Ahojte, neviem ako urobiť vlastný príspevok, tak to hodím sem. Čo sa týka cyklistiky, som úplný nováčik. Nevyznám sa v tom, možno len trochu. Chcel by som si kúpiť horský bicykel. Mám 20 rokov, takže veľmi ma bavia zážitky z prírody... Proste objavovanie nového. Horský bicykel chcem, pretože ako som spomenul vyššie, jazdil by som veľa v prírode, lúky, poľné cesty, možno les, ale aj dlhšie trate po asfaltovej ceste. Moja výška 185cm, váha 70kg. Som študent a všetko si hradim sám, takže v cene musím byť veľmi obozretný, nemám na rozhadzovanie. Cena by bolo niečo medzi 500-600€... Prípadne ak by bolo niečo extra pekné a kvalitné v zľave, tak naškrabem už do tých 650€ +/-. Ja ako laik viem o tom len toľko, že by som chcel hydraulické brzdy, uzamykateľnu vidlicu (čo som počul, tak vzduchová by bola asi dobrá) a to je asi všetko, lebo v kvalite a značkách sa nevyznám. Bol by som veľmi vďačný za vaše rady a komentáre, keďže som v tom laik. Zatiaľ, čo som si pozeral, tak celkom ma zaujali tieto bicykle:

https://www.mtbiker.sk/shop/bicykle/horske-bicykle/pevne-a-hardtail/cannondale-trail-29-6-2019-slv-horsky-bicykel.html

https://sadesport.sk/sk/horske-bicykle-mtb-hardtail-275/6450-cannondale-trail-4-27-2016.html#/287-velkost_bicyklov_focus-l

https://eshop.bikepeak.sk/bicykel-trek-marlin-7-2019-seda

https://www.mtbiker.sk/shop/bicykle/horske-bicykle/pevne-a-hardtail/marin-bobcat-trail-4-29-model-2020.html

Za vaše komentáre, prípadne vysvetlenie, čo by bolo pre mňa najlepšie, Vám budem veľmi vďačný. Uprednostňoval by som skôr nové bicykle, pred jazdnými, pretože chcem, aby mi to, čo kúpim vydržalo už dlhé roky (keď už idem minúť takú sumu, na ktorú makám popri škole). Pekný deň všetkým

    19.04.2020 - 12:29:37
    00
    Z tých čo si poslal buď ten Trek alebo Cannondale Trail 4. Možno radšej ten trek a doinvestovať ušetrené k tomu do oblečenia.. :)
    A do 600€ radšej vyhoď z hlavy vzduchovú vidlicu. A myslím, že tebe ani nie je nustnosť podla toho čo píšeš.


    Naposledy upravil Artix dňa 19.04.2020 - 14:15:59, celkovo upravené 1 krát.

