Tak ako ti radia, nebehaj po asfalte, ale po neicom maksom, trebars aj po tartane na Dubnickom stadione (neviem ci sa da pre verejnost).


Neviem, ci tartan je prave najlepsi. Viac ako jeden trening do tyzdna by som na tartane neodporucal, urcite nie zo zaciatku a ani neskor to nie je naj riesenie. JE pravda, ze tartan je pruzny, no prave to moze prispiet k vzniku zranenia. Nehovoriac o tom, ze behat 400m kolecka( teda vlastne 450, kedze v prvej drahe sa treningovo nebeha) je nuda. Les a park su teda asi najlepsie, al stale by som to miesal aj s asfaltom, mozno v pomere 1:1 alebo 2:1.
02.11.2012 - 12:30:14
00
Jasne park je pre dlhe behy najidealnejsi ;-) Na stadion ist 1x do tyzdna je v pohode, nieco kratsie a rychlejsie na otestovanie, aj ked v zime to asi ani netreba :-)

S trailovou obuvou vela skusenosti nemam, urcene su vyhradne do lesa, mam Salomony a v nich beham v lese len ked je mokro/blato a hlavne v zime. Zeby mali nejaku lepsiu vyhodu oproti klasickym topankam som nepostrehol, len asi viac vydrzia kedze su pevnejsie a tazsie (tym padom pomalsie pre makacov). Takze ak behas aj v parku, po asfalte a na stadione tak su najlepsie asi klasicke univerzalne bezecke topanky. Horsie je ze ti v obycajnych sportovych obchodoch velmi neporadia, kedze sa roznych druhoch vacsinou nevyznaju. Bolo by pre teba vhodne zajst do specializovaneho obchodu aj s bezeckym pasom a odbornikom ktory ti poradi ktora konkretnea topanka je pre teba vhodna.
Tento rok som siel jeden lesny beh a vitaz si pred startom obul zavodne tenisky na asfalt a isiel v nich 17km po lesych cestach :-)
02.11.2012 - 13:14:19
00
Chodim behat do lesa a velmi sa mi osvedcili tenisky Inov8 - je to Nr.1 obuv pre orientacnych bezcov. Ja beham v Inov8 Rocklite 295 a mozem vrelo odporucit. Su aj modely s GoreTex membranou na behanie v zime.
02.11.2012 - 21:06:36
00
tak dnes som zacal zimnu pripravu aj ja kratsim 5km behom na uvod. musim ale uznat ze Salomon Speedcross maju trosku tvrdsiu podrazku ako Saucony Triumph :)
06.11.2012 - 00:01:53
00
O Speedcross viem svoje...tri behy v nich a achilovka v riti na mesiac a pol...ale odvtedy su super :D
06.11.2012 - 01:03:04
00
chudak taky Zatopek, ktovie v com to vlastne behaval ... asi v batovkach nie ? :D
06.11.2012 - 09:21:38
00
tak v takýchto baťovkách behával emil
8) http://www.shooos.sk/blog/bezecke-topanky-adidas-preslavil-aj-emil-zatopek

Prílohy:

bezecka_obuv_zatopek.jpg
bezecka_obuv_zatopek.jpg 95.49 KiB thumb_up0thumb_down

06.11.2012 - 09:26:13
00
krasa, takze asi to nema az take high tech parametre ze nie ?
06.11.2012 - 09:29:46
00
budem si kupovat nove tenisky a neviem ake ci trailove alebo normalne na asfalt urcene(behal by som v nich v parku, po sotoline a tak) teniska trail je naco dobra do lesa, nespevnene povrchy a tak? a este sa chcem spytat. za 8 dni je pretek na 7,5 km po asfalte. mozem sa ho zucastnit alebo radsej nie? zatial beham pomaly a ked sa pojde velmi rychlo po asfalte aby to nebol sok pre kolena


čaves, takže v Luborči sa vidíme? :-) v pohode to môžeš ísť bežať-adrenalín pred pretekom Ti vylieči bolestivé kolená (aj ked len dočasne :-) )
môžme sa tam porozprávať o teniskách, dám Ti nejaké tipy :-)
06.11.2012 - 10:04:04
00
S trailovou obuvou vela skusenosti nemam, urcene su vyhradne do lesa, mam Salomony a v nich beham v lese len ked je mokro/blato a hlavne v zime. Zeby mali nejaku lepsiu vyhodu oproti klasickym topankam som nepostrehol, len asi viac vydrzia kedze su pevnejsie a tazsie (tym padom pomalsie pre makacov). Takze ak behas aj v parku, po asfalte a na stadione tak su najlepsie asi klasicke univerzalne bezecke topanky. Horsie je ze ti v obycajnych sportovych obchodoch velmi neporadia, kedze sa roznych druhoch vacsinou nevyznaju. Bolo by pre teba vhodne zajst do specializovaneho obchodu aj s bezeckym pasom a odbornikom ktory ti poradi ktora konkretnea topanka je pre teba vhodna.
Tento rok som siel jeden lesny beh a vitaz si pred startom obul zavodne tenisky na asfalt a isiel v nich 17km po lesych cestach :-)


