Test: Kärcher OC3 Foldable – keď je niečo malé aj veľké súčasne

Máte radi kompaktné a pritom funkčné veci? Aj vo svete čistenia bicyklov sa nájdu zaujímavé riešenia, pričom ako vždy platí, že všetko má svoje výhody aj nevýhody.

Keď som sa na konci minulého roku bavil s Ondrejom, zástupcom značky Kärcher, spomenul mi, že čoskoro bude uvedená konštrukčne veľmi zaujímavá novinka v rámci rodiny nízkotlakových mobilných čističov OC3. Hmm, čo takého zaujímavého sa dá vymyslieť? Buď to bude niečo menšie, alebo väčšie. Ale nenapadlo mi, že vo výsledku to bude menšie aj väčšie zároveň.

S nemeckou značkou a ich nízkotlakovým čističom mám v podstate dlhoročné skúsenosti, o ktorých som písal aj v teste modelu OC3 a OC3 Plus. Nechcem znieť ako obohraná platňa, preto ak chcete mať trochu širší obraz, ako som sa ku tejto značke dostal a ako mi uľahčila každodenný život s bicyklom, všetko nájdete tam.

Pretože úplne elementárne vlastnosti zostávajú rovnaké, či už samotný tlak, výdrž batérie alebo celkové využitie v praxi. Teraz vám nechcem hovoriť znovu to isté, pozrieme sa najmä na zmeny a ich význam. OC3 Foldable totiž nenahrádza súčasnú ponuku, ale ju rozširuje a prináša špecifické vlastnosti.

Kärcher OC3 Foldable

Nádrž ako transformer

Kde inde začať, než na pohľad najväčšou zmenou, teda skladacou nádržou. Vďaka nej totiž v zloženom stave dosahuje rozmery len 305 x 298 x 105 mm a najmä svojou výškou (105 mm) môže súperiť s nejedným robotickým vysávačom. Inak povedané: aj veľmi kompaktný model OC3 pri tom vyzerá trochu ako krabica.

Stačí jednoduchý pohyb, nádrž zaklapne a zrazu pred vami stojí 8 litrov pripravených slúžiť. To je o liter viac, ako ponúka väčší model OC3 Plus. Materiál pôsobí veľmi odolným dojmom a skutočne nebudí dojem, že by mal po čase nejako zmeniť svoje vlastnosti. Len doplním, že kanister bol testovaný na minimálne 10 000 zložení a keď si to dáte dokopy, bude „smutným“ zistením, že nás ľahko prežije.

Kärcher OC3 Foldable testKärcher OC3 Foldable predstavenie

Čo je ešte nové?

Skladacia nádrž nie je jedinou novinkou. Myslím, že mnohých poteší aj nabíjanie vo forme USB-C. Človek nemusí opatrovať ďalší špeciálny kábel, súčasťou je samozrejme aj adaptér, no pokojne môžete využiť aj ten od vášho mobilného telefónu. Takže všade tam, kde ste predtým nabíjali mobil, môžete nabíjať aj OC3 Foldable. Tlačidlo pre zapnutie/vypnutie je tiež trochu upravené a má na dotyk iný „feeling“.

Kärcher OC3 Foldable reviewKärcher OC3 Foldable

Rovnako nová je hadica, ktorá je výrazne flexibilnejšia a v dĺžke 1,8 metra. Je vyslovene „gumová“, pričom modely OC3 a OC3 Plus ju majú pevnú, zatočenú do špirály a teda naťahovaciu. Aj z toho dôvodu je táto až o 1 m kratšia, čo má opäť svoje špecifiká.

Ako vravím, zatiaľ opisujem konštrukčné vlastnosti a k samotným výhodám/nevýhodám v praxi sa dostaneme pri skúsenostiach. Ale možno vás poteší, že novinka nie je drahšia, ale paradoxne cenovo najdostupnejšia z rodiny OC3.

Kärcher OC3 Foldable recenzia

Čo je rovnaké?

Samotnou podstatou každého mobilného čističa je samozrejme čistenie. Tu zostali všetky vlastnosti zachované, či už sa bavíme o prietoku (max. 2 litre za minútu), nechýba overená nízkotlaková pištol so spúšťou (takže môžete využiť súčasné príslušenstvo), filter či integrovaná líthium-íonová batéria s výdržou približne 15 minút. Či sú všetky tieto vlastnosti dostatočné na umývanie, vrátane výdrže batérie a podobne, sme rovnako detailne rozoberali v minulom teste.

