Pre trochu lepsie pochopenie co je Aladin a ako funguje dnesne predpovedanie pocasia, toto su vystrizky textu z SHMU webky ktory situaciu komplexnejsie popisuje. tu je aktualny vystup globalneho aj lokalneho modelu a tu cely naucny text

Najvýkonnejší počítač v Európe je v Európskom centre pre strednodobú predpoveď (ECMWF), kde sa na ňom počíta každý deň predpoveď počasia až na 10 dní dopredu.
Atmosféra je zmes plynov a jej vývoj sa riadi fyzikálnymi zákonmi, ktoré si väčšina z nás pamätá zo školy. Sú to zákony zachovania hmoty, energie a hybnosti. Problémom je matematické vyjadrenie týchto zákonov, ktoré je pre atmosféru veľmi zložité. Vývoj atmosféry je popísaný systémom parciálnych diferenciálnych rovníc. Znalosť týchto rovníc a stavu atmosféry v určitom momente sú dva úplne dostatočné podklady na výpočet predpovede počasia, ale len teoreticky. Najväčším problémom je fakt, že so súčasným poznaním nevieme rovnice atmosféry analyticky riešiť. Toto dokážeme iba približne, metódami numerickej matematiky na počítači.

Ak chceme atmosféru dostať do počítača, tak si musíme predstaviť, že celá atmosféra je zložená z hranolov. Veľkosť týchto hranolov v dnešných modeloch je asi 50km v horizontálnom smere a približne 1km v smere vertikálnom (pre takéto rozmery by bolo lepšie hovoriť o hrubších plátkoch šunky ako o hranoloch). Každému hranolu v počítači prináleží päť čísiel, ktoré reprezentujú teplotu, vlhkosť, tlak a smer a rýchlosť vetra. Celá atmosféra v určitom čase (napr. dnes 12:00) je takto reprezentovaná v počítači pomocou 40 miliónov čísiel. Atmosférický model je počítačový program, ktorý z týchto 40 miliónov údajov spočíta ďalších 40 miliónov čísel, ktoré reprezentujú atmosféru dnes o 12:10, potom z týchto nových čísel zráta ako bude o 12:20, potom o 12.30 a takto postupne s časovým krokom desiatich minút (desať minút je náhodne vybraný časový krok, veľkosť kroku záleží od veľkosti hranolov a platí pravidlo: čím menšie hranoly tým kratší časový krok) spočíta 40 miliónov čísiel, ktoré reprezentujú stav atmosféry pozajtra o 12.00. Z týchto čísiel sa potom vykreslia mapy, ktoré sa dajú k dispozícii synoptikom zodpovedným za vydávanie predpovede počasia.

Je prirodzené sa snažiť aby hranoly mali čo najmenší rozmer. Množstvo parametrizovaných javov je potom menšie a zemský povrch je presnejšie v modeli reprezentovaný. Model s menšími rozmermi hranolov presnejšie reprezentuje topografiu, ktorá je najdôležitejším faktorom pri určení priebehu počasia v jednotlivých regiónoch Slovenska.
Bohužiaľ súčasné počítače neumožňujú, aby globálne atmosférické modely (tie ktoré počítajú vývoj počasia na celej zemi) mali krok 10 km. Preto sa zaviedli do praxe tzv. modely na ohraničenej oblasti. Tieto počítajú predpoveď počasia pre vybranú oblasť (napr. Európu na obrázku 3) a ušetrený počítačový výkon sa použije práve na zmenšenie rozmeru hranolov na 10km prípadne ešte menej. Nevýhodou modelov na ohraničenej oblasti je nutnosť mať pred výpočtom predpovede k dispozícii výsledky z globálneho modelu, ktoré sa používajú ako okrajové podmienky a obsahujú informácie o stave vzduchu, ktorý vstupuje do oblasti cez okraje.

