http://www.merida.sk/prodej/Big-Nine-TFS-XT-edition

za 1330€ - ist do toho???

(je v ponuke aj BIG NINE TFS XT-D (2012) za 1229€ - ale mne sa paci ram tej Big-Nine-TFS-XT-edition -2013)

kamarat, ktory tomu rozumie mi napisal ze:

- brzdy nic moc
- a na tie kolesa co su tam vraj ine brzdy nebudu nikdy pasovat

tak neviem. a co si o tom myslite???

ja som 110 kg, 186 cm dlhy zaciaticnik - cize to vidim na 21" rám.
povodne som rozmylal nad kupou bajku do 1000€ - ale potom som si povedatl ze uz radsej kupim poriadny co vydrzi zopar rokov - aj v pripade ze by ma to zacalo viac bavit.... :)

nepotrebujem moc odlahceny bike, planujem nejake to kilecko zhodit z pupka. ale skor taky co ma bez problemov unese a nebudem sa bat ze nieco povoli v blbej chvili ....

dakujem za komentare k tej meride ale aj za pripadne navrhy inych bajkov (29") - len pls zo slovenska. asi by som sa radsej vyhol objednavania zo zahranicia.
04.06.2013 - 13:03:46
00
Cau,

tie brzdy sice nie su spicka, ale pre zaciatocnika su viac ako dostatocne. Rozhodne by som ich neoznacil za zle. Co sa tyka pasovania inych brzd, tak to nie je celkom pravda. Mas dva sposoby uchytu kotucov na naboje:
- Center lock (pripad tejto meridy, v podstate sa jedna o shimano only vec)
- 6 bolt (ostatny vyrobcovia)

Cize pri pripadnom vybere novych brzd (hlavne kotucov) budes zrejme obmedzeny iba na Shimano, co ale nie je ziadna tragedia, lebo shimano teraz robi vyborne hydraulicke brzdy a kotuce (napriklad XTckove hydrauliky s ice tech kotucmi su super, nove SLXka su tiez fajn).

//edit: ako tak teraz pozeram, tak iny vyrobcovia uz tiez robia centerlock kotuce, takze ine brzdy tam pasovat budu.
04.06.2013 - 14:21:15
00
cize ist do toho bajku - za tie peniaze? je to dobra volba???
04.06.2013 - 14:34:43
00
No na 110kg by som požadoval aspoň pevnú os vpredu a poriadne kolesá...
A celkovo ak chceš bicykel do budúcnosti tak by som nebral niečo čo je zastarané už teraz :lol:
Nejaké možnosti hodím o pár minút, toto som napísal len aby si ho náhodou neobjednal teraz :)

Napr. tento by som hodnotil ako oveľa vhodnejší http://www.rb-bike.cz/ramy-kola/83/78/crr-275-base#popis , aj geometria sa mi zdá byť pre teba lepšia. Má pevnú os vpredu aj vzadu, možnosť výberu vlastnej farby :lol: , tapered hlavovka... Len kolesá sú menšie ako 29", ale väčšie ako 26" :D Komponenty z ktorých sa kolesá skladajú sú na totálne odlišnej úrovni ako tie na meride, čiže je vďaka menšiemu priemeru a lepším komponentom/riešeniam predpoklad výrazne vyššej spoľahlivosti a tuhosti.

