Bicykel
Zephyr 27% [ 7 ]
Honzo 73% [ 19 ]
Celkový počet hlasov : 26
No ved to som aj ja chcel povedat, ze objektivne spravna rada neexistuje a kazdy pise skor podla svojich pocitov (preto som aj moje spomenul, ale v skutocnosti ani jeden z dvoch bikeov z hlasovania by mojou volbou nebol). No zly vyber do hlasovania nie je, tak podla mna je ok iba cloveku potvrdit na co uz tak ma zalusk a dobre. Mam niekedy pocit, ze dotazujuci su tu skor zmateni ako usmerneni 😀.
12.06.2022 - 20:30:16
00
Kona HONZO mozno nebude rychlejsie po asfaltke alebo do stupania ako lahsi XC bike, ale pokial neplanujem jazdit preteky, tak myslim ze na take rekreacne jazdenie by mi nemal vadit tazsi bajk a s inou geometriou
12.06.2022 - 20:50:06
01
ja prijmem aj ine napady na bicykel, som kludne nakloneny k tym xc bicyklom
12.06.2022 - 20:52:03
00
napriklad ten rascal 4.0 je celkom dobry ked pozeram, len nieje nikde dostupny, iba na objednavku na koniec buduceho mesiaca
12.06.2022 - 20:53:19
00
Prijde mi ze moc chces tu Konu, v tom pripade nie je o com a zober Konu.

Z mojho pohladu to je nejak takto:
1: Kona Honzo - 90% singlace, zelene, modre, mozno cierne traily, 10% polia, luky, lesy, v ramci urcenia celkom svizny bike, vyslapy tretie miesto dalej od zvysnych dvoch
2: Rascal - XC, 95% polia, luky, lesy a lahke singlace, vyslapy prve miesto, toho rascala by som ale nebral
3: Team Marin, Grand Canyon, atd, 50% polia, luky, lesy, 50% singlace, zelene a obcas modre traily, vyslapy druhe miesto tesne za Rascalom

Cierne traily najrychlejsie zjazdis na Kone, pomalsie na bikoch z 3 kategorie a najpomalsie na Rascale. Pri tychto bikoch celkom zavisi od toho ako vies jazdit, ak vies jazdit velmi dobre tak sa posuva i to co vies na nich zajazdit - aj ked to uplne bomby nebudu tak sa na tom zabavis.
12.06.2022 - 21:49:29
00
Kde je taky jednoduchy bike park, ze cierne traily tam zvladne zaciatocnik na zakladnom skoro-XC Kona Honzo?
A Honzo ESD je potom uz cisto iba na Red Bull Rampage nie? ?
12.06.2022 - 22:52:18
00
opatrny-lenochod nieco si si domyslel tak ti to vysvetlim na mojich citaciach

Hosť napísal:
Z mojho pohladu to je nejak takto:
1: Kona Honzo - 90% singlace, zelene, modre, mozno cierne traily, 10% polia, luky, lesy, v ramci urcenia celkom svizny bike, vyslapy tretie miesto dalej od zvysnych dvoch

O zaciatocnikoch nic nepisem, pisem o biku. Tu celkom zavisi co si pod ciernym trailm predstavujes. Aj na trailforkse su rozne stupnice obtiaznosti. Na jednej je cierna pred cervenou, na druhej je cierna tazsia ako cervena. V BA a okoli sa pouzivaju minimalne tieto dve. V BA jazdia bezne xc-ckari i cierne, ja dokonca na pevnej vidlici (slalomka, tbk3, kamenak, atd). Zijst sa to da, zabavit sa da, priemerneho enduraka sa viem drzat. Na honze to musi byt malina.


Hosť napísal:
Cierne traily najrychlejsie zjazdis na Kone, pomalsie na bikoch z 3 kategorie a najpomalsie na Rascale. Pri tychto bikoch celkom zavisi od toho ako vies jazdit, ak vies jazdit velmi dobre tak sa posuva i to co vies na nich zajazdit - aj ked to uplne bomby nebudu tak sa na tom zabavis.

