marseluspp napísal:
Čipnutie je forma neškodného tuningu.

Veľmi mocne sa mýliš... Zmeniť nemotorové vozidlo na motorové, bez patričných povolení a papierov, nie je neškodný tuning.

Zároveň používanie motorového vozidla na cyklistických chodníkoch a lesných cestách je zakázané a pri prichytení patrične pokutované. Opäť žiadny neškodný tuning.

Je to jednoznačne porušovanie zákona. A začína to rovno v predajniach - pri predaji sa ťa opýtajú, či to chceš za 200 Eur prečipovať, aby si mohol jazdiť rýchlejšie. To si nevymýšľam, je to skúsenosť otca mojej kolegyne. Samozrejme, že dal tie dve stovky a po dvoch mesiacoch jazdenia odpočíva - zlomená kľučka, nezvládol zjazd v lese. Kedysi sa trochu vozil, ale nikdy na MTB ani v lese. A pritom, kúpu pedelecu som kolegyni schválil a doporučil - jej otec je dôchodca, po infarkte, potrebuje sa hýbať.
02.07.2023 - 22:07:15
05
Dnes fukalo ako šalené. Nemať ebike ani by som nešiel bicyklovať. Po ceste nazad parádička, 35km/hod s vypnutým motorom…a že vraj sa to nedá :)

Čítal som že vedia prečipovať ebiky tak že sa to dá kombináciou tlačítok zapnúť aj vypnúť. Hackeri idú s dobou.

Inak keď vás obehol ebiker, len vám to dokazuje že je stále priestor na zlepšovanie. Berte to ako výzvu a frflanie nechajte doma … :)
02.07.2023 - 22:33:02
00
Nj tolko fukalo az som bol 4 hodinky na bio biku MTB ? vozil som za s cestakmi hore dole po kopcoch. Si predstav ze aj bez motora ?
02.07.2023 - 22:47:22
00
scarinko napísal:
Nj tolko fukalo az som bol 4 hodinky na bio biku MTB ? vozil som za s cestakmi hore dole po kopcoch. Si predstav ze aj bez motora ?

Dnes sa veľa cesťákov išlo schovať do lesa. Ja tiež ?
02.07.2023 - 23:37:34
00
No to mi ešte treba aby som sa musel schovávať keď sa chcem bicyklovať ... a tomu hovoríte sloboda??? :)
03.07.2023 - 07:27:28
00
zase trepeš :D ,vyššie si písal že na obyčajnom bicykli by si v takom vetre nevyšiel von... tu u nás keď jeden deň nefúka tak oslavujeme
03.07.2023 - 07:33:35
02
a potom kto je nebezpečnejší, ebajker na chipnutom stroji, alebo biobajker v nálade :rofl: just joke samozrejme, nie je potrebné sa tu vadiť do krvi
03.07.2023 - 07:38:12
00
pista napísal:
Co ti mam na to povedat? Ak je to tak naozaj zmen zamestnanie (pohybujes sa v okruhu divnych ludi) pripadne aj pobyt (ved je to nelegalne, co robi policia v okoli?).

V mojom okoli sa pohybuje odhadujem okolo 10 e-bikov a cipnuty nie je ani jeden. Pardon - o jednom viem ale to nie je z mojho okolia.


Kvôli ebajkerom meniť prácu nebodaj pobyt? :D
Polícia na to veľa pák momentálne nemá, už sa to tu posledné strany rozoberalo.
Ja len dúfam že raz sa týmto motoristom klepne po prstoch.
Resp. nech si každý jazdí na čom chce vystrojený ako Nino Schurter, ale pekne evidencia, poistka, stk, zákaz jazdy po cyklochodníkoch atď.
Ale na niečo sú dobrí, je to istá forma výzvy predbiehať na cesťáku tieto motorky 50tkou a tie pohľady keď pozerajú na bicykel a hľadajú motor :D
03.07.2023 - 07:56:27
00
Musíš byť z inej galaxie,keď dokážeš na žiletke obehnúť motorku :-)
03.07.2023 - 08:12:29
01
xyz napísal:
zase trepeš :D ,vyššie si písal že na obyčajnom bicykli by si v takom vetre nevyšiel von... tu u nás keď jeden deň nefúka tak oslavujeme