Alebo http://velosprint.sk/shop/c.224_570/giant-xtc-29er-2-gry-red-13.p.29551 , ale asi skôr v L-ku ako v XL-ku (výhody oproti meride - pevná os vpredu, tapered hlavovka, predĺžená záruka na rám).
04.06.2013 - 14:39:01
00
Kotuce Center lock robi aj SRAM. a brzdy budu pasovat od kazdeho výrobcu.. tak nevidim problem. a CL kotucov je v ponuke tiež dost, brzdy pre zaciatočníka urcite postačuju.. naboje na kolesach sice slabšie, ale časom, ked doslužia vymenis za kvalitnejsie na ložiskach,ako celok dobra volba aj so fajn cenou
04.06.2013 - 15:01:17
00
Kua to pozeráš iný bicykel ako ja? :D Je síce fajn že tam je XT výbava, ale zvyšok rám/vidlica/kolesá - to je v tejto cene neuveriteľne pozadu a je to dôvod prečo sa tomu vyhnúť.
04.06.2013 - 15:05:16
00
ak uz do toho ist tak treba minimalne mesiac pockat do zliav. tam by mohlo ist urcite minimalne 15% z ceny dole. mam minulorocnu 26ku. je tam foxa s tou som spokojny. brzdy brzdia. kolesa by to chcelo lepsie, ale na rekreacne jazdenie zatial stacia. ale urcite by som si nechal poradit od patrika. predsa len v tom ma lepsi prehlad. ja ho asi casom tiez budem prosit o radu, ze ake kolesa kupit :D
04.06.2013 - 15:18:06
00
Kua to pozeráš iný bicykel ako ja? :D Je síce fajn že tam je XT výbava, ale zvyšok rám/vidlica/kolesá - to je v tejto cene neuveriteľne pozadu a je to dôvod prečo sa tomu vyhnúť.

jedine + na giante je oska inac je cely o radu nizsie :)
04.06.2013 - 15:33:05
00
Pevna os je sice super vec, ale pri XC biku so 100mm zdvihu (aj ked 29") by som nevidel ako must-have. Ked tak uz by mi chybala viac tapered headtube, ani nie tak koli "tuhosti" ale preto, ze vyber vidlic keby chcel v buducnosti upgradovat bude srejme pri vidlach s tapered steererom lepsi.
04.06.2013 - 15:39:47
00
jedine + na giante je oska inac je cely o radu nizsie :)

Tiež je naisto aspoň o 70€ lacnejší (ak počítam s 10% zľavou čo dá snáď každý predajca), to by zabezpečilo upgrade na XT radenie. Ostatné výhody ako tapered hlavovka a predĺžená záruka (na 5 rokov) som už napísal. Tiež tie kolesá budú lepšie. Či tam má deore alebo XT prešmyk mu môže byť jedno, XT kľuky prinesú hlavne nižšiu hmotnosť a krajší vzhľad, nejaký rozdiel čo by ho mal trápiť tam nie je (jedine menší kotúč vzadu).
Takže tých podstatných plusov je veľa, tie mínusy podstatné nie sú.
04.06.2013 - 15:44:06
00
Patrik ma pravdu. Pozrel by som:http://www.canyon.com/_sk/mountainbikes/bike.html?b=3013#tab-reiter2
http://www.bike-discount.de/shop/k1275/a78472/zr-race-29er-7-0.html
a ked vazne nechces zo zahranicia tak: http://www.kubicasport.eu/shop/goods/ctm-slayer--2013-matna-ciernazelena-18?goods=13547 so zlavou by si sa na 1300 dostal. Reconku za taky peniaz? :D Reconka je vyborna aj ja ju mam na Auronovi ale ten bol zas z inej cenovej kategorie :)
04.06.2013 - 15:52:26
00
chalani dakujem za odpovede)!
som skoro uplna lama a tak mam par otazok:)

PatrikL - v com je uz teraz zataraly? som netusil ze je nieco takemozne u byciklov. ak by si nieco vhodne nasiel tak pls radsej 29". och len do 1300 ak sa da :) vylekost L bude mi stacit? lebo som z toho trochu zmateny. mam pocit ze asi by bola pre mna najlepsia asi 20" - ale urcite si necham poradit aby som nesparvil nejaku kravinu.

"...rám/vidlica/kolesá - to je v tejto cene neuveriteľne pozadu..." :D - tusim je tam vsetko pozadu :(
- vidlica mi prisla ako celkomd dobra - odlahcenu gold verziu mi asi netreba, ci? podla coho vyberat vhodnejsiu vidlicu?
-ram som myslel ze je uplne standard a kedze ide o model 2013 som netusil ze bude skoro cely bajk az tak pozadu
ktore ramy su idealne

krejzi: povodna cena bajku bola skoro 1500 a vypytal som si zlavu - cze aj keby isiel dome s cenou tak asi max na tych 1300.

su tie kolesa tak zle? a na co pri ich vybere pozerat?
pevna os/naboje - je problem neskor vymenit ak by neposluchali?

