Cyklista idúci v meste zhruba "odporúčaných" 1m od kraja pruhu (beriem to osovo od kolesa) zaberá tak 2,5m plus mínus jazdného pruhu, prirátal aj 1m odstup pri rýchlostiach do 50km/h. Väčšina pruhov má okolo 3-3,25m na šírku. Mimochodom, od tej bielej čiary po obrubník je 0,5m minimálne podľa normy, takže aj keby šiel tesne na hrane tej bielej čiary, nie je šanca, aby riaditkami trafil chodca na chodníku. keďže to by aj chodci museli kráčať priamo po obrubníku.
03.01.2024 - 23:27:47
00
marseluspp napísal:
Ježiškove husličky. Takže je najlepšie preniesť zodpovednosť z bezohľadného cyklistu na normálneho vodiča :) Toto už je iný level argancie... Naviac 100% cyklistov jazdí unavených, vždy na konci výjazdu je cyklista so zníženou schopnosťou reagovania a bojím sa že aj rozmýšlania, zatiaľ čo unavených vodičov jazdí tak 10%. Takže tu nemoralizujte ale zahľadte sa do svojho vnútra a je čas hľadať zodpovednosť niekde tam... ;)

Bubbic, tvoj koment je múdry a naviac bez urážania...máš moje uznanie. Celý čas tu apelujem na vzájomnú kooperáciu a väčšina si tu len obhajuje jazdu po strede cesty ...hmmm


v kuse trepeš nezmysly, aj jeden z tých čo tu píšu nejazdí v strede vozovky ale pri pravom okraji, si na zlej adrese, chod sa hádat s tým jedným ožratým cyklistom co si ho autom na ceste stretol a nezovšeobecňuj
04.01.2024 - 02:56:14
03
Každé fórum potrebuje jedného Ivana :)
04.01.2024 - 08:34:41
00
Jano1987 fajn, teraz aplikujme tvoju logiku a vypocty na pripad ktory riesime - ked vezmeme, ze cestny cyklista zabera menej miesta - stale mozme hovorit o tom, ze ma +- 1m a auto je priemerne siroke 2m.
Keby aj siel cyklista po uplnom okraji cesty, tak by zaberal minimalne 0,5 metra - na obehnutie mimo obca potrebujes 1,5m = 2 metre od okraju cesty moze ist auto - pri 3 - 3,5 metrovom pruhu by teda v kazdom pripade musel prejst aspon ciastocne do protismeru.
Rgo cely povodny prispevok je znozka citovo zafarbenych kravin...
04.01.2024 - 09:01:54
02
Jano1987 napísal:
Jedno z pravidiel v Nemecku je, že pokiaľ je tam cyklotrasa, ktorá je označená zvislou modrou značkou (tou čo je podľa Jaroha nepotrebná blbosť a netreba ju dávať) je cyklista povinný použiť danú cyklotrasu a nesmie ísť po ceste. Pokiaľ tam nie je tá zvislá modrá značka, cyklista môže ignorovať cyklotrasu. Ďalšie pravidlo v Nemecku, cyklista môže ísť po ceste, ale musí sa držať vpravo pri okraji a je tam vyslovene napísané, že nesmie ísť v strede cesty. Ak som dobre pochopil z prekladov, cyklista by sa mal držať do vzdialenosti 1m od pravej krajnice.

