ABUS Bordo Big 6000 Alarm - prenosný zabezpečovací systém

ABUS Bordo Big 6000 Alarm - prenosný zabezpečovací systém

Už neraz som si pri cestovaní po rôznych bikových akciách hovoril, ako veľmi by sa mi hodilo mať so sebou nejakú šikovnú poistku. No a práve tento zámok od ABUS-u ten potenciál rozhodne má.

Mojou zásadou vždy bolo, a aj bude, nenechávať bicykel ani na chvíľu bez dozoru, žiaľ, taká je dnešná doba a len ťažko s tým niečo spravíme. Až dosiaľ som si bez zámku v pohode vystačil, hoci to bolo občas skutočne obmedzujúce, aj komplikované. Priznávam však, že mať možnosť si aspoň na chvíľu niekam odskočiť bez toho, aby vás oblieval studený pot, je určite veľkou výhodou. Prípadne mať poistku pri rôznych akciách alebo cestovaní. 

Priamo pred odchodom na Jarné kilometre v chorvátskej Baške sa mi dostal do rúk tento zámok a okamžite si našiel svoje využitie. Predsa len, Bianchi vo farbe celeste celkom púta pozornosť, a keďže v hoteli sa bicykle nemohli brať na izbu, umožnil mi celkom spokojný spánok .

Základná charakteristika


Zámky spadajúce do „rodiny“ BORDO už nie sú pri značke ABUS žiadnou novinkou. Ich veľkou výhodou je najmä kombinácia skladnosti a odolnosti. Zámok ABUS Bordo Alarm je v dĺžke 120 cm tohtoročnou novinkou (krátka verzia 90 cm) pričom poskytuje vysoký stupeň ochrany a všetky jeho prvky sú vyrobené zo špeciálnej kalenej ocele. Tá je v mieste možného dotyku s rámom pogumovaná, takže sa nemusíte báť poškodenia rámu pri manipulácii. Zámok využíva v otváracom systéme diskovú technológiu, ktorá chráni zámok pred neoprávneným otvorením tzv. nedeštruktívnymi metódami (vyhmatanie, picking, bumping) ako aj proti odvŕtaniu.

abus zámokabus zámok


Celkovo je charakteristika zabezpečenia na hodnote 10 z 15-dielnej stupnice, čo teda znamená, že ho len tak niečo neprekvapí. O tom svedčí aj hmotnosť, ktorá je na hodnote 1 770 g vrátane prenosného puzdra na rám bicykla. Toto puzdro sa ale hodí aj samostatne na to, aby sa zámok stále nerozkladal a bol v kompaktnom tvare. V balení ešte nájdete dvojicu kľúčov a tiež identifikačný kód, ktorý má veľmi praktické využitie: v prípade, že plánujete používať hneď viacero zámkov, môžete mať na všetky jeden rovnaký kľúč. 

abus zámok

Čo sa týka odolnosti, menšie „crash testy“ robili chalani aj v jednom nedávnom videu, v ktorom nájdete tiež zámok z radu BORDO.Alarm navyše


Poďme sa ale pozrieť na to, čo ho výrazne odlišuje od ostatných. Tento zámok má v sebe zabudovaný alarm. Pri jeho konštrukcii sa myslelo na bežné použitie v praxi, takže sa nerozozvučí okamžite na to, ako sa hoci len o kúsok pohne, čo by v reálnom svete spôsobilo skôr nepríjemné situácie. Zámok má zabudovaný akýsi 3D senzor, ktorý dokáže lepšie rozoznať bežné jemné otrasy spôsobené okolitým prostredím a samotnú manipuláciu so zámkom. 

abus zámok

Ako to funguje?


Po zamknutí máte cca päť sekúnd na to, aby ste všetko nechali tak, o aktivácii alarmu vás následne informuje pípnutie. Po ňom to už má na starosti senzor, ktorý nechávajú jemné otrasy v pokoji. Pri tých silnejších a „podozrivých“ nasleduje päť silných pípnutí, ktoré upozornia na manipuláciu. Navyše je senzor citlivý na celkový pohyb, teda aj na zmenu polohy. Ak všetko ustane, alarm sa znovu vráti „do kľudového režimu". Ak nie, následne sa spustí samotný alarm, ktorý má celkovo 100 dB a rozhodne upúta pozornosť okolia. Ten po ustaní pohybu o 20 sekúnd stíchne, v prípade, že ale pohyb neustáva, pokračuje ďalej v piskote. Samozrejme, ak medzitým pribehnete a odomknete ho kľúčom, rovnako tak ho zastavíte. Myslím si, že všetko dokonale demonštruje video nižšie, ktoré som ale radšej nerobil nikde vonku, aby som zbytočne nespôsobil nedorozumenie .Nie vždy však potrebujete funkciu alarmu, to najmä keď zámok prenášate alebo cestujete. Preto má v podstate dve polohy uzamknutia s tým, že až jeho posunutie do tej druhej spôsobí aktiváciu alarmu, o ktorej som písal vyššie. Ak jeho batéria zoslabne, budete na to upozornený pípnutím, pričom sa tá dá naozaj ľahko vymeniť. Samozrejme, len vtedy, ak je zámok otvorený. Batéria je celkovo veľmi dobre utesnená a voda sa k nej len tak ľahko nedostane. 

abus zámokabus zámok


Pre koho?


