...a zabera kopu miesta :-D
24.08.2022 - 11:26:46
01
Cele recyklovanie je omnoho zlozitejsie ako si vobec myslime a nejake odovzdavanie flias je len kvapka v mori. Ano, ked vidim castokrat tie rady co su ludia ochotny vystat pri automate a plne tasky flias ktore by inac pravdepodobne skoncili ktovie kde, tak clovek nadobudne dojem ze sme sa dali na spravnu cestu. Avsak len ciastocne, docasne. Napr. ja som este ani raz flasku nevratil. Jednoducho som nemal aku, skratka ich nekupujem. To je jedna moznost. Druha, aby sa zacalo priamo od vyrobcov. Nebalit do zbytocnych obalov, nekombinovat obaly, minimalizovat ich... A tam je podla mna vacsi problem, co z toho ked je obal plastovy a dal by sa relativne dobre, teda s dobrou myslienkou zrecyklovat, ktohovie ci sa vobec da, ked je nanom zo vsetkych stran nalepena etiketa a pod., plastova paska na kartonovych obaloch atd... Niektore kroky idu spravnym smerom, napr. Mtbiker bali papierovou paskou, alebo sa mi lubi nove balenie shimano platniciek len v kartonovej krabicke. Lenze napriklad aj to nutne umyvanie, resp. vracanie cistych obalov. Kolko vody a energie sa minie na jeho vycistenie, a aj tak to v recyklacnom centre neprejde sytom a skonci na skladke. Lebo recyklovat sa da neda vsetko a dokonca je toho minimum. Alebo aj len naklady potrebne na vyrobu toho eko balenia. A aj tak to nakoniec pre kapacity vyvezu lodou niekde do Indie a tam spalia..
Skratka nikdy to svojim konzumnym zivotom ani ciastocne nezmenime, toby sa museli ci uz vody alebo mlieka plnit do tych istych flias, bez recyklacie, nakupovat bezobalovo... Sme tu len docasne, urceny na zahubu a sami svojim konanim ideme tomu oproti. Ale ze aka hlboka myslienka... :lol:
24.08.2022 - 11:28:33
01
ja uz casto kupujem flasky v HU a AT lebo nemaju Z a nemusim sa s tym serinkat :)
toto je zas len nejaka diera na peniaze niekomu a to EKO je tam len tak aby sa nepovedalo a dalo sa to za "statne" financovat.

neviem ci ostatni pijete len vodu ale nie vsetci su taki, hlavne mimo domu je vsetko v plaste a neviem ako by som niekde na bike bral sklenenu flasu alebo ze by tie coly zacali plnit do skla alebo nebodaj papieru :)
24.08.2022 - 11:41:28
00
v lete kupujem mineralky, v zime alkohol :-D
kludne by som si nacapoval do vlastnej flase keby bola moznost, napr. jogurt tiez - z jogurtikov mam viac plastoveho odpadu ako flasiek.
24.08.2022 - 11:45:52
01
Boze ze sYtom, hodte ma ktosi do jazykovky :-D
24.08.2022 - 11:47:13
01
A keď ich teda kupuješ v At a Hu,aj ich tam chodíš vyhadzovať?Nie slahneš ich do kontajnera v Sk.Aspon že myslíš na to aby mali čističi robotu.A potom že je v At a Hu trava zelenšia a nebo modrejšie.
24.08.2022 - 11:47:34
00
no a? slahnem to pokrcene do plastu tu u nas. tak ako turisti z HU a AT co si donesu nase domov. Tiez to nepojdu odovzdat sem do automatu. Nehadzem to do travy.
24.08.2022 - 11:51:11
00
A to je celá základná chyba systému zálohovania.
24.08.2022 - 12:00:15
00
som si na Slovakia Divide uzil teraz logistiku s tou " Z" pakarnou :tmi:
prevazal vsetko z dediny do dediny, a najlepsia je COOP ktora ani nevracia peniaze?!?! :punch: nakupis, vypijes a musis kupon rovno minut lebo inde ho nevezmu a hotovost nevratia :^)
tak som nechaval kupon na pokladni "pre dalsieho cloveka v prilbe" :lol:

a sklo pokial sa bavime o jednorazovom je este vacsia blbost.. ak tak jedina cesta (okrem nekupovania) su opakovane pouzitelne obaly.
24.08.2022 - 12:04:37
00
Zoidberg napísal:
IngVisitor, tak pekne si zacal, ale nahradit plast sklom? Sklo nie je vseliek len preto, lebo ide teoreticky recyklovat donekonecna.
1. hmotnost skla- teraz som zvazil prazdnu sedmicku vina, 517.5g. Jedenapolka z mineralky ma 29.5g. To patricne odzrkadli pri preprave.
2. teplota topenia skla- podla typov sa to vyrazne lisi, pre flasove sklo som nasiel 1000C, na PET staci 250C (a opat, na jednu flasu ohrievas radovo menej hmoty)


1. znizit spotrebu
2. sklo staci oplachnut, nepotrebujes tolko recyklovat

K tej kope prispevkov, ktora tu pribudla, slovami klasika:
Kde je vola, tam je cesta :)
24.08.2022 - 12:07:50
00
hotovost ti nevratia nikde, offi, a minut to musis v tej predajni kde si to odovzdal co je tiez pekna blbost. keby to bolo aspon v tom retazci ale este aj predajna musi byt ta ista
24.08.2022 - 12:08:54
00
kaufland na informaciach preplaca
24.08.2022 - 12:25:13
00
Mne v kaufe dala hotovosť aj na pokladni. Na lístok som si spomenul až po zaplatení....
24.08.2022 - 12:27:19
00
scarinko napísal:
hotovost ti nevratia nikde, offi, a minut to musis v tej predajni kde si to odovzdal co je tiez pekna blbost. keby to bolo aspon v tom retazci ale este aj predajna musi byt ta ista


Teraz ked to uz vies, sa tomu mozes prisposobit. Alebo bezne chodis do obchodu iba vracat prazdne flase bez toho, aby si tam nasledne nakupil?
24.08.2022 - 12:36:45
00
to nie, vacsinou tam idem aj nieco kupit ale obcas sa stane ze nemaju to co chcem a tak idem inam ale uz mam vratene flasky alebo zabudnem ten blok prilozit v pokladni :)
24.08.2022 - 12:44:22
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu
keyboard_arrow_up