Caute, v buducnosti az sa situacia okolo bajkov vrati do normalu planujem kupu svojho prveho full MTB. Skor nez sa dostanem ku konkretnym modelom by som sa chcel poradit ci pozerat XC, trail alebo dokonca enduro kategoriu, na aky typ MTB sa zamerat. Mam cca 110kg a takmer 2 metre, preto pozadujem robustny a odolny bajk, ktory nebudem musiet setrit. Cenova kategoria 2000-2500, Euro, s tym, ze chcem co najlepsi pomer cena/vykon. Jazdim zatial najma polne cesty, chcel by som prejst na lesne cesty, lesne asfaltky, Karpaty a lahsie traily, potom sa uvidi ako dalej. Neplanujem zatial ziadne divoke skakanie. Chcel by som si ale vybrat bajk, kde sa nestane, ze z neho rychlo "vyrastiem", mal by mi vydrzat co najdlhsie.

U XC kategorie ma odradzaju nizsie zdvihy a subjektivne mensia "odolnost", za vyhodu povazujem nizsiu vahu a efektivnejsie zvladanie slapania do kopcov.

U endura ma lakaju lepsie zdvihy a vyssia robustnost, strata rychlosti pri jazde po lese asi az tak nevadi, neviem ako je natom tato kategoria so zvladanim dlhsich stupani.

A trail vidim kdesi uprostred, zatial som mu asi najviac nakloneny. Co by ste teda doporucili?
26.05.2021 - 14:34:06
00
Tak môže byť trochu problém vôbec nájsť dostupný bicykel vo vhodnej veľkosti.
Určite pozeraj len na také, ktoré majú tlmič pod hornou rámovou rúrkou, napr. v štýle

https://www.sadesport.sk/sk/bicykle/14393-rock-machine-blizzard-xcm-30-29-2021-cervenacierna.html#/288-velkost_bicyklov_focus-xl

Tento je vlastne jediný dostupný, na ktorý som narazil pri rýchlom hľadaní vhodných možností.

Tiež by som odporúčal zistiť dostupnosť v prípade tohto bicykla: https://www.koloshop.cz/sk/horska-kola-mtb-celoodpruzena-29/Cannondale-Habit-5-2021-BLK-horske-kolo.html (možno niekde bude aj lacnejší).

Treba zistiť, či stačí taká veľkosť rámu (okolo 21") a treba sa pripraviť na to, že niektoré súčasti možno nebudú ideálne - netreba sa báť ich prípadne vymeniť.

Ak by bol potrebný väčší rám ako cca 21", tak to bude asi trochu väčší problém :)
26.05.2021 - 15:56:08
01
Cau, preco odporucas tlmic pod ramovou rurkou, je tam nejaky zasadny prinos oproti tomu ked je tlmic zvislo? Inak diky za doporucenie modelov, mne teraz ta kupa neponahla, ide mi skor o to na aky typ horskeho bajku sa zamerat a az neskor vyberat z dostupnej ponuky. Nateraz zvazujem najma trail, pripadne este dake enduro, o XC niesom velmi presvedceny.
26.05.2021 - 20:47:08
00
Este pre doplnenie, ako priklad uvadzam rozhodovanie napr medzi modelmi Canyon Neuron 7 AL verzus Canyon Spectral 5 - jeden trailovy, majuci skor blizsie k XC, druhy enduro.
26.05.2021 - 20:51:08
00
https://www.mtbiker.sk/forum/post887558.html#p887558

Vysledky subehu velky jazdec, tlmic zvislo a par kkm rocne najdes tu :D
26.05.2021 - 20:56:44
01
Keď je tlmič zvislo, tak je veľmi namáhaná sedlová rúrka a rámy kvôli tomu hromadne pod ťažšími jazdcami praskajú.

Deje sa to veľmi často, preto by som sa takému umiestneniu tlmiča vyhol.

Horizontálne umiestnený tlmič znamená o dosť menší risk prasknutia, ak porovnávame nejaké porovnateľné rámy.
26.05.2021 - 21:02:16
01
Mám tiež skoro 2m, ale som o poznanie ťažší a preto to išlo smerom spectral cf (kategória 4, ews testovaný)

Keď si pozrieš geometriu, tak spectral al je na 27.5" kolesách, neuron na 29", ináč to je šialene podobné.

