Test: BikeWorkX – mazivo na reťaz do suchých podmienok

Test: BikeWorkX – mazivo na reťaz do suchých podmienok

610 komentárov

Dublinboy 10.08.2018   Cistenie Mazanie Horska Cyklistika Test Retaz Blato Udrzba Cyklostar

Mazív na reťaz nikdy nie je dosť. Je Chain Star Wax od BikeWorkX v niečom iný? Maže lepšie, vydrží dlhšie alebo je takmer zadarmo? Presne to som sa snažil zistiť v našom teste.

 

Ak patríte do skupiny bikerov, ktorým stále niečo na biku píska, cvrliká alebo škrípe a vôbec vám to nevadí, tak sa rovno zastavte. Tento článok nie je pre vás. A možno je, lebo to prestane po aplikácii testovaného maziva a keď vám to nevylepší náladu, tak to pomôže aspoň ostatným okolo vás a konečne začne s vami aj niekto jazdiť.

Keby ste si mali vybrať jedno mazivo na reťaz, tak sa potrápite. Jednak je ich na trhu kvantum a potom každý výrobca má v ponuke viacero druhov do rôznych podmienok. Aj český výrobca BikeWorkX ponúka normálne mazivo do univerzálnych podmienok, potom jedno do extrémneho počasia, nesmie chýbať ani bio verzia, ktorá sa ľahko odbúra a potom Wax.Chain Star Wax


Čo je to ten Wax? Je to suché mazivo na reťaz, ktoré je vlastne dvojzložkové a na báze vosku. Vhodné je špeciálne do suchého a prašného prostredia. Dodáva sa v 50 ml fľaške, v takzvanom aplikátore. Všetky ostatné mazivá od BikeWorkX (okrem Wax) majú aj alternatívne balenie v spreji. Na obale nájdete základný popis, čo mazivo obsahuje, názorný obrázok ako prepichnete uzáver, aby ste mohli kvapkať a značky, ktoré vám dávajú najavo, že výrobok je extrémne horľavý, zdraviu škodlivý a nemali by ste ho ani vdychovať, nebodaj zahadzovať v lese okolo seba. Obal je zaujímavý v tom, že obsahuje poistný uzáver. Takže bez tlaku nadol ním môžete točiť donekonečna. Mazivo je, ako sme si už povedali, určené do suchých podmienok. Preto aj konzistencia je skôr vodová a rovnako pri aplikácii máte dojem, že lejete čistú vodu na reťaz. Ak sa so suchým mazivom niekto nestretol, môže to byť celkom šok.Vonia to?


Niektorí konkurenti stavili na vôňu aj pri olejoch (počul som od kamaráta, že ten jeho olej vonia ako banány). Wax z bežnej vzdialenosti nesmrdí, ani nevonia . Ale keď si aplikátor dáte rovno pod nos, tak zistíte, že má arómu ako typický olej, ten do šijacích strojov.

Poriadne namazať


Suché mazivá zanechávajú veľmi jemný film, ktorý ultra rýchlo vyschne, takže ho vôbec nie je vidieť. Mne sa to stalo hneď viackrát. Takéto mazivo je určené na prašný podklad a suché letné obdobie. A tak som si povedal, že čo je lepšie ako testovať práve tento „olejček“ na prašnom hlinenom pumptracku? Konečne som po zime umyl dirtbike a nakvapkal Wax na reťaz štandardným spôsobom. Do vnútornej strany reťaze pomalým kvapkaním pri točení kľukami. Utrel jemne handrou. Nechal cez noc zaschnúť a druhý deň poď ho pumpovať! Po pár kolách mi samozrejme skoro odpadli nohy. Ale tiež som si uvedomil, že nemám mokrú reťaz. A zvyknutý z mokrých olejov a neustálej špiny na reťazi, namazal som reťaz opäť, tentokrát každý článok samostatne a pedantne. Jemne pretrel opäť handrou. Po ďalších pár kolečkach a s astmatickým dýchaním som neveriacky pozeral na reťaz, že prečo je znovu suchá? A potom mi to docvaklo. Ten Wax vysychá tak rýchlo, že po pár minútach nevidíte mokrý olej na reťazi.Ale kto vlastne jazdí na dirtbiku? Málo ľudí, že? A tak som namazal aj reťaz na endure a ďalšia výzva bola zistiť, či viaže Wax špinu a prach. A ak áno, tak po akej dlhej dobe. Oproti mokrým olejom, alebo prípravkom do dažďa a extrémneho počasia, je Wax aj po dlhom období bez prachu. Ani po 5 výjazdoch na pumptrackoch som nemal zaprášenú reťaz. Pri jazdení na endure mi rovnako zanechával reťaz čistú a bez špiny aj po 100 km. Fotky hovoria za všetko.Výdrž