Tu je jedno ci si zaciatocnik alebo total profik, ci je cierna hladka a exponovana alebo rozbita, strma, ... proste na kone to zijdes zo spominanych bikov najrychlejsie a je jedno ci to bude krokom 8km/h alebo to bude full speed 30km/h. Proste na tych dalsich bikoch pojdes pomalsie. A ak to na honze nezijdes tak to nezijdes ani na tych dalsich bikoch. Ako jedinny bike ktory by bol schopny zijst ciernu som pritom oznacil len konu (prave koli roznym hodnoteniam). Co je zaujimave tak hardtailparty v tej recenzii oznacuje aj marin za schopny zijst ciernu. V podstate ciernu vies zijst na akomkolvek bicykli s brzdami a volnobezkou. Ako mladici, mtb zaciatocnici, sme jazdili NT a ZT turisticke chodnicky na 26" xc bikoch a zijst sme to zisli, teraz by niektore z toho kludne mohli byt cierne.
Nepisal som o tom ze honzo je urceny na cierne traily, ani o tom ze ho ma zaciatocnik zobrat do bikeparku na cierne traily, len som sa snazil zaciatocnikovi ktory nema skusenosti vysvetlit rozdiel medzi tymi bikami. Pritom honzo by som sam kludne zobral do Kalnice napriklad, kludne i zabavit sa na enduro pretek ak by nebol iny bike.

Napisal som nieco zle?
12.06.2022 - 23:58:56
00
vrabc0, nie, nemyslim, ze by si napisal nieco zle. Iba sa mi zda, ze si trochu nadniesol tie schopnosti Honza a umelo ich oddialil od Rascalu. Podla mna su tie bicykle dost podobne. Honzo je len trosku viac down-country. Z tvojho popisu to ale vyznieva ako keby to bol skoro enduro hardtail. Co je podla mna trosku prehananie...
13.06.2022 - 11:11:30
00
opatrny-lenochod Ak tu niekto vnasa zmatok do tejto debaty tak si to ty. Odporucas cloveku aby si kupil "hocijaky" bike s tym, ze casom ho bud preda a kupi nieco vhodnejsie alebo si ho necha. Lenze niekto nema cas, chut a peniaze na taketo experimenty. A vhodny bike sa DA vybrat aj ako sa hovori na prvy sup! Len to chce trosku sebareflexie, zrovnania si v hlave aky teren planujem jazdit, ako casto atd. No a v neposlednom rade neuskodi sa trochu dovzdelat na internete ohladne kategorii, geometrii bicyklov a tak podobne. Nie je to jadrova fyzika, len clovek nesmie byt lenivy. Myslim, ze pri dnesnych cenach bicyklov sa to aj celkom hodi mat trochu prehlad a kupit aspon ako tak "na istotu".

Porovnavas tu Honza so Zephyrom a napises ze tam nie su rozdiely z ktorych by clovek padol na zadok. Hmm...stacilo mi hodit ockom na geo chart a hned som zbadal ze Zephyr ma v rovnakej velkosti ako Honzo o 3cm kratsi reach, o 15mm dlhsiu zadnu stavbu, o 4 stupne polozenejsi sedlovy uhol. Dokonca mam pocit ze Zephyr ani nema vzadu pevnu os, ale rychloupinak. Opravte ma ak sa mylim. Taketo veci ty hadzes za hlavu ako nepodstatne? Pride mi to, ze porovnavas bicykle na zaklade vyzoru a aku maju vidlu/prehadzovacku.

Tvoje porovnanie Hozna s Rascalom je dalsi gol. Nie, vrabc0 nic umelo neoddialil. Velmi dobre to vystihol praveze. Rascal je klasicky XC bike s klasickou XC geometriou. Skus ho vziat na trochu narocnejsie traily kde Honzo je ako doma a hned pocitis jeho limity. Tie bicykle su si neni vobec podobne.

