Retaz preskakuje ked nesedi s ozubenim. Bud je dlhsia/vytahanejsia retaz alebo vymletejsie ozubenie. Ak mas vymenenu retaz aj kazetu tak ti retaz na kazete nema od nova preco preskakovat. To preskocenie je ked sa retaz po obvode pastorku posunie aspon o jeden zub vedla. Moze ti to skakat na prevodnikoch ak nemas narrow wide. Teoreticky sa moze rychlejsie vytahat retaz na zoslahanom prevodniku ale na 100km pochybujem ze sa to vytaha tak ze to zacne preskakovat na kazete. Alebo nemas vymenenu retaz ci kazetu. Alebo ti nepreskakuje retaz - mozes to mat zle nastavene a chce to radit ked nema. Mozu ti to robit zapadky na orechu ktore niekedy nezapadnu, atd.
28.02.2024 - 22:39:52
00
Tak skusim blizsie opisat, mozno to preskakovanie nie je. Problem nastava tesne po preradeni, mam pocit, ze prehadzovacka zaradi dobre, ale asi po takom druhom alebo tretom zasliapnuti po preradeni mi vzadu nieco hlasne pukne a citim mierne trhnutie v nohach, preto som si myslel, ze problem je styk retaze s kazetou. Ked dalej pokracujem v slapani na tom istom prevode uz je to ok. A idem na to vylucovacim sposobom. Retaz aj kazeta urcite vymenena je, sam som nove doniesol do servisu, pretoze som chcel vymenit na biku povodnu kazetu (CTM CS12) za novu XT, retaz tiez XT. Stara retaz tiez este nebola velmi vytahana nemala ani 0,75 ale pre istotu som uz isiel na novu, prevodnik bol v poriadku. Ostavaju moznosti ci je retaz spravnej dlzky a dobre otocena, ale taketo chyby by snad v servise nespravili. Ostava mi potom moznost toho zleho zapadania na orechu, co si spominal, ale to si sam neviem skontrolovat.
29.02.2024 - 08:21:54
00
aký maš naboj? už si to cistil rozoberal? daj foto... stavím sa že su zapadky zasrate bordelom a suche a občas to nezapadne na prvý pokus dobre.. alebo je tam už niečo aj rozomlete
29.02.2024 - 08:51:05
00
Naboj mam FH-MT410-B. Nerozoberal som ho, ja si na taketo veci netrufam, aj tu kazetu som dal radsej vymenit do servisu.
29.02.2024 - 09:38:50
00
ak ti aj trhne klukami tak je to jasne že orech, sam to nerozoberaj ,lebo sa vysype milion malých guličiek a dohromady to nedáš.. možes urobiť taký pokus
vytiahni koleso a polož na zem kazetou hore. tam kde sa kazeta otáča na naboji ten spoj a nastiekaj do neho WDčko a zároven to kazetou aby vsiaklo do orecha.. počuvaj zvuk zapadiek.. ak sa zmenil zvuk olej prešiel na spravne miesto a bude vytekaž za kazetou okolo tesnenia, pozeraj akej je farby.. nechaj pôsobiť, urob ešte raz a potom to nahod na ram a chod sa previesť.. čo to urobí daj vedieť, PS dj bacha aby si nezamastil kotúč. bud ho dobre zabal alebo ho domontuj pri striekaní!
29.02.2024 - 10:00:25
00
ok, dik za radu, asi to vidim na dalsiu navstevu servisu. Este otazka, v pripade, ze by to bol orech alebo nieco s nabojom, nerobilo by to počas jazdy v nejakych intervaloch opakovane? Lebo u mna je to (zatial) len bezprostredne po niektorom preradeni, potom uz je klud. Cize myslel som si, ze to len retaz nedosadne do pastorku spravne a silnejsim pritlacenim do pedalov ju tak akoby nasilu zatlacim a vyda to pri tom ten zvuk puknutia a mierneho trhnutia.


