Test: Abus Alarmbox a reťaz Ivera - ťažký kaliber pre pokoj v duši

Test: Abus Alarmbox a reťaz Ivera - ťažký kaliber pre pokoj v duši

Silné kombo pre ochranu vášho bicykla tvorí reťaz v spojení s alarmom. Otestoval som, ako fungujú a dočítate sa, na čo všetko som ich použil.

Samozrejme, najlepšie je bicykel nenechávať bez dozoru ani na sekundu. Ale tak poznáte to. Nie vždy sa to dá, a tak mať po ruke poriadny zámok sa vždy hodí. Abus nie je žiadny nováčik a snáď už každý počul toto meno, ktoré aspoň vo mne vyvoláva pocit bezpečia. Mám od nich už viacero zámkov a zatiaľ ani jeden nesklamal.Na test však tentokrát prišlo niečo špeciálne. V krabici sa ukrývala reťaz Ivera 7210 a nejaká čudná krabička, ktorú som zatiaľ nevedel identifikovať. Nápis Alarmbox však jasne naznačoval, že to bude poriadne hlučné a niečo na štýl Abus Bordo Big 6000 Alarm, ktorý testoval Imroman a dočítate sa o ňom v tomto článku.Poriadny kus železa


Reťaz Ivera je poriadny kus železa a dokazuje to hneď pri prvom poťažkaní. Samotná reťaz je tvorená zo 7 mm hrubých štvorhranných segmentov z kalenej ocele, ktoré sú navyše obalené v tkanine IvyTex. Tá jednak chráni váš bicykel pred ošúchaním, dobre sa čistí, je pružná a trvácna a nesaje tekutiny. Zámok je zacvakávací, a tak pri zamykaní netreba použiť kľúč.

Pri tomto býva častým problémom, že sa dajú otvoriť použitím tenkých planžiet, tzv. shimovaním. Našťastie toto majú ošetrené a aj keď som sa veľmi snažil, zámok som neotvoril. V Abus zámok testovali aj s použitím tekutého dusíka, kde reťaz aj uzamykací mechanizmus obstáli na jednotku.Ochrana uzamknutého bicykla je naozaj na vysokej úrovni a pri hrúbke oka na reťazi by sa zlodej musel prerezať karbobrúskou. Samozrejme, to by si už niekto pre hluk všimol. Koniec-koncov, na každý zámok existuje technika alebo nástroj, ktorým ho zlodej prekoná, ide skôr o to, ako dlho mu to bude trvať.

Ivera je na stupnici do 15 označená bezpečnostným číslom 8. Zatiaľ som nemal tú česť držať v ruke 15-tku, ale to musí byť už asi opancierovaný tank pri pohľade na túto reťaz.Ivera našla u mňa využitie najmä pri zabezpečení bicykla v zaparkovanom aute a taktiež pri zamykaní bicykla na terase. V spojení s Alarmboxom je môj bicykel úplne v bezpečí a garantujem každému zlodejovi, že to nedokáže prerezať tak rýchlo, aby som ja nestihol zbehnúť dole.Bezpečnosť má však aj svoju odvrátenú stránku v podobe zvýšenej hmotnosti. Samozrejme, v tejto kategórii by som ani nič iné nečakal a 1,25 kg pri dĺžke 85 cm budí rešpekt.Počas testovania sa mi stala úsmevná príhoda (vtedy mi do smiechu nebolo), keď som si bicykel deň pred výjazdom naložil do auta a zamkol, avšak po príchode na trail som zistil, že kľúče sú doma. Pri takto bezpečnom zámku mi neostávalo nič iné, len sa vrátiť domov, ale aspoň som zistil, ako sa cíti sklamaný zlodej.Máš 5 sekúnd


Keď už som spomínal Alarmbox, tak si poďme teda povedať, čo to vlastne je. Jedná sa o veľmi jednoduchú krabičku, ktorá má v sebe pohybový snímač a pri každej manipulácii s chráneným predmetom spustí alarm o sile 100 dB. Celý box je vyrobený zo zinkovej zliatiny, a tak veľmi dobre chráni vnútro a sirénu.

