evidentne kapacity boli.

Ja hovorím o tom, že policaj sedí v aute na križovatke a prejde cyklista na červenú, nezastaví na STOPke a hliadka nič. Stavím kľudne svoju mesačnú výplatu, že z 10 razov, čo by som pred policajnou hliadkou prešiel na červenú, či už ako cyklista alebo chodec ma možno raz zastavia aj to bude dohovor, ak sa vôbec budú unúvať. Ale byť šofér auta? Už blikajú majáčiky a po každom raze. Úlohou policajnej hliadky je riešiť porušenia zákona, keď ich vidia. U áut riešia, pri chodcoch a cyklistoch to majú na háku.

Aj teraz večer ako som sa vracal z Dunajskej Stredy. Na hlavnom ťahu sme BA-DS pri tom logistickom centre ako je križovatka je 70tka, tak policajti merali rýchlosť. Skupinky cyklistov, čo prechádzali cez tú križovatku už za dosť veľkej tmy a bez hoci len reflexneho prvku nexastavili ani jedného. Mimochodom, z bočných ciest tam je STOPka, nezastavil tam ani jediný cyklista, rovno šli. A to policajti na nich mali kráľovský výhľad a nič.

Cyklotupci a chodcotupci neohrozujú primárne seba, ale aj ľudí okolo. Vodič snažiaci sa zabrániť zrážke s takým tupcom sám môže havarovať a zraniť seba, či svoju posádku, alebo môžu aj umrieť. Už niekoľkokrát som si zalietal v MHD kvôli takým tupcom. Poznám pár šoférov autobusov, či električiek, aj 2 rušňovodičov. Každý jeden šofér hromadnej dopravy vám povie, že koľkokrát rozhoduje o tom, že či zabije toho tupca, alebo sa pokúsi zabrániť zrážke, ale môže si to odniesť 20-200 ľudí v autobuse. Žiadne príjemné rozhodovanie. Choďte sa spýtať ľudí, čo zrazili takých tupcov. Nikto z nich nie je v pohode. Možno fyzicky sa im nič nestalo, ale každý z nich má psychickú ujmu. Len ako bonus, ak vám taký tupec poškodí auto, škody je možné vymáhať len právnou cestou. A od mŕtvoly nevymôžete nič.

Čo tam je kontraproduktívne? Cyklistom akože nedávať pokuty? To je akože vtip?
07.06.2022 - 00:39:40
00
Ja som len napisal na RBBA video nech si tam nedavaju zabery ako skupina na stopke ani nespomali a rovno vsetci prejdu a dostal som odpoved nech sa nestaram do nich a ze tomu nerozumiem ale tak kazdeho vec aky je sprosty.
07.06.2022 - 00:44:32
00
nickovw08 neslo mi iba o pasky ale skor svetla a absenciu nejakej osvety k nim. Napr. raz rocne robim parkingday, kde ludom servisujem na ulici bicykle a ak nemaju, davam svetla, kym mam. V podstate som chcel skopirovat nemecky vzor podobnej akcie. Siel som 2 tyzdne vopred pozvat policajnych preventistov. Povedali mi na to, ze su vybookovany na mesiace a aj tak robia skor akcie pre deti a na cyklisticke akcie sa "nespecializuju." Daleko ustretovejsi su v ZA mestsky policajti, ktori nam pomahaju aj pri cyklojazdach apod. ale preveciu robia iba na detskom dopr. ihrisku a aj to mi pride skor ako strasenie.
foobar zabudol som ju pred prvou jazdou dat dole a nasiel som z nej len drziak. Inak si ale bravam blikacku aj do parkov, len ju uz montujem az ked odchadzam.
07.06.2022 - 06:05:36
22
Jano1987 napísal:
Za ten konkrétny týždeň stihla policia rozdať cez 3000 pokút šoférom vozidiel. Evidentne kapacity boli.

Ja hovorím o tom, že policaj sedí v aute na križovatke a prejde cyklista na červenú, nezastaví na STOPke a hliadka nič. Stavím kľudne svoju mesačnú výplatu, že z 10 razov, čo by som pred policajnou hliadkou prešiel na červenú, či už ako cyklista alebo chodec ma možno raz zastavia aj to bude dohovor, ak sa vôbec budú unúvať. Ale byť šofér auta? Už blikajú majáčiky a po každom raze. Úlohou policajnej hliadky je riešiť porušenia zákona, keď ich vidia. U áut riešia, pri chodcoch a cyklistoch to majú na háku.

Čo tam je kontraproduktívne? Cyklistom akože nedávať pokuty? To je akože vtip?