Tvoj celkovy pristup co sa tyka rad inym ludom ohladne vyberu bicykla vnimam ako povrchny, lenivy a ako som uz pisal - zbytocne ludom zamotavas hlavu.
13.06.2022 - 12:00:33
02
dlhsia stavba na bicykli zmeni jazdu na bicykli ohladne v com?
13.06.2022 - 12:21:35
00
a aj ten uhol polozenejsi?
13.06.2022 - 12:22:10
00
O polozenejsej vidlici som uz pisal. Dlhsia stavba znamena ze mas koleso dalej od stredovej osy - bicykel je stabilnejsi vo vacsich rychlostiach, pri slapani do kopca nema tendenciu sa tolko stavat na zadne, celkovo je to lepsie na take pluzenie a plynulu stopu, klopky pekne zosiroka a rozdiel citit aj na dlhych trasach a rovinkach ze sa tolko nenadres. Kratsia zadna stavba je zase hravejsia, bicykel je zabavnejsi, obratnejsi a ide lahsie do manualu. Mam posuvne patky takze to mam vyskusane na rovnakom biku, uz 1cm je citit rozdiel. V podstate na dlhe trasy, vyslapy a zjazdy jazdim radsej najdlhsiu zadnu stavbu, pumptrack co najkratsiu. Ak ale vyberas podla tohoto udaju tak si treba dat pozor na to ci sa berie v geo dlzka trubky alebo vodorovna dlzka medzi stredovou osou a osou kolesa. A samozrejme na jazdne vlastnosti nema vplyv len jeden udaj z geo, treba to brat komplexne, aj s kratkou zadnou stavbou vies napr docielit pohodlny vyslap (dlhsi reach a strmsia sedlova trubka)
13.06.2022 - 12:42:25
01
Robo52. reach je vodorovna vzdialenost stredoveho zlozenia od hlavovej trubky a preto pri dvoch podobne dlhych bicykloch reach priamo suvisi s uhlom sedlovej trubky (kedze ta vychadza skoro vzdy zo stredoveho zlozenia hore) a tak je jasne, ze ked uhol sedlovej trubky iny, tak bude aj reach. A dlhsia zadna stavba (surprise, surprise) tiez vyhadza z uhla sedlovej trubky, lebo 29" koleso ma nemenny obvod a sedlova trubka sa ho nemoze dotykat. Realne ma ale CTM iba o kusok kratsi razvor, takze celkovou stabilitou budu na tom aj tak asi podobne.

Ale kludne to tu prezentuj ake su tie bicykle strasne rozdielne kvoli tej nahnutejsej sedlovke na CTM, trapko...
13.06.2022 - 13:12:01
00
opatrny-lenochod Reach a dlzka zadnej stavby priamo suvisia s uhlom sedlovej trubky? :-D Vysvetli mi prosim este raz ze AKO??? Na obrazku dole je reach oznaceni velkym R a dlzka zadnej stavby F. Velmi som zvedavy ako toto planujes obhajit.

Prílohy:

Untitled.png
Untitled.png 78.18 KiB thumb_up0thumb_down

13.06.2022 - 13:26:34
01
opatrny-lenochod wtf, ked sa povie A tak treba povedat i B. Je to tak ako pisem ze sa neda pozerat len na jednu hodnotu. Reach sa zmenou uhlu sedlovky nemeni, ak si to myslel tak ze pri rovnakom dlhom TT a inom uhle sedlovky tak ano ale treba povedat ze sa meni preto ze predlzujes predny trojuholnik (cize je to samozrejme). Ale treba potom povedat aj to ze sa reach meni i zmenou stacku a teda vysky v ktorej sa meria (cim nizsie to budes merat tym bude reach dlhsi).
Rovnako je ta tvoja info ze dlzka stavby zavisi od uhlu sedlovky neuplna a nepresna. Jednak to (z casti) plati len ak chces mat co najkratsiu zadnu stavbu a potom do toho rovnakou mierov vstupuje i rozdiel vo vyske medzi osou kolesa a stredovou osou pretoze cim vyssie mas stred voci osi kolesa tym vies sedlovku viac polozit bez toho aby si musel menit polohu kolesa. A zabudol si na zasadny fakt ze sedlove trubky sa uz celkom casto zohynaju takze ten vplyv ktory tu popisujes nie je az taky markanty ako si myslis.
Plus pisem ze uz 1cm v dlzke zadnej stavby na rovnakom biku je znacne citelny a markantne ovplyvnuje spravanie sa biku. Mam to dlhodobo odskusane s posuvnymi patkami, ak by som to netestol tak neverim ze taka mala zmena spravi taky velky rozdiel. Ze tam je rozdiel uz citim i na rovinke, najvacsi rozdiel je pri manualy, skokoch atd. Oproti kratsej zadnej stavbe ked nahodim dlhsiu tak zo zaciatku neviem spravit ani manual a nauceny na kratsi zadok neviem zdvihnut predne koleso tak aby som nieco manualom presiel. Pumptrack je samozrejme obrovsky rozdiel a zakruty samozrejme tiez + plus s kratkym zadkom mam pocit ze dozadu nemam tolko opory (klopky i rovinky) a dole kopcom to je nestabilnejsie - a to je rozdiel 1-1,5cm na rovnakom biku. A teraz si pozri ako sa tie biky lisia v geo.
13.06.2022 - 13:57:58
00
keyboard_arrow_up