Kliknutím prejdeš na
bbbcycling.com
Reklama
Cyklistické prilby - ochrana na výjazdoch

Cyklistické prilby - ochrana na výjazdoch

2 komentáre

Radovan75 29.03.2019   Ochrana Doplnky Horska Cyklistika Bezpecnost Cestna Cyklistika Prilba Vybava

Sú povinnou výbavou každého cyklistu, či už tých, ktorí si vyrazia na výlet len pár krát za rok, detí ktoré sa preháňajú po sídlisku, ale aj profesionálov jazdiacich na pretekoch celého sveta. V ponuke je nepreberné množstvo tvarov, farieb a technických riešení a tak sa pozrime bližšie na pár základných informácií.

 

História vývoja


Je to neuveriteľné, ale prvé prilby boli vyrobené už koncom devätnásteho storočia. Boli vyrobené z korku, pokrytého látkou a vyzerali skôr ako klobúk na safari a nie prilba na bicykel. Samozrejme svoju ochrannú funkciu spĺňali len okrajovo, ale to množstvo bicyklov a dopravných prostriedkov v tej dobe nebolo také veľké ako dnes.Tie, čo sa výzorom podobali na terajšie prilby, boli vyrobené z kože začiatkom dvadsiateho storočia a používali sa už aj na cyklistických pretekoch. Viaceré vážne zranenia počas rokov však viedli k tomu, že vývoj pokročil o obrovský kus dopredu.Dnešné prilby nielenže vyzerajú dobre, ale dokázali ochrániť jazdcov počas mnohých ťažkých pádov. Prvé pokusy s použitím moderných materiálov sa objavili v roku 1970 a od tej doby už vývoj naberal na obrátkach až do súčasnej podoby.Základné časti prilby


Keď sa pozrieme na súčasné prilby, tak konštrukcia sa skladá zo samotnej polystyrénovej škrupiny a z vložky, ktorá je pohyblivá vďaka elastickým častiam, ktoré tieto dva diely spájajú k sebe.

Práve tieto elastické časti označované ako elastoméry, sú dôležitou súčasťou, ktorá sa v prípade nárazu natiahne a absorbuje časť síl pôsobiacich na škrupinu prilby. Zdá sa, že sú to len milimetre, ale boli by ste prekvapení, aké dôležité milimetre to sú a často dokážu doslova zachrániť život.Rozdelenie


Prilby sa rozdeľujú na niekoľko druhov podľa toho, pre aký štýl jazdenia sú určené. Už samotný tvar napovedá, kam prilbu zaradiť a označené sú skratkami ako XC, AM/EN, DH, Freeride, Dirt, Urban.

Cestné/XC prilby - cestné prilby (vľavo) sú ľahučké, aerodynamicky tvarované a majú často sofistikované vetracie otvory. XC prilby sú menej aerodynamické a o niečo väčšie, aby lepšie chránili jazdca pri páde, predsa len je riziko pádu na nespevnených prírodných cestách o niečo vyššie.AM/EN – majú predĺženú zadná časť chrániacu zátylok a často majú aj väčší šilt. Sú obľúbenou voľbou aj pri freeride, pretože pri dlhších jazdách v nich nie je až tak teplo ako v integrálach. Hmotnosť nie je až taká rozhodujúca, dôležitá je bezpečnosť.DH, Freeride - nazývané tiež ako integrály, najviac pripomínajú motorkárske prilby, pretože chránia pokiaľ možno čo najväčšiu časť hlavy a tváre.Dirt/Urban prilby - sú určené pre jazdenie v skateparkoch, alebo na prirodzených prekážkach v meste. Majú plnú konštrukciu a výrazne menej, prípadne žiadne ventilačné otvory a to z toho dôvodu, že sú určené na krátke vybláznenie sa a nie na celodenný výjazd.Napriek tomu, že sú prilby presne vymedzené pre ten ktorý štýl jazdy, často sú tieto modely zamieňané, či už z neznalosti, alebo z praktických dôvodov, kedy napríklad XC jazdci siahajú po prilbách určených na cestnú cyklistiku, pretože sú menšie a ľahšie.

Lepšie je raz pozrieť, ako trikrát čítať a tak odporúčame pozrieť si video, kde sú jednotlivé detaily XC a AM/EN prilieb detailne porovnané.Prilba musí byť napevno


Často vidno u cyklistov prilbu prevesenú na riaditkách, alebo pripnutú na batohu. Je jasné, že mať prilbu na hlave niekoľko hodín nie je práve príjemné, ale keď si ju už dáme, je dôležité, aby plnila svoju úlohu. Častou chybou je, že si cyklisti ani len nezapnú remienok pod bradou, takže prilba v prípade pádu letí ešte skôr ako jazdec.

Keď už si remienok zapneme, nemal by byť ani príliš voľný, ani veľmi tesný. Odporúčaným testom správnosti je, že by ste zaň mali zmestiť tak dva prsty. Nemenej dôležité je, aby sa vám prilba na hlave nehýbala. Na to je potrebné dotiahnuť najčastejšie koliesko umiestnené na prilbe vzadu na temene hlavy.Vlastná skúsenosť z pádu je aj v tomto prípade na nezaplatenie a lepšie je sa poučiť na cudzích chybách a preto odporúčame prečítať si tento článok, v ktorom aj nenáročný zjazd po lúke a jeden bodliak v ceste môžu spôsobiť nepríjemný pád, pri ktorom správne nasadená prilba splnila svoj účel.

Hygiena a starostlivosť


Tie kvalitnejšie prilby majú možnosť vyberateľnej výstelky a môžete ju vyprať a dôkladne vysušiť. Ak vyberateľnú výstelku nemáte, dbajte aspoň o to, aby ste prilbu po jazde nechali dôkladne vysušiť, prípadne ju zľahka ošetrite špongiou a saponátom. Veľkou výhodou sú výstelky s antibakteriálnou úpravou.Čas na výmenu


V prípade nehody a väčšieho nárazu, aj keď sa vám prilba priamo nerozbije, odporúča sa ju už ďalej nepoužívať, pretože je možné, že sa niekde vyskytujú skryté praskliny v materiáli a počas ďalšieho nárazu by už nesplnila svoj účel.

Vychytávky a vylepšenia


Často nájdete na prilbách úchyty pre outdoorovú kameru, slnečné okuliare či prídavné svetlo na večerné a nočné jazdenie. Niektoré značky umiestňujú na povrch prilieb aj reflexné prvky pre lepšiu viditeľnosť. Pri mnohých modeloch nájdete aj odnímateľný šilt proti slnku.

Hľadajte normu


Či už sa rozhodnete pre profesionálnu prilbu, či vás zláka výhodná cena, alebo zvolíte podľa momentálnej nálady a dizajnu, vždy je dôležité skontrolovať, či prilba spĺňa normu STN EN 1078, ktorá je v našej krajine povinná.

Nezabudnite však na to, že bez ohľadu na to, akú drahú či kvalitnú prilbu máte, je potrebné ju po pár rokoch v závislosti od frekvencie používania vymeniť za novú. Predsa len je to materiál, ktorý časom starne a stráca svoje pôvodné schopnosti.

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Prilby)

Komentáre

Kaprak 03.10.2018 (18:34)

No priklad pre tu integralu je pekne od veci teda.
Toto s plnohodnotnou integralkou nema nic spolocne.

 
Marinada Kaprak 03.10.2018 (18:47)

Je to z mojho pohladu aj najhnusnejsia prilba na trhu.

 
Pridaj komentár