Dobrý deň vospolok,
Som tu nový, prosím nebite ma ak som umiestnil zle príspevok. V bicykloch sa nevyznám, aj keď som prudko technický typ. Tie označenia mi nič nehovoria. Ja rozdeľujem bicykle na modré, červené, zelené a detské.

Teraz k veci. Mam bike, ktorý má už nejaký ten piatok (13r možno), má najazdené doteraz asi 600km. Väčšinu času visel v garáži na stene, lebo som ho zanedbával počas VŠ. Teraz mám 95kg a smútok v očiach, tak som sa rozhodol že s tým teda niečo začnem robiť.

Bike :

Author Kinetic Respect Series veľkosť 17 (mám asi 170cm)
zadny prehadzovač Shimano Deore 8 prevodov
predný Shimano Acera náboje a ložiská kermaňu Ritchey scuzzy logic či taká guta dajaka
predna vidla RST Capa brzdy Shimano Alivia (alivio?)
Plaste - povodne od kupy - Ritchey Ino Vader 2.0 26"
pedále RS Suntour reťaz - kovová

Za 2 týždne som na ňom spravil 140km a zisťujem drobné nedostatky. V prvom rade, ráfkove brzdy. Myslím že to je už prežitok, sú slabé aj keď gumičky sú v poriadku. Problém je jasný, prejdem po blate a už som dobrzdil. Predný prehadzovač sa mi stále rozlaďuje a nieje moc spoľahlivý. So zadným nemám problém, to by stačilo trochu doladiť. Predná vidla pruží, regulovanie tuhosti funguje. Pedále loker nemajú, ložiská vybité niesu. Rám je nepoškodený, len zopár škrabancov od reťaze. Reťaz sa mi zdá nejaká voľnejšia, no nemám tú tyčku na zmeranie vôle.

čo by som teda chcel ? jednoznačne hydraulické kotúčové. Príprava na prednej vidle aj v zadu je (sú tam montážne oká), spoľahlivejší predný prehadzovač, možno, MOŽNO pohodlnejší kerman (neviem či tvarovanie nejako pomáha) a asi aj kvalitnejšie ráfiky (bezdušové ?). Jo a samozrejme financie. Nepotrebujem downhillové extrémy super hardcore... skôr niečo s rozumným pomerom cena/kvalita ale zase nie lacné čínske shity . Jazdiť plánujem cyklochodníky, žiaden extrém.

Ak by som vás teda mohol pekne poprosiť o pomoc a rady, čo kúpiť, čo nekúpiť, alebo sa na to vys..kašlať úplne a potom kúpiť niečo bazárové. S montážou nemám problém, nemám problém rozobrať ho do šrubky a znova poskladať, len sa nevyznám v dostupných dieloch.

ďakujem krásne za pomoc.

Prílohy:

_MG_5219.JPG
_MG_5219.JPG 560.99 KiB 1 thumb_up0thumb_down

17.05.2017 - 19:34:47
00
byt na tvojom mieste, neinvestoval by som do neho... bud ho dokonale nastav a jazdi ... alebo ho predaj a kup si lepsi bike... ako pozeram na tu fotku, dufam, ze posed este nemas nastaveny :) sedlo je moc dole, brzdove lanka odvesene..
17.05.2017 - 19:52:05
00
jo, to je fotené po transporte autom :) samozrejme sedlo nastavené, brzdy tiež, gumy dofúkané ;)
17.05.2017 - 20:01:49
00
ak by si chcel kotučové brzdy, známená to kupu brz , kotučov, výmenu nábojov, výpletu, teda už rovno kolies, adaptery na upevnenie brzd,
toot bude stať viac ako je reálna hodnota tvojho biku... ponastavuj zakladne veci aby ti radil a jazdi, pošetri peniažky a ked budes mať dosť kup nejaký novší model z bazaru, prípadne uplne nový...
17.05.2017 - 20:06:13
00
Ak nema vidlica uchyty na uchytenie strmena brzdy, treba ju tiez pridat do zoznamu na vymenu. Jednoznacne kupa noveho alebo bazaroveho.
17.05.2017 - 21:08:07
00
predná vidla má montážne úchyty, na fotke to nevidieť. Nový prichádza do úvahy, ale asi až v zime. Mohol by som vás poprosiť aj tak odporučiť vhodné komponenty k tomu? Ak by vám to teda nerobilo problém. Aby som mal predstavu koľko by to stálo, čo všetko by trebalo kúpiť. O nových nábojoch viem, na tie moje sa asi nedajú upevniť kotúče (neviem ako má vyzerať ten úchyt). ďakujem
17.05.2017 - 21:38:50
00
no náboje aspon sada deore centerlock.. 35e
http://www.suncycle.sk/sk/produkt/mtb-naboj-shimano-deore-hb-m615-cierny/5331
prepletenie kolies a výplet tak 40e..
brzdy deore cca 90e
kotuče deore -30e
adaptery 12e
spolu tak odhadujem 210e.. možno menej možno viac... podla toho kde nakupiš...
ak maš radenie s pačkou na brzdu spolu, tak ešte musíš vymeniť aj radenie.... to je tak 30
fak sa ti to neoplatí
17.05.2017 - 21:45:39
00
osobne mam obavy aj o tie rafky - myslim ze to bolo dost blato. takze asi rovno cele nove kolesa + brzdy. dam tichy typ ze ti potom zacne vadit vidlica. zohnat na 26" kolesa s rovnym krkom uz zacina byt problem pokial nechces lacny kusok. ale je ho skoda - je skoro novy.
tie brzdove gumicky vymen aj ked niesu zodrate - za ten cas urcite stvrdli - s novymi to bude brzdit o nieco lepsie aj ked .... ziaden zazrak to nebude.
asi fakt predat kym to vyzera ako nove - dolozit a kupit nieco aktualne podla poziadaviek.
este - aky mas rozpocet na novy , resp. predstavy o cene - lebo mozno nakoniec bude fakt lepsie investovat do tohto :-D
este ma napadlo - skusit kupit cele 26" kolesa a brzdy z bazaru
17.05.2017 - 21:56:38
00
no takto, keby som mal niečo kupovať nové, pod 1000 by som sa asi nedostal. Bazárovku tak okolo 5-6 stovák. Som však nerozjazdený a nechcem moc investovať do nového (zatiaľ). Preto uvažujem o upgrade, tak do tých 200€ by mi to v momentálnej situácii plne vyhovovalo.
17.05.2017 - 22:43:04
00
S tými brzdami - ako často jazdíš v blate? Lebo investovať vyše 200€ na pol roka a potom kúpiť celý bike sa mi zdá neefektívne.

