Cca 350€ pripadne ak sa oplati tak daco dosetrim
Ta S95 ma pre mne mali opticky zoom sem tam treba priblizit aj viac
25.12.2010 - 21:02:09
00
Opticky zoom ale nema nic spolocne s priblizenim objektu ... inak povedane, fotak s optickym zoomom 8x moze priblizit viac nez fotak s optickym zoomom 12x .. zoom je len pomer min. a max. ohniska objektivu,ohnisko je to, co hovori o priblizeni a vyrobcovia to uspesne taja a miesto toho blbnu ludi zoomom a crop faktormi :envy:
25.12.2010 - 21:22:41
00
Cize co presne mam teda pri parametri fotaku pozerat aby som vedel ako najviac dokaze dany objekt priblizit?
Dik
25.12.2010 - 21:56:59
00
ohniskovú vzdialenosť, tú však tiež neuvádzajú všetci rovnako, najlepšie je si pozrieť údaj "ekvivalent 24x36" alebo "full frame ekvivalent" alebo niečo podobné a ten porovnať. (resp ho do tohto tvaru prepočítať, pri zrkadlovkách resp ich objektívoch je to celkom jednoduché, pri kompaktoch môže byť blbšie ak nepoznáš crop. - vzorec je jedonduchý, crop krát udávaná ohnisková vzdialenosť = full frame ekvivalent). kde od 10 do povedzme 40 sú široké sklá, vyššie do povedzme 100 portrétove a makro a podobne a ešte vyššie už teleobjektívy. )

na druhú stranu kompakty zvyknú mať najnižšiu ohniskovú vzdialenosť podobnú takže väčšinou stačí aj údaj zoom aspoň na približné porovnanie.

snáď som to napísal dosť zrozumitelne :geek:
25.12.2010 - 23:33:14
00
ma z vas niekto Olympus e-pl1 ? bodli by mi nejake prakticke skusenosti z vozenia na biku. mam dilemu ci kvalita fotiek stoji za obstaru s vacsim a tazsim fotakom (e-pl1 vs lx5)...
26.12.2010 - 09:40:22
00
Steju: zial crop faktor nema nic spolocne s priblizenim .. dlho mi trvalo, nez som rozkodoval to cele okolo toho (kedze dlhsie uvazujem o kupe tele), pretoze som si do toho plietol este dalsie veci (z dalekohladu,reflektor vs. refraktor). Bohuzial, ak ma kompakt uvedene ze ma rozsah pri prepocte na kinofilm do povedzme 300, tak to len znamena, ze vyrez bude ako na kinofilme (uhol vyhladu), ale priblizenie nebude ani zdaleka 300 ... inak je fakt, ze na tych kompaktoch plus-minus je to podobne, ale sem tam sa najde kus, kde to odrbavaju.

FoXo4: no bud priamo ohniskovu vzdialenost objektivu, alebo ak to tam nie je, tak prepocet max. ohniskovej vzdialenosti na kinofilm / crop faktor chipu toho fotaku = max. ohnisko objektivu, ale ako napisal Steju, tak ak sa nijak vyznamne nelisi velkost chipu a rozsah uvedeny pre dany fotak, tak sa da orientovat podla udaju o zoome. Ovsem ale plati, ze nie je zoom ako zoom, pretoze casto nema vyznam vobec brat fotak, ktory ma o malicko , ale viac vacsi zoom, ale kvalita je udesna. Pretoze fotku este , ak je kvalita dobra mozes zvacsit, ale ak je obraz neostry, rozpity, a inak zpotvoreny, tak tazko uz s tym dalej nieco spravis.Nehovoriac o tom, ze cim vacsie priblizenie, tym viac vzrastaju naroky na svetlo a kompakty potom nie su schopne fotit dobre, ked nie je poriadne svetlo. U takeho maleho kompaktu nema vyznam ist dalej nez 10x (obvykle udavane .. do tych 200 v prepocte), u lepsich kompaktov 400 mozno. ( 400 je ale stale realne tak do 150 ohnisko).