Kärcher OC3 Foldable

Použitie v praxi

Hneď na úvod musím napísať, že v podstate všetky mobilné čističe OC3 vedia poslúžiť v rovnakých situáciách – stačí sa len prispôsobiť ich vlastnostiam. To je podľa mňa dôležitá informácia, ale teraz už poďme na samotné špecifiká.

Nemôžeme začať inde ako pri skladacej nádrži, pretože vďaka nej čistič zaberá minimum miesta. Plocha je o kúsok väčšia, ale vďaka výške ho odložíte takmer do každej poličky. To isté platí v prípade prepravy – asi neexistuje model auta, do ktorého by v zloženom stave nevedel niekam zapadnúť. Stáva sa z neho dokonalé „pohotovostné“ zariadenie, ktoré aj keď nevyužívate na dennej báze, nijako neprekáža a následne vie zachrániť situáciu.

Tomu napomáha aj rýchlosť použitia, pretože stačí jeden rýchly pohyb a máte kýblik pripravený do akcie. Asi najlepšie si to predstavíte, ak pozriete naše krátke video na IG:


Žiadne šraubovanie ani rozoberanie. Navyše hadicu máte hneď pripravenú, neschováva sa do samostatného priečinka ako pri OC3 a OC3 Plus. Jednoducho stačí nádrž roztiahnuť a môžete liať vodu.

Kärcher OC3 Foldable
To všetko oceňujem, keď prídem domov z výjazdu a potrebujem bicykel rýchlo umyť. Šup, šup, už som pred panelákom a môžem sa pustiť do práce. Hadicu netreba nijako naťahovať a vďaka flexibilite sa s ňou pracuje ľahšie – jednoducho nemá tendenciu sa vracať do pôvodného stavu. Aby nezavadzala, dá sa pripevniť aj o rukoväť, ale ja ju väčšinou nechávam plávať vo vode. Po skončení sa pomerne ľahko zloží naspodok.

Kärcher OC3 Foldable testKärcher OC3 Foldable recenzia

Vďaka konvexnému tvaru a veľkej ploche sa výborne naberá voda aj z potoka, len treba dať pozor na fakt, že spodná časť (kde je samozrejme elektronika a motor) nesmie byť ponorená. Ako keď naberáte vodu kýbľom a nechcete ho celý ponoriť.

S tým všetkým ale súvisí jedno dôležité „ale“. Vzhľadom na fakt, že nádrž nie je pevná ani 100 % utesnená zvrchu, OC3 Foldable sa nehodí na prepravu vody v aute, prípadne na jej dlhodobé skladovanie. Samozrejme záleží, ako človek šoféruje, ale určite by som si do kufra nedal tento čistič po okraj naplnený vodou. Vrchnák tu je, ale má pomerne veľký otvor pre hadicu.

Kärcher OC3 Foldable review
Takže pre potreby väčšieho cestovania bude ideálne doplniť samostatný kanister (s výhodou, že máte zároveň aj vodu na pitie), prípadne sa spoľahnúť na externý zdroj. Tomu pomáha aj doplnkové príslušenstvo, presnejšie nasávacia hadica v dĺžke 2 metre, ktorú viete ľahko pripojiť.

Kärcher OC3 FoldableKärcher OC3 Foldable test

Ku špecifickej konštrukcii sa viaže aj jedna moja nedávna historka s mladým, ktorý je už verným pomocníkom pri umývaní. Čistič sme naplnili vodou a on chcel s dobrým úmyslom nasadiť vrchnák, kým vyjdeme von. Lenže mu to nešlo na prvý pokus, tak sa o všetko viac oprel... A následne skončilo asi 7 litrov vody v byte na zemi.

Nemusíte sa nijako báť, len treba mať na pamäti, že trochu väčší tlak zvrchu spôsobí zborenie stien, teda návrat nádrže do zloženého stavu. Inak je nádrž aj pri plnom naplnení vodou stabilná a určite sa nestane, že by sa zložila bez cudzieho pričinenia.

Má USB-C aj nevýhody?