    19.04.2020 - 14:13:03
    01
    Nejako v skratke výhody/nevýhody daných bicyklov? :)
    A ten trek, myslím, že tiež bude stáť okolo 650, čo som pozeral e-shopy :/ ... Na to Cannondale má odrádza len to, že je to starší model + nemá lanká vedené v ráme
    19.04.2020 - 14:14:30
    00
    No za 650 sa neoplatí.. Za 555 určite už hej..
    Lanká vedené v ráme nie sú iba plusom. ;) Hovorím za seba.. To že je to 4 ročný model ti môže byť relatívne fuk.
    19.04.2020 - 14:17:24
    00
    Ja som uz odpisal v druhej teme, ale z tych 4 bikeov jednoznacne Marin Bobcat Trail 4. Mozno je to len moja preferencia, ale ako jediny ma moderne siroke riaditka, dvojprevodnik namiesto trochu zbytocneho trojprevodnika, a aj geometria je vyrazne modernejsia oproti tym ostatnym "starinam" s tupym hlavovym uhlom a dlhym predstavcom :D
    19.04.2020 - 15:02:48
    00
    len doplnim, ze vzhladom na tvoju vysku sa urcite pozeraj po 29" bikoch, takze ten 27.5" cannondale zo sadesportu mozes vylucit
    19.04.2020 - 16:24:42
    00
    S tymi 29" kolesami to ennio podal trosku skreslene :) 29" kolesa nie su velmi vhodne pre velmi nizkych ludi (160 cm a menej) hlavne kvoli tomu, ze 29" vyzaduju urcite minimalne rozmery v niektorych castiach geometrie kostry a pri zohladneni kratkych ruk a noh uz jednoducho neostane dost miesta na velke 29" kolesa. To ale neznamena, ze vyssi ludia automaticky maju vyberat kolesa podla svojej vysky. Nie je tomu tak davno co jazdili vsetci na 26-kach a na 27.5 a 29 palcove kolesa sa nepreslo kvoli tomu, ze by ludia nad 180 cm mali problemy s 26" kolesami a potrebovali vacsie. Pri vyske 185 cm su 27,5" kolesa uplne rovnako vhodne ako aj 29" kolesa. Ide cisto len o to na aky ucel ma byt bicykel pouzity, resp. ake mas poziadavky na ovladatelnost, prejazdnost terenom, komfort a podobne. Preto stale dirt a street bicykle maju 26" kolesa, enduro a zjazdove bicykle mavaju sirsie 27,5" a tie 29" sa hodia na take klasicke XC a gravel jazdenie a nie je to delene podla vysky ludi.
    TrailNew ty asi velmi nevies aky vlastne bicykel by bol pre teba najvhodnejsi, ale ak si doteraz aspon na niecom jazdil, tak napis aky typ bicykla to bol a ake mal kolesa. Osobne neodporucam len tak lahkovazne kazdemu prechod hlavne z 26" kolies na 29" a uz vobec nie pri takychto relativne lacnych bicykloch, pretoze je to vyrazny rozdiel a nie vzdy pozitivny. Sam mam 180 cm a minuly rok som vymenil stary 26" XC bike za moderny 29" palcovy (stal liter, takze to nebol zas uplny zaklad) a tie kolesa boli jednoducho velke a trochu mi bicykel pripadal taky nemotorny. A nebol to len moj pocit, ale aj kolegu, ktory je este kusok vyssi ako ja (tiez nebol zvyknuty na 29" kolesa). Treba brat do uvahy to, ze v tychto cenovych kategoriach su 29" kolesa tazsie ako 27,5" a ide o rotujucu hmotu, ktora ten pocit nemotornosti este nasobi. Samozrejme na bezne jazdenie v tvojom pripade kludne ber aj 29" kolesa, ale urcite nevyhladavaj iba take. 27,5" su pre teba absolutne v poriadku a mozno nakoniec aj viac ocenis tie.
    19.04.2020 - 17:03:15
    02
    Popravde doteraz som používal len staré bicykle, ktoré boli doma (na nákup a také somarinky). Cannondale trail 4 2016 som tam dal medzi tie moje "vybrané" pretože priateľka mala tento model (áno mala pánsky model bicykla), ale starší a keď som na ňom jazdil, tak sa mi jazdilo parádne. Osobne by som si teraz nevedel vybrať medzi 27,5 a 29 lebo nemám to poriadne odskúšané. Ako som písal, jazdiť by som chcel poľné cesty, lúky, lesy ale aj trate po asfaltovej ceste. Ak by ten Cannondale mal 2 namiesto 3 prevodníkov (správne som to nazval? :D ) a lanká vedené rámom, tak by som ho asi bral hneď. Ale takto radšej chcem vašu radu, aby ste mi porovnali cenu a výkon daných bicyklov, aby som časom neľutoval, že som minul takú čiastku na niečo, čo nie je až tak dobré a mohol som za tú cenu kúpiť niečo schopnejšie. Úprimne sa v týchto veciach skoro vôbec nevyznám. To, že by som chcel horský bicykel bol nápad z dňa na deň...
    19.04.2020 - 17:18:54
    00
    na tvoje jazdenie ber urcite 29" :!:
    19.04.2020 - 18:41:22
    00
    https://www.najsport.sk/bicykle-1/trek/bicykel-trek-marlin-6-slate-2020
    Ďalší na porovnanie...
    19.04.2020 - 19:51:36
    00
    Z tych bikeov, ktore si poslal a aj z tych, ktore som preklikal tu v eshope mi pride najlepsi ten Marin Bobcat Trail 4 ,lebo ma 2x9 pohon, 120 mm vidlicu (aj ked stale zakladny model Suntour XCM), moderne siroke riaditka a celkom dobru modernu a univerzalnu geometriu. Vela XC bikeov ma totiz dnes zbytocne zavodnu geometriu. Aj ten Trek Marlin 6 Slate je prisposobeny na to, aby sa jazdec zhrbil nad predne koleso a slapal ako divy na cas...

