Pomaly uplynie rok čo jazdim na LP Xcontrol 310. Biku nemám čo vytknúť, ale asi je najvyšší čas urobiť poriadok s jedinou vecou ktorá mi vadí a to sú brzdy. Bike je osadený brzdami Formula K 18 a kotúčmi Formula 160/160. A čo mi na nich vadí ? Od začiatku sú brzdy dosť gumové tz. brzdná sila sa dobre dávkuje, ale niekedy by som uvítal ostrejší nástup a rýchlejšiu reakciu. Na to že sú lenivšie sa dá zvyknúť, ale čo mi neskutočne vadí je, že ak sa čo i len trošku namočia kotúče tak brzda začne kvičať až do takej miery, že rezonuje celý bike. A samozrejme ich brzdný účinok je mizerný. Problém sa neodstránil ani po výmene zadných doštičiek za sintrované Jagwire. Takže uvítal by som vaše skúsenosti, či je tento problém nejako riešiteľný, alebo odporučiť výmenu. A ak výmenu tak za čo. Moja požiadavka pri výmene je : Ostrejší chod, váhovo porovnateľné s Formulami. Jazdil som cca 1 rok SH XT 09 tak tie poznám.
28.09.2009 - 23:39:44
00
ak chces ostrejsi chod ,chod do elixirov..alebo vymen kotuce za 180 ky a daj tam ine platne
29.09.2009 - 07:25:14
00
ohladom toho piskania ma napadlo podobne: skus vymenit kotuce za ine.
ohladom chodu musia radit iny. ja mam SH a tie si ako pises jazdil, takze vies co a ako.
29.09.2009 - 07:49:45
00
kamoš (nick: kocnere ) jazdí K 24 ktoré by mali byť konštrukčne rovnaké ako K 18, ibaže sa dá na nich nastaviť tvrdosť ..vraj je to možné dorobiť aj na K18, skús napísať dotaz na: office@slovkolex.sk oni robia servis aj predaj ND, (alebo napíš na nick: kocnere , on to zisťoval ...), vraj to nie je drahé. To pískanie nepomôžem ... jemu pískajú tiež no je to len jemný zvuk ... ale výmenu kotúčov by som neriešil ..skôr výmenu platničiek ...
Ja som práve včera vymenil Shmimano LX za Avid Elixir ... uvidím keď sa zabrzdia či bude ich chod ostrejší.
29.09.2009 - 08:16:00
00
som celkom zvedavy na tvoje riesenie dodo ... a to som o dost tazsi ;-] ale pravdu povediac skoro vzdy ma tie brzdy nakoniec uspokojivo ukocirovali ;-]- sila zvyku co a ako urobit aj ked obcas ako teraz v sobotu dobrzdujem ramenom na strome ;-]]]
29.09.2009 - 08:25:45
00
to co popisuješ není typické pro Formuly, něco je špatně :-) spíš všechno.
zvuky bude problém v destičkách a kotoučích - skusil bych odmastit kotouče, a dát nové desky, určitě ne sintr, ty sou tvrdší, mají pomalejší nastup, víc snesou, pomaleji se sjíždí a po zahřátí brzdí možná líp, ale myslím že organiky udělají lepší službu,
houbovytý chod není pro Formuly taky typický, takže nechat někde pořádně odvzdušnit - je to pakárna, ale když se to udělá pořadně budeš spokojený.
A ke kotoučům :D na to ježdění v těch vašich " rovinách" bych dal dopředu určitě 180mm.
Vyměnit brzdy můžeš vždy, pokud se k tomu rozhoupeš, protože když vše spočítaš tak ten servis + kotouče + desky zrovna levný nebude, doporučil bych Avid Elixír R celkem levné, ostré brzdy s tvrdou pákou
29.09.2009 - 08:27:16
00
jazdim spominane formuly uz druhu sezonu a ani jeden zo spominanych problemov som este nemal, je pravda ze jazdim v predu 180kotuc, mam 80kg zastavim vzdy kde chcem, takze najskor to bude ako pise kubad, niekde bude problem
29.09.2009 - 08:53:18
00
Tvoje požiadavky pri výmene by mohli splniť Formula The One 8)