edit: hadam som to napisal aspon nejak zrozumitelne :wasntme: , pripadne ma niekto znalejsi opravi ^_^ v nepresnostiach.
26.12.2010 - 20:25:49
00
A aky kompakt by si teda odporucal do tych 350 ojro?
Dajme tomu ze bude mat aj zoom 5 nie viac. Proste aby to bol sikovny fotak co sa tyka kavlity fotiek:)
26.12.2010 - 20:41:02
00
nebyť tej požiadavky na zoom, tak sony hx5
26.12.2010 - 20:59:41
00
Steju: zial crop faktor nema nic spolocne s priblizenim .. dlho mi trvalo, nez som rozkodoval to cele okolo toho (kedze dlhsie uvazujem o kupe tele), pretoze som si do toho plietol este dalsie veci (z dalekohladu,reflektor vs. refraktor). Bohuzial, ak ma kompakt uvedene ze ma rozsah pri prepocte na kinofilm do povedzme 300, tak to len znamena, ze vyrez bude ako na kinofilme (uhol vyhladu), ale priblizenie nebude ani zdaleka 300 ... inak je fakt, ze na tych kompaktoch plus-minus je to podobne, ale sem tam sa najde kus, kde to odrbavaju.



ups tak to sa ospravedlňujem, musím priznať že na kompakty veľmi expert niesom a myslel som že to bude fungovať ako pri zrkadlovkách :$
26.12.2010 - 21:49:00
00
A aky kompakt by si teda odporucal do tych 350 ojro?
Dajme tomu ze bude mat aj zoom 5 nie viac. Proste aby to bol sikovny fotak co sa tyka kavlity fotiek:)

pouzivanu zrkadlovku:) za tu cenu dnes kupis napr 450D so setakom
27.12.2010 - 11:40:24
00
chlapi ! kompakt chcel ziadnu kravu zrkadlo :tmi:
tiez nieco take zvazujem... nasiel som vysavac samsung:)
http://www.hej.sk/digitalne-foto/obchod/1220291/samsung/samsung-ec-ex1-cierny/
vyborne parametre objektivu...foto bez blesku v chate velice dobre, az som bol prekvapeny
len bez hladacika a tu znacku moc nemusim :P
27.12.2010 - 11:46:22
00
pouzivanu zrkadlovku:) za tu cenu dnes kupis napr 450D so setakom


Ano to mi je jasne zrkadlovku by som bral najradsej ale ako som pisal potrebujem kompakt ktory si viem strcit do kapsicky atd a nie nosit otroka ktory by mi nosil tu zrkadlovku :D
27.12.2010 - 23:50:28
00
V NAY maju teraz daku akciu na splatky bez navysenia ale tovar musi byt nad 500 ojro. Tato akcia mi dala chrobaka do hlavy, ze ak by mi teda dali splacat fotak tak by som asi zobral NikonD5000 co by mi hadam malo ako zaciatocnikovi stacit :)
Skoda len ze ho maju len s jednym objektivom a nemaju set s 2 pripadne to nemaju na stranke.

Ak mi nedaju tak budem musiet kupit kompakt a bude to:
http://www.pixmania.sk/sk/sk/7984250/art/panasonic/lumix-dmc-fx700-eierny.html#pix-review

Tu na Pixmanii ma potesila cena ale uz ked som ho dal objednat mi vyskocila akasi 40 ojrova dodatocna zmluva na dake reklamacie, vratenie penazi ci co + postovne co vychadza na cca 370 a to je uz celkom dost :) Tak snad sa podaria tie splatky :D
09.01.2011 - 23:34:20
00
ups tak to sa ospravedlňujem, musím priznať že na kompakty veľmi expert niesom a myslel som že to bude fungovať ako pri zrkadlovkách :$

Ja som v tom mal taky hokej, ze trvalo teda dost dlho, nez som sa zorientoval :(
http://www.digital-photography-school.com/crop-factor-explained
10.01.2011 - 14:07:41
00
Ten Lumix vyzera dobre :nod: .. akurat zas sialenci do toho natlacili 14mpix :x
10.01.2011 - 14:09:16
00
keyboard_arrow_up