Ahojte chcel by som poradiť pri výbere Biku, poprípade si nechám poradiť aj iný bike do 2000eur
Jedná sa o dole uvedené biky, ktoré sú síce jazdené, no kamarátmi.
Prevažne jazdievam plnokrvne technický AM ale nepohrdnem ani jemnému Endurku či XC,vážim 70kg ....

1: Specialized Enduro Comp 2013 L
http://www.evanscycles.com/products/specialized/enduro-fsr-comp-2013-mountain-bike-ec042230


2: Lapierre Zesty 316 L
http://mtbs.cz/clanek/lapierre-zesty-314-test-38556/kategorie/testy-recenze

Specialized je o 250€ drahší no vidlica je 34 čo považujem za výhodu hlavne pri jazde technickými pasážami ktoré mám veľmi rád.. riešením u zesty by bolo aj predaj vidlice a príplatok za niečo tuhšie.
08.11.2013 - 23:01:09
00
tak hlavný rozdiel je 25mm zdvihu vzadu, a to už je citelny rozdiel
09.11.2013 - 09:01:39
00
Tento Zesty by som určite nebral.
Dôvody: Mavic Crossride a trojprevodník v základe, tiež pruženie by som ani zďaleka nenazval efektívnym (ale ak sa rád hráš s tlmičom aby ti to nepríjemne nepohupovalo na rovinke tak pokojne ho nechaj vo výbere). Starý Zesty - fajn, to bol podarený bicykel, len tomu chýbala tapered hlavovka a pevná os vzadu. Zesty 2013 - sklamanie. Zesty 2014 - opäť je nádej že z toho bude podarený bicykel a ako bonus je už aj výbava lepšie vyvážená (dvojprevodník, mavic ráfiky s 32 špicovým klasickým výpletom), kolesá sú väčšie a lepšie preletia cez prekážky plus prinesú lepší grip, zadok dostal 150mm "oficiálneho" zdvihu (hej, aj tento zesty 2013 má vzadu 150mm reálne, nie 140)... Jednoducho na 2013 ročník treba zabudnúť, ale na toto by som sa isto zameral http://www.lapierre-bike.cz/lapierre-zesty-am-327-2014 . Do 2100€ sa zmestí, je to dobrá ponuka aj po "menšej" zľave v porovnaní s dopredajovými bicyklami (alebo jazdenými). Je pekný a geometria je tiež fajn http://www.lapierrebicycles.com/bikes-mountain-all-mountain-zesty-am-327 (dlhšia a nižšia)

Napíš mi na mail, pošlem ti ešte lepší test toho staršieho
09.11.2013 - 09:26:08
00
Enduro je stavka na istotu :)
Este by som mozno pozrel am/en modely cube 2014 v pripade ze nepotrebujes vacsiu velkost ako "L"
09.11.2013 - 11:03:36
01
nechápem, prečo niekomu, kto má v typoch 26" ponúkať 27,5". lepší grip? ,))
09.11.2013 - 13:44:50
00
Však si prečítaj ďalší dôvod v tej vete ,))
Výrobcovia najviac presadzujú ten rozmer kolies v tejto kategórii, tak je logické že budú aj nejaké dobré možnosti ktoré prekonajú aj v iných ohľadoch 26" modely.
09.11.2013 - 15:09:10
00
Lebo rozdiel jazdec zaujemca nespoznaa a podla toho ako to zatial vyzera, vyber "trailovych" bajkov v 2014 so 650b kolesami bude zrejme ovela sirsi ako s 26".
09.11.2013 - 15:18:50
00
to je ale individuálne, to, že trh tlačí 27,5 predsa nezávisí od dopytu, všetko má svoje + a -. ja som mal možnosť vyskúšať rôzne rozmery, 26" nemám dôvod opusťiť. obchodník musí mať zákonite opačný názor.
09.11.2013 - 16:21:12
00
Tento Zesty by som určite nebral.
Dôvody: Mavic Crossride a trojprevodník v základe

čo je zlé na Mavic Crossride?
09.11.2013 - 19:05:58
00
na 70kg mužíka urcite vydržia.... casom zapletie niečo podla predstáv
09.11.2013 - 19:08:43
01
Tento Zesty by som určite nebral.
Dôvody: Mavic Crossride a trojprevodník v základe, tiež pruženie by som ani zďaleka nenazval efektívnym (ale ak sa rád hráš s tlmičom aby ti to nepríjemne nepohupovalo na rovinke tak pokojne ho nechaj vo výbere). Starý Zesty - fajn, to bol podarený bicykel, len tomu chýbala tapered hlavovka a pevná os vzadu. Zesty 2013 - sklamanie. Zesty 2014 - opäť je nádej že z toho bude podarený bicykel a ako bonus je už aj výbava lepšie vyvážená (dvojprevodník, mavic ráfiky s 32 špicovým klasickým výpletom), kolesá sú väčšie a lepšie preletia cez prekážky plus prinesú lepší grip, zadok dostal 150mm "oficiálneho" zdvihu (hej, aj tento zesty 2013 má vzadu 150mm reálne, nie 140)... Jednoducho na 2013 ročník treba zabudnúť, ale na toto by som sa isto zameral http://www.lapierre-bike.cz/lapierre-zesty-am-327-2014 . Do 2100€ sa zmestí, je to dobrá ponuka aj po "menšej" zľave v porovnaní s dopredajovými bicyklami (alebo jazdenými). Je pekný a geometria je tiež fajn http://www.lapierrebicycles.com/bikes-mountain-all-mountain-zesty-am-327 (dlhšia a nižšia)