Za seba som pozeral aj Neurona karbone, tuším za 2800€. Predsa len karbón ľahšie opravíš ako hliník
26.05.2021 - 21:04:36
00
Kona Hei Hei 2699€ dostupný max limit 138kg doživotná záruka na rám po registracii , ne-prie-strel-ne :D a dokonca xl a vaha daleko cez 90kg

Prílohy:

20210525_180513.jpg
20210525_180513.jpg 954.84 KiB thumb_up0thumb_down

26.05.2021 - 21:12:31
00
To s tym zvislym tlmicom je len zovseobecnovanie problemov par znaciek na biky s rovnakym umiestnenim tlmica. Napriklad trek ma take umiestnenie tlmica dlhe roky, tie bicykle jazdi kde-kto a neviem o problemoch ako ma napriklad aktualne ctm s ridgom alebo v minulosti haibike kde to prasklo casom pomaly kazdemu.
26.05.2021 - 21:19:01
01
Niektoré rámy s určitým dizajnom sú náchylnejšie na zlyhanie, niektoré menej, ale vo všeobecnosti je to zvislé umiestnenie tlmiča jednoducho riskantnejšie v prípade bikerov s vyššou hmotnosťou.
26.05.2021 - 21:43:42
00
26" Trek Fuel bol v tomto legenda ;)
https://www.bike-forum.cz/forum/trek-fuel-90.html#comment1931183

Problem bez ohladu na znacku je v tom, ze to miesto je namahane a ked si tazky, tak je najlepsie ho nemat. Tu si mozes precitat ako RB Bandita navrhovali a vo finale aj tak praskal. Teraz maju tlmic horizontalne.

Novy Banshee s kovadlinou by ale mohol nieco vydrzat
https://www.bansheebikes.com/banshee-technology

Prílohy:

RB-Bandit.JPG
RB-Bandit.JPG 172.71 KiB thumb_up0thumb_down

26.05.2021 - 22:21:26
00
OK, vdaka za vysvetlenie, netrvam na zvislo umiestnenom tlmici... Skor mi ide o to ci ist do trailu alebo endura vzhladom na planovane vyuzitie a moju postavu. Chcel by som bajk vediet pouzivat univerzalne, ci uz na rovinach ako su polne a lesne cesty, sem tam nejake to stupanie kde na rychlosti do kopca viacmenej nezalezi a uzit si zjazd s istotou ze to aj bajk v pohode prezije. Medzi tymi Canyonmi, co som hore spominal niesu podla mna az take rozdiely, ale vyrobca jeden radi medzi trail a druhy uz do endura...
26.05.2021 - 22:33:19
00
Ja mam 125kg, 187cm a jazdievam na YT Capra AL 2018 na asvalte po Karpatach ;) Ked si zamknem tlmice, tak sa pri slapani vobec nehupe. SRAM Code RS 200mm ma zatial vzdy bez problemov ubrzdili dole kopcom. Najviac problemov mam skor so sedlom, vacsina z nich nie je robena na tazkych jazdcov. Niektore otravne vrzgaju a jedno sa mi aj mierne ohlo.
27.05.2021 - 07:38:30
00
Palo TT napísal:
26" Trek Fuel bol v tomto legenda ;)
https://www.bike-forum.cz/forum/trek-fuel-90.html#comment1931183

Problem bez ohladu na znacku je v tom, ze to miesto je namahane a ked si tazky, tak je najlepsie ho nemat. Tu si mozes precitat ako RB Bandita navrhovali a vo finale aj tak praskal. Teraz maju tlmic horizontalne.

Novy Banshee s kovadlinou by ale mohol nieco vydrzat
https://www.bansheebikes.com/banshee-technology


V tom odkaze na stary trek fuel je prasknuta zadna stavba a nie sedlova trubka. Niektorym znackam praskaju zvarovane vahadla pri horizontalnom ulozeni tlmica, neznamena to ze si nekupim iny bike s rovnakym ulozenim tlmica. Plno znackam praskaju zadne stavby bez ohladu na ulozenie tlmica, tiez to neznamena ze si nekupim bike lebo ma zadnu stavbu. Proste ram treba navrhnut na dane zatazenie v danom mieste co niektore znacky na niektorych modeloch nezvladli. Spominany Haibike v minulosti, ked si videl ze ho niekto kupil tak mu na 85% praskol v sedlovej trubke bez ohladu na vahu. Ctm ridge ma rovnaky problem. Rovnake umiestnenie tlmica ako ctm mal napriklad commencal 2012 a vyssie a tych bolo prasknutych minimum. Nejaky rocnik predtym ale mali problemy s dodavatelom trubiek a to im stare mety praskali rad radom kym nezmenili dodavatela. No a isty rocnik/y mety v3 alebo v4 s horizontalnym ulozenim tlmica im uz praskali vahadla takze prave to vertikalne ulozenie tlmica 2012 az po v3 bolo pri commencali najmenej praskajuce. Dobry priklad je i giant s reignom a nrs/anthemom kde sedlova trubka pri reigne vydrzala ale pri xc ramoch praskala - od rovnakeho vyrobcu.
Skor sa treba vyvarovat konkretnym modelom alebo rocnikom ako ulozeniu tlmica.
27.05.2021 - 11:41:25
01
jj,reign /stary/ tam ma velmi hrubu rurku /aj tvarovanu,nie je rovna/ ,vsak ten ram aj dost vazi .. cca 3.4kg bez tlmica .. ale dnes je to uz stanadrd asi :lol:
u niektorych to doslova sedlovu trubku ustrihne .. pochybujem,ze to riesia konstruckne .. vsak reklamacky su lacnejsie,aj tak to vacsina asi nestihne zlomit
27.05.2021 - 17:36:47
00
keyboard_arrow_up