ABUS Bordo Big 6000 Alarm - prenosný zabezpečovací systém

ABUS Bordo Big 6000 Alarm - prenosný zabezpečovací systém

1431 komentárov

Imroman 22.04.2019 12 fotografií   Abus Zamok Horska Cyklistika Bezpecnost Kradez Cestna Cyklistika

Už neraz som si pri cestovaní po rôznych bikových akciách hovoril, ako veľmi by sa mi hodilo mať so sebou nejakú šikovnú poistku. No a práve tento zámok od ABUS-u ten potenciál rozhodne má.

 

Mojou zásadou vždy bolo, a aj bude, nenechávať bicykel ani na chvíľu bez dozoru, žiaľ, taká je dnešná doba a len ťažko s tým niečo spravíme. Až dosiaľ som si bez zámku v pohode vystačil, hoci to bolo občas skutočne obmedzujúce, aj komplikované. Priznávam však, že mať možnosť si aspoň na chvíľu niekam odskočiť bez toho, aby vás oblieval studený pot, je určite veľkou výhodou. Prípadne mať poistku pri rôznych akciách alebo cestovaní. 

Priamo pred odchodom na Jarné kilometre v chorvátskej Baške sa mi dostal do rúk tento zámok a okamžite si našiel svoje využitie. Predsa len, Bianchi vo farbe celeste celkom púta pozornosť, a keďže v hoteli sa bicykle nemohli brať na izbu, umožnil mi celkom spokojný spánok .

Základná charakteristika


Zámky spadajúce do „rodiny“ BORDO už nie sú pri značke ABUS žiadnou novinkou. Ich veľkou výhodou je najmä kombinácia skladnosti a odolnosti. Zámok ABUS Bordo Alarm je v dĺžke 120 cm tohtoročnou novinkou (krátka verzia 90 cm) pričom poskytuje vysoký stupeň ochrany a všetky jeho prvky sú vyrobené zo špeciálnej kalenej ocele. Tá je v mieste možného dotyku s rámom pogumovaná, takže sa nemusíte báť poškodenia rámu pri manipulácii. Zámok využíva v otváracom systéme diskovú technológiu, ktorá chráni zámok pred neoprávneným otvorením tzv. nedeštruktívnymi metódami (vyhmatanie, picking, bumping) ako aj proti odvŕtaniu.

abus zámokabus zámok


Celkovo je charakteristika zabezpečenia na hodnote 10 z 15-dielnej stupnice, čo teda znamená, že ho len tak niečo neprekvapí. O tom svedčí aj hmotnosť, ktorá je na hodnote 1 770 g vrátane prenosného puzdra na rám bicykla. Toto puzdro sa ale hodí aj samostatne na to, aby sa zámok stále nerozkladal a bol v kompaktnom tvare. V balení ešte nájdete dvojicu kľúčov a tiež identifikačný kód, ktorý má veľmi praktické využitie: v prípade, že plánujete používať hneď viacero zámkov, môžete mať na všetky jeden rovnaký kľúč. 

abus zámok

Čo sa týka odolnosti, menšie „crash testy“ robili chalani aj v jednom nedávnom videu, v ktorom nájdete tiež zámok z radu BORDO.Alarm navyše


Poďme sa ale pozrieť na to, čo ho výrazne odlišuje od ostatných. Tento zámok má v sebe zabudovaný alarm. Pri jeho konštrukcii sa myslelo na bežné použitie v praxi, takže sa nerozozvučí okamžite na to, ako sa hoci len o kúsok pohne, čo by v reálnom svete spôsobilo skôr nepríjemné situácie. Zámok má zabudovaný akýsi 3D senzor, ktorý dokáže lepšie rozoznať bežné jemné otrasy spôsobené okolitým prostredím a samotnú manipuláciu so zámkom. 

abus zámok

Ako to funguje?


