3. zvazit dlzku fixacie, dnes sa javi dlhsia ako vyhodnejsia, pokial nie je v plane predcasne splatenie. (za predpokladu, ze ECB bude dlhsie prestrelovat inflacny ciel ako rataju financne trhy.)
20.02.2024 - 08:41:03
00
Ja sa na to pozeram pragmaticky. Pokial mam nasetreny vacsi obnos penazi a neplanujem ich v blizkej dobe pouzit, tak si zvazim, ci mi tie peniaze vedia zarobit viac ako stracam na urokoch hypoteky. Ked vedia zarobit, neriesim predcasne splatenie, ked nevedia, riesim bud mimoriadnu splatku alebo full vyplatenie hypo (k datumu fixacie je to vzdy bez pokuty).
20.02.2024 - 09:26:11
00
milos21 napísal:
stanos4 plne si uvedomujem, že teraz sa mi neoplatí pri tak nízkom úroku extra splácať, tie minulé som robil pri plnej znalosti tejto veci/pravidla :) Ja som uvažoval do budúcna, či pri čiastočnom znížení istiny si nepomôžem, keď budúci rok začiatkom leta budem mať už isto vyšší úrok. Uvažoval som ako píše Yogisz keď som mal voľné financie po všetkých tých presunoch na investičné účty a rezervnom sporení na sporiacom (ktorého som polku koncom minulého roka vložil do menových dlhopisov vo Finaxe a možno tak učiním aj tento rok, lebo zatiaľ nemám plánovaný výdavok), že si aspoň trochu znížim zadlženie keď môžem. Investovať lepšie by som ich vedel, ale už som nechcel úplne komplet všetky financie investovať do rizika :)


Tak chod do banky/skontroluj zakon/zmluvu - pri skonceni fixacie im vratis naraz kolko chces (napr tolko ako by si vratil na extra splatkach do konca fixacie) a pokracujes s novym urokom len na zvysok istiny. Dovtedy tie kese mozes dat ako som napisal napr na sporiaci ucet. Na 99.9% to nebude problem takto spravit ;)
20.02.2024 - 09:37:41
00
Na zivotnu poistku sa vykasli. Ta je vyhodna len pre poskytovatela. Pre teba v tvojej situacii je to nezmysel.

Predcasne splatky pri uroku pod 1% su tiez nezmysel. Akciove investicie teraz davali desiatky percent rocne a ty namiesto toho, aby si zarabal davas peniaze banke. Plus inflacia je povedzme 5%, ty mas pozicane za 1%. Zarabas na tom 4% rocne (je to zlozitejsi vypocet, ale ilustracne to nechajme takto). A namiesto toho, aby si sa z toho tesil, predcasne splacas, oberas sa tym o tento zisk a tesi sa banka.
Bohati ludia maju tiez hypoteky. Aj firmy a staty si beru uvery. Lebo sa to oplati.
Bezny clovek sa toho naopak boji a snazi sa rychlo splatit. A preraba na tom, ty si ukazkovy priklad.
Pri tej sume co ti ostava splatit je v principe jedno, co urobis. Rozdiely budu minimalne, zvlast ak sa bojis. Ak budes kludnejsie spavat bez hypo, splat ju a mas pokoj a usmev na tvari. Ak chces usetrit par sto ci tisic eur, nahadz si vsetky scenare do kalkulacky a presne si vies nasimulovat, ktory bude vyhodnejsi, vratane toho, ako sa budr v case hybat vynos z akcii. Ale sam pises, ze si zainvestovany "dost" na tvoj vkus. Cize sa zase priklanas bud ku predcasnym splatkam, alebo uplnemu splateniu. Tak daj na pocit a bud spokojnejsi. To za tych par eur potencialneho zisku stoji, nie?
20.02.2024 - 12:51:28
00
scarinko napísal:
A to mate odkial ze pomer splacania urokov vs istiny je takto linearny?
Zo zaciatku je vacsina mesacnej splatky tvorena urokmi a minimum ide na istinu a postupne sa ten pomer zmensuje az sa v urcitom case obrati.
Preto je vraj niekedy lepsie ostat v rovnakej banke aj s vyssim urokom ak uz mas za sebou viac rokov splacania ...