V Nemecku ako aj v Rakúsku majú športoví cyklisti výnimku z použitia cyklocestičky a aj tej, ktorá je označená modrou značkou a môžu teda ísť po ceste aj keď ide vedľa súbežne cyklocestička. Jediný prípad, kedy táto výnimka neplatí, je ak je tá okreska označená modrou značkou "Cesta pre motorové vozidlá". Na tú nesmie ísť ani športový cyklista na cestnom bicykli. Takúto situáciu môžeš vidieť napr. medzi dedinami v úseku Eisenstadt - Breitenbrunn am Neusiedler. Inak platí čo píšem vyššie. A funguje to. Ani raz nás policajti v Rakúsku nezastavili a neriešili či už ako jednotlivca alebo skupinu cyklistov, ktorí sme šli po ceste pritom vedľa ide cyklocestička, teda skôr chodník so zmiešaným pohybom chodci/cyklisti. A to sa vyjadrujem o rakúskom pohraničí, kde jazdia stovky cestných cyklistov z Bratislavy. Skupiny o počte 10-30 ľudí idúcich vo dvojiciach stretneš na týchto okreskách od jari do jesene kvantum. Ale v rámci skúsenosti sú rakúski vodiči rovnaká sedlač ako tí slovenskí, ktorí chcú vychovávať klaksónmi a ostrekovačmi no nepoznajú predpisy a teda, že jazda skupín vo dvojiciach a po ceste mimo cyklocestičky je úplne legálna.


Naposledy upravil JOLI dňa 04.01.2024 - 10:58:07, celkovo upravené 1 krát.

04.01.2024 - 09:19:05
13
Jano1987 napísal:
Jedno z pravidiel v Nemecku je, že pokiaľ je tam cyklotrasa, ktorá je označená zvislou modrou značkou (tou čo je podľa Jaroha nepotrebná blbosť a netreba ju dávať)


To som nikde nenapísal a ani si to nemyslím.
04.01.2024 - 09:24:19
00
Nerozumiem prečo je problém pre niekoho pri bezpečnom obchádzaní cyklistu prejsť do iného jazdného pruhu. To fakt už tých 10 stratených sekúnd niekomu stojí za to, že ohrozí na zdraví iného? Mnohí šoféri čo ma tesne predbiehajú aj keď ide oproti auto potom musia brzdiť pretože vpredu sa pomaľuje a tak neušetria žiadny čas iba ohrozia účastníka premávky na zdraví.
04.01.2024 - 09:49:33
07
JOLI ako tam je definovaný športový cyklista? A kde to tam nájdem v nejakom zákone.

Kristina ak máš plnú čiaru na ceste, nie je to záležitosť 10 sekúnd. Aj keď je prerušovaná, tak pri väčšej hustote dopravy to je problém. V BA na Panónskej ľahšie predbehneteš cyklistu s autom, ako v piatok po obede pod Strečnom, či niekde na Orave, kde to je zákruta za zákrutou Celá tá situácia nie je len problém motoristov, ale aj cyklistov, keďže aj keď majú cyklotrasu hneď vedľa, idú po ceste, lebo mi museli nedajbože na 10 sekúnd spomaliť. Ten istý problém.
04.01.2024 - 10:01:10
01
Jano1987 napísal:
JOLI ako tam je definovaný športový cyklista? A kde to tam nájdem v nejakom zákone.