Po zamknutí máte cca päť sekúnd na to, aby ste všetko nechali tak, o aktivácii alarmu vás následne informuje pípnutie. Po ňom to už má na starosti senzor, ktorý nechávajú jemné otrasy v pokoji. Pri tých silnejších a „podozrivých“ nasleduje päť silných pípnutí, ktoré upozornia na manipuláciu. Navyše je senzor citlivý na celkový pohyb, teda aj na zmenu polohy. Ak všetko ustane, alarm sa znovu vráti „do kľudového režimu". Ak nie, následne sa spustí samotný alarm, ktorý má celkovo 100 dB a rozhodne upúta pozornosť okolia. Ten po ustaní pohybu o 20 sekúnd stíchne, v prípade, že ale pohyb neustáva, pokračuje ďalej v piskote. Samozrejme, ak medzitým pribehnete a odomknete ho kľúčom, rovnako tak ho zastavíte. Myslím si, že všetko dokonale demonštruje video nižšie, ktoré som ale radšej nerobil nikde vonku, aby som zbytočne nespôsobil nedorozumenie .Nie vždy však potrebujete funkciu alarmu, to najmä keď zámok prenášate alebo cestujete. Preto má v podstate dve polohy uzamknutia s tým, že až jeho posunutie do tej druhej spôsobí aktiváciu alarmu, o ktorej som písal vyššie. Ak jeho batéria zoslabne, budete na to upozornený pípnutím, pričom sa tá dá naozaj ľahko vymeniť. Samozrejme, len vtedy, ak je zámok otvorený. Batéria je celkovo veľmi dobre utesnená a voda sa k nej len tak ľahko nedostane. 

abus zámokabus zámok


Pre koho?


Zrejme je hlúposť napísať, že tento zámok je pre každého, kto sa vozí do mesta. Aj to možno považovať za jeho ideálne využitie, no vo väčšine prípadov jeho cena prekoná cenu bežného „presúvadla“. Každopádne, z vlastnej skúsenosti a z bývalej práce poznám prípady, kedy ľudia dochádzali do práce aj na drahších bicykloch a boli nútení si ich nechať na stanovišti pred areálom. Stalo sa, že odtiaľ niečo zmizlo, hoci bola neďaleko ochranka areálu. Ibaže, kto sa v tom kolose sústredí na bicykle zamestnancov? A práve v takomto prípade sú alarm a dobrý zámok naozaj vítané.

abus zámok

Ako som už písal v úvode, ja som ho výborne využil na sústredení v Baške, kedy mi hotel neumožnil brať bicykel na izbu a ten ostal v spoločnej miestnosti s ostatnými. Navyše som typ, ktorý je poriadne nervózny, keď na svoj bike nevidí. Práve spojenie alarmu a odolného zámku mi tak dodalo skutočný pocit bezpečia. Zároveň som alarm otestoval v situácii, keď chalani po návrate z výjazdu trochu nešetrnejšie ukladali bicykle a všetko to nečakane spustili. Práve som vo vestibule sledoval dojazd Dwaars door Vlaanderen, keď som začul piskot. Najhoršie na tom bolo, že vtedy chýbal už len posledný kilometer do cieľa . Každopádne, hoci 100 dB nepredstavuje až taký obrovský hukot, prenikavý tón a jeho charakter vie okolie skutočne dostatočne upozorniť, o čom som sa osobne presvedčil.

Takýchto situácii je viacero a už sa mi neraz prihodili. Napríklad pri cestovaní po zahraničných maratónoch, kedy sme veľakrát nútení nechať bike uložený v „bicykliarni“. A aj napriek tomu, že vás každý presviedča o tom, že tu sa predsa nekradne, som v tomto smere čím ďalej tým viac opatrnejší. Poznáme tiež situácie, kedy potrebujeme nechať bicykel na chvíľu bez dozoru, napr. keď ho máme na nosiči a musíme si odbehnúť. Zámok s alarmom sa dá vtedy skutočne výborne použiť ako záloha a na odradenie. Častokrát vidím, ako ľudia po pretekoch bicykel hodia na auto a následne sa idú dať do poriadku a niekam na jedlo a pod., pričom už neraz z toho bol aj prípad krádeže. Rozhodne to nerobte, ak to už ale inak nejde, majte pri sebe aspoň nejakú poistku. A práve tento zámok môže byť ten správny typ. Nikto pritom nevraví, že ho musíte používať len na bicykel, existuje totiž mnoho ďalších možností jeho využitia