Ale tam nič lineárne nie je. Ten pomer sa mení ako si napísal. Ale funguje to podľa toho vzorca ako som napísal ja. On má úrok 1%, preto sa to zdá lineárne medzi dvoma splátkami a splátka úroku je nízka, väčšina ide na splátku istiny.
Pre názornosť ten istý príklad ale s úrokom 10% kde je to vidieť jasnejšie.
Hypotéka 100 tis, 10 rokov, 10% úrok.
Splátka 1 321,51 €
Prvá mesačná splátka pozostáva zo splátky úroku 100 000 x 10%/12=833.33€ a splátky istiny 1 321.51 - 833.33 = 488.18€
Druhá mesačná splátka pozostáva zo splátky úroku 99 511.82 x 10%/12=829.27€ a splátky istiny 1 321.51 - 829.27= 492.24€
Stá mesačná splátka pozostáva zo splátky úroku 25 362.08 x 10%/12 = 211.35€ a splátky istiny 1 321.51 - 211.35 = 1 110.16€
Sú drobné rozdiely medzi bankami, rôzne poplatky, k akému dňu sa počíta úrok etc. ale vzorec je v zásade vždy rovnaký. Pri rovnakej istine, dobe splácania a úroku (RPMN) je výška splátky +/- rovnaká a "dĺžka splácania v danej banke" nehrá žiadnu rolu.
20.02.2024 - 21:19:44
00
No ja ti neviem. Prvych 5 rokov urok okolo 5,4 tusim. Za tych 5 rokov z istiny sme zaplatili velky prd. Dalsie 3+2 roky bola prima 3% a 1,6% a tam sme splatili z istiny asi 3x tolko co vo VUB za rovnake obdobie. Nemam uz v hlave presne cisla ale ked sme prechadzali z VUB do Prima tak to bolo strasne ako malo bolo splatene. 🙁
20.02.2024 - 21:24:53
00
no ja ti neviem, mozno pointa bude v tom ze tie cisla v hlave nemas, a ludom co ti to tu polopate velmi nazorne vypisu, itak vyzera ze neveris? Ale tak co uz no. .txt zmenit na .ods a mozes sa hrat, ze co to znamena mat urok 5.4%.

Prílohy:

hypokalkulacka.txt [14.44 KiB]

20.02.2024 - 21:45:46
01
No tych prvych 5 rokov bolo komplikovanych. V tom bola aj ta podpora pre mladaych cize minus 3% ale len zo sumy 50 tisic. Brali sme 81tisic.
Ja si len pamatam ten splatkovy kalendar kde boli aj splatky rozdelene akym pomerom sa splacaju uroky a akym istina.
Zajtra sa mozno pohram. Dik
20.02.2024 - 21:50:11
00
milos21 napísal:
[
Joe70 takže pri refixovaní sa ti plný úrok počíta z istiny, z ktorej si už pôvodný úrok na začiatku hypotéky platil vo vyššom pomere k splatenej istine? No to je horšie ako som si myslel. Jaže sa to nejako ešte alikvotne prepočítava a upravuje k už zaplateným úrokom...

Celkom dobre nerozumiem ale zaplatené úroky s tým nič nemajú. Pozri si v splátkovom kalendári v tvojej zmluve aký bude zostatok istiny v čase keď ti skončí fixácia. A z tej sumy sa ti bude počítať nová splátka. Je jedno či zmeníš banku, ako dlho si splácal, koľko úrokov si zaplatil etc.
Ak som pochopil správne, mal si úrok 1%, hypotéku na 20 rokov a fixácia ti končí po 10 rokoch. Takže v tej dobe budeš mať splatenú skoro polovicu istiny. Hoď tú sumu do hocijakej kalkulačky, nastav si predpokladané % úroku, dĺžku splácania 10 rokov a uvidíš koľko budeš mesačne platiť. Plus mínus autobus ti každá banka vypočíta rovnakú splátku.
20.02.2024 - 21:50:41
00
Tak poďme na to
Dáme príklad že povedzme si bral úver s 5.4% na 100000 na 30r
Za prvých 5r by si zaplatil cca 7600 z istiny a 26000 na úrokoch

