Pre ROpa:
http://youtu.be/IoaPUw5DliA?t=1m12s

Kukaj aka mineralka :)
29.07.2013 - 11:49:06
01
Presne ta "mineralka" je prvy bod odvzusnovacieho procesu, bez ktoreho ani nema zmysel zacinat. Odstranit z kvapaliny vzduch lebo je ho tam pozehnane.
To tlacenie kvapaliny (a zaroven vzduch. bublin) zhora dole je tiez nejake divne, kedze vzduchove bubliny sa pohybuju zdola smerom hore, tak preco ist naopak.
A ked je uz brzda naplnena tak, z nej treba ostavajuce bublinky odsat podtlakom, lebo obycajnym pumpovanim paky a pretahovanim kvapaliny sa zo systemu vsetky len tak nedostanu.
Tiez by som neporovnaval auto/bajk. Je to mozno podobne ale v aute par bubliniek (pripadne neodstraneny vzduch z brzdovky) naviac ziadny vyrazny rozdiel nespravi, ale pri bajku, kde je v systeme max max 20ml, spravi aj 1ml vzduchu vela. Cim mensi objem tym dokladnejsie musis odvzdusnit.

V akom intervale zhruba odvzdusnujes brzdy?
30.07.2013 - 10:13:39
00
Napíš to aj do Vela pod tento návod: http://www.ivelo.cz/servis-tipy-rady/domaci-servis-kol/odvzdusneni-hydraulickych-brzd/ Nech sa poučia, chlapci jedni českí. ;)
30.07.2013 - 10:34:02
00
Vo Vele odvzusnuju Hopy. Tam je ten sposob tochu iny.
Keby to bolo take jednoduche ako vo Vele, robili by to tak vsetci vyrobcovia. (Nemuseli by odvzdusnovat zdola hore, z (brzdovej kvapaliny) odsavat vzduch, odvzdusnovat zvlast prasa a zvlast paku.) :whew:
Ale napr. Avid, Formula, Magura to tak ako vo Vele nerobia.

V akom intervale zhruba odvzdusnujes brzdy?
30.07.2013 - 12:29:00
00
Podla toho lahostajneho pristupu asi aj raz za tyzden. :D lebo ved no a čo, to je jedno, netreba a pododobne.
30.07.2013 - 13:34:00
00
Brzdovej kvapaline je jedno v akom type bŕzd je. Jeden výrobca odporúča jedno, druhý iné. Pre prakticky to isté. Preto z toho vedu nerobím a prax mi to nevyvracia. Elixíry som odvzdušňoval (svojím spôsobom) prvýkrát po roku a pol (cca po 5500 km) zhruba pred mesiacom (prednú brzdu), teraz kvôli obrázkom aj zadnú. Všetko funguje ako má. Keď je brzda odvzdušnená a hneď po odvzdušnení funguje tak, ako má, potom spôsob odvzdušnenia už nemá vplyv na jej ďalšiu prevádzku. Keď už raz po odvzdušnení skonštatujeme, že je brzda plne a 100%-ne funkčná, koho už potom zaujíma ako bola odvzdušnená. Preto nevidím zmysel tvojej otázky ako často odvzdušňujem brzdy.

Predtým som cca 10 rokov používal brzdy Shimano Br M525. Za celý čas prevádzky som ich odvzdušňoval možno 3-krát. Vždy tým istým spôsobom.

TAKÉTO diskusie sa dajú viesť do nekonečna. Každý si bude obhajovať tú svoju pravdu. Preto sa už viac do tejto diskusie NEBUDEM ZAPÁJAŤ. Považujem to už za zbytočné. Čo som chcel povedať, som povedal v prvom príspevku.

Človek by sa z toho potom mohol zbláznieť - viď ilustračný obrázok. Pôjdem radšej na pivo - viď môj avatar. :)

Prílohy:

19887.jpg
19887.jpg 22.68 KiB thumb_up0thumb_down

30.07.2013 - 13:35:29
00
Tak, tak. Kazdy prispel svojimi vedomostami k teme a teraz si dajme jednu vychladenu 12°
30.07.2013 - 14:05:56
01
zdravim ... chcem s opytat. odvzdusnil som svoje elixir 1 ... no po odvzdusneni mi brza zabera strasne neskoro a neviem to opravit ... dal som tam uplne nove platnicky, koleso bolo dole medzi piestik som dal ten avid bleed stop ci ako no proste tu umelu hmotu ... predtym som este piestik na riaditku dal cca do stredu pomocou srubu ... odvzdusnil vsetko ocistil namontoval koleso vycentroval prasiatko ... a brzda stale a stale zabera neskoro aj ked dotiahnem do maxima vrchny piestik .... neviete ako nato
? dik
16.04.2014 - 14:34:13
00
Ako si odvzdušnil tie brzdy?
16.04.2014 - 18:13:00
00
podla mna su bud dosticky daleko od seba v zakladnej polohe, alebo su tenke- zjazdene, allebo malo kvapaliny......aj nove dosticky roznych vyrobcov a zmesi maju rozdielnu hrubku.
16.04.2014 - 19:22:50
02
Ja som si dal do Kubica športu odvzdušniť zadnú brzdu - elixri 3. Páka mala dlhý a mäkký chod. Tak mi to vrátili odvzdušnené a vraj páka má dlhý chod skrz zodraté platne. Tak som ich vymenil a chod páky je rovnako dlhý ako predtým. Páčku som musel dať ďalej od gripov tak, že na ňu dočahujem len končekom ukazáváka a aj tak mi zaberá až v polke. Fakt by ma zaujímalo čím to je.
16.04.2014 - 19:58:24
00
brzdi som odvzdusnoval podla oficialneho navodo od avidu ktory je na youtube .... platnicky mam fungel nove ... rovnakym postupom som postupoval pri prednej aj zadnej brzde ... zadna zabera tak ako ma viac menej hned na zaciatku len s tou prednou mam problem ... uz som nan aj trochu doplatil ked som sa vy...bal na pezinskej babe ... akurat ma napadlo este odvzdusnit to bez toho aby som dal dole koleso aby mi tam voslo viac kvapaliny ... skusim este to ale ak nie tak neviem ....
16.04.2014 - 22:59:14
00
Si to odvzdusnil zle a basta. :) Nemaj z toho mindrák, pri Avidoch sa to stáva aj skúsenejším.
17.04.2014 - 10:37:08
00
Tak tak, stáva sa. Mne minulý piatok tiež. Sobotu pred výjazdom som to robil nanovo. Dal som si viac záležať, viac sa pohral a na druhý krát sa podarilo.
17.04.2014 - 10:50:27
00
no lenze ja som to robil aj viackrat a stale to iste ... neviem mozno neaky krok robim zle alebo neviem co ...
17.04.2014 - 12:44:02
00
keyboard_arrow_up