abus zámok

Celkovo je podobných momentov skutočne veľa a práve rozšírenie o alarm zvyšuje varianty použitia. A to aj vtedy, ak nie ste hardcore „commuter“ alebo kuriér. Výhodou je, že sa jedná o jednoduchý a prenosný systém s odolným zámkom, ktorý môžete mať stále so sebou a ktorý nezačne s prenikavým zvukom hneď, ako okolo neho preletí mucha. Celkovému spracovaniu zodpovedá aj cena, ktorá je stanovená na 169 €. To rozhodne nie je málo, no svojich zákazníkov si určite nájde. 

Všetky podrobnosti o tomto produkte sa dozviete aj na stránkach slovenského zastúpenia ABUS.

Fotogaléria k článku

 

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Komentáre

radohanno 22.04.2019 (11:29)

2


Abus je asi nejvíce profláknutý...Zajímaly by mě jiné zámky.Já podle zahraničních testů koupil AXA a podle tabulek je stejně odolný jako Abus.Jen jsem ho sehnal za jinou cenu..Pokuste se vytvořit test z kvalitních zámků ale ne z produkce Abus..Ať máme možnost výběru..

 
user_id 22.04.2019 (11:40)

2


Podla vahy vyzera ako zamok na prenasanie autom a zamykanie bicykla len mimo vyjazdu (pred a po vyjazde).

 
Imroman user_id 22.04.2019 (16:55)

0


Aj to je moznost pouzitia...gramarina to nie je

 
user_id Imroman 22.04.2019 (18:49)

-1


A hned mas aj tip na dalsi clanok, tj. predstavenie moznosti zabezpecenia cestneho bicykla pocas svihov, s ohladom na hmotnost rieseni

 
Imroman user_id 23.04.2019 (11:10)

0


jednoduche....nevzdalovat sa od bicykla..

 
user_id Imroman 23.04.2019 (11:29)

0


Nie vzdy je to mozne. Ked si clovek potrebuje ist do krcmy po vodu, alebo si odskocit na velku a nema partakov, ktori by mu bike postrazili, chcelo by to zamok, ktory odradi aspon menej nadanych/prilezitostnych zlodejov, ktorych je na ulici vacsina.

 
zihadlo 5 22.04.2019 (17:43)

1


Ten alarm mi príde e výborný aj do pivnice primknut bike ku kotve na stene

 
Mikee zihadlo 5 22.04.2019 (19:37)

-1


 
zihadlo 5 Mikee 22.04.2019 (23:20)

0


cvikne a prchá, zas tej kradeži až tak nezabráni len upúta pozornosť...
na lanko stači aj 30cm papagajove klieste

 
Mikee zihadlo 5 23.04.2019 (10:22)

0


No sak to ano, ale ked to mas naprikald doma niekde alebo tak

 
radohanno 22.04.2019 (11:51)

0


Přesně..Ta AXA je taky kus železa..Mám ji v práci ..https://www.kupkolo.cz/zamek-axa-toucan-120_z104666/?id_variation=1729488 viz odkaz.. je to kráva jako ten abus ale cena po slevě dobrá a když ho máš v ruce cítíš že je odolný...Shimano používá AXA na zamykání baterie do rámu když máš externí.

 
SLR radohanno 22.04.2019 (14:12)

5


ty si pritakal na seba?

 
radohanno SLR 22.04.2019 (18:22)

0


Na Inita

 
zihadlo 5 radohanno 22.04.2019 (17:41)

1


Ak si si nevšimol zámok je s alarmom axy sú len mechanické. Preto ta rozdielna cena. AXA používa primitívny profil kľúča abus ma kľúč koliskovy. ktorý je odolný proti dampingu. To je ďalší výrazný rozdiel v cene. Plus je to long verzia. Plus možnosť zjednotenia zámkov podľa karty.

 
richard.f zihadlo 5 22.04.2019 (22:34)

0


Aj ten Abus "superkluc" ti je na prd, ked tento typ zámkov otvori náradie za 5 eur. Návodov je plny youtube !

 
zihadlo 5 richard.f 22.04.2019 (23:22)