jeden kamos mi este odporucal: TREK Cobia 2013 (1060€)
http://www.bajkula.sk/e-shop/vsetky-kategorie/bicykle/mtb-29/cobia-2013
len tam som pozeral ze je rovnaka vislica
04.06.2013 - 15:57:34
00
Či tam bude písmenko L alebo XL to nie je podstatné, podstatné sú konkrétne údaje geometrie. Nejaký výrobca má L ako 19" bicykel, nejaký ako 21"...
Ten giant má geometriu tu: http://www.giant-bicycles.com/en-us/bikes/model/xtc.29er.2/11513/55871/#geometry , v 20" je to L. XL sa mi zdá byť aj pri meride príliš dlhý, pri RB je XL zase dĺžkovo tak akurát a výškovo niečo medzi Meridou a Giantom...

vidlica je funkčnosťou fajn, ale nemá tapered hlavovku a pevnú os - čiže tak v roku 2010 by som nemal námietky, ale teraz je to naozaj mimo keď existujú výrazne lepšie možnosti. Tapered hlavovka a stĺpik vidlice - to prinesie vyššiu predo-zadnú tuhosť a lepšiu kompatibilitu, ako už naznačil Ferisko. Pevná os prinesie tuhosť v krute a je to celkovo výrazne lepší systém ako klasický rýchloupinák.

Dobrý HT rám má aspoň tú tapered hlavovku, dobrý bicykel ako celok má aj tapered stĺpik vidlice, ideálne aj pevnú os na vidlici. Niektoré HT rámy majú pevnú os aj vzadu, čo je tiež zlepšenie, ale netreba sa za tým nejako hnať v tomto prípade. A samozrejme ostatné komponenty by mali byť tiež vyvážené, nejakú 9 rýchlostnú shimano sadu už hádam v tejto cene žiadny výrobca neponúka...

Ono to je od meridy nízka trieda rámu, vyššia trieda má aj pevnú os vzadu a aj tapered hlavovku - keby dajú tieto veci na nižšie modely, pri vyšších by to nemohli uvádzať ako super upgrade za ktorý sa oplatí si priplatiť.

Kolesá vymeniť nie je problém, len by si do toho vrazil toľko peňazí že by si mohol rovno zobrať niečo lepšie. Bez výmeny vidlice by si vpredu mohol mať akurát 9mm pevnú os, vzadu 10mm (10mm dozadu by sa dalo dať aj na tom giante a na všekých čo majú klasický rýchloupinák vzadu).


Naposledy upravil PatrikL dňa 04.06.2013 - 16:08:33, celkovo upravené 1 krát.

04.06.2013 - 16:05:23
00
Pre pevnu os by si okrem naboja (kolesa) musel vymenit hlavne vidlu. Zastarale je to v tom, ze sa to dnes uz robi proste inak. Marketing vyrobcov bicyklov ti povie, ze je to "tuhsie" pri "zachovani hmotnosti".

@uwww: ako zaciatocnikovi by som mu urcite bicykel z internetu neodporucal. To je predsalen skor pre ludi co si uz co to vedia porobit na bicykli sami. On je skor vysloveny kandidat na kamennu predajnu s dobrym popredajnym servisom.
04.06.2013 - 16:07:04
00
ja som nabehol do kammenych predajni - hladny po informaciach a radach potrebnych pri kupe pre mna vhodneho bajku. len po 3. obchode som uz bol dost zmeteny a hlavne som mal pocit ze som idealny kandidat na zbavenie sa dhlsie stojaceho bicykla v predajni :D

mam pocit ze ak chcem: dobry ram, klalitnu vidlicu, aspon deore radenie a brzdy, tempered hlavouku, pevnu os - tak o tom mozem snivat ze to bude hodne nad moje financne moznosti... :/

ked som si skusal bicykle v roznych obchodoch tak kazdy predjaca tvrdil ze prave ten dany bajk je akurat :D
bude velky pruser ak si kupim o trochu vacsi ram 21"? ak 20" nebude
04.06.2013 - 16:30:37
00
keyboard_arrow_up