Zdravim bikerov, chcel by som sa s vami poradit. Nejak ma zacali pobolievat kolena a tak som skoro cele leto nemohol bikovat:(( Kupil som si Arthro stop rapid a je to kusok lepsie ale aj tak este na bike mysliet nemozem. Problem je ze mam iba 17 rokov a neviem ci sa budem moct k cyklikstike naplno vratit.... Dik za rady
03.10.2005 - 21:22:59
00
a čo na to lekár? niekedy pomôžu aj bandáže, ja zatial takéto problémi nemám ale tiež sem-tam kopnem do seba Arthro stop - plus :) prevencia :)
03.10.2005 - 21:51:31
00
Na ktoromsi ceskom fore som cital nazor, ze to co urobia tie spominane pripravky dosiahnes aj castou konzumaciou huspeniny. Bez humoru. Kolena su svina. Chod radsej k lekarovi. Mna to chytlo zhruba o 40 rokov neskor ale na biku je to v pohode.
PS Neviem ako to funguje ale dobra je bandaz tesne pod kolenom - utiahni tak aby si neutiahol aj krvny obeh. Skus ci pomoze.
03.10.2005 - 22:36:45
00
Ja som do 20-tky aktívne lyžoval, potom som absolvoval operáciu kolena zvanú artroskopia. Robili mi to ešte za federálu v Č. Budejoviciach, a tam som dostal radu veľa bicyklovať. Mám pocit, že mi to pomohlo. Dostal som však aj radu držať kolená za akých koľvek okolností v teple. To znamená aj na biku. Držím sa tejto rady dodnes a musím poklopať po čele nemám s tým naozaj problém. Ale je aj celkom dosť dobre možné, že tvoj problém spočíva, a teraz sa nesmej, že ešte rastieš. Ja som sa v priebehu vojny ešte vytiahol o 7 cm. Každopádne to nepodceň, a radšej sa choď poradiť so športovým lekárom.
04.10.2005 - 07:56:05
00
Chod za lekarom. Kolena su svina, nepodcen to.
04.10.2005 - 08:30:42
00
ak si z KE alebo okolia mozes skocit za brachom on je sportovy lekar-ortoped-biker :) takze idealna kombinacia
04.10.2005 - 08:58:36
00
ja si myslim ,ze to co ta boli su upony.ak rasties a davas im zaroven dobre zabrat tak oni sa ozvu.vykasli sa na kadejake komercne maste a tabletky.sprav si kostihojovu mast.mam to odskusane a zabera to a nielen na kolena.
recept je jednoduchy: kostihojovy koren cca 20-30 dg,bravcova mast 250dg.
koren nakrajas na tenke platky a das trochu ,asi tak na desat min.poprazit do masti.potom to odstavis ,nechas 24 hodin odstat ,potom to zohrejes,len aby sa pustila mast a precedis cez sitko do nejkej nadoby.nechas to stuhnut a potom si bolave miesto natieraj,najlepsie na noc .pozor na periny ,zabal si to do obvazu ,lebo ta mamka nepochvali:-))
04.10.2005 - 09:22:18
00
ja (vtedy 15r) som po prejazdenych prazdninach min. roku mal tiez bolave kolena.ale bolo to zo zle nast. sedadla a tazkych prevodov.ked ma dakedy zabolia natriem si ich REUMADOROM - takym istym ako ma moja babka :).a bolia ta pod jablckom alebo ta bolia okolo sliach(uponov) ci co to je?
04.10.2005 - 14:22:09
00
rok 2004: každú jazdu som sa vracal s bolesťami v kolene, že som nevedel výsť s bikom na druhé poschodie.
rok 2005: po prvej jazde som bol u lekára (nedalo sa tú bolesť vydržať) nezistil nič, RTG v poriadku. Začal som užívať Flexodon. Kúpil som si tretry SPD(nakláňajú nohu von) a nastavil podsedlovku, sedlo, kufre, predstavec, podľa tabuliek. Odvtedy ma nič nebolí ťuk,ťuk,ťuk....

Môže to byť spôsobené aj nosením tažkej tašky na pleci, kde zaťažuješ opačné koleno na skrut.