Zrejme je hlúposť napísať, že tento zámok je pre každého, kto sa vozí do mesta. Aj to možno považovať za jeho ideálne využitie, no vo väčšine prípadov jeho cena prekoná cenu bežného „presúvadla“. Každopádne, z vlastnej skúsenosti a z bývalej práce poznám prípady, kedy ľudia dochádzali do práce aj na drahších bicykloch a boli nútení si ich nechať na stanovišti pred areálom. Stalo sa, že odtiaľ niečo zmizlo, hoci bola neďaleko ochranka areálu. Ibaže, kto sa v tom kolose sústredí na bicykle zamestnancov? A práve v takomto prípade sú alarm a dobrý zámok naozaj vítané.

abus zámok

Ako som už písal v úvode, ja som ho výborne využil na sústredení v Baške, kedy mi hotel neumožnil brať bicykel na izbu a ten ostal v spoločnej miestnosti s ostatnými. Navyše som typ, ktorý je poriadne nervózny, keď na svoj bike nevidí. Práve spojenie alarmu a odolného zámku mi tak dodalo skutočný pocit bezpečia. Zároveň som alarm otestoval v situácii, keď chalani po návrate z výjazdu trochu nešetrnejšie ukladali bicykle a všetko to nečakane spustili. Práve som vo vestibule sledoval dojazd Dwaars door Vlaanderen, keď som začul piskot. Najhoršie na tom bolo, že vtedy chýbal už len posledný kilometer do cieľa . Každopádne, hoci 100 dB nepredstavuje až taký obrovský hukot, prenikavý tón a jeho charakter vie okolie skutočne dostatočne upozorniť, o čom som sa osobne presvedčil.

Takýchto situácii je viacero a už sa mi neraz prihodili. Napríklad pri cestovaní po zahraničných maratónoch, kedy sme veľakrát nútení nechať bike uložený v „bicykliarni“. A aj napriek tomu, že vás každý presviedča o tom, že tu sa predsa nekradne, som v tomto smere čím ďalej tým viac opatrnejší. Poznáme tiež situácie, kedy potrebujeme nechať bicykel na chvíľu bez dozoru, napr. keď ho máme na nosiči a musíme si odbehnúť. Zámok s alarmom sa dá vtedy skutočne výborne použiť ako záloha a na odradenie. Častokrát vidím, ako ľudia po pretekoch bicykel hodia na auto a následne sa idú dať do poriadku a niekam na jedlo a pod., pričom už neraz z toho bol aj prípad krádeže. Rozhodne to nerobte, ak to už ale inak nejde, majte pri sebe aspoň nejakú poistku. A práve tento zámok môže byť ten správny typ. Nikto pritom nevraví, že ho musíte používať len na bicykel, existuje totiž mnoho ďalších možností jeho využitia

abus zámok

Celkovo je podobných momentov skutočne veľa a práve rozšírenie o alarm zvyšuje varianty použitia. A to aj vtedy, ak nie ste hardcore „commuter“ alebo kuriér. Výhodou je, že sa jedná o jednoduchý a prenosný systém s odolným zámkom, ktorý môžete mať stále so sebou a ktorý nezačne s prenikavým zvukom hneď, ako okolo neho preletí mucha. Celkovému spracovaniu zodpovedá aj cena, ktorá je stanovená na 169 €. To rozhodne nie je málo, no svojich zákazníkov si určite nájde. 

Všetky podrobnosti o tomto produkte sa dozviete aj na stránkach slovenského zastúpenia ABUS.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Imroman (Martin Imrich)
Páči sa ti tento článok? thumb_up14thumb_down comments 31 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: ABUS Bordo SmartX 6500A - bezkľúčový zámok s alarmom

Test: ABUS Bordo SmartX 6500A - bezkľúčový zámok s alarmom

Všetko je dnes už smart a tak ma vôbec neprekvapuje, že Abus prichádza so zámkom, ktorý sa ovláda mobilom. Aký však je a ako sa používa?
Produkty ABUS - bezpečnosť na prvom mieste PR článok

Produkty ABUS - bezpečnosť na prvom mieste

Či hľadáte kvalitný zámok na bicykel, prilbu pre vás alebo vaše deti, určite nevynechajte ponuku tohto nemeckého výrobcu. Spolu sa pozrieme na niektoré ich novinky.
Test: Abus Alarmbox a reťaz Ivera - ťažký kaliber pre pokoj v duši

Test: Abus Alarmbox a reťaz Ivera - ťažký kaliber pre pokoj v duši

Silné kombo pre ochranu vášho bicykla tvorí reťaz v spojení s alarmom. Otestoval som, ako fungujú a dočítate sa, na čo všetko som ich použil.
keyboard_arrow_up