Jo a este sa niekedy zvykne povolit kufor na tretre :(


tie nastavenia pozriem az po GB...a uvidime, moze to byt aj v tretrach, lebo tam so si ich tiez trochu posuvala ale to vsetko bolo pred stu..... 8)
21.08.2009 - 10:37:22
00
brunos: kompresne ponozky nemyslim, ze pomozu, ako si napisal, zalahnutie v usiach moze byt priznak, ze nieco nie je v poriadku. Moze to byt tlakom krvi .. (mne sa to prejavuje napr. inak :D)
Dovod, preco ked ides sam, sa to nestane je pravdepodobne v adrenaline, ktory zvysi pulz .. ak clovek ide sam, obvykle ide na nizsim tepe, aj ked ide v tempe, proste je to ine. Vyssi pulz ale znamena aj vacsie naroky na krvny obeh, spalovanie energie, vo svaloch, ale nielen to. Zalahnutie v usiach, hucanie/busenie v usiach a potom pripadne potemnievanie videnia v perifernom uhle videnia ale obvykle naznacuju, ze nestiha srdce. Chce to pulzmeter a sledovat. Je kludne mozne, ze jednoducho dokazes (co naznacuje fakt, ze zacinas s maratonmi) dupat ako mamut 1.5hodiny. Co je obvykle prave doba, kedy organizmus skonci s cukrami vo svaloch (pri Tvojej trenovanosti).
S jazdenim .. to je velmi tazko povedat. Vobec nie je dolezite kolko km jazdis, ale kolko jazdis hodin, ako casto jazdis, ake tempo jazdis, kedy jazdis ako, a kam jazdis kedy a ako :D


Ito, myslim, ze si ma odhadol. V podstate mi ide o to aby som dokazal "dupat ako mamut" nie 1,5 hodiny ale 2,5 a na cielovej paske dostat krce... Da sa to riesit aj tak, ze absolvujem maraton v polovici vysledkovej listiny s usmevom ale potom budem mat vycitky, ze som do toho nedal vsetko... Viem, ze uplne vpredu nebudem nikdy ale chcem ist s pocitom, ze to co bolo bolo maximum a nie deprimovane stat 10 km pred cielom v krcoch a pozerat sa ako ma predbiehaju ostatni... Aky myslis, ze by mal byt pomer v treningu cesta/MTB ? A ci cely rok jazdit aj cestu alebo hlavne na jar pred "sezonou" ?
21.08.2009 - 10:58:58
00
Ito, myslim, ze si ma odhadol. V podstate mi ide o to aby som dokazal "dupat ako mamut" nie 1,5 hodiny ale 2,5 a na cielovej paske dostat krce... Da sa to riesit aj tak, ze absolvujem maraton v polovici vysledkovej listiny s usmevom ale potom budem mat vycitky, ze som do toho nedal vsetko... Viem, ze uplne vpredu nebudem nikdy ale chcem ist s pocitom, ze to co bolo bolo maximum a nie deprimovane stat 10 km pred cielom v krcoch a pozerat sa ako ma predbiehaju ostatni... Aky myslis, ze by mal byt pomer v treningu cesta/MTB ? A ci cely rok jazdit aj cestu alebo hlavne na jar pred "sezonou" ?


No, 2.5hodiny asi nezvladnes .. to by si musel trenovat strasne vela, ono sice obsah cukrov sa da treningom zvysit ale nie o moc. Da sa robit aj "cukrova dieta" .. par dni pred maratonom do seba pchat max. cukrov, ale ... na to treba tiez organizmus trenovat, jazdit bez cukrov a potom to jest .. a je to take .. hmm, diskutabilne.

V zasade mozes predlzit cas dupania, ak budes do seba cpat gely .. povedzme kazdych 45 minut nejaky fajny .. PowerBar alebo CarboGel a tak. Mozno to pomoze. Ja osobne by som ale to videl na jazdenie podla pulzmetra a znizis trochu tep ... potom vydrzis viac.

Ak chces trenovat, a jazdit taketo trasy do 2.5hod, tak potom trenovat anaerobny prah. Zdvihne Ti to silu a prah tak, ze pri sucasnom tepe pojdes rychlejsie na mensie mnozstvo cukrov.

Kolko a ako trenovat , na to Ti neviem odpovedat, pretoze to zalezi od toho, kolko tomu chces venovat casu (a pokial ta to chyti, tak tomu potom zacnes davat mozno viac ako chces).Obvykle ale plati, ze zaciatkom sezony sa jazdi zlahka objem (cestak je vyhoda) po asfalte, a potom sa zacne jazdit tvrdsie. Velmi dolezita je regeneracia a to, aby Ta to bavilo a mal z toho radost.

Este je mozne skusit prejst ten maraton prave za tych 1.5hodin :mrgreen:
21.08.2009 - 11:21:30
00
Takze sa utvrdzujem v tom, ze treba poznat moj ANP a potom tomu prisposobit trening so sledovanim PF.
S tymi gelmi to prehanat nebudem ale skusim.
A asi podstatne je mat z toho radost - tu mam stale okrem 15 minut ked som v krcoch :)
21.08.2009 - 11:44:57
00
Takze sa utvrdzujem v tom, ze treba poznat moj ANP a potom tomu prisposobit trening so sledovanim PF.
S tymi gelmi to prehanat nebudem ale skusim.
A asi podstatne je mat z toho radost - tu mam stale okrem 15 minut ked som v krcoch :)


