zacinate do toho moc vedy davat ... chodte si zajazdit radsej ...
21.08.2009 - 14:21:39
00
Trochu zaktualizujem (kedze dr. Vojtechovsky uz myslim pre KPO nerobi) .. toto su jeho stranky

http://www.ondrej-vojtechovsky.cz/


diiky, pozrem :idea:
21.08.2009 - 14:30:47
00
ja napriklad dycham na 90 % len ustami (bohuzial), kedy som v pasme ANP?

neblbnite s tym dychanim, minule tu niekto tvrdil, ze ANP zacina, ked: "zacinas dychat rychlejsie..."

organizmus prichadza do pasama ANP pri naruseni rovnovahy medzi tvorbou a odstranovanim laktatu a to je pri koncentracii 4 mmol.l-1 laktatu v krvi a to sa da zistit len odberom krvi pri zatazi a ked chce niekto do svojho treningu pouzit takyto vedecky pristup treba zajst k sportovemu lekarovi a minimalne si dat zistit svoju laktatovu krivku...ale to tu uz bolo spomenute


No, s vynimkou profikov, co su schopni jazdit Tour je laktatova krivka nie rovna ciara s prudkym vzostupom, ale postupne dvihana ciara, u malo trenovanych ani nejaky velky zlom vidno nie je. V podstate uz po presiahnuti pasma, ktore sa obvykle udava okolo 2mmol laktatu uz sa zacina dvihat spotreba kyslika, zacina sa spotrebovavat cukor vo svaloch a postupne sa pomer zacina zvysovat (to je to rychlejsie dychanie) az sa to dostane do fazy, kedy uplne prevladne spalovanie bez pristupu kyslika v najviac exponovanych svaloch, pricom cast laktatu sa odburava v menej exponovanych svaloch za pristupu kyslika. Kazdy to ma inak, ja dycham ustami uz pri AP, niekto mozno dokaze udychat nosom aj ANP, casto tep a dychanie nie je ekvivalentne znamym hodnotam AP/ANP .. tato metoda je sice veeelmi nepresna, rozhodne sa neda takto trenovat seriozne, ale moje dlhodobe pozorovania su take, ze pre bezne hodnotenie a bez pulzmetra pre hobika sa to pouzit da ( s pouzitim pulzmetra som si prahy odhadol pomerne presne v rozmedzi max. 3-5 tepov). 4mmol pre potreby trenovania su nie vzdy relevantne. Kto chce fakt seriozne trenovat, pre toho je laktatova krivka dolezita, ale podotykam, ze v tomto pripade je nutne si nechat zistovat krivku niekolkokrat do roka (a idealne nie podla tepu, ale podla vykonu), a dodrziavat treningovy plan stanovenny skusenym trenerom. A to uz je zataz , ktoru myslim nikto z nas nebude chciet akceptovat, pretoze nejde ani o to, ze by bolo nutne jazdit vela a tvrdo, ale velmi presne. Bez ohladu na to, ci vonku prsi, alebo prsi velmi , sa musi trenovat. Laktatova krivka v zavislosti na tepe sa meni v priebehu roka podla trenovanosti, aktualneho zdravia atd.
21.08.2009 - 14:31:16
01
zacinate do toho moc vedy davat ... chodte si zajazdit radsej ...

moja rec

ito, mne je to vsetko jasne, len nehovorte ludom, aby sa riadili tym, ako dychaju
21.08.2009 - 14:37:42
00
moja rec

ito, mne je to vsetko jasne, len nehovorte ludom, aby sa riadili tym, ako dychaju


Asi mas pravdu, na to je potrebne asi chapat pozadie toho celeho, mohlo by to sposobit uplne dezorientaciu, ako si kto co vysvetli. Treba jazdit :D
21.08.2009 - 14:43:08
00
na druhej strane ta veda (teoria) vysvetluje preco sa ludom co idu prvykrat na maratone startuju z druhej lajny a drzia tempo usmievajucej sa spicce prvych 500m v asfaltovom kopci chce zvracat :)

a myslim ze aj o tom bola otazka v prvom poste...

