Test: BikeWorkX – mazivo na reťaz do suchých podmienok

Mazív na reťaz nikdy nie je dosť. Je Chain Star Wax od BikeWorkX v niečom iný? Maže lepšie, vydrží dlhšie alebo je takmer zadarmo? Presne to som sa snažil zistiť v našom teste.

Ak patríte do skupiny bikerov, ktorým stále niečo na biku píska, cvrliká alebo škrípe a vôbec vám to nevadí, tak sa rovno zastavte. Tento článok nie je pre vás. A možno je, lebo to prestane po aplikácii testovaného maziva a keď vám to nevylepší náladu, tak to pomôže aspoň ostatným okolo vás a konečne začne s vami aj niekto jazdiť.

Keby ste si mali vybrať jedno mazivo na reťaz, tak sa potrápite. Jednak je ich na trhu kvantum a potom každý výrobca má v ponuke viacero druhov do rôznych podmienok. Aj český výrobca BikeWorkX ponúka normálne mazivo do univerzálnych podmienok, potom jedno do extrémneho počasia, nesmie chýbať ani bio verzia, ktorá sa ľahko odbúra a potom Wax.


Chain Star Wax

Čo je to ten Wax? Je to suché mazivo na reťaz, ktoré je vlastne dvojzložkové a na báze vosku. Vhodné je špeciálne do suchého a prašného prostredia. Dodáva sa v 50 ml fľaške, v takzvanom aplikátore. Všetky ostatné mazivá od BikeWorkX (okrem Wax) majú aj alternatívne balenie v spreji. Na obale nájdete základný popis, čo mazivo obsahuje, názorný obrázok ako prepichnete uzáver, aby ste mohli kvapkať a značky, ktoré vám dávajú najavo, že výrobok je extrémne horľavý, zdraviu škodlivý a nemali by ste ho ani vdychovať, nebodaj zahadzovať v lese okolo seba. Obal je zaujímavý v tom, že obsahuje poistný uzáver. Takže bez tlaku nadol ním môžete točiť donekonečna. Mazivo je, ako sme si už povedali, určené do suchých podmienok. Preto aj konzistencia je skôr vodová a rovnako pri aplikácii máte dojem, že lejete čistú vodu na reťaz. Ak sa so suchým mazivom niekto nestretol, môže to byť celkom šok.


Vonia to?

Niektorí konkurenti stavili na vôňu aj pri olejoch (počul som od kamaráta, že ten jeho olej vonia ako banány). Wax z bežnej vzdialenosti nesmrdí, ani nevonia . Ale keď si aplikátor dáte rovno pod nos, tak zistíte, že má arómu ako typický olej, ten do šijacích strojov.

Poriadne namazať

Suché mazivá zanechávajú veľmi jemný film, ktorý ultra rýchlo vyschne, takže ho vôbec nie je vidieť. Mne sa to stalo hneď viackrát. Takéto mazivo je určené na prašný podklad a suché letné obdobie. A tak som si povedal, že čo je lepšie ako testovať práve tento „olejček“ na prašnom hlinenom pumptracku? Konečne som po zime umyl dirtbike a nakvapkal Wax na reťaz štandardným spôsobom. Do vnútornej strany reťaze pomalým kvapkaním pri točení kľukami. Utrel jemne handrou. Nechal cez noc zaschnúť a druhý deň poď ho pumpovať! Po pár kolách mi samozrejme skoro odpadli nohy. Ale tiež som si uvedomil, že nemám mokrú reťaz. A zvyknutý z mokrých olejov a neustálej špiny na reťazi, namazal som reťaz opäť, tentokrát každý článok samostatne a pedantne. Jemne pretrel opäť handrou. Po ďalších pár kolečkach a s astmatickým dýchaním som neveriacky pozeral na reťaz, že prečo je znovu suchá? A potom mi to docvaklo. Ten Wax vysychá tak rýchlo, že po pár minútach nevidíte mokrý olej na reťazi.


Ale kto vlastne jazdí na dirtbiku? Málo ľudí, že? A tak som namazal aj reťaz na endure a ďalšia výzva bola zistiť, či viaže Wax špinu a prach. A ak áno, tak po akej dlhej dobe. Oproti mokrým olejom, alebo prípravkom do dažďa a extrémneho počasia, je Wax aj po dlhom období bez prachu. Ani po 5 výjazdoch na pumptrackoch som nemal zaprášenú reťaz. Pri jazdení na endure mi rovnako zanechával reťaz čistú a bez špiny aj po 100 km. Fotky hovoria za všetko.


Výdrž

50 ml je dosť málo. Tak som to videl na začiatku testu. Ale z vlastnej skúsenosti viem, že prvý dojem nie je vždy pravda. Z celej fľašky som minul ledva polovicu a prešiel som cca 120 km na endure po lesoch a 5x som strávil asi po 1 hod. na pumptrackoch. Aj keď nemáte zaprášenú reťaz, po istej dobe zistíte, že je suchá a začína cvrlikať. A to je už neskoro, aby ste znovu mazali. Z mojej skúsenosti to boli asi každé 3 jazdy na pumptracku, čo boli 3 hodiny jazdenia. Na endure v lesnom prostredí vydržal Wax na reťazi 4 hodiny jazdenia - zhruba 70 km.


Zhrnutie

Pri dnešnej záplave mazív a olejov na trhu skutočne neviete, čo najlepšie si vybrať. Wax je jednou z dobrých alternatív do suchého a prašného prostredia, ktoré na prvý pohľad vyschnú, no zanechajú olejový film, ktorý dlho vydrží. Už žiadne cvrlikanie a vŕzganie!


Plusy:

  • Bez zápachu.
  • Výdrž.
  • Neviaže nečistoty a nefarbí reťaz.
  • Poistný uzáver.
  • Cena.

Mínusy:

  • Iba 50 ml balenie.
  • Nepriehľadný obal (nevidíte, koľko vám zostáva maziva).
  • Biologicky neodbúrateľný.

Cena 50 ml balenie maziva Chain Star Wax sa pohybuje okolo 4 €. Viac informácií sa dozviete na tomto odkaze.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Dublinboy 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Video: Výrobcovia olejov nechcú, aby ste toto vedeli - voskovanie reťaze

Video: Výrobcovia olejov nechcú, aby ste toto vedeli - voskovanie reťaze

Pre koho má voskovanie reťaze zmysel a aké sú jeho výhody a nevýhody? Hodiť sa budú aj dlhodobé skúsenosti s voskom od značky Rex.
Test: Kärcher OC3 Foldable – keď je niečo malé aj veľké súčasne

Test: Kärcher OC3 Foldable – keď je niečo malé aj veľké súčasne

Máte radi kompaktné a pritom funkčné veci? Aj vo svete čistenia bicyklov sa nájdu zaujímavé riešenia, pričom ako vždy platí, že všetko má svoje výhody aj nevýhody.
Test: absoluteBLACK GRAPHENlube® - marketing na jednotku alebo iná liga?

Test: absoluteBLACK GRAPHENlube® - marketing na jednotku alebo iná liga?

Pri pohľade na stránky výrobcu si možno pomyslíte, veď to jazdí aj Pogačar, nedáva zmysel to ďalej riešiť a je to pecka. Naozaj je to tak?
keyboard_arrow_up