Prestavba na elektrobicykel - kedy sa vám oplatí a ako prebieha?

Prestavba na elektrobicykel - kedy sa vám oplatí a ako prebieha?

1

martinbielik 09.04.2018 6 fotografií   Elektrobicykle Horska Cyklistika Technika

Zaujímavým riešením, ktoré bolo taktiež predstavované na výstave FOR BIKES 2018, je prestavba klasického bicykla na elektrobicykel.

 

Ak ste zvyknutí na svoj horský, trekingový alebo cestný bicykel, vyhovuje vám jeho rám alebo nemáte pre skladovanie ďalšieho bicykla priestory, existuje možnosť bicykel na elektrobicykel prestavať.

Aj váš môže mať veľký elektro potenciál vďaka univerzálnej prestavbovej sade, ktorá dodá takmer každému bicyklu podporu elektromotora. Máte doma starší bicykel, na ktorom vlastne ani nejazdíte, pretože nemáte už tú správnu kondíciu? Tak práve toto je riešenie.Ak uvažujete o kúpe elektrobicykla, máte na výber dve možnosti. Najjednoduchšia je kúpiť nový elektrobicykel, a tak máte istotu, že všetko bude fungovať správne a všetky komponenty sú pre neho zladené. Dobrodružnejší a tvorivejší cyklisti však môžu siahnuť po prestavbovej sade, ktorá obsahuje motor, batériu a potrebné ovládanie, vďaka čomu môže svoj bicykel elektrifikovať.

Preče prestavať na elektropohon?


Hlavným dôvodom môže byť cena. Využitie prestavbovej sady je najlacnejšou variantou, pričom sa pohybuje približne na polovici ceny (nového) základného elektrobicykla, ale budete musieť venovať svoj čas a energiu na finálnu kompletizáciu, ktorá by nemala byť príliš zložitá.Prestavba je jednoduchá


Montáž prestavbovej sady by mal zvládnuť bez problémov každý, kto už na svojom bicykli aspoň menil dušu alebo nastavoval brzdy. Taktiež všetky elektrické rozvody sú pripravené tak, aby ich stačilo jednoducho pozapájať do zodpovedajúcich konektrorov medzi motorom, riadiacou jednotkou, ovládačom a batériou.

Väčšia variabilita


Okrem ceny je výhodou aj väčšia variabilita. Ponuka elektrobicyklov síce neustále rastie, a tak je medzi nimi obmedzenejší výber, čo sa týka veľkosti rámov alebo použitých komponentov. Naopak, elektrifikovať môžete takmer každý bicykel, či už ide o ten športový horský alebo skladačku po dedkovi (sady je možné použiť na väčšine bicyklov s normalizovanou roztečou vidlice). Aj keď existujú aj tu určité obmedzenia.

Klasické elektrobicykle však stále majú svoje nesporné výhody. Sú totiž na elektropohon už navrhované, ich rám je preto už od výroby na inštaláciu prispôsobený, všetky vodiče sú lepšie skryté a celkovo bicykel lepšie odoláva väčšiemu zaťaženiu.Výhody prestavby na elektrobicykel

  • prestavba na elektrobicykel vychádza zhruba o polovicu lacnejšie ako kúpa nového pri rovnakých parametroch (batéria, motor, atď)
  • komponenty pôvodného trekového či horského bicykla mávajú často vyššiu kvalitu než elektrobicykle nižšej cenovej kategórie
  • využijete veľkosť rámu, ktorá vám vyhovuje
  • úpravou na elektrobicykel ušetríte skladovací priestor, ktorý si nový elektrobicykel určite vyžiada

Koľko to celé stojí?


Ceny prestavbových sad sa odvíjajú najmä od výkonu motora a kapacity batérie. Niektoré sady dokonca batériu neobsahujú vôbec, pretože sa predpokladá, že si ju vyberiete zvlášť podľa potreby a svojich požiadaviek. Za kvalitnú sadu s 250 W motorom v prednom kolese, 360 Wh batériou, ktorá je vhodná pre mestské elektrobicykle, zaplatíte približne 600 €. Ak chcete naozaj výkonný elektrobicykel, môžete zvoliť aj sadu s výkonom až 1 000 W, tu sa však cena pohybuje od 800 € a ešte niečo dôležitejšie - pri takomto výkone motora sa už elektrobicykel nepovažuje za bicykel, ale za malú motorku a je preto potrebné napríklad aj vodičské oprávnenie.Takže, tieto prestavbové sady sú zaujímavým doplnkom, avšak je zrejmé, že neponúkajú tak komplexne prepracovaný elektrobicykel, ktorý už od svojho návrhu počítal s dodatočným výkonom motora. Pre odvážnejších a zručnejších je to možnosť, ako nejakú finančnú časť ušetriť, samozrejme na úkor už spomínanej prepracovanosti a samotného vývoja.
 

Fotogaléria k článku

 

Viac o elektrobicykloch, ich výbere a používaní nájdeš v novej sekcii Elektrobicykle v skratke.

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

FOR BIKES

06.04.2018 - 08.04.2018
Ostatné
Praha (Česká republika)

Propozície, Pozvánka, Súťaž, Reportáže, Foto

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Elektrobicykle ~ Krosové ~ Dámske)

Komentáre

Momentálne sa tu nenachádza žiaden komentár. Môžeš však zanechať Tvoj komentár:

Pridaj komentár