Myslím, že pre niekoho bude práve prechod na nabíjanie cez USB-C veľkým plusovým bodom, opäť to má svoje špecifiká. Medzi tie pozitívne rozhodne patrí jednoduchosť nabíjania v podstate kdekoľvek a nepotrebujete žiadny špeciálny kábel alebo adaptér. Nabíjať môžete pokojne aj z nejakej powerbanky. Rovnako je oveľa menšia šanca, že si pri balení na dlhšiu cestu zabudnete ten „správny“ kábel.

Kärcher OC3 Foldable
Ja si myslím, že všetko je pomerne jasné, tak prejdime na nevýhody. Sem asi môžem zaradiť fakt, že sa nedá použiť adaptér do 12 V zásuvky. Namiesto neho samozrejme môžete použiť hocičo, čím nabíjate v aute mobil, ale nefunguje to, ak je čistič zapnutý. S USB-C jednoducho nemôžete umývať a nabíjať zároveň.

Ale za seba poviem, že za celé tie už skoro 3 roky som nikdy nenabíjal z auta. Časom som sa naučil raz za čas hodiť čistič na nabíjanie popri tom, ako beží čas v rámci prípravy na rôzne výlety, preteky či akcie. Už mám vytvorený rituál, rovnako ako nabíjanie mobilu či bezdrôtového radenia SRAM AXS. Ale zohľadniť to určite treba...

Suma sumárum

Poďme všetko zhodnotiť. Osobne si myslím, že Kärcher vytvoril produkt, ktorý výborne dopĺňa súčasnú kolekciu a prináša zaujímavé vlastnosti v tejto kategórii. S trochou improvizácie sú v podstate všetky mobilné čističe medzi sebou zameniteľné. Keď ho mám ale charakterizovať, ide o najlepšie „pohotovostné“ riešenie pre každodenné umývanie.

Výhody OC3 Foldable sú najmä v použití doma, keď nemáte poruke hadicu, v paneláku, alebo ako záloha v aute pre nečakané situácie. A nemusíme sa baviť len o čistení bicykla, ale rovnako tak napríklad domáceho miláčika alebo turistických topánok. Tomu napomáhajú nielen minimálne rozmery v zloženom stave, ale aj prevedenie hadice a celková manipulácia. Rozlož, napusť vodu, umy, odlož.

Kärcher OC3 Foldable recenziaKärcher OC3 Foldable test

Úprimne povedané, ak by som si mal vybrať len jeden produkt z rodiny OC3, chcelo by to chvíľu rozmýšľania. Ale vo výsledku rozhodne primárne použitie a osobné preferencie, kde si treba zhodnotiť jednotlivé vlastnosti. Z toho dôvodu sme vytvorili stránku, kde nájdete prehľadne vypísané výhody/nevýhody jednotlivých modelov, vrátane odpovedí na najčastejšie otázky.

V konečnom dôsledku môže rozhodnúť aj cena cca 139 €, ktorá je najnižšia spomedzi modelov OC3. A čo nás skutočne teší, spolupráca so značkou Kärcher sa pekne rozvíja, a tak nejako cítime, že ich produkty prirodzene ladia so životom cyklistov, resp. aktívnych ľudí. Aj preto nájdete túto novinku exkluzívne len v MTBIKER shope.
Zdroj fotografií: archív redakcie
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Imroman 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Kärcher 0C3 – šikovné riešenie na večný problém

Test: Kärcher 0C3 – šikovné riešenie na večný problém

Ak by ste sa ma spýtali na top investíciu v rámci spríjemnenia života s bicyklom, je možné, že by u mňa zvíťazil tento mobilný čistič od nemeckej značky Kärcher.
Vyhraj jeden z troch čističov Kärcher OC3 a umývaj bez starostí

Vyhraj jeden z troch čističov Kärcher OC3 a umývaj bez starostí

Často vozíš domov špinavý bike a nemáš ho čím umyť? Večný problém môže vyriešiť Kärcher OC3, ktorý môžeš získať len za správnu odpoveď.
Ako čistím bicykel, keď nemám kde?

Ako čistím bicykel, keď nemám kde?

Nebývam v rodinnom dome, ale v klasickom paneláku. Možno jedna z najčastejších otázok, aké od vás za tie roky dostávam, znie: ako a kde čistím bicykel? Tak sa na to pozrieme bližšie.
keyboard_arrow_up