V súčasnosti sa na SHMÚ operatívne počíta predpoveď počasia modelom na ohraničenej oblasti ALADIN. Výpočet sa uskutočňuje na 10-tich výpočtových nódoch IBM Power 755 (10 x 32 procesorov Power7) 4 x denne a počíta sa predpoveď na 72 (alebo 60) hodín dopredu. Počiatočné a okrajové podmienky sú preberané z globálneho modelu ARPEGE z METEO France.
20.05.2024 - 09:17:04
22
Jezus: ani vcera im to nevyslo :) Hlasili na obed v Bukovej 5mm, a nic :D Ale nestazujem si :lol: Zajimave je, ze ale zaroven hlasili v Smoleniciach, ze nic. Ale mozno ina Bukova to je :D, este som nezistoval .
20.05.2024 - 09:20:05
00
asi maju na tom PC windows :lol:
vcerajsok tiez nedali. no a vikend v cechach nedal nikto - ani chmi, yr, meteoblue a to nebolo nic burkove
20.05.2024 - 09:27:24
00
Spolahlivost predpovedi, i na najblizsi den, prudko klesla v poslednych rokoch. Sledujem viac modelov pocasia a je to bieda teda. Najblizsie je foreca.com, ten ma trochu specialny mix model.
20.05.2024 - 10:00:49
11
Menia casy vystrah dost casto... Nevie ani SHMU, kde bude liat. Minuly tyzden som vertikutoval travnik, tak mi toto pocasie prislo vhod. V TN je za maj iba cca. 13mm zrazok (pricom 3/4 padli za tieto dva dni), co je zalostne malo.
20.05.2024 - 12:10:06
00
xy krát sa stalo, že sa valila búrka a zrazu sa rozpadla alebo zmenila smer ... poprípade sa z ničoho behom hodiny vytvorila ... takže predpovedať zrážky/búrky na danú lokalitu je dosť ťažké ono, čo i len na 2 hodiny dopredu ... skôr ma zarazilo par krát, že hlásili jasno (max 20% oblačnosť) a bolo úplne zamračené alebo naopak
20.05.2024 - 13:34:04
01
Búrka je lotéria
20.05.2024 - 14:08:47
00
U nas vcera nakolo hromoty a padli 3kvapky....tešil som sa zbytočne ze sa mi naplni potok aj nádrž
21.05.2024 - 08:39:04
00
u nas teraz zase poprsalo uz druhe rano :-)
21.05.2024 - 09:13:50
00
Vonku je paradne, uz mi zhasol aj satelit 😄

Prílohy:

Screenshot_2024-05-21-20-12-55-771_com.windyty.android.jpg
Screenshot_2024-05-21-20-12-55-771_com.windyty.android.jpg 150.35 KiB thumb_up0thumb_down

21.05.2024 - 20:13:37
00
encrypted-tbn0.gstatic.com
21.05.2024 - 20:16:11
09
Isiel som pred 18:00 von, pozeral som na radar aj na predpoved. Dazd tam bol okolo 18:00, blizil sa burkovy mrak. Sedime hodku, dve a nic.
Okolo 20:00 (asi) hovorim chalanom, pozerajuc na radar shmu: "Podme dnu, za chvilu bude prsat"
"Vies co, nepresunieme sa inde? Nenajeme sa?"
"Ved dobre, sak hladny som uz tiez"
Odchadzame z krcmy a este nic, ale ako miname trhovisko na Mileticke, tak citim, ze mi zacina kvapkat na hlavu, dam si nepremokavu bundu, co som si prezieravo zobral. Na krizovatke so Zahradnickou zacina celkom intenzivne prsat.
"Pome na kebab!" tak ideme na kebab vedla prezskej restiky. Kedze som tam nikdy nebol, nevedel som, ze to je len stanok, bez moznosti sadnut si. Chvalabohu vsak mali roztiahnutu markizu, tak sme sa schovali aspon pod nu :) Inak topanky aj nohavice mokre, ale nie premocene. Esteze som vzal tu bundu :)
21.05.2024 - 23:56:12
00
Medzi jednou a stvrtou rano si jeden zrazkovy system (tzv. kuprezak) povedal, ze nepojde z juhovychodu na severozapad ako zvysok frontu / prudenia, ale ze nam pride poprsat do BA zo zapadu na vychod: https://streamable.com/19tbyt :D
22.05.2024 - 11:40:23
01
tu zase celkom husto prsi aj ked na radare nic nieje. aj minuly rok sa mi stalo v praci - stojim pol hodinu pod strechou, leje, pozerame radar a siroko daleko nic. protiradarove zrazky :-D
22.05.2024 - 12:48:27
00
Kde je to "tu"? Lebo pozeram radar a nad dost velkou castou uzemia prsi.
22.05.2024 - 12:53:00
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Oblečenie a batohy)
keyboard_arrow_up