Brzdy mam Deore a pre istotu som zadelil novy kotuc aj dosky. Ono ale zase asi nie je uplne vhodne mat brzdy moc kusave ci? Cital som, ze korigovat by si mal len jemne, inak pojde predne koleso rychlo dolu.

Otazka - ked uz si na urovni, ze vies manual. Vies proste manualom prejst nejaku ozaj dlhsiu vzdialenost (povedzme 100m). Stale je tam strach/obava z prepadnutia dozadu alebo uz to vobec neriesis?
28.06.2023 - 13:15:16
00
roman12345 napísal:
lebo nechceš spadnúť do zadu v cca 30-50km/h.
??? vazne skusas manual v 50kmph ?
28.06.2023 - 13:29:46
00
imajoros, ty mas stale strach, ze prepadnes dozadu? Ten strach uz nemam, viem, ze brzda to zachrani. Na druhej strane, prave to spoliehanie sa na brzdu mi asi vsetko kazi, lebo akykolvek naznak loopoutu a som spat oboma kolesa na zemi (reflexivne zatiahnem brzdu). Musim sa ju naucit jemnejsie davkovat, resp. snazit sa ju nepouzivat pri korekciach, ktore sa daju zvladnut len presunom taziska. Ale muscle memory nemam stale vybudovanu ani pri pociatocnej faze. Casto to proste nedvihnem dobre a idem hned krivo, musim sa stale sustredit na spravny pociatocny "pop".
28.06.2023 - 14:32:27
00
clxno1 Vies co, bojujem s tym stale sa priznam. Odkedy trenujem, ani raz sa mi nestalo ze by som spadol alebo bol vyslovene ze blizko padu, vzdy som to skorigoval posunom panvy alebo proste zatiahol zadnu brzdu a bol som spat 'v bezpeci'. Ale vzdy ked to prezeniem (vacsinou ked mam unavene nohy a chcem dat ten jeden posledny DOBRY manual) tak ma to vydesi. Napriek tomu, ze to viem poriesit, vydesi ma to. Nestava sa mi to casto a pevne dufam, ze ked si casom vybudujem dobru muscle memory kde sa pociatocnym "pop" dostanem do spravnej pozicie, tak tieto pocity odidu. Je to blok ktory musim odburat a odvija sa podla mna od padu ktory som mal asi 5 rokov dozadu kedy som len tak skusil manual na krosovom bicykli :-D Nespadol som uplne ze priamo na chrbat, ale proste spadol som a vystrasilo ma to.

Vacsinou mavam tieto myslienky vo vyssej rychlosti kde sa deju veci velmi rychlo a mam urcite pochybnosti ci budem vediet reagovat okamzite.
28.06.2023 - 15:19:37
00
Ja som sa zo zeme dvihal 2x. Raz pred 4 rokmi, ked som sa o to pokusal a raz min. rok, ked som si neuvedomil, ze na dirte to ide na zadne o dost lahsie (skoncil som z rozrazenym laktom).
28.06.2023 - 15:24:15
00
manual a wheelie som sa ucil cca 2 roky dozadu.
nevzdavat to, trenovat pravidelne, ani neviem popisat co vlastne stalo, ale proste prisiel moment kedy to zrazu slo.
nie som nijak specialne pohybovo nadany, boky mam tuhe, tanecnik som mizerny a na lets dance to nebude :D

manual machine :
(mal som diy, bez strapu na predne koleso)
fajn na trenovanie predozadnej polohy, pravolavej uz nie kedze konstrukcia ma stabilizacny priecny kus.
skusat najskor so zadnou brzdou, potom sa snazit postupne davkovat co najmenej.
rukami len "visiet" na rajdoch a vacsinu prace robit bokmi/ vystierat/krcit nohy voci pedalom.
verzia so zhodenou retazou je o level tazsia, na zaciatok stacilo aj s retazou.
pro tip 1 : :) ktory casto nevidam spominat
moja skusenost je taka, ze tlak v zadnom hoodne ovplyvnuje stabilitu manualu aj wheelie.
ste celou vahou na zadnom kolese.
ti co jazdite nizke tlaky, mate tensie bocnice , a trenujete na asfalte a pod, urcite si prifuknite .
aj ked som niekedy schopny potiahnut 100+m, v manuale okamzite citim rozdiel ked mi koleso sfuklo, ma nizsi tlak a padam do strany pretoze plašt plava.
za mna 2,5 bar minimalne na trening.
pro tip 2 ktory vidim castejsie .
manual trenovat mierne z kopca, wheelie mierne do kopca.
drzim palce.
ak to niekomu pomoze, mozeme dat v BA stretko, netvrdim ze budem schopny coachovat, ale min to mozete vidiet nazivo a nie len na videu . teda pokial nemate okolo seba takych co to vedia.

tema strach / pad dozadu/ zranenie :
stalo sa mi to.
padol som dozadu, v rychlosti som sa snazil zoskocit, zamotali sa mi nohy a ponatrhal som si vaziva v kolene, 4 mesiace som bol uplne nepojazdny.
ale dovod preco sa to stalo je dolezity.
bol som vyhajpovany z jazdenia na bkt, mal som dobry den a myslel som ze som danny mcaskill.
dole na potocnej , som to zurivo potiahol a bolo po hajpe.
po case som sa rozhodol ze nepojdem na to cez hajp a hecovacky ale systematickym trenigom
kto ma viac casu, odporucam. je to cesta.


