ale vieš, že aj skrátiť predstavec o 1-2 cm je iný vesmír, hej? :)
22.08.2022 - 23:05:29
00
Do skracovania predstavca by som osobne nesiel ?
Aktualne mam 11cm na mtb na kotry som presiel postupne po 8 a 9 cm
22.08.2022 - 23:30:05
00
Kristina nerozumiem tomu preco by som mal mat tu polohu sedla voci stredu na vsetkych bajkoch rovnaku. Predsa je uplne znamy fakt ze predlzovanim reachu skracovali predstavce a napriamovali sedlove trubky tak aby posed zostal viacmenej rovnaky. Akurat sa slape viac pod seba. Lenze kazdy vyrobca berie tu geo inak, kazdy ma rozne dlzky a rozne uhly. Nevidim dovod preco by som si mal posuvat sedlo dozadu ak mam bajk s kolmejsou sedlovou trubkou, vsak tym prijdem o jeden z dovodov pre ktory som si ten bajk kupoval. Ked mi ta pozicia sedla nevyhovuje a chcem ju mat taku ako na dalsom bajku tak nepozeram len reach ale vsetky udaje tak aby mi ten bajk sedel tak ako chcem bez nejakych hackov s offsetom a neviem cim este. A ked uz chcem v tom pripade pozerat jednu hodnotu tak predsa ett ktora mi viac napovie o tej pozicii sedla. Ked chcem kolmejsiu sedlovku tak viem preco, ked nechcem kolmejsiu sedlovku tak viem preco. Ci kde je nakazane ze voci inym kategoriam mozem mat inak posunute sedlo voci stredu ale v rovnakej kategorii uz nie? To preto aby sa mi dobre slapalo ci co? Ked sa mi dobre slape na starom xc s polozenejsou sedlovkou a rovnako dobre na modernom ht s kolmejsou sedlovkou a nohami viac pod sebou tak zrazu sa mi uz bude zle slapat na modernom ht s nohami viac pred sebou? Nerozumiem.

Ono vlastne i v tych tvojich odkazoch sa pise ze sa nepozera len na jedno cislo, ze tych urcujucich udajov je viac. Vsak geo su rozne a nie su uplne rovnake ani v tych najtesnejsich kategoriach. Preto sa na to pozera ako na celok. A ano mas pravdu v tom ze reach toho pri vybere bajku vela napovie, na druhu stranu sa ale tie geo stale menia. O dva-tri roky ked budu este agresivnejsie a univerzalnejsie nizkozdvihove biky tak budes zase posuvat hodnotu reachu pri ktorom ti velkost sadne.
A tiez je vtipne to ako si protirecis, ze len rovnaka hodnota reachu na vyber spravnej velkosti staci a zaroven dodavas ze ked ta spravna velkost nesadne tak sa doladi posunom sedla a offsetom.
23.08.2022 - 00:44:38
00
V com je lepsia polozenejsia sedlova trubka? Mne to asi najviac vadi na mojom. Sedlo uz neviem posunut viac dopredu a ked chcem lepsie slapat sedim na spicke a je to nepohodlne.
Skusal niekto sedlovku s offsetom otocit dopredu?
23.08.2022 - 08:02:47
00
scarinko: skusal som to , jeden cas, ked som mal ram, ktory je kusok vacsi ako by mal byt, dlho som to tak jazdil, ale potom som sa vratil spat, ked sa mi zase zdalo, ze to je moc :D Ale bola to sedlovka, kde to slo spravit (taky otocny klb), u niketorych to nejde spravit, resp. sedlo potom trci
23.08.2022 - 08:07:34
01
vrabc0: nova doba, kedysi sa ladil posed predstavcom, dnes je to zakazane, musis posuvat sedlo :D .. inak uz je to vsetko trapne nemoderne, tie kolesa. Furt je to kruh, uz by s ytm nieco mali spravit :lol: Ale nemyslim si, ze by nejak zasadne mala kam geometria ist, ani ta sucasne nie je nijak extra nieco, co tu nebolo davno (odmyslim velke kolesa). Skor si myslim, ze uz sa nebude riesit ani tak geometria, ako kWh a nabijacky a ich geometria :D
23.08.2022 - 08:11:20
01
scarinko napísal:
V com je lepsia polozenejsia sedlova trubka?

Kristinou spominana teoria o spravnom nastaveni sedla voci stredu (BB) sa nazyva KOPS (Knee Over the Pedal Spindle). Aplikovalo sa to primarne na cestaky a netreba to brat dogmaticky. Legendarny Sheldon sa nad tym zamyslal uz pre stvrt storocim (a preferoval este polozenejsiu sedlovu). Zjavne aj pri modernej geometrii, ked sa uhol sedlovej zvysil sa na to nehladi.

Dalsia vec je, ze geometriu 29" fullov si nevies papierovo porovnat pre tvoju vysku sedla. Lebo SA (spravidla sa uvadza effective seat angle) plati len pre vysku stacku a realny sklon sedlovej trubky nikto neuvadza. Pri inej vyske sedla moze byt predo-zadny rozdiel (sposobeny rozdielom effe. SA v zavislosti od real SA) centimetre. Tie na mm presne kalkulatory su preto smiesne. Banshee som tu za sposob specifikacie geometrie pre rozne vysky sedla uz viackrat chvalil.