    Inak ak si uplny novacik a mas fakt pevny rozpocet, tak pocitaj s tym, ze si budes musiet kupit aj minimalne nasledovne veci: prilba, pumpa, kosik na flasu, flasa, lepiaca sada na duse, silikonovy sprej (na nohy vidlice napr.), olej na retaz, nejaky odmastujuci/cistiaci prostriedok na cistenie retaze a kazety. A to vsetko je fakt iba uplne minimum pre jazdenie viac ako parkrat do roka.

    A uprimne inak poviem, ze sa tym vyberom nemusis az tak zatazovat, pretoze bohuzial bikey okolo 600 € su dnes stale iba lacnymi bicyklami na beznejsie vozenie a prakticky vsetky su rovnake, t.j. maju skoro vzdy zhodne komponenty a lisia sa iba ramom a par detailami. Vyberat teoreticky mozes iba ten ram a velkost kolies (27,5" vs 29"), lenze to sa bez vyskusania robi tazko, takze v podstate mozes vyberat aj cisto podla toho ako sa ti pozdavaju vzhladovo a nemas ani velmi ako to pokaslat, lebo su vsetky velmi podobne :)
    A preto aj by som povedal, ze je fakt najlepsie ist do aspon dvoch kamennych obchodov skusit si nejake bicykle do 700€ a vybrat na zaklade toho. Takto na nete je to nerealne vybrat nejaky ideal, pretoze jednoducho v danej cene su vsetky tie bicykle skor o kompromisoch ako idealoch...
    19.04.2020 - 21:15:13
    01
    Ďakujem za takúto odpoveď :) vážim si, že si si našiel čas takto sa rozpísať...
    19.04.2020 - 21:40:28
    00
    Čo sa týka priemeru kolies, 29 možno považovať za +, no 27,5 určite nie su -
    Nesuhlasim s kolegom, že všetky bicykle okolo 600€ sú takmer rovnaké. O kompromisoch to však je a to o nemalých. Teraba si si určiť prioritu a z toho čo by si chcel jazdiť mi vychádza, že napr. buď zostaň pri 3-prevodníku alebo 2 prevodniku s väčším počtom zubov 46 a 30, ako ma napr. https://www.mtbiker.sk/shop/bicykle/horske-bicykle/pevne-a-hardtail/superior-xc-819-matte-black-dark-silver-model-2020.html
    Ale dobre by bolo dočo čo má prehadzovčku a prešmýkač aspoň z rady acera pripadne aj alivio nech o už fachá jak tak kvalitne. :) hetno čo som poslal by bola myslim dobra varianta al by si chcel dačo ušanovať a dokupiť za to výbavu..
    A na tvojm mieste by som asi rád práve volil spomínanú geometriu ako má napr tem Trek. Cheš si aj trošku zaťahať, nie?Či len rekreačne??

      19.04.2020 - 22:53:57
      00
      20 ročný mladý chalan, určite sa chcem aj potrápiť na dlhších trasách :) ja stále uvažujem nad tými dvoma Cannondale, trail 4 2016 a trail 6 2019... Možno až prehnane sa snažím vybrať to najlepšie možné v pomere cena a výkon
      20.04.2020 - 00:16:02
      00
      A čo sa týka výbavy, radšej prvé investujem čo treba do toho bicykla, aby som časom neľutoval, že som šetril 50 eúr, za ktoré mohol byť lepší bike, lepšia značka...
      20.04.2020 - 00:18:03
      00
      keyboard_arrow_up