Napíš mi na mail, pošlem ti ešte lepší test toho staršieho

Paťo dlhšie som nepísal reakcie na Tvoje hanenie Zcestyho, ale teraz mi nedalo...
Čo sa týka ohádzania komponentami, tie hodnotiť nebudem, lebo to je subjektívna vec čo kto preferuje a aj tak po čase pomení. No osobne by som tiež kolesá Mavic nechcel ani zadarmo.
Subjektívne porovnám modely 09 a 13, keďže som oba jazdil/jazdím:

2009
Výhodou tohto modelu bol možno použitý tlmič Fox Float R, t.j. nebolo sa potrebné hrajkať s propedalom za jazdy. Nevýhodou však bola slabá progresivita tlmiča (sem - tam doraz pri 33% SAGu), čo ale vyriešila úprava od Lapierra s prirobením ventilu k negatívnej (dusíkovej) komore, kt. odporúčil fúkať na 100 až 200 psi, ja som dal 150 psi. Odvtedy som doraz dal iba raz, aj to kvôli nezasunutej sedlovke v zjazde. Celkovo mi na tom biku vadilo, že po nasadnutí ma hodilo dozadu akoby som sadol do kresla. Ďalej mi vadil press fit stred, čo je bohužiaľ aj na 2013. V praktickej časti SOČ-ky sú popísané ďalšie veci ohľadom tohto modelu (viď príloha).

2013
Zo začiatku som bol tiež skeptický k CTD tlmiču, t. j. neustále hranie sa s páčkou za jazdy. Je to však veľmi dobrá vec. Osobne používam nastavenie medium a zjazd, pri ktorom som sa zo začiatku musel pozerať dozadu, či nemám defekt, tak pekne to žehlilo. Ďalej odkedy mám tento bike, nemal som problém s dorazom pri väčšom SAGu ani bez Lapierrovej úpravy. Pokrok vidím aj v geometrii, t.j. konečne nemám pocit sadnutia do gauču. Ďalej plus sú spomínané pevné osky, tapered hlavko a celkovo mám z toho lepší pocit ako z predošlého modelu, kt. som jazdil. Čo ma však dosť zarazilo, sú drôtené plášte, ktoré by som na biku za MOC 2,8k fakt nečakal.

Každopádne je to určite lepšie ako nejaký Gaybike a to z jedného jediného dôvodu. Ten by som si určite nikdy nekúpil, lebo ho nechcem ani zadarmo. Tak ako ty Papjér, čo si budeme hovoriť :)
09.11.2013 - 20:55:49
04
ani táto hračka nemusí byť zlá páči sa mi.. https://www.canyon.com/_sk/mountainbikes/bike.html?b=3255
09.11.2013 - 22:23:05
02
Každopádne je to určite lepšie ako nejaký Gaybike a to z jedného jediného dôvodu. Ten by som si určite nikdy nekúpil, lebo ho nechcem ani zadarmo. Tak ako ty Papjér, čo si budeme hovoriť :)

Ja neviem, to len ty si stále taký natvrdnutý ohľadom Haibiku, ja nemám so žiadnou značkou (či už bicykla alebo komponentu) žiadny problém :D Každá značka má lepšie a horšie a veci, netvárim sa že niekto robí veci inak a neprekonateľne vo všetkých ohľadoch. Je len na každom čo uprednostní.

Pri Zesty nie je problém to, ako sa ten model mení. Je tam problém v tom, ako ho ľudia vnímajú a prezentujú :D Tu na fóre boli staršie modely vychvaľované do nebies, zotrvačnosťou to ešte v povedomí ľudí existuje, preto sa snažím poukázať na tú zmenu a ne-výnimočnosť nového modelu aby sa už definitívne začali brať bicykle ako konkrétny model v konkrétnom ročníku s konkrétnymi komponentami, nie ako nejaký pojem ktorý zaručí super vlastnosti pre väčšinu a ďalej sa o tom netreba baviť. A v takomto ideálnom svete by si sa nebál zaradiť do výberu aj nejaký Haibike, ak by spĺňal tvoje požiadavky :P

čo je zlé na Mavic Crossride?

Noo žeby to, že sú to XC kolesá a na tvrdšie XC, alebo už po novom AM/EN majú nevhodné vlastnosti? Určite nie je potešujúce kupovať bicykel ktorý sa hrá na niečo veľmi univerzálne a pritom kolesá niekoho nepotešia hneď vo viacerých ohľadoch :) Novší model má síce ráfiky Mavic XM319, ktoré majú rovnakú vnútornú šírku (to je jedna z vecí ktorá nepoteší), ale zase sa jedná o štandardný výplet a vďaka tomu by som ich na tento štýl uprednostnil.
10.11.2013 - 08:30:06
00
Zas vytrhávaš veci z kontextu. Čítal si aj ten vrch? Netvrdím, že Lapierre je naj. Na druhej strane ty ho prezentuješ ako najhorší. Každému vyhovuje niečo iné. Idem radšej jazdiť...
10.11.2013 - 11:06:20
00
Nikde som nenapísal že tvrdíš že Lapierre je naj, našiel si tam niečo čo tam nie je napísané (ani medzi riadkami) ;)
A tiež ho rozhodne neprezentujem ako najhorší, pochválim keď sa dá, tento konkrétny model ale v tieni jeho nasledovníkov a konkurencie bohužiaľ v bežnej situácii (keď predpokladám že aj ten jazdený kúsok bude pomerne drahý) odporúčať nemôžem. Geometria je podľa fajn, to som už viac krát písal, len to je individuálne a kupujúci si musí ujasniť čo by mu sadlo a čo nie.
10.11.2013 - 11:19:35
00
keyboard_arrow_up