a riadit sa dychanim? hold ak mas nieco lepsie ako vypocitat si prahy podla 220-whatever vzorca s presnostou +- 20 tepov bez laktatoveho vysetrenia sem s tym ;)

este edit nech to nie je len teoria.

u mna sa metoda "ked uz nevladzes dychat nosom si na anaerobnom prahu" lisila od toho laboratorneho anaerobneho prahu o 5 tepov. podla mna celkom fair deal vzhladom na to ze to laboratorne vysetrenie stalo v tej dobe 80E...
21.08.2009 - 14:47:49
00
u mna sa metoda "ked uz nevladzes dychat nosom si na anaerobnom prahu" lisila od toho laboratorneho anaerobneho prahu o 5 tepov. podla mna celkom fair deal vzhladom na to ze to laboratorne vysetrenie stalo v tej dobe 80E...


Mal som to vcelku podobne. AP som mal asi cca o 3-4 viac ako som odhadoval, ANP som odhadol cca presne, ale skrze pulzmeter, odhadom podla dychania tych 5-6 viac. Ako to mam ale dnes ani srnka netusi.
21.08.2009 - 15:04:46
00
@pomer cesťák/MTB pri tréningu na MTB maratón

tu veľmi záleží na tom, aký celkový objem sa trénujúci chystá najazdiť a tiež koľko najazdil na MTB predtým. ak je to 1000 alebo 2000 km ročne a nemáš za sebou už solídne MTB skúsenosti - na cesťák by som pre maratónom ani nepozrel :) sám na to doplácam, asi 90% percent mojej prípravy na druhú MTB martón sezónu bolo na cesťáku a indoor. výsledok: v tejto sezóne priemer 1.27 pádu na 1 MTB pretek :cry: veľmi neodporúčam! ale zasa keď si tak ležím krvavý s dotrhaným dresom v kamenistom zjazde, je mi dosť jedno, aké mám tepy a ani s kŕčmi nie sú problémy.
21.08.2009 - 15:13:20
00
Zvyknut na krce ? No neviem... ked ich dostanem niekde na rovine, zjazde, miernom stupani tak to aspon nejako dokrutim rekreacnym tempom do ciela ale ked to pride v kopci kde nebodaj treba aj tlacit tak spravit krok je takmer nemozne. Ked zosadnem a chcem natiahnut sval na jednej nohe druha mi skoci do poriadneho krca a naopak. Vtedy je jedina pozicia v drepe a pozerat sa ako okolo teba frcia ostatni :)


ano na krce sa naozaj da zvyknut...vlastna skusenost...nie je to sice nic prijemne ale ked musis (chces) tak sa da vsetko...da sa slapat "cez ne"...zaklad je neprestat slapat a snazit sa z toho "vyslapat"...pravdaze zmena rytmus je nevyhnutna..aj zmena slapania (napr z. "tlacenia" na "tahanie" a pod)...ale da sa to...naposledy na horalovi som tak dokazal ist priblizne 10 km...do kopca aj z kopca...kym konecne neprestali...ale orgazmus to teda nie je :mrgreen: :mrgreen:
21.08.2009 - 15:17:08
00
Mna nastastie chytaju krce do lytok len v posteli. Na biku nie. Ja mam iny problem. Po nejakom case mi uplne odide energia a nevladzem ani stat. Ozijem ked vidim konecne nejaky pekny zjazd. Minuly rok som takto odisiel na greenbike mararone pri slapani z Limbachu. Po rovine som siel rovnako rychlo ako ostatni, ale kazdy kopec bol utrpenie.

Podobne, ale slabsie to bolo teraz na Stupavskom. Hore na BK som sice slapal, ale len zlahka na lahkom prevode. Cestou som vypil vsetku vodu a tuzobne ocakaval bufet na BK. Potom prisiel dlhy zjazd a ja som ziskal naspat priblizne povodnu poziciu.