Definícia sa odvoláva na konštrukciu športového bicykla. Teda šírka plášťa, váha bicykla a podobne, ktoré tento športový bicykel musí spĺňať. Už to tu pred rokmi niekto postoval. Tak ak sa niekto nemecky zdatný nájde môže to znenie skúsiť vyhľadať v ich zákone o cestnej premávke.
04.01.2024 - 10:04:58
01
Jano1987 A ako to riešiš keď stretneš traktor alebo pomalé nákladné auto a máš plnú čiaru? Vytrúbiš ho a vytlačíš na krajnicu? Spomínaš exponované úseky pod Strešnom (ako každý kto argumentuje ako ty) alebo zákruty na Orave. Čo sa ti stane keď stratíš pri ceste viac ako 10 sekúnd? Čo sa stane keď cestuješ kvôli cyklistom o päť minút dlhšie? Takým ako tu odporúčam prísť pojazdiť na Malorku. Ohľaduplnosť miestnych voči cyklistom je tam neporovnateľná. Sú ochotní ísť za cyklistom na neprehľadnej a úzkej ceste aj kilometer. A žijú. Nič sa im nestalo, že prišli do cieľa o niečo neskôr. Ži a nechaj žiť. Ja rada šoférujem. Veľa krát musím šoférovať veľa. Ale ako cyklistka sa snažím viesť auto tak ako by som si priala aby to robili aj ostatní šoféri pri mne. Cesty nepatria iba autám. Alebo iba rýchlym autám.
04.01.2024 - 10:13:20
010
Ked sa spomina to Strecno, nespravili sa tam opat z 3 pruhov iba 2? Nejazdievam tade casto autom, tak neviem, len sa mi zda, ze sa to niekde spominalo. Ak tam teda su opat iba 2 pruhy, tak myslim, ze su spolu s krajnicou dost siroke na to, aby tam teraz mohol aj cyklista ist a "nezavadzat".
04.01.2024 - 10:47:41
01
mi1986so napísal:
Ked sa spomina to Strecno, nespravili sa tam opat z 3 pruhov iba 2? Nejazdievam tade casto autom, tak neviem, len sa mi zda, ze sa to niekde spominalo. Ak tam teda su opat iba 2 pruhy, tak myslim, ze su spolu s krajnicou dost siroke na to, aby tam teraz mohol aj cyklista ist a "nezavadzat".

Áno bolo to preasfaltované a premaľované na 1+1 z 2+1 na striedačku. Takže ak sú v dobrom stave tie krajnice, tak sa tade dá ísť na bicy podstatne bezpečnejšie bez toho aby sa tvoril za cyklistom vláčik vozidiel. Najviac sa bavím ako v dopravnom servise zvyknú stále hlásiť, pozor na ceste medzi Strečnom a Vrútkami ide cyklista. Ako keby to bol cyklista niekde na diaľnici, pritom je to obyčajná cesta I.triedy bez vymedzeného určenia užívateľov. A kade ma asi ísť ten cyklista, keď nie je žiadna iná alternatíva do doliny Turca.
04.01.2024 - 11:02:13
05
Jano1987 napísal:
JOLI ako tam je definovaný športový cyklista? A kde to tam nájdem v nejakom zákone......

Niečo sa mi marí, že u nás boli nejaké výnimky pre cyklistov s licenciou, Možno si to starí bardi pamätajú lepšie.
04.01.2024 - 11:09:18
00
JOLI napísal:
Áno bolo to preasfaltované a premaľované na 1+1 z 2+1 na striedačku. Takže ak sú v dobrom stave tie krajnice, tak sa tade dá ísť na bicy podstatne bezpečnejšie bez toho aby sa tvoril za cyklistom vláčik vozidiel. Najviac sa bavím ako v dopravnom servise zvyknú stále hlásiť, pozor na ceste medzi Strečnom a Vrútkami ide cyklista. Ako keby to bol cyklista niekde na diaľnici, pritom je to obyčajná cesta I.triedy bez vymedzeného určenia užívateľov. A kade ma asi ísť ten cyklista, keď nie je žiadna iná alternatíva do doliny Turca.
nie cely usek bol 3 prudovy. Je tam dost dlhy usek kde nikdy 3 pruhy neboli, lebo cesta je tam velmi uzka. Premavka na celkom useku je tak husta, ze kazdy cyklista na useku z Vrutok do Ziliny si zasluzi svojich 5 minut slavy v dopravnom spravodajstve. Je to totiz hazard. Alternativa existuje, Fackovske sedlo alebo vlak.
04.01.2024 - 11:18:53
01
Fackovske sedlo? wtf?
z vrutok do ZA je to 24km a miesto toho mam ist 84km s prevysenim asi 700vm?
to ako keby som mal ist do Stupavy co mam 25km a 100vm a niekto mi povie ze to mam brat cez Babu co je asi 90km a 600vm
04.01.2024 - 11:27:15
04

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Príslušenstvo / Svetlá)
keyboard_arrow_up