50 ml je dosť málo. Tak som to videl na začiatku testu. Ale z vlastnej skúsenosti viem, že prvý dojem nie je vždy pravda. Z celej fľašky som minul ledva polovicu a prešiel som cca 120 km na endure po lesoch a 5x som strávil asi po 1 hod. na pumptrackoch. Aj keď nemáte zaprášenú reťaz, po istej dobe zistíte, že je suchá a začína cvrlikať. A to je už neskoro, aby ste znovu mazali. Z mojej skúsenosti to boli asi každé 3 jazdy na pumptracku, čo boli 3 hodiny jazdenia. Na endure v lesnom prostredí vydržal Wax na reťazi 4 hodiny jazdenia - zhruba 70 km.Zhrnutie


Pri dnešnej záplave mazív a olejov na trhu skutočne neviete, čo najlepšie si vybrať. Wax je jednou z dobrých alternatív do suchého a prašného prostredia, ktoré na prvý pohľad vyschnú, no zanechajú olejový film, ktorý dlho vydrží. Už žiadne cvrlikanie a vŕzganie!Plusy:

  • Bez zápachu.
  • Výdrž.
  • Neviaže nečistoty a nefarbí reťaz.
  • Poistný uzáver.
  • Cena.

Mínusy:

  • Iba 50 ml balenie.
  • Nepriehľadný obal (nevidíte, koľko vám zostáva maziva).
  • Biologicky neodbúrateľný.

Cena 50 ml balenie maziva Chain Star Wax sa pohybuje okolo 4 €. Viac informácií sa dozviete na tomto odkaze.
 

Fotogaléria k článku

 

Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Komentáre

GaliPet 10.08.2018 (21:19)

1


"Ten Wax vysychá tak rýchlo, že po pár minútach nevidíte mokrý olej na reťazi."
Wax (vosk) nevysychá. Vysychá riedidlo a na reťazi ostáva už len vrstva vosku.

 
Dublinboy GaliPet 11.08.2018 (10:39)

0


Diky za vysvetlenie.

 
N/A 11.08.2018 (11:08)

1


Jedna cajova sviecka nastruhana na struhadle a 1dcl az 1,5 dcl technickeho benzinu. 20min na rozpustenie a potom veselo mazat.

 
GaliPet N/A 11.08.2018 (13:02)

1


S domáci voskovým mazadlom sú však problémy ohľadne hustoty. Zmes - vosk s tech. benzínom je pri teplote nad 30 stupňov riedka ako voda a tá istá zmes pri 20 stupňoch je už takmer tvrdá.
Aplikujem tak, že pred použitím nechám zmes "roztopiť" ( dám fľaštičku do horúcej vody)
Profi voskové mazadlá sa však dajú bezproblémove aplikovať spravidla za bežných teplôt 10-30 stupňov.

 
N/A GaliPet 11.08.2018 (14:24)

0


Zalezi na tom ako nariedis , samozrejem potom o to dlhsie cakas kym vyprcha. Vyhoda je ze moze kombinovat rozne tvrdosti voskov

 
bajker16 10.08.2018 (19:38)

0


otázka:máte ho aj na predajni?-chain star wax?lebo ja ho tam nevidím,pretože som ho chcel objednať a vyskúšať...Pred necelým mesiacom som si u Vás objednával na takéto podmienky,ktoré sú už dá sa povedať pravidelnosťou druhej polovice leta-bikeworx normal-2 balenia,keďže po minulom roku keď som objednal na skúšku jednu ,,fľaštičku" bola max spokojnosť...za info vopred dik

 
Dublinboy bajker16 11.08.2018 (10:41)

0


Dobrá pripomienka, asi skôr na cervo-a alebo niekoho kto by ti vedel povedať čo sa plánuje naskladnit.

 
ppi 11.08.2018 (09:49)

0


Je to myslene akoze sucho pri aplikacii, alebo ze voda ten vosk (uz nejako vytvrdnuty - po odpareni riedidla) zmije?

 
Dublinboy ppi 11.08.2018 (10:44)

0


Ono ten prípravok je veľmi riedky, má vodovú konzistenciu. Samozrejme ked ho nakvapkáš na reťaz, tak vidíš, že zostala mokrá, no po pár minútach už nie je vidno po ňom nič. Lebo ako správne napísal Galipet, riedidlo sa vyparí a zostane reťazi len vosk.

 
Sigor 13.08.2018 (11:07)

0


Tak aj odomna jeden postreh. Toto mazivo uz nikdy viac na XC jazdenie. Maximalne na detske a mestke bicykle kvôli čistote reťaze. I po aplikacii nadmerneho mnozstva maziva bola retaz sucha a vydavala zvuky ako dvere do krcmy v Hornej Dolnej. Radsej retaz po kazdej jazde umyt a aplikovat klasicky olej ako pucuvat lastovicky pri kazdom zasliapnuti do pedalov.

 
Pridaj komentár