Naposledy upravil PeterK2 dňa 29.02.2024 - 12:26:46, celkovo upravené 1 krát.

29.02.2024 - 12:13:08
00
to ti bez vyskušania a počuvania neporadím, cez klavesnicu to nejde pojazdiť :) skusene ucho servisaka vie najsť problem, pokruti ,poprechadzuje ...
29.02.2024 - 12:20:40
00
Je zvlastne ze to robi len po preradeni. Ak je to zapadkami tak pri preradovani ides chvilu na volnobeh a potom zaberies kedy ti mozu preskocit zapadky. Skus opakovane slapat dozadu alebo ist na volnobeh a zaberat do pedalov ci ti to bude robit tiez - bez preradovania. Mozes dat bicykel na stojan a pozerat ako ti to bude radit pri toceni pedalov, ci ti spravne zapada retaz po preradeni. Ak nemas stojan tak to vies niekde zavesit za sedlo. Mozes pozriet ci je spravne retaz, ak sa pozries z praveho/vonkajsieho boku bicykla na retaz, tak by na nej nieco malo byt, logo, znacka, model retaze atd. Na kazdom clanku. Z druhej strany nic take nieje.
29.02.2024 - 12:37:51
00
Ahojte tiež mám problém so strieľaním reťaze. Pohon mám: Kľuky/prevodník 32T Shimano XT, prehadzovačka XT, kazeta SLX. DOteraz som mal reťaz Deore, no tá pošla, vymenil som ju za GX, ktorú som mal doma. V stojane všetko radí ako má, Pri pedálovaní však na najmenšom pastorku reťaz preskočí (asi). Skúšal som to aj pri ostatných pastorkoch, v stoji a nič. Iba na najmenšom to trhne. Bude SRAM-áckou reťazou na Shimano pohone?
MTB som jazdil minimálne od novoty, viac som trávil na graveli, podľa Garmin mám na MTB okolo 1200 km, takže kazeta, prevodník by mali byť úplne OK.

Prílohy:

IMG_4468.jpeg
IMG_4468.jpeg 343.76 KiB thumb_up0thumb_down

IMG_4469.jpeg
IMG_4469.jpeg 346.3 KiB thumb_up0thumb_down

13.03.2024 - 13:07:27
00
Spojku si akú dal na GX retaz?
13.03.2024 - 17:09:34
00
Ja v poslednu dobu menim pastorky nejak moc casto, neviem ci sla dole kvalita alebo je to bikom a retazovou linkou. Na Sunrace mi to striela na najmensom tak odhadom cca 1000km, dakedy ani nie mesiac. Shimano xt/slx mi vydrzi o nieco dlhsie ale tiez to nie je nejaky drziak. Alebo mozno tie zvlast pastorky maju slabsiu vydrz ako v sete s kazetou. Dva roky dozadu mi to proste vydrzalo citelne viac. Teraz minimalne dve kazety na rok a 4-6 vymen najmensich 3 pastorkov na kazdej.
13.03.2024 - 17:30:53
00
GX kovú rýchlospojku
13.03.2024 - 17:37:36
00
Teraz neviem, či to platí pre všetky SRAM reťaze, ale minimálne flattop nie sú kompatibilné s ničím, lebo majú väčšie tie rolničky v reťazi, čiže aj iný spacing zubov na pastorkoch a prevodníkoch. Možno by bolo dobré pozrieť, či aj tá GX reťaz je taká.
14.03.2024 - 11:35:56
01
tiež riešim tento problem kolegovi na bicykli ale tam to je isto zodrate ,,10kolečko,, pretože to začalo strielať po výmene reťaze

avšak popravde nechápem zmysel používať sram reťaz na shimano pohone ??‍♂️
však dám tam XT reťaz a ta výdrží 1500-3000km
14.03.2024 - 14:56:50
00
No, GX som našiel doma a Deore už bola na úplnom limite….chcel som jazdiť, tak som vymenil…ale objednal som XT medzičasom.
14.03.2024 - 15:29:45
01
keyboard_arrow_up