0


tak daj link

 
richard.f zihadlo 5 23.04.2019 (07:30)

2


Urcite vies sam pouzit vyhladavanie nie YT.
https://www.youtube.com/watch?v=Zs8uyPsDaw0

 
romboid5b richard.f 23.04.2019 (10:46)

3


 
Gusto0 22.04.2019 (18:07)

0


alarm by bol fajn no toto uz ozaj nieje na nosenie aj ked puzdro sa da uchytit na ram. mam bordo lite a veru nechce sa mi ho vozit na biku. aj ked tentokrat som ho zobral - potreboval som spravit cestou velky nakup v potravinach tak bol bicykel skoro 20minut bez dozoru priamo v rusnej obci.
velka nevyhoda je manipulacia - aj ked tento je dlhsi - no stym mojim mam casto problem bike o nieco zamknut. v tomto ma retaz navrch.

 
radohanno Gusto0 22.04.2019 (18:24)

0


Všiml ale i normální Abus je drahý..Tento 169 eur a běžný sojí 100 euro.. Na stupnici odolnosti má 9 a Abus 10..Takže zase takový rozdíl to není....

 
radohanno radohanno 22.04.2019 (18:26)

0


To je odpověď pro Žihadlo5

 
zihadlo 5 radohanno 22.04.2019 (23:14)

0


ked to maš take naštudovane sprav videjko otváračky takeho zamku, venujem sa klučiarstvu nejake roky rad sa priučím

 
radohanno zihadlo 5 23.04.2019 (08:35)

0


Jen tvrdím co se píše...Výrobci mají nějaké stupnice odolnosti..Pokud Abus má 10 z 15 a AXA 9 z 15 není v tom zase takový rozdíl..Ale je rozdíl pokud koupíš zámek který je z 90% kvalitní jako ABus ale je za 20% jeho ceny ..Naprosto postačuje pro mé potřeby zamknout kolo v kolárně která je hlídaná kamerou a lze do ní vejít pouze za pomocí čipové karty...Nikomu nevyvracím jeho názor..Abus jsem jen viděl na prodejně a tu Axu mám. Příjde mi že používají stejný systém ..Ocelové pláty spojené nýtem k tomu nějaký zámek a klíč..Je bytelný a případného zloděje odradí víc než obyčejný drát za 200kč.

 
zihadlo 5 22.04.2019 (23:16)

0


tracker ti nezabráni v krádeži, len pomože nájsť ak ho teda zlodej niekde v dodavke neodstrani

 
radohanno zihadlo 5 23.04.2019 (08:38)

0


Přesně..Takže pokud koupím ABUS s alarmem za 170euro a nebo tuhle AXU bez alarmu a k tomu Tracker který je ukrytý v představci budu mít kolo uchráněno stále za polovinu ceny ABUSu..Jen tak počítám ....Ony totiž jsou videa na Youtube že ten abus zase taková sláva není..Lze překonat všechny zámky a tak už je jedno zda je to zámek za 20 nabo za 170 euro..

 
zihadlo 5 radohanno 24.04.2019 (21:16)

0


ten tracker ti ničomu nezabráni , trošku sa zamysli AXA je fajn, že má 9nu je to taká stredná trieda odolnosti na menšie náradie, tie stupnice su EN normy skúšok ,kde sa testuje odolnosť technikom ,stopuje sa čas prekonania s určitým malým a velkým náradím...
serozny výrobca dodá akreditovanému ustavu zámky a oni ich demoluju a vydaju na to certifikát, a je to docela drahé... preto tie ceny pultové. ako som ti už napísal,

 
radohanno zihadlo 5 24.04.2019 (23:52)

0


V pohodě...Ten Abus s alarmem taky není všemocný..Dobrý zloděj překoná cokoli... Ten vyhledávač aspoň ukáže kde kolo je ...Prodává se i u nás a baterka vydrží vysílat několik dní..Pokud na to zloděj nepříjde...Proto kolo nikdy nepouštím z dohledu...

 
radohanno 23.04.2019 (08:54)

0


 
zihadlo 5 radohanno 24.04.2019 (21:18)

0


toto skusim, planžety mám

 
Pridaj komentár