Áno,to viem, ale v nedeľu ideme na týždeň bicyklovať do českého raja,a sú tam aj miesta,kde sa nedá 😏
20.05.2023 - 08:55:30
00
Keď chceš mať keš, tak si vyber rovno v čr, 1,5eura za výber prežiješ. Inak po platbe kartou mi ešte účtujú odchýlku od kurzu ale to je do 10percent (2-5)
20.05.2023 - 08:56:11
00
Kto ti ju uctuje? Ked platis kartou tak musis vzdy zvolit menu tej krajiny a nie eur aby ti to neprepocitavali cez dolare a kadejak. Kurz sa rata vzdy deviza predaj v tvojej banke.
20.05.2023 - 09:00:27
01
Vyber v bankomate a dat si pozor aby platba bola zauctovana v cudzej mene - inak povedane, kurzovu zmenu nesmie robit "bankomat".
Pokial nenajdes niekho s czk co potrebuje eur tak pochybujem ze najdes nieco vyhodnejsie.

Zmenarne fakt neverim ze su konkurencieschopne v tomto.
20.05.2023 - 09:52:01
01
V mBank ti ale môže byť jedno, v akej mene platíš, sú to haliere...

V Rumunsku, keď som nutne a rýchlo potreboval drobáky, na pumpe som oslovil pána, čo platil, nech mi zamení... To bolo ale len 10 eur a navrhol som pre neho výhodný kurz 4/1 (vtedy bolo 4,2/1) čiže strata bola minimálna... V jednom obchode bola predavačka v mojich rokoch (mal 20) tak som s ňou tiež jednal o platbe eurami, ja som navrhoval kurz 4/1 a ona zavolala šeful a šeful povedal, že kurz je 4,2/1... Pred odchodom z obchodu som zbadal nálepku VISA/MAESTRO na dverách, tak som a bol spýtať, či sa dalo aj kartou platiť :D áno, dalo sa :D

Ale sranda, že vo švajci a lichtenštajne žiadna kurzová odchýlka nebola
20.05.2023 - 11:30:18
00
corsair napísal:
V mBank ti ale môže byť jedno, v akej mene platíš, sú to haliere...

Jedno ktora mena, len vzdy to musi byt domaca/miestna mena krajiny v ktorej realizujes platbu. O tom pisal stanos4 a scarinko. Pokial ti konverziu na menu karty (teda Euro) spravi obchodnik/bankomat tak mbank uz sice riesi len operaciu v mene karty (nerobi vobec konverziu), ale ty netusis, ake nehalierove polozky navyse (poplatky, zly konverzny kurz, konverziu cez USD) ti do tej vyslednej sumy v Euro zactovala ta tretia strana. A spravidla budes nemilo prekvapeny.
Ked vela cestujes aj v neeuro svete, zriad si aj N26 ucet/kartu. Aktualne uz sice zaplatis tusim 10Euro za dorucenie karty, ale maju najlepsie kurzy + dalsia karta sa hodi.

Zvykol som v minulosti platit najma cash, ale poslednou dobou, uz hodne platim kartou. Vyhoda je, ze mas pekny prehlad, ako rastu ceny potravin :(
Vyplata mi chodi do SK banky, ale platby robim cez N26. Okamzite platby SK - N26 v pohode. Jeden vie kde robim a kolko zarobim. Druhy kolko a kde minam. Nemusi jeden vediet vsetko :)
20.05.2023 - 16:24:36
00
Tak zatial som to vyriešil jednoducho,cestou z motorkárskeho zrazu na Morave som na hraničnom prechode Strání/Moravské Liesková zbadal na českej strane prechodu búdku z nápisom Zmenáreň,z 2 minúty som mal vybavené-tete za okienkom som dal 200 Eur,ona mi dala 4540 Kč a hotovo.
Kurz 22,70 Kč za 1 euro nič moc,ale bolo to rýchlo a to mi nateraz padlo vhod-ak budem nabudúce zháňať české koruny,budem to riešiť skôr a nie na poslednú chvíľu-neviem o kolko sa mi podarí vybaviť viac Kč,ale napr. som platil nedávno kartou obed (tiež na Morave) a potom mi prišla do mBank takáto správa:

Vážený klient, dovoľujeme si vás informovať o nákladoch na kurzový prevod týkajúci sa vašej poslednej transakcie platobnou kartou.