Vnútri je použitá batéria CR2, ktorá je spolu s elektronikou uložená vo vodotesnom puzdre. Spolu s konzolou váži Alarmbox pekných 409 g, a tak toto nie je nič pre gramárov. Balenie obsahuje všetko potrebné na montáž a zvládne ju každý.Ovládanie je úplne jednoduché, netreba nič nastavovať alebo ovládať cez mobil a podobne. Po pripevnení o rámovú rúrku pomocou dodávaných oceľových pások sa jednoducho zamkne na konzolu a stlačením jediného tlačidla na boku aktivuje.Dávam ti jeden pokus


Dvojité krátke pípnutie potvrdí pripravenosť zariadenia. Ak sa s bicyklom pohne, Alarmbox na to upozorní dvojpípnutím. Pre tých inteligentnejších zlodejov to znamená, že si dajú spiatočku. Ak však zaznamená ďalší pohyb, okamžite spustí hlasitý alarm, ktorý sa dá vypnúť iba kľúčom.Pri fotení a testovaní sa mi na námestí podarilo takto na seba upozorniť všetkých, čo tam boli a kým som našiel kľúč v ruksaku, tak sa pri mne zhŕkol hlúčik ľudí, ktorí sa chceli presvedčiť, či som naozaj majiteľ. Siréna je veľmi nepríjemná a nedá sa utlmiť, nakoľko vychádza smerom ku úchytu, a tak zlodej ani nemá možnosť to stlmiť rukou.

Siréna sa po 15 sekundách vypne a Alarmbox sa opäť aktivuje. Deaktivovať sa dá jedine kľúčom, ktorý taktiež uzamyká celé zariadenie ku konzole. Ani si nechcem predstaviť, ako by som šiel domov z výjazdu, keby som stratil kľúč.AlarmBox nie je primárne určený iba na zabezpečenie bicykla a dá sa použiť na ochranu rôznych predmetov. Dobre poslúži na kočíku, cyklovozíku, ale aj ako pohybový senzor na dvere. Momentálne ho testuje Olívia na kolobežke.Trošku ma hnevalo, že Alarmbox hrkoce počas jazdy v rozbitom teréne, a tak som ho pri svojich gravel jazdách radšej nechával v ruksaku, až pokým som ho nechcel použiť.Radšej zainvestovať, ako ľutovať


Častokrát sa stretávam s názorom, že zámok z obchodného reťazca stačí a veď aj tak nikde bicykel nenecháte bez dozoru. Ja zastávam viac konzervatívny názor a nenechávam nič na náhodu. Každý bicykel si zaslúži poriadne zabezpečenie, a tak ani vy nečakajte, kým vám niekto bicykel ukradne. Veď každý deň je týchto správ plný Facebook.

Abus nepatrí medzi najlacnejšie zámky a testovaná reťaz Ivera sa predáva za necelých 60 € a Alarmbox za 50 €. Avšak za bezpečnosť a kvalitu si treba niečo priplatiť. Verte mi, že skôr či neskôr sa im poďakujete. Viac informácií, ako aj kompletnú ponuku nájdete na stránke dovozcu.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up19thumb_down comments 12 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: ABUS Bordo SmartX 6500A - bezkľúčový zámok s alarmom play_arrow

Test: ABUS Bordo SmartX 6500A - bezkľúčový zámok s alarmom

Všetko je dnes už smart a tak ma vôbec neprekvapuje, že Abus prichádza so zámkom, ktorý sa ovláda mobilom. Aký však je a ako sa používa?
Test: ABUS Macator – prilba pre každého s priaznivou cenovkou play_arrow

Test: ABUS Macator – prilba pre každého s priaznivou cenovkou

Abus je nemecká značka, ktorá sa stará, okrem iného, o bezpečnosť nás a našich bicyklov. Známa je aj svojimi prilbami. Dnes si predstavíme jeden model z noviniek 2020, ktorý je zároveň aj ich cenovo najdostupnejšou prilbou pre dospelých.
Test: HJC Furion 2.0 - na cestu, no nielen tam play_arrow

Test: HJC Furion 2.0 - na cestu, no nielen tam

Je to jedna z top pretekárskych prilieb od firmy HJC. Bola vyrobená v spolupráci so svetovými pretekármi a skrýva v sebe všetko dôležité, čo by ste pri prilbe s takouto cenovkou čakali.
keyboard_arrow_up