Ja som vymenil nezničiteľné 12 ročné SLX 175mm kľuky za nové SLX 165mm a ľutujem, že som to nespravil už dávno. Používam o stupeň vyšší prevod, a v každej situácii mám vďaka mierne vyššej kadencii plynulejší záber. Predtým som vybomboval začiatok stúpania a zvyšok točil ľahký prevod, teraz to ťahám plynule a dlhšie. Nakonci som hodne menej unavený a najviac to cítim na kolenách. Na krátke prudké výšľapy ani nepodraďujem. Pružnosť pohonu sa presunula z 1 milióna zbytočných prevodov do mojich nôh, vďaka kratším kľukám, a to som potreboval, vrátiť sa k pružnosti a nie točiť ako burlag. Bunny hop takisto oveľa ľahší.
Myslím, že najviac to cítiť na starších geometriách resp. pri položenom sedlovom uhle. Na 29" biku so strmším uhlom by som to možno neriešil.
29.01.2024 - 10:00:30
02
bajkonur Len Tomáš, ty nejazdíš, toľko čo ja a také stojky :D Až zíde sneh, sa ti ozvem a zas môžeme nejaké traily pojazdiť. Včera som bol na pešo Anakondu opačne a v dobrom stave to tam je ;)
29.01.2024 - 10:02:50
01
Tu je jednoduchý článok zaoberajúci sa dĺžkou kľúk.

https://rotorbike.com/en-eu/blog/what-is-the-best-crank-length-for-cycling.html

Pri podvedomom snažení udržať rovnaký výkon ktorý človek dáva na dlhších kľukách sa na kratších musí v strmých pasážach omnoho viac silovo namáhať. Mne sa tak podarilo slušne preťažiť kolená, keď som sa mesiac pokúšal jazdiť kratšie kľuky.

Hlavne treba dĺžku kľúk jazdiť proporčne k postave a nie podľa trendov.
29.01.2024 - 10:03:17
03
branomelis napísal:
Kratšie kľuky hlavne predstavujú v strmých pasážach, kde sa nedá ísť s nárastom kadencie, ale naopak s výrazne nízkymi kadenciami dosť citeľný pokles výkonu, teda aby som bol presnejší výkon sa jazdec snaží držať rovnaký, ale sila, ktorou musí pôsobiť na krátku kľuku je podstatne väčšia. V praxi sa to kompenzuje menším prevodníkom.


Práveže krátke kľuky ti umožnia udržovať kadenciu, pretože máš na nich lepšiu biomechaniku, nejdeš pulzovo - 2 silné zábery a medzi nimi 2 hluché miesta, ale plynule držiš koleso v zábere. Každé spomalenie sa lepšie prekonáva kratšími kľukami než dlhšími.
29.01.2024 - 10:05:39
02
Prosím tieto teoretické frázy mi tu nepíš. Ja ti píšem reálne ako sa s tým jazdí. Asi si to nikdy v ťažkom teréne nejazdil. Myslím stúpanie na úrovni 20 a viac percent. Prečítaj článok čo som poslal a uvidíš ľahko rozdiel medzi krátkymi a dlhými kľukami. Naozaj by som sa na Teba rád pozrel ako v 20% koryte v ktorom tečie voda ideš peknú kadenciu 80-85. Garantujem že tam viac ako 55 nedáš.
29.01.2024 - 10:21:05
03
branomelis napísal:
Tu je jednoduchý článok zaoberajúci sa dĺžkou kľúk.

https://rotorbike.com/en-eu/blog/what-is-the-best-crank-length-for-cycling.html

Pri podvedomom snažení udržať rovnaký výkon ktorý človek dáva na dlhších kľukách sa na kratších musí v strmých pasážach omnoho viac silovo namáhať. Mne sa tak podarilo slušne preťažiť kolená, keď som sa mesiac pokúšal jazdiť kratšie kľuky.

Hlavne treba dĺžku kľúk jazdiť proporčne k postave a nie podľa trendov.


aj tom tvojom clanku pisu, ze

"Shorter cranks can be beneficial if you experience back or knee pain when riding. This is because the shorter length reduces the load on your hip flexors and joints."

