Základná údržba a servisné úkony

Základná údržba a servisné úkony

PR článok

Časté jazdenie so sebou prináša okrem super zážitkov aj potrebu určitej starostlivosti. Dnes si zhrnieme niektoré jednoduché úkony, ktoré patria medzi úplný základ spokojnej jazdy.

Čistenie ako základ


Väčšinou tým úplne najdôležitejším, čo udrží vás bicykel čo najdlhšie v dobrom stave, je správne čistenie. Práve tento úkon veľa bikerov podceňuje, s čím následne súvisí nižšia výdrž komponentov, rôzne čudné zvuky a pod. V prvom rade je potrebné myslieť na pohon, na ktorom vie špina a prach postupne vytvoriť „brúsnu pastu“ a výrazne znížiť jeho životnosť. Rovnako aj celkový chod a radenie bude výrazne hladšie s pravidelnou údržbou. Pritom to nie je nič zložité.Výbornou pomôckou pre domáce podmienky je práčka reťaze, ktorá je rýchla a efektívna aj v domácich podmienkach. Viac o nej sa dozviete v našom teste.

Zabúdať samozrejme netreba ani na rám a ostatné komponenty. Ideálne je, ak si v tom vytvoríte systém a výrazne vie pomôcť aj správna výbava – či už sa jedná o špeciálne kefy, alebo čistiace prostriedky.Domáca výbava


Aj keď neplánujete doma robiť veľké servisné úkony, aspoň úplný základ výbavy môžeme jedine odporučiť – prípadne ako odrazový mostík na neskôr. Ušetríte si tak nielen peniaze, ale najmä čas spojený s návštevou servisu. Veľká časť úkonov je jednoduchá a vyžaduje správne náradie.Správne mazivo


Vhodný výber maziva podľa podmienok je doslova kľúčový, pretože okrem efektívneho a tichého pohonu s tým výrazne súvisí aj údržba. Dávať zbytočne hustý olej, ak je vonku sucho a prach, bude znamenať len zbytočne nabaľovanie mastnoty. Naopak, olej na sucho vydrží v prípade „epických“ výjazdov oveľa menej. Vo výsledku to nie je nič zložité a pomôcť môže naše video:Trochu podrobnejšie sme sa tejto tému venovali aj v redakčnom teste.

Ide to aj v súlade s prírodou


Alternatívu k bežným čistiacim a mazacím prostriedkom ponúka rad PURE. Spĺňa všetko, čo treba a pritom je maximálne šetrný k životnému prostrediu. Tak prečo to nevyužiť.Nastavenie prehadzovačky


Ak vie niečo poriadne pokaziť výjazd, je to nepresné radenie. Práve zadná prehadzovačka je v „akcii“ najčastejšie a ovládať jej správne nastavenie sa môže vždy hodiť. Pritom je pomoc opäť jednoduchá.Doba bezdušová


Bezdušové systémy majú množstvo výhod a jednou z nich je aj možnosť rýchlej a efektívnej opravy priamo v teréne. Niekedy ani tmel nestačí a treba mu trochu pomôcť. Dokonca pri tom ani netreba dávať dole koleso a ešte si ušetríte dušu v zálohe na neskôr. Tú ale rozhodne odporúčame nosiť vždy so sebou pre prípad potreby.S tým súvisí aj možnosť rýchleho a efektívneho fúkania, ktorú ponúkajú CO2 bombičky. Medzi ich výhody patria okrem rýchlosti aj miniatúrne rozmery a viac o systéme JetValve sa dozviete v našom teste.

Videá a články vznikli vďaka spolupráci so značkou Weldtite. Jej dovozcom na Slovensko je Made4bike, kde nájdete aj kompletnú ponuku.
report_problem Našiel si v texte chybu?

Podobné články

Ako pripraviť a udržať bike pojazdný - tipy na výbavu PR článok

Ako pripraviť a udržať bike pojazdný - tipy na výbavu

Správna starostlivosť o bicykel vie jeho životnosť zásadne predĺžiť. Okrem pravidelného servisu k tomu patrí aj čistenie.
Tubeless v podaní Effetto Mariposa a Stan´s NoTubes

Tubeless v podaní Effetto Mariposa a Stan´s NoTubes

Debatu o tom, či ísť do tubeless, sme tu mali už veľakrát. Povedzme, že už ste presvedčení a idete si vybrať sadu na takúto konverziu. Otvoríte stránky shopu a zistíte, že výber je veľmi pestrý.
Chceš zlepšiť prejav svojho biku? Začni tu!

Chceš zlepšiť prejav svojho biku? Začni tu!

Každý poznáme kamoša, ktorý nás bude presviedčať, že kúpa karbónového predstavca za stovky eur s vidinou ušetrenia 20 gramov je práve to, čo posunie naše jazdenie do nebeských výšin.
keyboard_arrow_up