29.09.2009 - 09:32:22
00
Tiež by som povedal že niekde je chyba.
Formulácky kotúč po namočení píska dosť aj mne, neberiem to ako chybu, ale ako feature... po zjazdení dám asi XT na skúšku. A to je záležitosť kombinácie kotúč/platničky/mount.
Neubrzdili ma len raz (Poráč :D) a to na asfalte a preto, lebo som nemal tušáka, že žlté výkričníky na asfalte patrili mne a signalizovali prudkú pravú točku v drsnom zjazde (ktorý som nič netušiac letel tesne pod 60 km/h) ... dobrzďoval som o stromy do protikopčeka, ale to bolo aj o tom, že ak by som zabrzdil ktoroukoľvek brzdou ešte trošku viac, letí zadné do šmyku, alebo tuleň cez predné. Za takých okolností - neodhad situácie a vlet ako blbec neprimeranou (násobne neprimeranou!) rýchlosťou do problému by som ale mal problém zákonite vždy s akoukoľvek brzdou, zastaviť to na tak krátkej dráhe je fyzikálna nemožnosť, a tak môžem byť rád, že sa to zaobišlo bez zranenia a poškodenia stroja.
29.09.2009 - 09:33:23
00
to co popisuješ není typické pro Formuly, něco je špatně :-) ..... - skusil bych odmastit kotouče, a dát nové desky,.......
houbovytý chod není pro Formuly taky typický,..... pořádně odvzdušnit......
A ke kotoučům :D na to ježdění v těch vašich " rovinách" bych dal dopředu určitě 180mm.
Vyměnit brzdy můžeš vždy,......doporučil bych Avid Elixír R celkem levné, ostré brzdy s tvrdou pákou
Dik vsetkym za odpovede. Skusim vseobecne reagovat na Kubatov prispevok ten to to asi popisal komplexne.
1. Skusim odvzdusnit a uvidim
2. Doštičky su rôzne ( predna original, zadna Jagwire ) a piskaju obe
3. 180 kotuc predpokladam zvysi ucinnost ale vymena pripada do uvahy len ak tie brzdy piskat nebudu
4. Akekolvek upravy a servisne zasahy odmietam ( vynalozene financie vrazim skor do novych )
29.09.2009 - 11:46:31
00
Dodo, ak chces odstranit piskanie a pod., tak nedavaj sintrovane oblozenie, to skor situaciu len zhorsi. Skus organiku a teda osvedcenu klasiku - modre BBB. Tie maju nizku hlucnost (mne snad nikdy nepiskali) a brzdia obstojne. Ak nepomoze oblozenie, tak jedine zmena kotuca za iny profil a znacku.
29.09.2009 - 11:54:50
00
modre bbb by som nedaval ked sa zohriali brzdili biedne. :!: na saintovych prasatkach ;)
29.09.2009 - 12:01:04
00
Roman dik za tip. Kedze predne su uz zrele ne vymenu skusim zalozit BBB.
BBS-66S su spekane
BBS-66 su organicke
aspon tak som to pochopil :)

Prílohy:

Komentár súboru: spekane
dp_bbs66s.jpg
dp_bbs66s.jpg 4 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: organicke
dp_bbs66.jpg
dp_bbs66.jpg 6.22 KiB thumb_up0thumb_down

29.09.2009 - 12:19:07
00
S tymi Formula Oro K brzdami je to divne...Ja mam K24 a Lucka K18.Rozdiel okrem farby som na nich nenasiel,ale chod maju uplne iny-ja mam vecne makky,hubovity chod-ako popisujes ty a Lucke zaberaju pekne tvrdsie.Odmastnoval som kotuce,vymienal dosticky,odvzdusnoval-nepomaha.Ktosi mi davnejsie spominal,ze oro k maju maksie hadicky,takze to pripisujem tomu.
Moje dalsie brzdy budu Elixiry,super zaberaju,davkuju,chytaju packy...okrem nich su v poradi F The One :y:
29.09.2009 - 12:24:19
00
mal som modre aj sintrovane ,tie mi dlhsie vydrzali a po zohriati lepsie brzdili,aje tebe budu asi piskat
:?:
29.09.2009 - 12:26:47
00
keyboard_arrow_up