Uvidim ako zvladnem zajtra dlhu na greenbiku. Na Pezinskej babe sa riadne obcerstvim a nebudem sa zbytocne hnat.
21.08.2009 - 15:44:05
00
@pomer cesťák/MTB pri tréningu na MTB maratón

tu veľmi záleží na tom, aký celkový objem sa trénujúci chystá najazdiť a tiež koľko najazdil na MTB predtým. ak je to 1000 alebo 2000 km ročne a nemáš za sebou už solídne MTB skúsenosti - na cesťák by som pre maratónom ani nepozrel :) sám na to doplácam, asi 90% percent mojej prípravy na druhú MTB martón sezónu bolo na cesťáku a indoor. výsledok: v tejto sezóne priemer 1.27 pádu na 1 MTB pretek :cry: veľmi neodporúčam! ale zasa keď si tak ležím krvavý s dotrhaným dresom v kamenistom zjazde, je mi dosť jedno, aké mám tepy a ani s kŕčmi nie sú problémy.


Peťo .. povinne budes so mnou jazdit pripravu na MtB .. dame si par zjazdikov a vyslapov, co mam uvedene v popise a budes ako rybicka jazdit :mrgreen:
21.08.2009 - 18:15:26
00
len som chcel povedat, ze ANP ma svoju definiciu a ta nema s dychanim nic spolocne, cize podla mna, ked sa niekto pyta na ANP, tak je vhodne spravne odpovedat, pricom netvrdim, ze nemozte pripojit aj podomacke zistenia...

ja dycham skoro stale ustami, cize prah si viem zistit podla toho v rozsahu asi 45-180 tepov...
23.08.2009 - 21:41:03
00
ak neudychas 45 tepov nosom tak mas nejaky problem (nadchu?) ;)
24.08.2009 - 02:04:08
00
len som chcel povedat, ze ANP ma svoju definiciu a ta nema s dychanim nic spolocne, cize podla mna, ked sa niekto pyta na ANP, tak je vhodne spravne odpovedat, pricom netvrdim, ze nemozte pripojit aj podomacke zistenia...

ja dycham skoro stale ustami, cize prah si viem zistit podla toho v rozsahu asi 45-180 tepov...


Definicia ANP vravi, ze zacina , ked sval zacne spotrebovavat viac kyslika, ako dokaze obehovy system dodat. Kyslik sa dodava krvou, takze mnozstvo kyslika, ktore je mozne dodat ovplyvnuje krvy obeh, cervene krvinky a prekvapujuco .. dychace ustrojenstvo.Spiroergonomicke vysetrenie zistuje prah ANP prave podla podielu vydychovaneho co2 a spotreby o2. Tento pomer sa v realite prejavuje aj prave dychanim :) Zistovanie ANP pre presne potreby cyklotreningu je skoro tak nepresne, ako vlastny odhad dychanim. A btw .. ja som pisal o AP, ktory aj spiro vysetrenim je zistit tazko ..

Ak dychas skoro stale ustami, napriklad vinou chronickej nadchy, alebo polypov alebo dalsimi zalezitostami, tak samozrejme sa to neda takto napisat, ale priznajme si, zdrave a normalne dychanie sa robi nosom. Inak si clovek koleduje o neustale problemy s dychacimi cestami. Mas urcite pravdu v tom, ze takto napisane informacie su zavadzajuce, ak clovek nema informacie ako to vlastne funguje,nema skusenosti,puzlmeter,atd,atd ... takze beriem spat :D Inak na ANP existuje nejaky Conconiho test, ten som raz skusal, ale moc mi nefungoval, asi to treba robit na cestaku :(

Hadat sa nechcem , ani zavadzat, natoz vyrabat diskusie o dychani :mrgreen: .. len som chcel poznamenat, ze ak clovek nema zavodne ambicie, ale chce sa zlepsit, tak sa da nieco aj svojpomocne dosiahnut. Hmm
24.08.2009 - 11:42:27
00
stax...ano,mam problemy,udajne pochadzaju z mladosti, z nejakeho urazu nosa

ito...ANP je dane koncentraciou LA v krvi a tak sa aj zistuje...priamou metodou /uz to bolo spomenute/, na spiroergometri ti zistuju spotrebu O2 a VO2max...a je normalne, ze na zasobovani svalov zivinami sa podiela aj dychaci system, netreba to hadam pisat ironizujuco...mozno si pisal o AP, ale niekto sa pytal na ANP
nespochybnujem nikoho vedomosti, ani nie som proti vlastnym zisteniam...mozu byt vhodnym doplnkom... :)
25.08.2009 - 16:59:20
00
keyboard_arrow_up