Možno by som začal novými gumičkami do bŕzd a pozrieť nejaký prešmykač v bazári - dnes ich už veľa ľudí nejazdí a tým pádom majú nízku cenu.
17.05.2017 - 22:49:48
00
to už by som nekúpil o polroka ;) možno až budúcu sezónu. Dobre teda, začnem výmenou gumičiek.

skôr ide o ten pocit bezpečnosti. Dole kopcom po ceste ,keď som si to rúbal 50 a zrazu prišla zákruta, brzdná dráha bola... no skoro som neubrzdil :D Stačí aby som niekde zmokol a už mám problém.

ale vy ste odborníci, keď tvrdíte že to nemá význam, tak to asi fakt nemá význam. Kvôli tomu sem píšem.


Naposledy upravil mrjoda dňa 17.05.2017 - 23:02:47, celkovo upravené 1 krát.

17.05.2017 - 22:58:31
00
Nevrážaj do tohto biku, len nutnú opravu. Šetri a v zime si urob radosť
17.05.2017 - 23:01:24
00
Ahojte. Nie som tu nový, ale toto je môj prvý príspevok. Nejako sa mi nechcelo písať, ale tu sa trocha vyjadrím...

Z psychologického hľadiska by som Tvoj starý bike opravil a jazdil na ňom. Oprav najnutnejšie a jazdi. JAZDI... Kým máš motiváciu. Potom si sprav radosť na vianoce novým bikom a jazdi zasa.Ak Ťa cyklistika prestane baviť po pár mesiacoch aspoň ušetríš. Viem o čom hovorím. Ja som cykloturista (aspoň sa tak dovolím nazývať). Ročne prejdem cca 5tis. km. Mám pár kamarátov, ktorí tiež chceli začať. A prvé čo spravili kúpili nový bike. Nadšenie super, ale keď jazdili max pol hodinu. Akonáhle sedeli na biku viac ako 2 hodiny, tak už nadšenie opadlo (ak chceš schudnúť metabolizmus začína zrýchlene pracovať po 30 min. potom začínaš chudnúť - ale to je iná téma).

K brzdám. Kotúčové super, ale kvalitné hydrauliky. Ja som donedávna jazdil na 10 rokov starom Axise. Kvalitné V-brake boli super. Morálne už bol bicykel zastaralý, tak som si spravil radosť novým (spec. cross trail carbon). Ak som chcel niečo lepšie, tak som sa kotúčovým nevyhol. Ale čo som chcel povedať. Kotúče na cykloturistiku sú skôr na obtiaž. Jedoduché vysvetlenie. Ak sa Ti pokazí niekde hydraulika, tak sa nevyhneš návšteve servisu. Na V-sa Ti max. roztrhne lanko. Dokážeš si to opraviť sám na ceste (nadnesene povedané). To že si neubrzdil z 50, je chyba zlých gumičiek. Väčšinou zablokuješ zadné koleso ako by si neubrzdil. Nauč sa správne najprv brzdiť. Kotúče Ťa nezachránia. Aj jazdiť treba vedieť.

Držím palce a nech Ťa cyklistika baví.
18.05.2017 - 06:48:45
02
medzi dobre nastavenými Večkami a kotúčmi za sucha väčšina ludí nepozná rozdiel.. takže vymeň gumičky a poriadne nastav, do tohto by som na upgrade nedal už ani korunu, všetko je tak trochu pozadu takže by si vymenil velmi rýchlo vlastne všetko..
18.05.2017 - 07:03:23
03
Ale veď on písal, že mu to nebrzdí v blate a tam v-čka naozaj neexcelujú
18.05.2017 - 08:00:48
00
keyboard_arrow_up