Nehnevaj sa, ale porovnavat v absolutnych hodnotach pocet pokut, co dostali za tyzden cyklisti a motorosti nemoze niekto, kto to mysli vazne a len netrolluje. Ked uz strielas hausnumera z brucha, tak skus spocitat, kolko je na cestach aut a kolko cyklistov. Zacni dialnicami, nech to mas jednoduchsie. Nehovoriac o tom, ze zavaznost a dosledky priestupku motoristu su diametralne inde ako cyklistu. Ako som pisal, viem, ze policia nema kapacity ani na rozdanie pokut vsetkym motoristom, ktorych 'usvedci' kamera ci radar - v tomto kontexte je ozaj kontraproduktivne minat clovekohodiny na striehnutie na cyklistov, co nezastavia na stopke, prejdu na cervenu ci nemaju blikacku.
07.06.2022 - 07:40:55
12
Volodja policajti nemusia zastavovať absolutne každého. Stačí, aby mestský policajt každý druhý deň, dal v podchode ráno a poobede 3 cyklistom 20€ pokutu. Zaberie mu to 10 minút. Medzi ľudmi sa to rozšíri a vačšina ľudí tam potom zo strachu zosadne. Ak si dajú mesiac pauzu, znovu sa to vráti do starých koľají. Často tam vídam celé rodiny na bicykloch v rýchlosti min 15km/h. Ti slušnejší pri obchádzaní chodcov aspoň trochu spomalia, ale keď mu z boku vybehne chodec, tak ho zrazí. Tlačiť bicykel je tam rarita, isť vedľa bicykla je namáhavé a zdržuje to presun, všetci sa niekam ponáhľajú. Je tam značka zákaz vjazdu, aj zosadni z bicykla a každú chvíľu vybehne odtiaľ nejaký cyklista. Už som tam videl pár krát kolíziu s chodcom a chodia tadiaľ aj mamičky s detmi, dochodcovia, a cyklisti pomedzi nich klučkujú, akoby sa rátali za chodcov. Sú tam mestské kamery a nič sa nerieši. Pri nehode, kde budú zasahovať záchranné zložky sa chvíľu spraví bububu a za pár rokov si nikto na tú nehodu nespomenie. Možno iba ak by tam bol niekoho pomník. Susedku kedysi zrazil cyklista na chodniku, dodnes má problémy s nohou a cyklista normálne jazdi na aute. Asi sa mu to ako vodičovi neráta do záznamov.
07.06.2022 - 08:51:21
00
Hosť napísal:
Volodja policajti nemusia zastavovať absolutne každého. Stačí, aby mestský policajt každý druhý deň, dal v podchode ráno a poobede 3 cyklistom 20€ pokutu. Zaberie mu to 10 minút. Medzi ľudmi sa to rozšíri a vačšina ľudí tam potom zo strachu zosadne. Ak si dajú mesiac pauzu, znovu sa to vráti do starých koľají. Často tam vídam celé rodiny na bicykloch v rýchlosti min 15km/h. Ti slušnejší pri obchádzaní chodcov aspoň trochu spomalia, ale keď mu z boku vybehne chodec, tak ho zrazí. Tlačiť bicykel je tam rarita, isť vedľa bicykla je namáhavé a zdržuje to presun, všetci sa niekam ponáhľajú. Je tam značka zákaz vjazdu, aj zosadni z bicykla a každú chvíľu vybehne odtiaľ nejaký cyklista. Už som tam videl pár krát kolíziu s chodcom a chodia tadiaľ aj mamičky s detmi, dochodcovia, a cyklisti pomedzi nich klučkujú, akoby sa rátali za chodcov. Sú tam mestské kamery a nič sa nerieši. Pri nehode, kde budú zasahovať záchranné zložky sa chvíľu spraví bububu a za pár rokov si nikto na tú nehodu nespomenie. Možno iba ak by tam bol niekoho pomník. Susedku kedysi zrazil cyklista na chodniku, dodnes má problémy s nohou a cyklista normálne jazdi na aute. Asi sa mu to ako vodičovi neráta do záznamov.

Ak par cyklistov dostane pokutu, zvysok sa na to instantne vysere, pokial tam nebudu ti policajti stat. V BA davaju policajti fukat cyklistom sice namatkovo, ale pomerne casto. Myslis, ze sa ludia prestali presuvat do a z krciem na bicykloch? Takisto pomerne vela cyklistov skoncilo omnoho horsie ako so smiesnou pokutou skrz to, ze nemali helmu, pripadne boli neosvetleni a kade tade su aj pomniky. Rozsirovali to aj media atd. Myslis, ze cyklisti zrazu zacali nosit helmy a blikacky? Aj tu na fore najdes pakov, ktorych stretnes nahodenych v cyklohandrach ale bez helmy. Vychovny efekt nehrozi.
07.06.2022 - 09:14:55
00
Volodja netvrdim, že také výchovné pokuty odstrania totalnych ignoratnov predpisov, ale polovicu slušných ľudí ano. Správanie je nákazlivé. Ak bežný človek vidí, že nikto nezosadá, nezosadne ani on. Funguje to aj pri odhadzovaní odpadkov. Ak ich je plná ulica, dovolí si do tej kopy odhodiť ohorok hocikto. Niekde v kúpeľoch, kde sú záhrady a ani smietka, si to nedovolia.
07.06.2022 - 09:42:46
00
Pokial bude moct bicyklovat kde-kto, bude to tak aj stale vyzerat.
07.06.2022 - 09:53:30
00
Aj soferovat moze kde kto, kto si kupi vodicak. :-) Aj to tak vyzera.
07.06.2022 - 10:01:16
00
user_id navrhuješ vodičák na bicykel? A bude aj rozdelený na kategórie? Len má to zmysel pokiaľ bike nemá technickú kontrolu?
07.06.2022 - 10:04:13
00
keyboard_arrow_up