Naposledy upravil martin15 dňa 28.06.2023 - 15:57:07, celkovo upravené 1 krát.

28.06.2023 - 15:44:43
03
martin15 Diky za tieto slova! Toto som potreboval pocut.

"nevzdavat to, trenovat pravidelne, ani neviem popisat co vlastne stalo, ale proste prisiel moment kedy to zrazu slo.
nie som nijak specialne pohybovo nadany, boky mam tuhe, tanecnik som mizerny a na lets dance to nebude"
28.06.2023 - 15:56:35
00
este som editol svoj prispevok, nieco na temu strach z padu.
tak neviem ci aj to budes rad pocut :)
28.06.2023 - 15:59:09
00
este doplnim
internety su samozrejme plne tutorialov, videi atd .
tu je moj oblubeny, kde sa ale hovori 1 dolezita vec od 0:30 do 1:30.
https://youtu.be/rUbGkzQB07A?t=29
manual je "finess trick" .
nie je to nieco co zdolate odvahou a gulami alebo "send it" metodami.
ako nejaky drop / skok a podobne kedy ani neviete co ste urobili ale mate to za sebou a ste stastni.
je to iny druh skillu kde vam moc odvaha nepomoze, iba dlhodobejsi systematicky trening a trpezlivost.
nie kazdy je ochotny do toho investovat ten cas, a radsej si ide zajazdit do lesa potocit nejake traily.
28.06.2023 - 16:15:43
01
Ja mám sainty, takže sú kusavé. Prejdem viac ako 100m, len treba dole kopec. Mal som strach kedysi pri wheelie, že spadnem dozadu, tak som začal naschvál padať ale samozrejme na nohy, tak som sa zbavil strachu z prepadnutia dozadu. Ale pri manuale je jediná záchrana brzda, preto som za to aby si sa naučil poriadne s brzdou robiť. Ináč strach mám asi iba pri veľkej rýchlosti. Ivast dám aj v 50km/h manuál ale len na dobrej asfaltke/ceste.
28.06.2023 - 16:28:09
00
jasne ale ucil si sa v nizsej rychlosti, vsakze ...
28.06.2023 - 16:55:12
00
Ja som sa manuál ani neučil, lebo som si myslel, že to nedám, tak som sa učil iba wheelie a postupne som prestal šliapať pri ňom. Potom som robil wheelie dolu kopcom po sediačky, zase prestal šliapať, to celkom išlo a keď som sa postavil, zistil som, že viem manuál. Takže na začiatku som robil manuál v pomalšej rýchlosti. Postupne ale zistíš, že sa ľahšie robí pri väčšej rýchlosti.
28.06.2023 - 17:23:39
00
martin15 S tym ze to chce cas som zmiereny a chut pokracovat je velka. Ten moj strach...to bude chciet asi tiez este nejaky cas. Neni to zas take zle lebo som si vsimol ze uz nepanikarim a nesiaham hned po brzde. Korigujem najprv telom a az potom brzda. Ani sa mi to nestava casto ze to prezeniem..skor sporadicky..ked som vyhecovany, frustrovany alebo mam unavene nohy a potiahnem to hore povedzme skor rukami. Podobne ako ty ked si spadol. Vtedy ma to vie trochu vydesit a chvilu to predychavam. A hlavne si dam pauzu. Kludne 1-2 dni. Stale je to ale nieco na co myslim a ked idem do manualu som skor konzervativny a skor dotlacam koleso hore nohami akoby som siel cez bod a korigoval zadnou brzdou. Ked vsak trafim balance point hned tak je to krasny pocit ?
28.06.2023 - 18:49:38
00
ked som spadol ja, myslel som si, ze z pokusu o manual to dam lahko do behu nestalo sa tak.
z relativne pomaleho whelliecka viem zoskocit dozadu na nohy.
z manualu zoskocit na nohy mam strach a spolieham cisto na balans a ako jediny zachranny mechanizmus mam zadnu brzdu,
to byva niekedy problem, pretoze shimano brzdy maju wandering bite point, a preto z casu nas zazivam ten oshit! moment kedy ako divy stiskam brzdu az ku gripu.
zatial uspesne :)
ten druhy zachranny mechanizmus = zoskok, doteraz neovladam.

ano ked raz ten balance point chytis, pre mozog sa to stane zrazu tak prirodzene,
ze si clovek kladie otazku ze co je vlastne na tom taky problem :)

dalsi moj ciel je zvladat manual cez vlny, presnejsie viac vln za sebou.
to co robia chalani na haanovej, ze to pomaly prejdu cele v manuale od vln az po zakruty je naozajstny kumst!

Ked uz je rec o zadnej brzde, dalsi tip ktori sa spomina je nesahat na prednu brdzu,
a spoliehat na gyroskopicky efekt roztocneho predneho kolesa ktory tiez napomoze udrzat balans.
28.06.2023 - 19:44:24
01
Ja som vzdy povazoval za trochu divne, ked vo videu spominali ako prvy krok naucit sa zoskakovat z biku. Manual sa predsa robi v dost vysokych rychlostiach, tak nevidim zmysel v tom naucit sa z neho vyskocit.

martin15, s tou prednou brzdou mas pravdu, ja mam zlozvyk drzat a stlacat aj prednu brzdu, je to potom asi trochu tazsie.
28.06.2023 - 20:13:24
01
keyboard_arrow_up