Názov karty: MASTERCARD DEBIT
Posledné 4 čísla karty: XXXX
Dátum transakcie: 2023-05-05
Popis transakcie: MS BISTRO VALTICE
Suma v pôvodnej mene: 224,00 CZK
Suma v mene účtu karty: 9,85 EUR
Odchýlka od kurzu ECB (v %): 2,90

S pozdravom
tím mBank

nerozumiem,čo presne znamená je tá odchýlka od kurzu ECB,ale vychádza to 22,74 Kč/Euro,takže cca rovnako.

Ale aj tak,tá česká koruna voči Euru pekne "stvrdla" :^)
20.05.2023 - 17:21:10
00
Ak dobre pozeram tak mam kurz v TB 23,19 deviza predaj. Tolko by mi mala ratat banka pri vybere z CZ bankomatu. Poplatky podla toho ako mas k svojmu uctu. Niekto ma zadarmo, niekto 2 eur. Myslim ze ja by som mal free z Reifeisenn bankomatu.
20.05.2023 - 17:26:32
00
tak to nie je až taký rozdiel,aby som hladal niekde v CZ bankomat,ktorý je bez poplatku-toto bolo jednoduché a rýchle-no,pred pár rokmi som za euro dostal aj viac ako 25 Kč,hmm
20.05.2023 - 17:32:43
00
scarinko napísal:
Ak dobre pozeram tak mam kurz v TB 23,19 deviza predaj. Tolko by mi mala ratat banka pri vybere z CZ bankomatu.

Ked sa moc nudis, skus sa k tomu dopatrat v cenniku/podmienkach.
Niektore TB karty v minulosti mali konverziu tretej meny cez USD.
https://www.mtbiker.sk/forum/post1226837.html#p1226837
20.05.2023 - 17:46:35
00
Ano, kazdy bankomat aj platobny terminal sa ta pyta pri platbe ci to chces zaplatit/vybrat v mene tej danej krajiny alebo prepoctom cez USD.
20.05.2023 - 17:58:48
00
Na medzimenove bankovanie odporucam Revolut, pohodlne vymeny s dobrym kurzom (pri zadarmo ucte je to teraz percento). Vybery v zahranici uz ma v bezplatnom programe obmedzene na 5 vyberov za 200e, ale na vyletenie je to stale pouzitelne. Vymeny potom 1000e mesacne bez poplatku (a potom poplatok 0.5%, cize furt v sucte lepsie ako bezne banky).
Pre kazdu menu tam ma uzivatel poducet, vid screenshot.
Príloha:
IMG_0011-2.png
IMG_0011-2.png 28.44 KiB thumb_up0thumb_down


Pripadne N26 je vraj prijemna obdoba- mam aj tu, ale Revolut sa mi paci viac.
20.05.2023 - 20:32:56
02
scarinko napísal:
Ano, kazdy bankomat aj platobny terminal sa ta pyta pri platbe ci to chces zaplatit/vybrat v mene tej danej krajiny alebo prepoctom cez USD.

Snad Eur si chcel napisat? Ci?
20.05.2023 - 21:27:49
00
Nie, vacinou sa to prepocitava cez USD. Princip uplne nepoznam ale je to prepocet cudzia mena -> USD -> tvoja mena. A viem ze to vzdy vychadza horsie ako ked das priamo cudzia - tvoja.
20.05.2023 - 21:29:38
00
Cize ked mas kartu k SK uctu vedenom v Eur, tak ti v zahranici bankomat/POS ponuka: lokalna mena/konverzia na USD? To by mi ani nenapadlo, ze tam moze byt ponuknute aj nieco ine ako mena, v ktorej je tvoj ucet a ze klient realne tu dvojitu konverziu aj nejak registruje. To mas VISA kartu?
20.05.2023 - 21:35:31
00
keyboard_arrow_up