Treba tym kratsim klukam prisposobit styl slapania a neostavat v starych kolajach (toto som vzdy slapal na takom prevode, tak zaradim ten).
29.01.2024 - 10:22:52
01
Ja mam teraz 170mm a prezujem na 160mm nech netaham pedale stale po zemi. A tam kde nevladzem teraz, nebudem vladat ani v buducnosti. Zosadnem, potlacim a budem pozerat prirodu a aj o tom je jazda v lese ?
29.01.2024 - 10:25:09
02
Duck1980 ja ked nevladzem a zosadnem, tak ani na prirodu neostane, max. pod predne koleso pozeram a klajem :-D
29.01.2024 - 10:26:37
07
Biomechanika je u kazdeho ina, sa vobec neda zovseobecnovat, ze 170 je lepsie ako 175. Vzdy to tak bolo a bude. A Brano sice pisal o vykone, ale podla mna myslel silu. A presne ako Brano pise, zabudnite na kadenciu 80 v realnom terene. Nebude vam stacit ano 28/52 :)

Dalsia vec .. 5mm kratsie kluky a 5mm vyssie sedlo. Aspon u mna to tak bolo. Mne inak vobec 170tky nevyhovuju.

Inak si nemyslite, ze ked date kratsie kluky, ze budete menej chytat korene. Neplati to vzdy. Napr. lacnejsie Shimano ma 170 aj 175tky rovnako dlhe, len inde vyvrtany otvor. Ano, pedal bude vyssie, ale kluka ostane rovnaka a vesele bude chytat kamene :) Aj tak staci nafukat o 10psi viac tlmic a hned to bude vyssie :lol:
29.01.2024 - 10:30:53
03
branomelis Ja som si pri čítani hneď spomenul, na dve - tri stojky čo dávam pravidelne a keď si predstavím, ako lámem prevod na Chatu pod Suchým, keď idem občas tu hnusnú stojku, alebo Saračníky, kde to ukazuje nad 25-28 % tak sa mi nechce experimentovať s kolenami veru.
29.01.2024 - 10:35:00
00
K tomu chytaniu koreňov, tam viac zaváži BB drop sám to vidím dva bajky, jeden ho má vyššie a druhý nižšie. Na jednom som škrtol pá krát za rok a na druhom, kľuky vyzerajú, no hrozne, mne stačí, keď idem kdesi kamenisté, kde si treba prišliapnuť, taký Taipan a jedna radosť poškrtám aj keď nechcem.
29.01.2024 - 10:37:45
00
lto ale ty si konzerva, snad si necakal ze tebe bude nejaka zmena vyhovovat :D

(ja som presiel na 165mm a poskulujem uz po 160mm :D)
29.01.2024 - 10:41:37
03
Odporucam to video co som sem dal. 4 dlzky kluk pocitovo porovnane v rovnaky den na rovnakom biku a rovnakom okruhu niekym kto vie popisat co citi.
V skratke dlhsie kluky sa rozbiehaju pomalsie ale potom lepsie drzia rychlost. Su stabilnejsie, podobne ako sirsie rajdy. Su lepsie na silove slapanie a slapanie v stoji a pocitovo mal dojem ze jazdi rychlejsie. Kratsie kluky zatazuju trochu inak pohybove ustrojenstvo a su pohodlnejsie. Slapanie s nimi je viac na frekvenciu.
Vo vysledku by na singlespeed kde treba drzat rychlost a dost dupat silovo i v stoji bral urcite dlhsie kluky. Na bikepacking kde ide o celodenne pohodlie a pohodovejsie tempo by bral kratsie kluky.
29.01.2024 - 10:47:02
12
Dosť dobrým dôvodom pre kratšie kľuky môže byť aj stav/tvar bedorvých kĺbov a flexorov resp hip impingement...
thumb_up0thumb_down
29.01.2024 - 11:09:04
00
Veď to nič. Ja som rád, že sa táto debata rozprúdila, lebo aj ja som podľahol krátkym kľukám hlavne kvôli nebezpečnému pedal striku, ktorý je tu v okolí napríklad na takom Taipane nočnou morou. Ale každý človek je iný a aj tie kľuky treba voliť s ohľadom na to. Samozrejme, že 170ky mám odložené a možno ešte prídu na rad. V čase keď som ich skúšal som sa liečil z boreliózy a tá ide rada aj do kĺbov a citeľne silnejšia potreba tlačiť na pedál urobila to, že som skončil potom 2 týždne jazdiť len roviny okolo priehrady, aby som sa dal dokopy. Do toho som teraz prešiel na high pivot a tam zas úvahy ako to minimálne watty žerie...no...realita je iná. Bicykel do kopca lezie ako želva a vyhýbam sa jazdeniu so starou partiou, lebo do kopca buď zaostávam, alebo musím zas na to viac dupať.

Okrem toho sa dá telo aj navyknúť na nové podmienky dĺžky kľúk a samozrejme nezabudnúť ako bolo spomenuté na výšku sedla.

Johnny80
Stupák na Saračníky zásadne obchádzam cez Taipan. Ja musím jazdiť len po trailoch, zvážnica je len povinný presun v tempe.
29.01.2024 - 11:12:57
00
keyboard_arrow_up