Mohol by niekto vyskusat bikefitting od roznych dodavatelov a potom ich porovnat.
23.08.2022 - 09:05:43
00
Ano, ja mam tiez pocit ze to riesenie posedu aby som mal koleno v nejakom mieste je skor starsia vec a vec platna pre cestne bicykle a pre moderne geo kde sa posed posuva dopredu to uz neplati.
A tie na mm presne kalkulatory su v pohode ked o tych spominanych problemoch vies a pocitas s nimi.
Realny priklad ked som si vyberal velkost posledneho bajku:
Na vyber dve velkosti s reachom 465 a 485, na bajkoch som jazdil kadeco, na svojich mam 438 na ht a 475 na endure. ETT som mal na vyber 612 a 632, pricom na oboch bajkoch som mal 622 takze som bol medzi. Zaroven bol strasiak stack 585, cize to vsetko bolo merane velmi nizko. Preto som si to hodil do toho bikegeocalc. Zistil ze ta sedlova trubka je mimo prave koli tomu ako je merana, takze tam som upravil tu velkost na ett a dopocital si ako sa lame ta sedlovka, v akej polohe bude pri tej vyske sedla ktoru budem potrebovat. A potom som si porovnal ten bike voci mojim jazdenym a ta vacsia velkost sadla takmer presne s 20mm podlozkou pod predstavcom. Pre istotu som to este konzultoval s vyrobcom, tu sedlovu trubku i velkost vseobecne kedze tabulkovo som bol medzi velkostami.
23.08.2022 - 11:05:28
00
scarinko napísal:
Do skracovania predstavca by som osobne nesiel ?
Aktualne mam 11cm na mtb

scarinko napísal:
Sedlo uz neviem posunut viac dopredu a ked chcem lepsie slapat sedim na spicke a je to nepohodlne.


asi tomu uplne nerozumiem ale vyzera ze ked budes pokracovat tak prepadnes cez rajdy ;-]
23.08.2022 - 11:21:31
01
tazko to vysvetlit ale cela ta geo biku je ako keby v kurzive :)
moc polozena sedlova cize som vzadu a moc malo polozena hlavova
ked sa postavis do pedalov tak uz je jedno ako daleko vzadu mas sedlo lebo sliapes idealne voci BB a vtedy mi zas kratky predstavec zavadzal
pre mna si ideal by bol 69 HA a 75 SA
23.08.2022 - 12:32:03
00
Hosť napísal:
a dopocital si ako sa lame ta sedlovka, v akej polohe bude pri tej vyske sedla ktoru budem potrebovat.

Rucne?
To sme teda dopadli, ked si neviem 2 ramy ani jednoducho porovnat na papieri, lebo nemam data a ani apku...
Mna by napriklad aj celkom zaujmalo o kolko a ci vobec sa napr. pri nejakom rame modernej geometrie zmeni moja poloha voci prednemu kolesu, kedze aj posed je zaroven posunuty cely dopredu + sedlovky nemaju offset.
23.08.2022 - 22:06:53
00
Toto bude cista teoria/dumanie tak to kludne preskocte.

Rozdiel urobi urcite i polozena vidlica a bude to par cm. Pozrel som si to na mojej geo a v bikegeocalc spravil rozdiel 68 vs 65 stupnov na hlave. Vychadza to na 33mm rozdiel na razvore s upravou dlzky vidlice aby nerotoval ram. S rovnakou dlzkou vidlice to je 38mm rozdiel ale uz sa o par mm posuva i telo. To su uz viditelne i citelne rozdiely. Vidis to ked sadnes na bajk ze mas predne koleso viac vpredu, vidis osku kolesa dalej pred predstavcom, citis ze sa bicykel inak ovlada.

Ked ale nebudeme menit uhol hlavovej trubky ale len nahradime napriklad 10cm predstavec 4cm predstavcom a zvysok predlzenim predneho trojuholniku tak posed budeme mat uplne rovnaky. Predne koleso sa ale posunie o priblizne 6cm viac dopredu lebo hlavova trubka sa priblizi blizie k rajdom. To je tiez celkom velky rozdiel na to aby si to videl a citil. Ked potom budes posuvat sedlo dopredu tak sa ti viditelne to koleso posuvat voci telu nebude ale tipujem ze napriamenim polohy by tam niekto rozdiel v ovladatelnosti tiez postrehol lebo tazisko sa ti posuva blizsie k prednemu kolesu, ruky a hlava ale cca zostavaju v podobnej polohe.

Cize najvacsie rozdiely urobi kombinacia polozenejsej vidlice a dlhsieho predneho trojuholniku. Ten predny trojuholnik mozes predlzovat viac ako ti umoznuju kratke predstavce lebo to vies kompenzovat hlavne napriamenejsou sedlovkou ale tam uz to nebude mat az taky vplyv na posuvanie predneho kolesa dopredu ako ta povodna zmena na predstavci.

Ale geo su rozne a nic ako unifikovana moderna geo nie je. Hovori sa agresivna geo, nizky a dlhy ram s polozenou vidlicou a kolmejsou sedlovkou ale kazdy vyrobca ma tie cisla trochu ine takze mas napriklad dva trailove ht bajky, jeden 67 stupnov hlava na 130mm zdvihu a druhy 63.5 stupnov na 120mm zdvihu a ta poloha tela voci prednemu kolesu bude i s rovnakym posedom ina. A to som zobral dva realne bajky s rovnakym alebo podobnym urcenim s rovnakym rokom vzniku 2020 a popisom "moderna geo". Akurat ta filozofia je evidentne ina, ako v geo tak i v pouzitych materialoch, v tuhosti, atd.
24.08.2022 - 01:28:06
00
keyboard_arrow_up