Plne rešpektujem, že jediný presný spôsob stanovenia tepových zón je záťažový test a laktátová krivka, ale ako hobbíkovi mi na sledovanie nejakého progresu stačilo porovnávanie aj týchto "približných" zón. Bez ohľadu na skutočné hodnoty. Z dlhodobého hľadiska na orientáciu postačovali, lebo boli vždy rovnako približné, takže aj keď neboli presné, o zmenách vypovedali v istom zmysle spoľahlivo. Našiel som viacero metód výpočtu a tá, ktorú som použil sa najviac zhodovala s tým, čo mi vypočítala Strava.
cmsimple.sk
12.11.2023 - 20:58:23
00
Vieš ako sa pozná ten kto sa vie bicyklovať ? Vie kadencne desiatky minút krútiť nožičkami 85-90/ min . Môj trenazerovy rekord bol 100rpm/60 min a 90rpm / 90 min . Boli časy boli 🤷🏼‍♂️ … apropo už týždeň doma ako tuberak vykašliavam akýsi kovid na atbéčkach , tak momentalne “ netrenujem “ . Doktor vo mne mi povedal , že už stary si , neblázni , dojbeš to ak si neoddychnes , tak som ho počúval a len oddychujem ….
12.11.2023 - 21:06:19
00
Tata1955: no, ono tie pocity niekedy dost klamu, minule sa mi stalo, ze som siel na pohodu, len tak som krutil , padli dake PRka a potom ma 2 dni boleli nohy :D
12.11.2023 - 21:07:10
01
Hehe, mne sa to stalo úplne na začiatku, keď som si pred 5 rokmi sadol na bicykel a po 10km som sa pýtal sám seba, čo som komu spravil. 3 dni som sa nevedel ani posadiť, nieto ešte chodiť. Na štvrtý deň som sa prinútil si to zopakovať a opakovalo sa to niekde po 20km. Zase 2 dni maród. Na tretí pokus som už tých 20km zvládol takmer bez bolesti a začal trošku študovať, čo a ako a ono sa to rozbehlo. Teraz už nepamätám, kedy ma po výjazde niečo bolelo. Ale je tiež pravda, že keď som začínal, mal som 98kg, po pol roku 89kg, po roku 79kg a odvtedy si držím +/- 80kg. A dnes nemám problém dať si aj 4-5 krát do týždňa 40-60km.
12.11.2023 - 21:13:17
00
Po predvčerajších 70 km s 236 W a 148 bpm na nepohodu v pohodovom počasí dnes 73 kilometrov na pohodu pri 110 bpm v nepohode pri 2°C a daždi

Prílohy:

endurance.png
endurance.png 101.77 KiB thumb_up0thumb_down

12.11.2023 - 21:33:38
00
Inak, nainštaloval som si Elevate a tam ten sumár vyzerá úplne inak.
cmsimple.sk
Fčul, babo, raď...
12.11.2023 - 21:48:09
00
jasne ze vyzera inak, ked je tam inak definovany rozsah zon. neviem, aku chces radu. bud si urcis zony na zaklade zatazoveho testu s urcenim ANP (a AP), alebo si vyberies niektory tabulkovy o ktorom si myslis, ze je najblizsie k pravde. Ale to odstupnovanie zon po 10% z max HR je u teba zrejme uplne mimo, tak to by som nepouzival.
12.11.2023 - 22:02:54
01
Takže ostanem pri tom, čo sa najviac zoduje s hodnotami, ktoré nastavila Strava. Viem tak porovnávať. Skutočné hodnoty pre mňa až také dôležité nie sú. Podstatnejšie sú pre mňa rozdiely.
12.11.2023 - 22:16:23
00
A prečo sa brániš nejakému záťažovému testu? Nebolí to. Veľmi ;)
Keď už toľko času venuješ zlepšovaniu sa, tréningu, snahe o zlepšenie a potom komunikáciou na fóre. Aj tak sme ti už mnohí poradili zistiť si zóny, zvýšiť kadenciu, zlepšiť efektivitu pedálovania...
12.11.2023 - 22:21:35
00
Vôbec sa nebránim testu a veľmi rád by som ho absolvoval, len nikde nablízku ho nikto nerobí :-(. A Vaše všetky rady si veľmi cením a som za ne vďačný.
12.11.2023 - 22:25:38
10
tá posledná rada neviem či je rozumná, Kristina a další asi nevedia čítať s porozumením čo si tu včera písal o svojom srdci, nevedia čítať z toho čo som včera dal tvoje pulzy z cyklomaratónu s podivným priebehom kde ho máš nepravidelný s divnými zvýšeniami a na teste sa ide v závere do ,,mrtva,, tak aby ťa tam po tom zákroku na srdci ešte nekleplo, ja by kvoli nejakému nastaveniu pulzových (co aj tak nevyužiješ) zón v tvojom stave život neriskoval
12.11.2023 - 22:55:36
00
ano, toto som prehliadol a pri zatazovom teste to moze predstavovat zbytocne riziko :y:
12.11.2023 - 22:59:44
01
Skúšal som občas, koľko vydržím a naozaj som dral na doraz (napr. nástup z Korytného na Branisko, kto to poznáte, je tam úsek so 17%). A nijaké zvláštne pocity som pri tom nemal, len som sa extrémne zadýchal. Keď som si dal pauzu, trvalo mi cca 1 - 1,5 min., kým mi tep klesol napr. zo 175 na 125bpm. Keď som sa o tom rozprával s kardiológom, povedal mi, že mám srdce ako býk :-). Na druhej strane nemám v povahe podstupovať zbytočné riziká, takže keď sa na niečo necítim, alebo sa "nohy netočia", ako by som chcel, radšej sa do toho ani nepúšťam, alebo sa vrátim z pol cesty.
12.11.2023 - 23:20:21
00
ten strmý začiatok Braniska je krátky nejaké 2 minúty, test je ale ,,záludný,, tým že záťaž trvá až 20 minút a zvyšuje sa postupne takže v závere vo veľkej únave máš v posledných minútach sily aby si zo seba vymačkal maximum - ideš to na veľmi negatívny split, napr. test čo som šiel v auguste bol tiež na negatívny splyt ale nie až taký veľký (prvých desať minút 291 W a druhých 301 W) takže v závere som vypumpoval pulz len na 172 bpm (95 % z max 182 čo mám na bicykli) kedže prvá polovica aj keď bola menším výkonom ako druhá tak bola aj tak náročná na to aby som mal v závere sily vypumpovať ešte väčší pulz blízky maximálnemu 182 bpm hoci som šiel záver tiež na doraz s cieľom vymačkať čím vyššie watty - dosiahnuť čím väčší celkový 20 minútový výkon
jednoducho si aj s kardiológom môžte predstaviť 20 minútový test ako keby si šiel celé Branisko na maximum - od Korytného až na Chvalabohu + ešte dalších päť minút pokračovať do kopca ďalej lebo celé Branisko od Korytného až na Chvalabohu trvá keď ho ideš maximálne dosiahnuteľným výkonom len cca 15 minút, toto by ťa čakalo na teste - nie len prvé 2 minúty

Prílohy:

20 minútový test - negatívny split.png
20 minútový test - negatívny split.png 66.51 KiB thumb_up0thumb_down

prvá a druhá polovica.png
prvá a druhá polovica.png 84.66 KiB thumb_up0thumb_down

12.11.2023 - 23:51:14
00
a presne preto mas ist na zatazovy test, u teba je to primarne zo zdravotneho hladiska (poruchy rytmu, mozne poskodenie koronarnych ciev a podobne), ak spravne chapem, tak si v nejakej Arabskej krajine, tak ako to nie je priamo pasmo Gazy, tak si myslim, ze nejakeho kardiologa s funkcnou ergometriou tam najdes a udaje z nej budu urcite presnejsie ako tabulky, co tu postujes
13.11.2023 - 04:37:31
01

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Výživa a kozmetika)
keyboard_arrow_up