V zasade plati, ze ked prestavas stihat dychat nosom, uz sa dostavas do pasma ANP.
S krcmi neviem poradit, nikdy som ich nemal, ale podla skusenosti inych, casom si na krce viac zvyknes a pojde to aj s nimi :mrgreen:
21.08.2009 - 13:06:52
00
Ak chces trenovat, a jazdit taketo trasy do 2.5hod, tak potom trenovat anaerobny prah. Zdvihne Ti to silu a prah tak, ze pri sucasnom tepe pojdes rychlejsie na mensie mnozstvo cukrov.

vies este napisat nieco (par viet) o tom anaerobnom prahu? pripadne skusim google... :)
a este "mravce alebo mravcanie " v nohach je predzvest krcov?
21.08.2009 - 13:07:50
00
link ktory nesklame :)

http://www.kpo.cz/fyziologie/fyziologie.htm
21.08.2009 - 13:25:39
00


Trochu zaktualizujem (kedze dr. Vojtechovsky uz myslim pre KPO nerobi) .. toto su jeho stranky

http://www.ondrej-vojtechovsky.cz/
21.08.2009 - 13:26:40
00
V zasade plati, ze ked prestavas stihat dychat nosom, uz sa dostavas do pasma ANP.
S krcmi neviem poradit, nikdy som ich nemal, ale podla skusenosti inych, casom si na krce viac zvyknes a pojde to aj s nimi :mrgreen:


Zvyknut na krce ? No neviem... ked ich dostanem niekde na rovine, zjazde, miernom stupani tak to aspon nejako dokrutim rekreacnym tempom do ciela ale ked to pride v kopci kde nebodaj treba aj tlacit tak spravit krok je takmer nemozne. Ked zosadnem a chcem natiahnut sval na jednej nohe druha mi skoci do poriadneho krca a naopak. Vtedy je jedina pozicia v drepe a pozerat sa ako okolo teba frcia ostatni :)
21.08.2009 - 13:30:14
00
Ak chces trenovat, a jazdit taketo trasy do 2.5hod, tak potom trenovat anaerobny prah. Zdvihne Ti to silu a prah tak, ze pri sucasnom tepe pojdes rychlejsie na mensie mnozstvo cukrov.

vies este napisat nieco (par viet) o tom anaerobnom prahu? pripadne skusim google... :)
a este "mravce alebo mravcanie " v nohach je predzvest krcov?


Ako pisal stax:
http://www.kpo.cz/fyziologie/fyziologie04-1.htm
http://www.kpo.cz/fyziologie/fyziologie04-2.htm
http://www.kpo.cz/fyziologie/fyziologie04-3.htm
http://www.kpo.cz/fyziologie/fyziologie04-4.htm

Na tom novom webe to je niekde v pdf, ale link neviem.

Mravencenie svalov je myslim signal, ze sa vo svaloch minul cukor a pripadne dalsia zataz by mohla viest ku krcom z pretazenia (ale nemusi).
21.08.2009 - 13:30:53
00
mravencenie by som ja zvalil na nedostatocne prekrvenie(napriklad prilis dotiahnutymi tretrami)... toto asi o cukre prilis nebude.


Naposledy upravil stax dňa 21.08.2009 - 13:34:49, celkovo upravené 1 krát.

21.08.2009 - 13:33:22
00
Zvyknut na krce ? No neviem... ked ich dostanem niekde na rovine, zjazde, miernom stupani tak to aspon nejako dokrutim rekreacnym tempom do ciela ale ked to pride v kopci kde nebodaj treba aj tlacit tak spravit krok je takmer nemozne. Ked zosadnem a chcem natiahnut sval na jednej nohe druha mi skoci do poriadneho krca a naopak. Vtedy je jedina pozicia v drepe a pozerat sa ako okolo teba frcia ostatni :)


Viem .. z rozpravania starych skusenych harcovnikov :D .. podobne skusenosti a casom uz schopnost slapat aj s krcami. Viem aj o cloveku, co odjazdil skoro cely maraton s krcami v oboch stehnach (Svajciarsky Grand Raid Cristal). Ja si to dost dobre predstavit neviem, pretoze cas od casu sa mi stane v posteli , ze dostanem krc do lytka a to som rad, ze to vobec prezijem :mrgreen:
21.08.2009 - 13:34:13
00
mravencenie by som ja zvalil na nedostatocne prekrvenie... toto asi o cukre prilis nebude.


Asi mas pravdu ... nejak si neviem presne vybavit ten pocit .. v kazdom pripade to bude asi uz v oblasti prilisneho zatazenia. V takom pripade pomaha len jedno .. zacat viac dupat :mrgreen:
21.08.2009 - 13:36:26
00
V zasade plati, ze ked prestavas stihat dychat nosom, uz sa dostavas do pasma ANP.

ja napriklad dycham na 90 % len ustami (bohuzial), kedy som v pasme ANP?

neblbnite s tym dychanim, minule tu niekto tvrdil, ze ANP zacina, ked: "zacinas dychat rychlejsie..."

organizmus prichadza do pasama ANP pri naruseni rovnovahy medzi tvorbou a odstranovanim laktatu a to je pri koncentracii 4 mmol.l-1 laktatu v krvi a to sa da zistit len odberom krvi pri zatazi a ked chce niekto do svojho treningu pouzit takyto vedecky pristup treba zajst k sportovemu lekarovi a minimalne si dat zistit svoju laktatovu krivku...ale to tu uz bolo spomenute
21.08.2009 - 13:53:09
00
alebo spiroergometriou -> ktoru si vo velmi zjednodusenej forme mozes odmerat ako pise lto...
21.08.2009 - 14:10:12
00
keyboard_arrow_up