Teraz ideš refinanc pre jednoduchosť dám priemer za tých 5r 2.4% a pozrieme sa čo sa stalo

Za toto obdobie by sa ti jednak znížila splátka
A z istiny by si splatil niečo viac ako 14000 a na úrokoch "len" 10000

Schválne nepíšem názvy bánk, lebo je to irelevantné

Čiže áno, ak máš problém s pochopením zloženého úrokovania, tak to môže vyzerať ako nejaká mágia, alebo nekalá praktika banky alebo čokoľvek iné, no nie je to tak
Nenechaj sa unášať dojmami, nerozprávaj mýty a legendy ako rady zo skúsenosti
Zase na druhú stranu sa v tom možno niekto ďalší nájde a pomôže mu to

Edita: medzitým si sa rozpísal o podpore pre mladych s tým som samozrejme nepočítal
20.02.2024 - 22:03:48
01
tak niesom si isty, ako sa pocita bonus, ale predpokladam ze hypo sa rozdelila na 2 casti, 50k@2.4% + 31k@5.4%. A potom uz velmi lahko z toho harku vidno, kolko zaplatis (pridanie bonusu a farbicky niesu v tom co som pripol. Prvy riadok je na porovnanie 5.4% urok na celych 81k)

Prílohy:

Screenshot_2024-02-20_22-18-55.png
Screenshot_2024-02-20_22-18-55.png 80.02 KiB thumb_up0thumb_down

20.02.2024 - 22:20:51
00
Ok chlapci, skusim to niekde pohladat ale je to uz 15 rokov tak neviem ci nieco najdem. Nie je to v podstate ani na mna ale bol som spoludlznik samozrejme.
20.02.2024 - 22:33:08
00
Vsak vpohode, ale posledne 2 prispevky ti ukazali, ze tvoj vnem "na zaplakanie" bol "opravneny", vsak po 5r a ~22k zaplatenych klesol dlh len o ~9k. Ale tak funguju uroky.

A ony funguju "rovnako" aj opacnym smerom - preto treba (aj) investovat a nie drzat peniaze len vo vankusoch ked je ta moznost
20.02.2024 - 22:59:43
01
stanos4 to vizerá ako plán nechať to tak, už nič mimoriadne nesplácať, všetko investovať a rozhodnúť sa budúci rok podľa aktuálnej situácie vo svete, keďže pokuty by nemali byť :y:

Joe70 budúci rok v polke splácania budem mať splatených cca 2/3 z istiny. Fixujem po 5 rokov. Mal som prvých 5 rokov aj bonus pre mladých. Ad bonus, banky to počítali 2 spôsobmi. Zrovna moja ČSOB nevýhodne pre mňa, ak by som chcel refinancovať v inej banke, lebo ich spôsob menej splácal istinu. Ale detaily už neviem. U mňa to bolo 3,3% - 3% = 0,3% výsledný úrok, ostatné banky tie 3% počítali inak. Joe, nadomnou sa netráp, počítanie hypoték je pre mňa dosť neintuitívne a to sa považujem za zdatného v matematike, zatiaľ mi v tom nepomohla ani táto téma, proste vám verím :)
20.02.2024 - 23:22:54
00
milos21 https://365.bank/help/hypoteka/refixacia/ako-si-viem-znizit-po-skonceni-aktualnej-fixacie-urokovu-sadzbumesacnu-splatku-hypoteky-na-dalsie-obdobie

"Mimoriadnu splátku v ľubovoľnej výške môžeš bez poplatku zaplatiť v dátum refixácie hypotéky. Inokedy ti bude mimoriadna splátka spoplatnená v zmysle nášho sadzobníka"
20.02.2024 - 23:46:54
00
keyboard_arrow_up