Asi pred mesiacom som kúpil nový bike a po zbežnom nastavení som si išiel zajazdiť. Vrátil som sa s ostrou pichavou bolesťou v kolene. Po preciznom nastavení kufrou a výmeny podsedlovky (dlhší posed, posun dozadu) som v pohode a lietam ako .. násťročný. Mám 35 :-))

Ak si z BA možno ti dokážem nastaviť bike tak, aby sa to zmiernilo, prípadne bolesť úplne zmizla. Mám to odskúšané zatial na sebe, možno by to stálo za pokus.
04.10.2005 - 15:27:52
00
to romis1:Recept je to zaujímavý,stojí za vyskúšanie ak trochu spresníš ten koreň.Všetci tu nie sme babky korenárky.To sa predáva alebo hladá pri splne?
04.10.2005 - 17:02:04
00
servus, myslim ze najblizsie bude roman, naozaj aj maly uhol robi velky rozdiel v biomechanike pohybu v kolenach, co samozrejme neznamena ze nemoze ist o nieco ine. kazdopadne si skus najpr trochu zmenit uhly - napriklad kufre na SPD tretrach si vyhni pod (iba trochu) inym uhlom a skus co to spravi. ak nepomoze ani nastavovanie, ucite zabehni za ortopedom
04.10.2005 - 20:05:26
00
Napíš, aké máš problémy s kolenami, kde ťa bolia, v ktorej časti a možno dostaneš odpoveď, čo máš zmeniť na posede...
Ja jazdím práve preto, že pri inej športovej činnosti ma bolia kolená.
04.10.2005 - 21:19:04
00
problem je hlavne po jazde, lebo na biku ma nic neboli pokial tam nezabudnem tazky prevod:) a este pri jazde do kopca citim nieco pod jablckom. Dalej citim nejaku taku tlmenu bolest pri chodzi...

Aky je spravny posed? diky
04.10.2005 - 22:23:55
00
kufre - poloha nohy: najširšia časť nohy (klb palca), musí byť nastavený v osi pedálu. Vzdialenosť nôh od seba je individuálna (nohy X,Y prípadne nečitateľné).
mne vyhovuje, maximálne smerom od seba.

sedadlo v rovine - vodováha (nie podla trubky) +- naklon dopredu (podla toho ako ti to vyhovuje)

výška sedadla: sadni si normálne na bike a spusti pätu nohy na pedál, ktorý je v presnom uhle so selovkou (predlženie sedlovky). Správna výška je, ak dočiahneš na pedál s mierne pokrčenou nohou, bez toho aby si naklápal telo do strán.

posun sedla: kluky vodorovne, nohy na pedáloch v správnej polohe. Od jablčka kolena musí byť zvislá čiara s osou pedálu. Ak zoberieš vodováhu a priložíš na koleno, pokračovanie musí prejsť osou pedálu. Ak nie, treba posunúť sedlo >dozadu, prípadne vymeniť podsedlovku. (pre kradších ludí otočiť podsedlovku smerom dopredu)

ked všetko nastavíš, treba to všetko urobiť ešte raz, nakoľko pri pohybovaní sedlom dozadu budeš musieť znížiť posed.

Nastavenie predstavca - pre XC a dobré ovládanie by mal byť predstavec cca 5 - 8 cm nižšie ako sedadlo. Dá sa to riešiť vybratím podložiek a skrátením trubky (AHEAD), výmenou predstavca alebo jeho otočením.
Môj názor - po znížení predstavca sa zlepšila ovladatelnosť, bike sa stane živším.

Vzdialenosť riaditok od sedadla - neviem to na papiery vysvetliť, nakoľko sa jedná o uhly .....


Roman

PS: mne toto nastavenie pomohlo a dúfam, že je to napísane aspoň trochu zrozumiteľne
05.10.2005 - 09:16:51
02
to :tomPy
:-))miesto zberu si cez den vyhliadnes,potom prides v noci za svetla blikacky,pozor musi byt cervena,a zacnes kopat.droga bude mat najlepsi ucinok ak budes kopat odpruzenou vidlou,na znacke velmi nezalezi:-)).ale vazne.blizsie info najdes na google,zadaj heslo kostihoj.
05.10.2005 - 11:16:07
01
keyboard_arrow_up