Jasné, došli ti argumenty, chápem ,... osobné narážky na úrovni materskej školy :) Stále tvrdím že rozvíjať treba celú osobnosť a nie iba stehenné svaly...
03.07.2023 - 08:12:53
00
Pozrel som porovnanie mtb a ebabety od trailhuntera. Fajn, snazil sa byt neutralny.
Mne vsak udrelo nieco ine do oci, najma to ze udavany dojazd a realita v zmiesanej trase (nielen kopce) bola polovicna. Uz po 39km baterka nula.
Dalsi problem je velky prevodnik, typicky 38 az 44z. Celkovo su sprevodovane do rychla, kazety vacsinou 46z..
V kopcovitom terene fakt si neviem predstavit pedalovat s vybitou bateriou....Pri takej vahe a prevodoch.
Ja rozmyslam znizit na 30z (/51z) a to moj mtb ma iba 15kg.
03.07.2023 - 08:25:25
00
LMS Samozrejme, ze nemusis menit pobyt. Staci zmenit myslenie a sadnut na bike aky mas aky mas rad a uzivat si zivot a srat na to, ze si niekto chce uzivat zivot inak samozrejme za dodrzani zasady, ze jeho sloboda konci na hranici mojej. Na inom biku v inom obleceni v inej kondicii ... zi a nechaj zit ! Amen alebo Howgh ...
03.07.2023 - 08:35:31
05
A za dodržania legislatívy by som doplnil :)
Ale to je pre motorkárov ten problém a pokušenie zároveň. Mať pod zadkom spútané watty a nevypustiť ich?
03.07.2023 - 09:01:01
13
cokupit napísal:
Legislativa je derava, to vyuzivaju cipnute ebabety. Nakoniec to dopadne tak ako s autami, kedy ti policajt moze vykonat emisnu a technicku kontrolu aj priamo na ceste - takzvanou mobilnou stanicou, alebo ti ju nariadi.

A ze ty o nejakej pravnej uprave nevies neznamena, ze neexistuje. Konkretne ak nieco (vaznejsie) urobis, takmer urcite ti tu ebabetu zaistia podla § 21 z.c. 171/93.
"Oprávnenie zaistiť vec


(1) Policajt je oprávnený zaistiť na vykonanie potrebných úkonov vec, ak má podozrenie, že tá súvisí so spáchaním trestného činu alebo priestupku a jej zaistenie je potrebné na zistenie skutkového stavu veci alebo na rozhodnutie orgánu činného v trestnom konaní, alebo na rozhodnutie orgánu v konaní o priestupku alebo ak ide o vec, po ktorej pátra polícia iného štátu. Policajt neodkladne vydá osobe, ktorej bola vec zaistená, potvrdenie o zaistení veci s presným opisom veci, ktorý umožní zaistenú vec identifikovať. Zaistenie veci môže trvať najviac 90 dní, ak tento zákon neustanovuje inak."


Keď už píšeš A zisti si aj B. "Vec môže policajt zaistiť ak tá súvisí so spáchaním trestného činu alebo priestupku a jej zaistenie je potrebné na zistenie skutkového stavu veci alebo na rozhodnutie orgánu činného v trestnom konaní, alebo na rozhodnutie orgánu v konaní o priestupku alebo ak ide o vec, po ktorej pátra polícia iného štátu".
Samozrejme. A akého priestupku podľa zákona č. 372/1991 Z.z. Zákona o priestupkoch sa cyklista s čipom dopustil? Pretože priestupok je v zákone definovaný. Dokonca priestupok čipovania nie je uvedený ani v § 22 Priestupky proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky. Takže pokiaľ čipovanie nie je ako priestupok uvedené v zákone o priestupkoch alebo v inom zákone "vyslovene", a zároveň spôsob vykonávania kontroly a výkon sankcie, nejedná sa o priestupok!!
Každopádne bicykel či už obyčajný alebo ebike je nemotorové vozidlo a malo by rovnako ako motorové vozidlo spĺňať určité technické podmienky ak nimi chce cyklista jazdiť po verejných cestných komunikáciách. A preto ja osobne čipovanie v zásade odsudzujem. A určite by som svoj nečipnutý ebike nikomu dobrovoľne na skúšku nevydal, pokiaľ sa nepreukáže kalibrovaným na to určeným prístrojom a skúšku vykoná technik na to vyškolený. Auto tiež na STK nekontroluje policajt ale školený technik.


Naposledy upravil cipo11 dňa 03.07.2023 - 13:34:36, celkovo upravené 1 krát.

03.07.2023 - 13:21:06
02
peter120 napísal:
Dalsi problem je velky prevodnik, typicky 38 az 44z. Celkovo su sprevodovane do rychla, kazety vacsinou 46z..


zase zavádzaš. tu si pozri špecifikácie, aj bajky na nižšej cenovej úrovni majú prevodník 34T a kazetu 11-50. to čo píšeš súhlasí s lacnejším HT segmentom a trekovými električkami.
https://www.mtbiker.sk/shop/page-2/search?action=search&recommendations=0&clearance=0&unavailable=0&per_page=48&f_category_id=984&sort_by=priceDESC&in_stock=all&s=&price_from=&price_to=
03.07.2023 - 13:27:52
01
keyboard_arrow_up