Dovolím si aj ja troška "zamudrovať" o bežeckých teniskách...
Určite netreba na teniskách šetriť! Niekedy mám dokonca chuť niektorým ľudom povedať, aby radšej nebežali, ked ich vidím v čom sa trápia na asfalte... Potom sú znechutení z behania, bolia ich kolená, šľachy, úpony.
Vo väčšine predajní predavači nevedia čo je obuv na behanie (to že je na krabici napísané "running" ešte nemusí byť úplne pravda).
napr. z vlastnej skúsenosti zn. Adidas má celkom dobré modely, ale tie začínajú až nad 100€ hranicou. Ked si niekto myslí, že si kúpil bežecké Adidasy za 50€, tak sa väčšinou mýli! (aj ked niekedy-pri nejakom rušení predajne a pod. sa to môže stať, tak sa mi raz pritrafili trailové Salomony s gore-texom za 20€ (pôvodná cena bola cez 120€), ale to bola super mega náhoda :-)
Určite sa oplatí mať min. 2 páry tenisiek: terén - asfalt (slušný bežecký model od Mizuno sa dá v pohode kúpiť okolo 80€, tak prečo neinvestovať do seba?)
Tenisky do terénu sú väčšinou lepšie prešité (odolnejšie), podrážka má lepšiu trakciu na lesnom povrchu, kdežto tenisky určená na asfalt (resp. tvrdý povrch) sa hlavne zameriavajú na tlmenie otrasov (dopadová fáza, odraz).
Odborníci odporúčajú meniť obuv po cca 800km, ja mením po cca 1000-1200km (aj ked sú tenisky po tomto objeme na pohľad "ako nové" netreba sa tým nechať oklamať! Tie tlmiace schopnosti sú úplne iné! (napr. som mal model Mizuno Ascend 2 a ked som ich porovnal po 1000 km s novým modelom Mizuno Ascend, tak hrúbka podrážky bola o 8 mm menšia ako u nového modelu (myslím tú penovú časť, nie dezén)
06.11.2012 - 10:24:11
00
Chcete sa vymakat? Zabehajte si v kanadach po lese a ked obujete tie ***** vam nohy budu lietat ako Boltovy :D
06.11.2012 - 13:23:23
00
Peter78 je skúsený bežec, je to tak ako napísal. Ja len pridám, že trailová obuv schválne nie je odtlmená preto, aby si cítil terén (nemá ani toľko stabilizačných prvkov ako cestná) a aj kvôli trakcii, ten rozdiel oproti cestným je v "zlých podmienkach" gigantický, taký, že sa závoďákom ani neoplatí v cestných bežať, ale závisí na podmienkach, keď je tvrdý a pomerne rovný podklad bez veľkých prevýšení, tak to nemusí byť až tak dôležité (oni to už vedia, čo si kedy majú dať), ja napr. používam do terénu Inov8 Rocklite 315, sú skvelé to mäkkého terénu a blata, dezén má tzv. samočistiacu schopnosť - nenalepí sa toho toľko, resp. odpadne - ako na cestnej BO, tiež ich používam na horské behy, dobre držia v teréne, teraz ich používam už výlučne, lebo som niekedy používal cestné a tak som sa na Lesnom behu v Lamači niekoľko krát zdrbal, že už nikdy viac. Majú už 850 km, rozbitú a polepenú zadnú časť, zodratý dezén na špičke, ale ešte stále mi je ľúto ich vyradiť.
06.11.2012 - 21:28:57
00
Divo (i ostatní),
mám jedny crossky na predaj, viď. inzerát:
http://oblecenie.bazos.sk/inzerat/19220970/Crossove-bezecke-tenisky-New-Balace-MT610.php
Možno budem aj v Ľuborči na tom behu, ale skôr asi nie ako ano... troška komplikácia s dopravou.
Mne osobne sa behá výborne a aj veľa aj po asfalte v Mizuno Crusander (myslím že 5), Dva maratóny s časmi 3:31 a 3:21 som odbehol v Mizuno Waverider (myslím, že 14), s oboma som veľmi spokojný.
Tie crussandery sa dájú v TN kúpiť za cca 45€ v predajni triexpert.

Kamov - neviem či si to s kanadami myslel vážne alebo so srandy ale Zátopek (aj) v nich naozaj behával, na vojne, v čase osobného voľna. I cez zimu v snehu. Je o tom zmienka aj v knižke Born to Run (Stvorení pre Beh). Inak veľmi pútavá knižka z ktorej sa dá veľa dozvedieť o behu (a ultrabehu).

Niekto tu spomínal, že načo beh pre cyklistu... Nuž načo??? asi, že by sme pri bicyklovaní používali to isté srdce a tie isté pľúca? ;-) A samozrejme aj pre svaly je lepší beh než nebicyklovanie.
07.11.2012 - 16:00:47
00
V kanadach som aj ja behával ,to ešte fungovali odvody a na modru knižku som nemal
07.11.2012 - 19:24:48
00
Istý čas som behával tiež väčšinou po lúkach alebo cez horu v normálnych teniskách, keď bolo mokro a blato obul som kanady a vtedy len začal ozajstný tréning na nespevnenom, šmykľavom povrchu a nalepeným blatom na podrážke :) Dalo sa na to časom zvyknúť no a v teniskách som potom akoby lietal :D
07.11.2012 - 19:43:52
00
keyboard_arrow_up